ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2010
    SEP-2010
    single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotelul cu cea mai frumoasa gradina din oras

Asa cum am mai spus, am ajuns in Florenta dupa ce am aterizat pe aeroportul Galileo Galilei din Pisa si am luat trenul pana la Florenta. O gara este chiar langa aeroport. De acolo am cumparat bilet (6 Euro), am mers cu trenul o statie si in „ gara Centrala „ am schimbat trenul cu altul care m-a dus pana in Florenta in gara Santa Maria Novella. De la gara si pana la hotel am mers pe jos cam 10 min. pe o strada ce ducea direct din Piata Garii la el. Hotelul era doar la un sfert de ora de mers pe jos pana in Piata Dom-ului, asta daca nu intri in magazinele si terasele ce te imbie la tot pasul.

Privit de afara, hotelul nu se deosebeste cu nimic de multe altele. Este in Piata Independentei vis-a vis de de un mare parc din centrul acestei piete. Este imosibil sa te ratacesti caci oricine stie unde este acesta piata (desigur cu conditia sa intrebi un localnic si nu un turist).

Este o cladire cu trei etaje, la fel de simpla si de sobra ca mai toate din oras. Chiar si fatada este simpla, austera si doar o placa fixata pe zid in partea dreapta a intrarii te face sa nu ratezi intrarea.

Cum am intrat in hol am vazut bustul dnei care a ridicat in sec. XIX hotelul (rusinica, dar nu i-am retinut numele), doua fotolii si o masuta rotunda ce i-au apatinut. In dreapta este receptia unde formalitatile au mers foarte repede si civilizat. Cineva ma avertizase inainte de plecare ca voi avea parte de priviri ostile in Italia, din cauza celor care ne-au facut de ras pe acolo. Nimic mai fals. Cu oricine am intret in vorba (receptioneri, ghizi, si alti turisti) au zambit sincer si s-au aratai incantati de originea mea.

Desi este un hotel foarte vechi, are doua lifturi micute si desigur si o scara pe care se ajunge la etaje. Un lucru trebuie stiut de la bun inceput; la ce sa te astepti ca sa nu ai pretentii peste posibilitatile locului. Intr-un oras vechi, cu cladiri de sute de ani, spatiile sunt mici si fiecare cm. este deosebit de valoros si exploatat la maxim. In asemenea orase este greu sa gasesti camere imense si spatii foarte largi, cum se intampla in cazul constructiilor noi. Hotelul poate asigura locuri de parcare in apropire, contra sumei de 20 Eur/ zi (parcarea in Florenta este o mare problema – ori nu exista ori costa foarte mult) si permite aducerea animalelor de companie.

Chiar si in asemenea conditii camera a fost mult peste asteptarile mele ca marime; foarte simplu mobilata; dar cum nu m-am dus sa imi petrec decat cateva ore din noapte acolo si cum stiam si cate stele are, nici asta nu a fost o problema. Cel mai mult din camera mie mi-a placut ferestra. Micuta si foarte inalta, cu obloane atat la interior cat si la exterior si o o priveliste superba catre gradina hotelului si catre Dom. Draperiile erau doar pentru decor cu niste snururi si ciucuri mari aurii. Baia a fost mare cu cada. Atat prosoapele cat si lenjeria au fost albe impecabile si nu a lipsit trusa de ingrijire personala, schimbata zilnic. Si curatenie s-a facu zilnic in camera. Desigur am avut tv, AC si telefon.

La parter hotelul mai are un mic bar, un spatiu cu masute si scaune retro si sala unde dimineata am servit micul dejun. Micul dejun poate fi o problema pentru un gurmand sau pentru cei obisnuiti sa manance mult dimineata. A fost cel mai saracacios mic dejun vazut de mine vreodata. Fara mezeluri, fara omleta, fara salata sau macar rosii. Daca va intrebati ce se putea manca aflati ca erau doar; un fel de croissants italienesti fragede din fericire, 3 feluri de mici biscuiti ambalati, paine + chifle, unt, miere si gem din acelea mici ambalate, cafea, lapte, doua feluri de cereale, doua feluri de sucuri la dozator si compot. Iar sala de mese arata ca o cantina studenteasca curata.

De departe cel mai incantator loc din hotel este gradina. Cu o suprafata cam de 500mp. are alei pietruite, palmieri, trandafiri, arbusti, o fantana arteziana si mese cu scaune face deliciul tututror turistilor. Ori dimineata cu o cafea in fata, ori seara cu un pahar de vin, multi stau in aceasta gradina macar o jumatate de ora sa se bucure de plante si de aer mai curat.

Dupa ce mi-am ales din ofertele turistice locale una, receptionerul s-a ocupat de tot, inclusiv de masina care a venit si m-a luat de la hotel si m-a dus la autogara de unde plecau autocarele cu turisti catre toate colturile Toscanei. Acest lucru nu intra nici in obligatiile agentiei organizatoare nici in serviciile hotelului, dar totusi domnul (un italiano vero) a facut-o. Probabil i-a fost frica ca nu voi ajunge la timp la locul de imbarcare si a vrut sa se asigure ca nu pierd excursia.

Trimis de Diaura* in 03.10.10 12:00:05

VIZUALIZĂRI: 2477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Florenta – Hotel Castri - daca o ratam ,treceam pe langa hotel
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

sandu.53
    [03.10.10 12:19:02]

e clar acum cu descrierea ta chiar ca vreau si eu la Firenze poate chiar la acest hotel...

magdalena
    [03.10.10 12:30:19]

Abia astept sa vad si fotografiile cu gradina hotelului!

Diaura*AUTOR REVIEW
    [03.10.10 12:42:14]

Gradina face toti banii si personalul cum spunem este foarte amabil. Daca te uti la pret si scazi de acolo transportul, vezi cat de ieftina ramane cazarea.

dannek
    [03.10.10 13:02:22]

pretul cred ca este in euro???

catalinalupu
    [03.10.10 15:43:39]

Acum, vad... despre ce vorbeai... "o colega cu banii pe care i-am platit eu pentru Italia, si-a facut concediul la noi pe litoral"... si eu astept pozele cu gradina

creivean
    [03.10.10 21:11:11]

Un hotel interesant. Dar, fara omleta la micul dejun? Atunci nu-i de mine Cam greu sa pleci la drum, numai cu dulcegarii dimineata.

Sti cumva daca asta-i hotelul? http://www.hotelcastriflorence.com/

Felicitari pentru review.

pepsi70ro
    [03.10.10 21:12:35]

221? Banui ca euro si tot mi se pare foarte putin avand in vedere ca este inclus si avionul?

Felicitari pentru review! Gradina intr-adevar este bestiala.

Diaura*AUTOR REVIEW
    [04.10.10 09:21:41]

@creivean Da, acela este hotelul. Meniul la micul dejun este foarte saracacios, dar la orice colt de strada poti completa cu ceva mai consistent.

@pepsi70ro Da, este vorba de 221 Euro. Am gasit o oferta la care taxele de aeroport au fost bonus.

Rog un webmaster sa completeze la pret - valoarea este in Euro.

[04.10.10 14:03:55]

completat moneda EUR (toate taxele incluse) si pagina oficiala (site-ul web).

catalinalupu, dannek, Diaura*, magdalena, sandu.53

• pagină generată în 0.1628520488739 sec