ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2010
2 AD. + 1 COPII

AmFostAcolo

P1000265

AmFostAcolo, ei bine DA AmFostAcolo,

M-am intors de 3 zile, am reusit sa-mi revin ca sa pot MULTUMI tuturor celor care au scris impresii sfaturi amintiri.

Asa ca este randul meu sa va scriu cum a fost:

Am plecat dimineta la aeroport am luat avionul spre Amsterdam. In avion fireste frig, frig masa cu produse organice, sucuri naturale, bombonele, si gata 2ore 40.

Am bantuit 3 ore prin aeroport. Noi fumatorii suntem total discriminati, sunt niste ''celule'' mai mult sau mai putin aerisite dar asta este. Stiu ''Fumatul dauneaza grav...

Am ascultat sfaturile voastre am cumparat apa si rontanele, ciocolatele de la duty free si tare folositoare au fost. Avenit timpul si ne-am urcat in avionul catre Punta Cana. Frig, frig si iar frig. Deci imbracati-va in straturi si neaparat cu gluga. Nu sunt o ''friguroasa" dar stiam ca o sa-mi fie frig in avion si nu m-am inselat. 9 ore 40 au trecut tare greu, cu toate DVD-urile, muzica la casti oferita de ei. Inchirierea unui DVD este 15 $ cu multe filme, o sa primiti un catalog cu toate lamuririle. A trecut si stopul tehnic 1 ora si gata am ajuns.

Cu toate ca eram buimaci de atata zbor de schimbarea orei am putut sa ne socam de aeroport. Niste coloane acoperite cu stuf??? Am luat un taxi, se gasesc destule si am pornit catre hotel. Drumul foarte lin nici-o groapa nici un hop, dar foarte intuneric. Lipsa luminii pe sosele am s-o trec la partea negativa. Am platit 30$ si am pasit in hotel, nu am' intrat' ca nu exista usa. Fermecator tot ceeace era in jurul nostru curat si flori.

La receptia hotelului am fost primiti cu zambete cu prietenie parca ne stiam de-o viata. Am primit cardurile de acces in camera, cardurile pentru prosoapele de plaja si cheia de la seif. Bratarile pentru allinclusiv sunt pe culori, rosie pentru engleza, verde spaniola etc. Foarte ingenios, pentru ca cine vroia sa ti se adreseze stia ce limba sa foloseasca. Bagajele au ajuns inaintea nostra asezate frumos in fata camerei, am intrat si am ramas impresionata de: marime, curatenie, flori.

Hotelul se numeste Catalonia Bavaro Beach. Primul lucru am vazut priza pe care scria 220v. Asa ca nu va cumparati adaptor. In frigider apa, pepsi, bere. Gata ne asezam si bem o bere, dar cu ce o desfacem? Am incercat cu diverse obiecte si in final am reusit. In drum spre figider dupa a doua bere am vazut ceva de metal fixat pe perete cu o gaurica la mijloc, evrica era desfacatorul de bere. Pe terasa, balansoar si hamac.

Am incercat sa ne culcam era deja tarziu, nu stiu acolo sau aici. Diferenta de 7 ore ne-a derutat tot timpul. Patul mare, curat si proaspat. La baie prosoape, flori, curat. Prosoapele erau in fiecare zi in alta forma, un fel de origami din prosoape. Inimioare, pasari sau forme abstracte.

A venit dimineata si am uitat tot greul calatoriei. Nu-mi venea sa cred ce vad. Palmierii, nisipul alb, si oceanul. Ca sa intelegeti cum era oceanul puneti intr-un pahar apa calduta, 5 linguri de sare ca ustura ochii si o picatura de cerneala. Nu exista cuvinte sa descriu culoarea oceanului, daca o sa-l vedeti o sa-mi dati dreptate. Doamnelor sa nu va luati celebrele sacose de plaja, in afara telefonului, si cremei de plaja nu aveti ce sa puneti in ele. Aveti grija la telefon sa-l puneti in ceva bine inchis, nisipul este foarte fin si este in tot si in toate. Prosopul de plaja il primiti de la centrul special, dati cardul si primiti prosopul, seara invers.

La piscina, la terasa de linga plaja sunt sucuri, apa, pe care le puteti aduce la plaja. Soarele-ei bine la un momentdat ma simteam ca-n rotisor. Arde rau rau, asa ca trebuie sa calculati cantitatea de crema de plaja in functie de marimea suprafetei de acoperit, de durata vacantei, si factor mare de protectie. Nu incercati cu ''ulei de masline''sau alte inventii.

La micul dejun, iaurt, branzici de tot felul, sucuri, fructe si omleta facuta in fata ta cu ceeace ii spui tu sa-ti puna, foarte bun, Cafea, lapte, prajiturele.

Am terminat plaja ne-m balacit si hai la masa. Toate restaurantele nu au geamuri, de fapt nimic in afara de camera hotelului nu au geamuri. Si scara de acces a hotelui este fara geamuri, termopanistii ar muri de foame. La masa gaseti tot ce-ti trece prin cap: pui, porc, miel, peste, fructe de mare, scoici, fructe exotice, sucuri naturale, facute in fata ta, salate de toate categoriile, prajiturele, inghetata. Cu farfuria plina mergi la o masa de pe terasa unde imediat apare cineva sa te intrebe ce bei, apa, bere, suc, rom. Masa este deja aranjata cu tacamuri pahare si ce mi-a placut mult, fata de masa si servetele din acelasi material, nu de hartie.

Dupa masa te poti retrage la o cafea si o tigara tot pe acolo pe terasa. Am mers iarasi pe plaja sub o umbrela la umbra fireste si am putut observa activitatea de pe plaja. Sunt imbracati in uniforme diferite, ca pe portavion, fiecare culoare reprezinta o activitate. Cei in alb curata plaja de alge, de fapt sunt niste firisoare de iarba care sunt aduse la mal. Cei in verde curata plaja de pahare, hartii si de papucii mei, care ce-i drept erau mai departe, probabil au vrut sa socializeze cu ei ca prea erau singuri. Asa ca aveti un pic de grija, unde va lasati lucrurile. Seara am plecat la plimbare si la masa.

Am vazut peisaje minunate, curatenie respect pentru frumos. Este cald, umed si seara. Uneori ploua, de fapt nu ploua ''cade apa''. Nu va luati umbrela, sun 2 umbrele mari in dulapul din camera langa cantar. Ploaia trece rapid si nu este rece. Muzica peste tot, oameni extrem, extrem de prietenosi. Se saluta toata lumea cu toata lumea, ola, ola. Baruri, casino, disco, terase si mici magazine cu suveniruri.

Sa aveti rabdare fetelor, sa nu va cumparati din resort ''larimar'', este scump si nu prea bine lucrat. Cand mergeti la insula Sona o sa gasiti vanzatori cu larimar montat in argint. sunt superbe. Am facut o multime de excursii, despre care va voi povesti altadata. Cateva sfaturi, cu 1-5$ puteti avea apa in plus in camera (cea de la robinet nu este potabila) bere sau altceva.

Cand plecati in excursii sa aveti haine de schimb. Orice excursie care implica -oceanul-inseamna costum de baie ud cu care vei sta in microbuzul cu aer conditionat. Eu am patit asa la intorcerea de la insula Saona, am scapat de pneumonie. Dupa 3 ore de stat uda in aer conditionat.

Mergeti fara grija la toaleta de pe plaja, este socant de curat, flori la fiecare chiuveta, si hartie igienica, De fapt si celelalte toalete din restaurante sau terase erau la fel. Sa va luati betisoare de urechi si burete de baie, in baie este sampon, balsam, sapun casca de baie, gel de dus dar betisoare si burete nu. Nici piatra ponce nu este nevoie, nisipul este foarte fin. Atat de fin ca mi-a luat luciul lacului de unghii dar calcaiele sunt ca de bebe.

Ca impresie generala m-as intoarce maine. Si inca ceva surprinzator. Pe toate siteurile scrie ca trebuie 10$ pentru viza la intrare si 20$ la iesire. Ne-am conformat si am pus cei 10$ in pass la intrare, dar nu am primit nici-o chitanta, sau ceva am crezut ca insasi stampila pe pass inseamna 10$. La plecare am hotarat sa asteptam sa-i ceara cineva pe cei 20$. Nu i-a cerut nimeni, ne-au pus stampila pe pass si am plecat.

Gata, cam mult am scris, incerc sa pun si niste poze. Daca aveti intrebari, cu tot dragul, stiu cat de mult folosesc, stiu cate intrebari sunt inainte de plecare.

Trimis de adi_adi in 02.10.10 20:18:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 10079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adi_adi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine din balcon

Alina Morar
[02.10.10 20:40:54]

Multumesc de sfaturi, dar nu stiu cand voi ajunge acolo. Ceva pret? Sau nu am vazut eu scris.

Asteptam continuarea.

ancamariagadea*
[02.10.10 21:15:51]

Bine ai venit pe acest site, adi_adi! Review-ul tau este foarte interesant, mai ales ca ne povestesti despre un loc atat de indepartat. Felicitari!

[02.10.10 21:41:29]

rezervarea am facut-o in sept. 2009 de aceea m-a costat 4500 eur 3 pers. 10 zile

[02.10.10 21:44:49]

pe acest site sunt din ian. 2010, am facut ceva eforturi sa ajund acolo, dar nu regret merita fiecare eurut economisit, fiecare moment de asteptare.

Cris
[02.10.10 21:49:12]

Excelent scris, a fost o placere sa citesc chiar daca ramane o destinatie in care probabil nu voi ajunge probabil niciodata.

Abia astept sa vad pozele si sa citesc continuarea, despre excursiile facute.

webmasterXY*
[02.10.10 23:26:29]

Am sters P35, era dublura P34.

[02.10.10 23:27:19]

Am completat pretul sejurului si componenta familiei, in caseta tehnica. Sper ca am intuit bine.

marian 1973
[02.10.10 23:37:22]

Felicitari! Frumos povestit! Excelenta locatia!

corinne
[02.10.10 23:49:08]

Wow, impresionant! Am citit pe nerasuflate si mi-a placut unde ai fost!

Felicitari pentru curajul de a merge atat de departe! Felicitari pentru pozele minunate si pentru impresiile postate!

miha_t
[03.10.10 10:44:05]

Bestial... descrierea minunata. Bravo si sa va fie de bine! Punctaj maxim.

byatorres
[03.10.10 17:44:24]

WOW! impresionant... frumoasa descrierea si peisajele!

[03.10.10 18:07:43]

webmaster tare as vrea sa pot pune aici un filmulet.

La plaja stateam linga un centru de inchiriat speed boat-uri mai mari sau mai mici. Dimineata le scoteau la apa pe niste cilindri prin impingere in apa, cele mari si cele mici. Seara pe cele mici le trageau pur si simplu pe plaja, dar pe cea mare '' trebuie vazut''Prima data am crezut ca vad un film cu accidente nautice, ambalau motorul in larg si-si luau azimut plaja, si se opreau pe plaja, la punct fix. Prima data ne-a stat inima, apoi asteptam seara sa vedem daca opresc in acelasi loc. Da opreau in acelasi loc.

[03.10.10 20:43:44]

Cu nostalgie aminitirilor am citit impresiile tale. Si acum, desi a trecut mai bine de un an de la vacanta mea petrecuta in Punta Cana, vad culorea nisipului, simt sub picioare finetea si caldura lui, aud parca o melodie buna pentru un dans merengue...

Pozele postate de tine m-au facut sa retraiesc pentru citeva minute, zilele sejurului de la Grand Paradise Bavaro, Punta Cana.

[03.10.10 20:51:36]

OK trecem la partea a doua Excursiile.

Prima a fost speed boat si snorkeling. De remarcat este faptul ca orice ineseamna iesire pe apa fara vesta de salvare este exclusa. Ne-m urcat intr-o barcuta de 3 locuri cu insotitor 4. A pornit motorul ne-am indepartat usor, usor, apoi in larg a turat motorul la maxim si a intrebat cine vrea sa conduca??? Am condus toti, pe rand traind o senzatie extrema. Nu pot sa spun, zburam pur si simplu. Snorkeling-ul l-am facut tot pe fuga ca sa ne intoarcem la viteza pe apa. Apa era asa de limpede ca oricum vedeai pestii. Toata povestea a durat cam 3 ore.

Paraseling-ul a fost teribil, de sus se vedea tota insula si imensitatea atlanticului. Am aflat ca toti sunt pusi pe glume. Am ajuns la barca cu'' parasuta'' tot cu speed boat-ul, ne-am urcat la bord si am asteptat putin sa coboare cei care erau deja in aer. Ne-au pus hamurile au pornit motorul ne-am inaltat putin apoi ne-au 'clatit'de 2-3 ori pana la gat ca nu stiam daca facem scuba sau paraseling. Ne strigau ceva din barca in englezo-spaniola, noi spaniola -mai subtire-, pana am inteles ca glumeau ca suntem prea grei si nu ne pot ridica. Cred ca daca au vazut lipsa de reactie, ne-au ridicat in aer si 30 minute am plutit. Frumos frumos, undeva in larg se vedea un vapor, albatrosii erau pe langa noi mai mai sa punem mana pe ei.

Insula Delfinilor,

Am fost preluati de la hotel de un microbuz, am mers cam1 ora pana la un ponton, acolo ne-am urcat intr-o speed boat si ne indreptam spre zona unde in larg sunt delfinii. Am mers cam 10 minute cand s-a oprit motorul. Fireste ghidul ne-a spus ''no gazolin''reactia mea a fost spontana, nu-i nimic inotam pana acolo. S-a suparat ca i-am stricat poanta. S-a suparat in gluma, dar nu se astepta la reactia cuiva, probabil trebuia sa dam pe spate. Am ajuns, am intrat in bazin sau tarc nu stiu cum sa-i spun. Am facut prezentarile si delfinul a inceput sa treaca pe linga fiecare. Au o piele diafana, nu stiu un cuvant care sa exprime senzatia atingerii unui delfin. A facut tot felul de giumbuslucuri ne-a pupat pe fiecare, ne-a cantat, ne-a stropit, Mi-a placut mult de tot, dar tot m-a durut inima ca nu este liber in ocean ca sa faca frumos in fata noastra.

Bughi-este un fel de ATV mai jos, ceva mai greu de condus fara urma de suspensii. Am mers pe plaja, prin plantaia de cafea unde erau niste gropi pline cu apa, pe care le luai in plin, pe sosea, iar pe plaja. Foarte haios, dar tot nisipul si apa baltilor era pe tine, numai ochii, care au fost acoperiti de ochelari erau mai curati, restul...

Acum diamantul coroanei Insula Saona

Insula este zona protejata UNESCO, ne locuita, numai vizitata.

Dimineata la 7 am mers in fata hotelului unde ne-m imbarcat intr-un microbuz. Am adunat turisti de la alte hoteului, am facut un popas pentru, toaleta, apa, suveniruri si am pornit dinnou. Ghidul stia 8 limbi, cand a auzit de romania Aaa, AGI (HAGI), Dracula... dar nu stia romana. Drumul cu microbuzul a durat 4 ore. Am vazut tara asa cum era in afara zonei turistice. Sunt foarte saraci, rau rau de tot saraci. Pe cat de luxoasa este zona turistica pe atat de saraci sunt. Soselele sunt impecabile, noi nu avem nici macar 1 cm asa, dar circulatia este de infarct, nu au semne nu au semafoare si nu au carnete de conducere. Au in schimb niste ''mobre'' care viermuiesc in toate sensurile si directiile. De cosmar.

Am ajuns la pontonul unde ne astepta o barca cu motor, ne-au spus ca pe catamaran nu este voie cu papuci. Am ajuns la catamaran (il aveti in poza) ne-am urcat si am ramas ''fara aer''Totul alb, muzica, echipajul ne-a intapinat ne-a salutat pe fiecare in parte. La bord muzica, bauturi alcoolice si ne, fete care intretineau atmosfera, veselie. Catamaranul are doua zone, la pupa muzica bauturi, dans, la prora liniste senzatia ca esti suspendat intre mare si cer. Apa era albastru indigo, catamaranul alb, cerul azuriu, noi intre toate astea. Nu ai senzatia de rau de mare, catamaranul merge lin si armonios. Crema de plaja in cantitati maxime daca stai la prora, umbra era in spate. Dupa 1 ora apare ceva la orizont, o linie verde si din ce in ce se apropie ceva ce numai in filme vezi. Plaja cu nisip alb marginita de palmieri. Greu de descris. Pozele de acolo sunt populate de familia mea si nu am cum sa vi le trimit, Daca cautati pe google, sa stiti ca toate imaginile sunt reale, nimic nu este exagerat. Am avut un ''paparazzi'' asa scria pe tricou, care a filmat din momentul cand ne-am urcat pe catamaran. DVD-ul costa 40$, noi i-am dat 50ca sa faca mai multe poze, filmulete cu noi. A meritat, avem niste imagini de vis. Am coborat pe insula. Este atat de frumos de doamne fereste, iti vine sa te ciupesti sa vezi daca este real. Am mancat, am baut am facut plaja si am cumparat acele bratari de care v-am spus. Larimarul este o piatra semipretioasa care se gaseste numai in Rep. Dominicana. Am incercat nuca de cocos, nu mi-a placut, nu are nici un gust. Dupa cca 2 ore am plecat tot intr-o locatie uimitoare. Este o zona unde oceanul se uneste cu marea caraibelor. Acolo s-a creat o insula de nisip, unde stai in picioare, este ca o piscina naturala, De fapt stai in picioare in mijlocul oceanului. Acolo am inotat, ne-am scufundat dupa stelele de mare. Magnific, si infricosator sa te vezi in mijlocul apei, stand ca o zana cu o stea de mare in mana.

In tot acest timp bauturile alcolice si ne, erau pe marginea barcii. Am uitat sa va spun, plecarea de pe insula a fost cu speed bot, adevarata cu doua motoare

care a mers omeneste pana aici la ''piscina''Am stat si aici cam 1 ora apoi plecarea. Acum am inteles sensul speed boat, zburam peste valuri, fara ochelari de soare te usturau ochii, parca eram in tunel aerodinamic. Cand ajungeam iar pe apa cu fundul si coloana zgaltaita toata apa venea peste tine si erai ud leoarca. De acea v-am spus sa aveti ceva de schimb. Cand am coborat la mal curgea apa din noi siroie. La mal ne astepta o panoplie cu sticle de rom pe care erau fotografiile noaste pe care le facusera ei dimineta cand am ajuns, si un CD cu muzica caraibiana. Frumos gestul si ideea. Ne-am asezat in microbuzul cu aerul conditionat care functiona la maxim, uzi leoarca, mustea apa pe scaun. Unii din baietii turisti au cam consumat alcoolul oferit si erau in verva. Amuzant pana la un moment, apoi nu prea, Am ajuns noaptea la hotel, franti de oboseala dar fascinati de ceeace am vazut.

Alte excursii nu am facut, am zacut la soare. sa ne si odihnim totusi. Am incercat sa scriu cat mai succint, sa nu bat recordul la scris pe acest site, dar sunt atitea de spus. Va raspund cu mare placere la orice intrebare, aici sau privat. stiu ce mult inseamna sa-ti raspunda cineva, stiu cum este febra plecarii.

miha_t
[03.10.10 23:44:20]

Felicitari inca o data pentru modul de a ne transpune in mijlocul evenimentelor.

[04.10.10 13:27:36]

adi_adi, foarte util ecoul tau despre excursii.

Se poate atasa si un filmulte review-ului tau. Urca-l mai intai pe youtube sau trilulilu, da-ne link-ul si noi il atasam.

[04.10.10 20:22:10]

http://www.trilulilu.ro/adi9332/4123362318def6 Metoda acostare speed boat Punta Cana (P1000265) este la Video diverse. Sper sa mearga si multumesc webmaster 11.

[04.10.10 20:42:58]

iata si filmuletul solicitat!

[04.10.10 20:57:20]

multumesc... master!! web!!

[13.10.10 18:29:06]

Felicitari pentru prezentare. Eu urmeaza sa plec acolo. Imi poti spune cat te-au costat excursiile? Te-ai descurcat mai bine cu dolarii sau cu euro?

[13.10.10 20:08:10]

aisha meregi la acelasi hotel?

Totul este negociabil, La primul pret pe care-l auzi, refuzi categoric, te faci ca esti foarte surprinsa de o suma asa de mare, un pic de spectacol. Si mie mi-a fost greu sa inteleg, dar asa este la ei. Fireste te vor intreba ''da tu cat oferi''. Tu oferi sub jumatate, atunci ''spectacolul'' este al lui. si in concluzie pretul va fi pe undeva la mijloc.

Dolarii sunt cei mai folositi si nu lua bancnote de valoare mare. Eu am avut de 50 si restul 5.10.20 si 1 dolar. Am avut 70 dolari de cate 1. si mi-au folosit tare mult. Cate o mica atentie de 5$ face minuni.

Singura excursie cu suma fixa a fost la insula delfinilor-120 $ de persoana.

Celelalte am negociat si in medie au fost 30-40 $ de persoana. La insula Saona de la 145 de persoana am ajuns la 75$ dar este o excursie de 1 zi.

Sunt pe plaja persoane care prezinta diferite excursii, daca iti doresti una care nu este in portofoliul lui si-l intrebi categoric se va rezolva desigur se cunosc intre ei. Asa am rezolvat si noi dar cu promisiunea ferma ca nu spunem nimanui ca exc. nu este luata de la hotel. La hotel nu stiu daca se pot negocia preturile dar stiu ca sunt mult mai mari.

[13.10.10 21:49:23]

Merg la un alt hotel. Mai precis la BARCELO.

Inteleg ca tu ti-ai luat excursiile de pe plaja. Nu era riscant sa iei asa de la unul are vine la tine?

Spune-mi, la delfini chiar ai inotat cu ei? Eu am fost anul trecut in CUBA, dar la delfini a fost cam asa: delfinii earu intr-un tarc unde am intrat si noi undeva pe margine si delfinul a trecut prin fata noastra, l-am putut atinge, a facut salturi si la sfarsit am facut o poza in timp ce delfinul ne pupa. Asa cum ai spus si tu am ramas cu o parere de rau ca erau inchisi. Mi-as fi dorit chiar sa pot inota un pic cu ei. In excursia ta a fost la fel?

Ce excursii imi mai recomanzi?

In Punta Cana erau piete de souveniruri? Si cam ce?

Am o gramada de intrebari si sper sa nu te plictisec. Stii cum este inainte de plecare. Multumesc mult pentru informatii.

[13.10.10 23:12:22]

aisha, poti sa ma intrebi tot ce vrei, stiu ce emotii sunt inaintea plecarii

Cu delfinii a fost la fel ca in Cuba. Dar daca ne gandim bine nu ai cum sa inoti liber cu ei, sunt in tarc, sunt dresati si nu ai ce face.

Cei care vand ex. pe plaja sunt de la o firma scrie pe tricou, si s-a nimerit ca sediul lor sa fie langa noi, asa ca am avut incredere.

Cumparaturile nu te astepta la cine stie ce. Au tablouri facute de ei, ulei sau acuarela. pasari, flori, abstracte. Nu stiu ce sa-ti spun trebuie sa vezi. Mai sunt niste statuete din lemn africani stilizati, diverse cutii cutiute din acelasi lemn, bratari, margele (din corali zic ei) magneti de frigi, si in general prostioare. Trabucurile, romul, cafeaua trebuiesc cumparate din magazin, am avut indoieli sa le cumpar din bazar. Papuci de plaja, bandane, sacose, rochite de plaja, tricouri, nimicuri. Este adevarat, noi nu am mers in SantoDomingo la cumparaturi, poate acolo este altceva. Pentru ca vorbeam de negocierea pretului: am vrut o statueta, care mi-a placut teribil. Pretul de pornire 180$ am facut''spectacol'' a schimbat la 120, Era prea mult si am plecat. M-am mai fatait si am vazut ca vine dupa mine sa ma intrebe cat dau. I-am aratat unul din portofele in care aveam 40$ explicandu-i ca asta este, atata am. A facut spectacolul lui si in final mi-a dat-o ''ca are copii de hranit''Tare ciudati mai sunt. Sa nu mergi cu toti banii la un loc, filmeaza continutul portofelului si nu ai scapare, nu fac nici-o reducere. Bijuteriile din Larimar, iti recomand sa le iei din Saona, acolo sunt montate in argint. Ce am cumparat din bazarul resortului s-au rupt imediat.

Excursia suprema, nu trebuie ratata, este Insula Saona. Este cam obositor dar te copleseste atata frumusete. Pentru celelalte o sa-ti trimit mesaj privat. Este o agentie care are un catalog cu descrierea excursiilor Nu-ti face probleme, intreaba-ma

[14.10.10 10:28:08]

Si eu am fost anul trecut in Punta Cana, la Hotel Grand Pardise Bavoro.

Cred ca dupa ce ai vazut Cuba, resortul de la Punta Cana iti va placea mai mult. Dar daca iesi din resort imaginile sunt dezolante, in sensul ca vei vedea multa saracie, multa mizerie. Cu toate astea dominicanii sunt un popor vesel.

Si eu sunt de parere ca este bine sa fi generos cu cei din resort... cu camerista, cu baietii de la bar, de la restaurant... Eu cred ca mai bine sa dai mai des cite un dolar, decit 5 si mai rar.

Privitor la excursii, eu am fost in una singura si nu cred ca am ales-o pe cea mai portivita. Am ales sa vedem "viata dominicana", care a costat parca 90-100 de dolari, platita la o agentie din hotel. Si mie mi se pare mai sigur sa achizitionez o excursie de la agentiile de turism din hotel, decit de pe plaja, chiar daca pretul este mai ridicat.

La aroport, dupa formalitatile de control, te va intimpina un grup de localnice "impodobite cu flori" care danseaza acompaniate de cintareti, indemnindu-te sa faci poze. Pozele, care costa 10 dolari, le vei putea primi la plecarea spre casa.

In resort nu prea ai unde sa faci cumparaturi si, dupa cum poate stii, preturile sunt ridicate. In excurii daca vei merge vei avea ocazia sa cumperi cite ceva. Dar si aici, depinde de unde va dori ghidul sa faceti cite un popas. Pe mine personal, nu m-a tentat sa cupar nimic. Toate suvenirurile semanau cu cele de la bazarurile noastre. As fi dorit

o piatra de larimar, care am inteles ca doar in Republica Dominicana se gaseste, montata in argint sau aur... dar la tarabele de la "market" nu se gaseste asa ceva.

Bautura am cumparat, la plecare, din aeroport. Preturile sunt bune si gasesti sortimente variate.

La noi in hotel nu au fost prize pt 220 V, este bine sa fii pregatit de acasa in acest sens. Am auzit de la alti turisti ca au gasit de cumparat transformator, cu 3 dolari, la unul din magazinele din resort.

Niste prieteni de ai mei, mari iubitori de Punta Cana, au fost anul trecut la Barcelo Dominican, si s-au simtit foarte bine si au venit cu impresii pozitive de acolo.

Sa ai o vacanta frumoasa!!!

[14.10.10 12:56:14]

Multumesc mult de urari. Abia astept sa plec. Nu am avut nici o zi de vacanta pe anul acesta.

[14.10.10 13:02:49]

Despre cumparaturi eram doar curioasa. Iti dai seama ca nu plec pentru shopping (dar daca se poate...) Sincer exact de tablouri vroiam sa te intreb.

Cat despre delfini mi-as dori ca acolo in tarc sa ma lase sa inot un pic alaturi de ei. Dar stiu ca este mai greu.

[14.10.10 13:16:34]

Am uitat sa mai spun ceva...

La receptie se da doar o cartela pentru intrarea in camera. A doua zi carteluta nu a mai functionat, asa ca m-am dus la receptie... s-a uitat un pic la ea, a pus-o la un aparat... si mi-a returnat-o impreuna cu o alta cartela. De acum aveam doua cartele magnetice de intrare in camera. Si mi-am zis "na, am ce pazi, sa nu pierd cumva o cartela!!! ". Dar mi-a fost foarte utila a doua cartela pe care o lasam in aparatul din camera si in felul acesta mergea si climatizarea si in abasenta mea. Asa ca dupa caldura de afara, racoarea din camera era binevenita, mai ales seara.

Si ce am suportat cu greu, pe linga caldura si umezeala, au fost mirosurile de insecticide persistente in orice spatiu inchis. Noroc ca nu sunt multe spatii inchise, ca pina si restaurantele au un macar un perete cu deschidere totala spre exterior... Dar in camera... in orele de somn aerul nu era tocmai placut.

Sa ai parte de o vacanta frumoasa

[21.10.10 14:55:16]

Draga de tine, ai ajuns in sfirsit!

Cred ca e cel mai frumos review citit pe AFA. Fa un efort si pune unul pe TA-multi iti vor fi recunoscatori!

Si... hai, fii cinstita-nu ai scris cam mult! Daca iti pui mintea sa scrii despre Punta Cana tot, nu termini niciodata!

Te-ai intoarce miine? De ce oare cred ca ma gindesc la asta in fiecare zi de 3 ani...

Ne mai auzim... Toate cele bune!

Si... fratilor, care puteti, mergeti. Nu se uita niciodata Punta Cana. E forever

[21.10.10 15:30:25]

totusi... cum te-ai descurcat cu scaunele in avion? era o pb cu inaltimea...

[21.10.10 20:33:47]

Salut, salut SIRBUVIO, de parca ne-am cunoste de o mie de ani, dar mi-ai fost ''aproape'' cu sfaturile tale.

Crezi ca pe Catamaran nu m-am gandit la fotografia frumoasei tale sotii? Crezi ca nu l-am salutat pe gandacul cu bratara albastra? Crezi ca la fiecare negociere de pret nu m-am gandit la sfaturile tale?

Foarte, dar foarte mult conteaza ceeace s-a scris aici de fiecare in parte.

Impresiile sunt coplesitoare, pentru ca acel colt de pamant este coplesitor. Nostalgia locului va fi definitiva, o voi purta in ''cutiuta''cu amintiri frumoase toata viata. Da este mult de scris despre Punta Cana, acum parca as avea si mai mult de scris. Unde sa scriu ce este TA? nu prea frecventez zona de ''socializare''Scaunele in avion sunt confortabile pentru statura de nan. Am solicitat locuri laterale si ne-am descurcat. Daca ''teleportarea'ar fi reala, dimineata as fi la birou (sa am bani de excursii) si dupamasa unde???

[22.10.10 02:18:37]

Poate ca deja ai vizitat linkurile de mai jos, nu mai stiu ce am vb inainte.

click aici

Scuze, acum tre sa fug, si nu voi avea net cam o luna

Felicitari pt o excursie deosebita, pt ca ai reusit sa treci peste nimicuri si sa te bucuri la max

Toate cele bune, tuturor!

[22.12.10 20:26:24]

La multi ani! AmFostAcolo

La multi ani Tuturor,

[03.09.11 10:33:10]

Draga Adi-Adi si toti cei care ati mai fost pe acolo,

Am citit pe nerasuflate impresiile voastre si pot sa spun ca de citeva zile ma visez inotind cu delfinul in brate... Sper sa fie "vacanta visurilor" asa cum mi-a promis cel ce m-a invitat.

Am citeva intrebari care mi-ar putea fi de folos inainte de plecare.

1- spuneai ca e foarte frig dupa excursiile pe apa, in secial cea de pe insula Saona. daca iau schimburi unde le las? le car dupa mine in punga de plastic sau le pot lasa in microbuz, asta daca o fi tot acelasi si la intoarcere

2-exista bancomate? sat trebuie sa vin cu banii de acasa?

3- cremele de plaja le putem lua de acolo? nu sufar prea tare dupa creme, dar daca ai zis ca te-ai simtit ca la rotisor, m-ai cam bagat putin in sperieti. o sa plecam la inceputul lui octombrie. am gasit informatia ca temperaturile vor fin intre 23-29 grade.

4. sint tintari?

5. vrem sa facem rezervarea sejurului la o agentie din Spania, asa cum am citit in sugestiile voastre. este serioasa?

Multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde. Promit sa revin cu povesti si chiar sa scriu si eu despre vacantele minunate (si mai putin minunate) pe care le-am avut deja.

[03.09.11 11:41:58]

Buna adri-nico

Se pare ca avem acelasi prenume.

Mi-ai trezit o nostalgie teribila pentru acele locuri, impresiile sunt atat de puternice ca nu se pot uita. Anul trecut pe vremea asta eram in maxim de emotii. Eu am plecat pe 17 sept.

Poti sa ai un ''rucsacel''cu haine uscate, poti sa-l iei cu tine oriunde, nu este nevoie sa-l lasi in microbuz. Pe catamaran si speed boat ai unde sa-l ''sprijini''Oricum pe catamaran urci cu papucii in mana ca nu ai voie incaltat, asa ca tocmai bun rucsacelul.

In momentul cand pleci ''sa iei delfinul in brate''sa-ti lasi la hotel -inele, lantisoare, sa nu ai la costumul de baie catarame, sau ceva care raneste Delfinul. Oricum o sa fiti instruiti acolo ce ai voie si ce nu. Ai si acolo niste casete unde poti lasa ''bijuteriile''dar cred ca mai sigur este la hotel.

Tantari in perioada in care am fost eu nu erau sper sa fie si la tine la fel.

Cremele de plaja le poti cumpara si de acolo nu este nici-o problema. Citeam undeva ca o jumatate de ora de plaja la Punta Cana este cat 3 ore la Mamaia. Te orientezi acolo daca ai nevoie sau nu

Referitor la bancomate nu am un raspuns. Eu am fost numai in excursii organizate in ''natura'', nu am fost in oras. Precis ca daca in oras este o banca trebuie sa aiba in ATM

Eu am plecat printr-o agentie din Bucuresti. Daca o sa fii multumita imi trimiti si mie datele agentiei din Spania, la anu as vrea sa ajung iar la Punta Cana. si poate prin ei este mai avantajos. Daca mai ai intrebari, te rog, cu mare placere.

Saluta PuntaCana din partea mea!!!

[04.09.11 14:19:33]

Buna Adi! Eu sint Adriana Nicoleta si mi-am prescurtat prenumele ca sa nu fie prea lung nickname-ul.

Din fericire pentru delfin nu prea ma omor sa imi etalez "bogatiile" prin excursii, asa ca nu o sa fie nici un pericol pentru pielea lui. O sa fie o preoblema cu unghiile, ca alea zgirie mai tare decit un diaman. Hahaha!

Am vazut ca in toate comentariile scrise despre Insula delfinilor, se vorbea doar despre un singur delfin. Eu imi imaginam o "haita" zburdind printre turisti.

Marea mea problema e ca nu stiu sa inot. Oare depaseste adincimea apei mai mult de 1,5 metri? Voi gasi acolo pe cineva care sa ma invete "la urgenta" acest sport?

Normal ca am sa dau tuturor detalii si amanunte folositoare pentru viitoarele lor vacante, in cazul in care agentia din Spania este serioasa si preturile sint mai mici decit pe la noi. Iti mai ramin bani si de avionul dus-intors spre madrid si poate si insula Saona.

Va pup! Si o sa va aduc un pumn de nisip (daca nu il "culeg" special, sigur o sa se adune de prin bagaje).

[04.09.11 15:22:53]

Buna Adriana, si ca sa fie totul ''intamplator'' bunicii, parintii si eu suntem din Buzau. dar aclimatizati de ani de zile in Buc.

La delfini o sa ai o vesta de salvare care te tine deasupra, Asa ca fii fara grija. Pe marginea ''tarcului'' este dresorul, fotograful si insotitorul grupului care in caz de nevoie te salveaza. Am spus ''tarc'' pentru ca de fapt in mijlocul oceanului este o imprejmuire unde sunt delfinii. noi em preferat acesta locatie mai ''salbatica'' decat cea din parcul acvatic.

Concediu desavarsit, vreme placuta, si sa nu ne uiti cand te intorci.

[04.09.11 22:27:52]

Draga mea,

Multumesc de urari si de sfaturile bune ce mi le-ai dat.

O sa te mai sicii cu intrebari pe moment ca o sa imi vina in minte.

De exemplu haine. In afara de multe costume de baie, cam ce ar trebui sa contina bagajul meu. E frig noaptea? E doar placut?

M-am gindit sa nu imi iau decit valiza de 7 kile. In afara de papucii de plaja crezi ca imi trebuie si alte rinduri de incaltari, in afara de cele cu care plec de-acasa? Nu sitn genul cazinourilor, restaurantelor de fite. Doar excursii in "natura" asa cum ai spus si tu, asa ca tinute elegante nu stiu daca o sa imi iau.

La majoratul meu am dansat Lambada desculta... inca mai tresar la melodia asta... Sper sa fie tot un dans pe mine.

Numai bine!

P. S. Agentia din Spania avea o oferta de 7 N all, cu plecare din Madrid la 1712 euro /2 pers si daca nu am gasit avion la intoarcere, decit sa stam o zi si o noapte prin Madrid, am hotarim sa mai luam o noapte in punta cana si acum pretul e de 1682 euro, tot pentru 2 persoane. (8 nopti)

Ce zici? E bun? Eu cred ca da, deoarece la noi nu e nimic sub 1000 de euro de persoana, desi sint multe oferte incepind cu 680E, insa sint doar vrajeli, acele preturi.

[05.09.11 01:02:31]

@adri-nico: ce iei cu tine depinde intr-o destul de mare masura de ce vrei sa faci.

- pt mese - ai nevoie de un minim de 3-4 topuri si de 2 bott (sort/bermude/fusta), plus un set de incaltari altele decit papuci sau cea de pe avion

- pt delfini - un set de outdoor, incluzind pantofi sport

- daca te gindesti la a la carte ar mai trebui un set, ceva mai mult de simplu casual

- daca doresti ceva activitati sportive, poate chiar calarie...

- daca trusa de cosmetice contine flacoane mai mari de 100 ml si nu incap in punga de 1 litru... (asta stii deja, nu?)

- nu recomand retragere de bani din atm decit in caz exceptional. e bine de vorbit cu banca emitenta inainte de plecare, pt a evita surprizele. sugerez sa consideri o anumita cantitate de cash - cred ca e descris mai sus

Multa bafta.

@adi_adi - buunaa! multe salutari

[05.09.11 17:44:28]

Draga mea,

(banuiesc ca esti o "ea")

Multumesc nespus de mult pentru sfaturile folositoare si ma bucur ca o sa intru si eu in grupul celor ce sufera sau au suferit de "sindromul post punta-cana". (de la un timp folosesc destul de des aceasta expresie, cred ca am capatat deja sindromul "pre punta cana")

Nu o sa fie problema cu cosmeticalele, nu folosesc absolut nimic din aceasta gama, in afara de sapun si sampon, care, sper, o sa fie de gasit pe la hotel. O sa imi iau un deodorant si o crema de plaja.

Ziceai ceva de calarie. Mi-e cam frica de cai, mi-e frica si de apa, nu intru daca trece de bust, asa ca nu ma vad calare... (pe cai, bineinteles). Dar e bine de stiut.

Ce alte excursii as mai putea face in afara de Insula delfinilor si Saona?

Asta ca sa stiu cit cash sa am pregatit, daca la bancomat nu ma sfatuiti sa apelez.

Roate cele bune!

[05.09.11 20:49:56]

Adri-Nico,

Asculta-l pe SarbuVio si pe mine m-a sfatuit si tare bine a fost. Cand eram deja in PC imi aminteam sfaturile lui si ale tuturor. O sa ai niste revelatii teribile, o sa retraiesti emotiile de acum o sa te bucuri ca stii ce ai de facut.

Ca imbracaminte nu te ''aglomera'' este cald tot timpul. Nu strica o jacheta usoara de seara, eu am fost in septembrie si nu mi-a trebuit, dar in octombrie poate. Seara la masa nu am vazut pantaloni scurti la fete sau bermude la baieti, cauta ceva intre, rochite usoare. La incaltaminte sa nu ai toc subtire, aleile resortului au niste rosturi ''perfecte''pentru tocuri subtiri. Eu am patit-o, mergeam cam in poante.

La hotel ai sampon, sapun dus gel, dar mai bine i-ati ce stii tu ca-ti prieste, eu nu m-am impacat cu ele si a trebuit sa-mi cumpar de acolo ceva Nivea (era singurul nume cunoscut)

Excursiile le-am descris cand am venit, le gasesti mai sus. Vezi deja am intrat in ''clasici''fac trimiteri la scrierile anterioare.

Agentia din Spania este super ok-cand ai timp si chef te rog sa-mi trimiti mesaj privat cu datele de contact ale agentiei. Eu am platit 1600 eur de persoana 10 zile.

Astept alte intrebari.

[05.09.11 20:55:54]

Salutari SarbuVio, suntem acum in categoria -veterani- nostalgici, impatimiti.

Si ziceai ca nici dupa 3 ani nu trece??? doru de Punta Cana?

Stiu ca ti-am multumit anul trecut, dar iti multumesc si acum, tare bine a fost sa ai pe cine intreba.

Seara buna

Adrianac

[05.09.11 23:01:17]

Salutare!

Asculta-l? Si eu care credeam ca e fata, daca mi-a dat sfaturi despre cosmetice si imbracaminte.

Ah, imi amintesc ca ai zis ceva despre frumoasa lui sotie...

Iarta-ma Vio!

Adi, Nu stiu cum se trimit mesajele private. Poate ma deslusiti si pe mine. Azi am primit oferta mai ieftina la un hotel la care nu au avut camere libere pina pe 25 octombrie, plecarea noastra fiind de pe 1 pina pe 10. Am inteles ca e 1500 euro /2 persoane la Natura park. Mi-au placut "vietuitoarele" de la acel hotel, dar nu mai stiu pe ce site le-am vazut. cred ca pe cel al agentiei spaniole.

Iti dau un indiciu, am gasit numele agentiei dat de cineva pentru altul care a intrebat cu ce se ajunge mai ieftin in Dominicana.

Webmasterule, ce mai faci? Ce inseamna cele 50PMA+ bonus, adaugat la unele din pozele postate de mine din Singapore?

Numai bine,

Adriana P

[06.09.11 21:06:44]

Mesajul privat este simplu, dai clic pe ID-ul meu (adi_adi) si se va deschide fereastra cu user-cardul meu unde vei vedea scris cu rosu''trimite mesaj personal''clic pe el si gata. Dupa ce ai scris ceeace doreai, clic pe trimite mesaj

Seara buna

[06.09.11 22:18:51]

Mama lui de site! Am dat click unde mi-ai spus si cind sa scriu numele agentiei, a sunat telefonul, iar cind am revenit n-am mai gasit casuta. Tot dau click pe ala rosu sa se deschida caseta, si nimic. O sa incerc mai tirziu.

Azinoapte am citit despre hotelul Natura Park (pe un site unde au postat multi straini) pentru care am primit un pret mai ieftin, si pe site-ul spanioilor era cotat cu nota 9 din 10, iar Catalonia cu 8 din 10 si am vazut ca multi erau mai mult dezamagiti decit incintati, asa ca am rugat pe partenerul meu de vacanta sa nu dea un avans pina nu ne mai gindim un pic. Despre Catalonia, doar unul a zis ca a fost "dezgustator", in rest multi satisfacuti. Tot intrebind la ei, pe zi ce trece mai scad cite 10 -15 euro din pretul sejurului. Ma gindeamc a daca ii mai siciim un pic, o sa ne dea pe gratis, numai sa ii lasam in pace.

Glumesc.

Revin mai tirziu.

Pa!

[08.09.11 13:17:23]

buna,

@adi_adi - mersi mult de aprecieri... tare dragut din partea ta! ma bucur ca sfaturile mele au fost folositoare

da, putem spune ca sintem veterani acum.

si da, dorul de punta cana nu trece, e ca un drog, cel putin pt mine. mai ales ca e din ce in ce mai clar pt mine ca nu voi mai ajunge acolo niciodata. sint prea batrin ca sa ma mai bucur asa cum trebuie de acele locuri. eheeii, asta e alta poveste. inca pierd timp pe forumuri despre punta cana...

deci, vad ca vrei sa mergi iar. bafta multa....

@adri_nico - sustin parerea din postul anterior: pregatirea sejurului depinde de ceea ce vrei sa faci acolo.

Foarte important: Punta Cana este o destinatie speciala. Are foarte multe de oferit, si daca nu te pregatesti cum trebuie este posibil ca la intoarcere sa iti para rau ca nu ai citit destul si ca ai sarit peste unele lucruri pe care puteai sa le faci usor doar pentru ca nu stiai dinainte.

de exemplu: abia la intoarcere am aflat ca este o excursie, "los haitises" cred, un tur cu buggy care include o pestera. mi-a parut tare rau ca nu am stiut inainte sa plec.

deci: pt acum, citeva puncte de interes pentru studiu

- zona turistica punta cana e formata din app. 96 de hoteluri intinse pe 63 de km. toate hotelurile sint pe plaja. toate hotelurile sint de tip inchis - o zona uriasa ingradita cu plaja proprie, cred ca nici un hotel nu are mai putin de 10 hectare. conceptul de "hotel" are un sens un pic diferit in punta cana. "hotelul" ca si spatiu de dormit (!!!) e fomat din ansamble de cladiri separate, de obicei vilisoare cu 4 camere pe palier sau tip vagon, de maxim 3 etaje - in punta cana legea e ca orice cladire pe plaja nu trebuie sa depasesaca inaltimea unui palmier. in acest spatiu ingradit se afla de obicei mai multe restaurante, baruri, piscine, terenuri de sport, gym, spa, dive center, kids center, shopping center, sali de spectacole (ma rog-amfiteatre) etc care apartin numai acestui hotel. in fiecare hotel se organizeaza diverse activitati pe care e de dorit sa le afli inainte sa mergi, astfel incit sa nu sari ceva. de exemplu, daca se organizeaza un beach party, te-ar interesa? eu zic ca nu e de pierdut! foarte romantic, sa vezi luna printre palmieri, un band live cu muzica specifica, animatorii organizeaza diverse concursuri/activitati, bere, cuba libre, mamajuana, snack-uri (toate incluse)... trebuie musai sa stii data si ora! de obicei sint o data pe saptamina.

concluzie - sint o multime de lucruri de facut in resort, altele decit plaja, si e pacat sa pierzi ceva

mai citeste, gindeste-te si intreaba despre astea!

-afara din resort-1. Punta Cana nu este o localitate in sine, este o zona. tot ce este in afara este ca o anexa la hoteluri. nu e ca la mamaia sau sunny beach, iesi din hotel si te plimbi prin oras. poti sa o faci, dar nu prea ai ce face, decit daca ai o tinta. ca si tinte: zona de shopping "cortecito", cu suveniruri, ceva baruri si restaurante specifice, niste disco (de exemplu "mangu" in fata la grand flamenco), este un mall cel putin, zone de golf (daca te intereseaza si iti permiti) etc.

-afara din resort-2: excursii organizate. s-a scris destul aici despre excursii organizate. sugerez sa te documentezi bine, oferta e destul de larga, trebuie sa studiezi bine inainte sa te hotarasti.

Ai intrebat ce alte excursii poti sa faci in afara de cele 2. Pai, eu am descris succint 5 excursii. Adi a descris si ea, la fel ca toti cei din sectiunea "dominicana". Mai mult, aceasta sectiune incepe cu... "excursie punta cana", 3 impresii. Sugerez sa incepi cu astea, sa iti deschida apetitul! Apoi, uite niste link-uri (poate ai trecut deja pe acolo, nu stiu, zic si eu)

untacanatv.com/+puntacanatv&cd=1&hl=en&ct=clnk" target="_blank">click aici

si ar mai fi o gramada.

====

cu privire la hotelurile la care te gindesti, am vazut ca studiai comentariile unora, si clasamente. link-ul urmator l-ai vazut?

====

cu privire la pret. aici pe site apare o oferta de nerefuzat, un discount pt membrii afa. ai vazut?

====

un anumit user a postat aici undeva o oferta de ajutor in sensul gasirii de preturi minime. stii?

plati in DR.

-plati la hotel, la magazinele din hotel sau reprezentantul tau acolo poti face cu card, de obicei sint siguri. afara din resort nu recomand. nu recomand retragere de bani din atm decit exceptional. sugerez agreement cu banca emitenta inainte sa pleci

-cash. n-ar fi rau sa ai 1000 usd. recomand 100usd in hirtii de 1,100 in hirtii de 5. recomand usd, nu euro - cursul e f. prost acolo, dolarul e valuta general acceptata. dolarul e mai apreciat decit valuta locala; e bine totusi sa ai citiva dolari in valuta locala pentru mici cumparaturi - o sticla de apa, un suc etc

====

comentarii gen "dezgustator". excursia de obicei este ceea ce faci tu sa fie. daca la sunny beach schimbai doar 100 lei prima data nu mai luai teapa! daca te interesai dinainte cum se ajunge la hotel nu mai pierdeai timpul! asa ca te sfatuiesc urmatorul lucru: nu baga in seama micile neajunsuri, nu lasa prostioare sa iti strice bucuria de a fi acolo. punta cana e unul din acele locuri din lume care iti poate ramine in inima pentru totdeauna, e pacat sa iti strici o zi pentru ca ospatarul te-a facut sa astepti prea mult un pahar de vin si ai terminat masa deja, sau pentru ca nu ti-a schimbat camerista prosoapele azi, sau ca nu ai mai prins locul preferat la piscina, sau ca nu ai reparat suficient de repede aerul conditionat... ma rog, asa de multe

====

ia uite, al treilea edit! masa: sint bufete si a la carte. chiar daca nu esti genul restaurant, sugerez macar o seara a la carte. ai putea sa fii tare surprinsa! daca nu iti place la a la carte, poti merge apoi la bufet. de retinut - sint macar 3 bufete diferite in orice resort din punta cana, cu o oferta suficient de larga!

bafta! si mai intreaba-ne, nu stim inca clar ce vrei...

uf. am scris mult, dar nu stiu daca se intelege ceva.

[08.09.11 13:31:44]

Oarecari sugestii/sanse pt preturi mai mici

click aici

apropo, preturile puse de tine mi se par mari pt perioada asta... doar o parere.

Asta ai vazut? asa, ca sa iti creasca emotiile!

[08.09.11 14:21:51]

Webmaster, scuze pt postari repetate, modificati sau stergeti daca vreti.

Adri_nico: zici ca esti "eco", dar ti-e frica de apa. Citeste review-ul meu. Sotia mea a facut diving, 45 minute sub apa, ca la discovery. Asta, desi:

-nu stie sa inoate

-are ambele timpane perforate

-nu a fost niciodata in apa "peste bust"

-ii e o frica teribila de apa

-nu suporta sa tina capul in apa

(are 2 poze in review)

Sugerez:

1) speed boat (barca de 2 persoane, cite 5-10 in sir) cu snorkeling.

Cum procedezi: simplu. iei o vesta de salvare si plutesti. Iti pui masca de snorkel si bagi capul in apa. Si vezi pestii, si le dai sa manince din mina, piine sau banane. O senzatie de nedescris, sa simti cum iti ciugulesc pestii din mina.

In zona des snorkel reciful e cam asa: sint zone inalte, stai in picioare la 500 de metri de tarm, iar la 2 pasi sint gropi de 5 metri. Prin masca de snorkel se vede totul excelent

cam 45-90 usd, de persoana sau de barca, am uitat.

2) Tropical Storm - catamaran de-a lungul plajei, cu bautura, muzica carribeana si dans, si snorkel.

click aici

( ( (cretul de la staff e Gabriel...)))

click aici

( ( (noi am fost in ultima zi, am dansat si noi dansul asta...)))

click aici

Sper ca ti-am dat destul de lucru!

[08.09.11 18:17:00]

Doamne, ce nervi am!!!

Sint atit de emotionata si vreau sa ii multumesc lui Sirbuvio pentru toate postarile facute si dupa ce am scris 3 texte, nu s-a transmis mesajul pentru ca nu eram logata, desi, am facut aceleasi "miscari" ca si datele trecute. Sper sa nu dispara si asta.

La intoarcere am sa iti fac o surpriza (la fel si pentru adi-adi, deja m-am gindit, dar nu va spun, e secret...

ma uit acum peste toate alea si am sa revin cu niste comentarii, dar pina atunci sa nu uit o mare intrebare:

daca esti cazat la hotel ai voie la doua excursii la alegere, free?

O seara buna, pina cind revin!!!

[08.09.11 18:49:29]

draga de tine...

e asa de trist, dar tre sa te dezamagesc. nici o excursie nu e free. ce mare pacat... hotelul nu ofera nimic in plus fata de ce ti se spune la booking, si totul e inside. pina si yolele free nu pot iesi din zona de securitate a hotelului, marcata pe mare cu o linie plutitoare

dar, din cite scrii, sint convins ca sponsorul ar fi interesat de activitati extra-resort, si, sint convins ca poti sa te bucuri de bucuria lui, sau mai pe romaneste, sa-ti priasca si tie. daca ii arati link-urile date mai sus, e posibil sa il atraga. nu stiu cine esti, dar simt eu asa... si, dupa poze, judec eu asa ca ai avea destula putere de convingere. doar zi-ne ce te-ar interesa si ma voi stradui sa te ajut sa intelegi, asa incit sa alegi in masura posibilitatilor si a dorintelor, incit sa fie bine pt toata lumea. sa te intorci tu fericita de acolo si sa postezi si pentru noi, noi sa ne bucuram de bucuria ta si sa ne dorim sa ajungem acolo neintirziat!

iti mai spun o data: luata potrivit, punta cana e o destinatie unica. si daca e prima destinatie de plaja exotica, se poate poate compara pe undeva cu alte chestii facute pentru prima data in viata. nimic niciodata nu va mai fi la fel. chiar daca mai mergi o data, daca o faci din nou. si singapore e unic, dar la alta clasa, nu se pune. doar pentru tine, o sa incerc sa postez o poza aditionala la recenzia mea, poza 22. in prima dimineata, dupa ce am dormit doar 3 ore, m-am trezit sa vad rasaritul, eu sint un lenes dar nu am ratat nici un rasarit in punta cana. am cel putin 1000 de rasarituri pe mare, dar alta e cind esti cu "persoana" intr-o asa locatie.

vegetatia aia te lasa fara glas... ma rog, pentru mine a fost mult mai impresionant pt ca am fost in decembrie, cind romania era acoperita de zapada, si cind ne-am intors lumea intorcea capul dupa noi pe strada datorita bronzului. dupa ce am vazut rasaritul, inapoi spre camera, soata m-a rugat sa fac poze. poza 22. fericire momentana nedisimulata. cum am mai zis, uiti de tot. uiti de servici, de parinti, de copii, de guvern, de autostrazi, de cursul leu -euro, de pretul rosiilor sau al cartofilor sau al benzinei... doar stai si privesti cu gura cascata. nu zgiriie nori, ci tropicana naturala la topul ei.

[08.09.11 18:56:58]

ori s-a pierdut in eter, ori nu stiu. nu mai stiu cum sa inserez un comment la poza. nu vad unde e poza mea 22

apropo adi, 50 PMA iti da afa la primele 50 de poze, bonus da afa la orice comment la poze (nu sint sigur, cred ca la text mai mult de 50 de caractere) nu ma intereseaza punctele, de aia nu mai stiu.

[08.09.11 20:21:45]

sirbuvio, poza este la review-ul tau de la Grand Palladium Bavaro Resort click aici .

Daca vrei sa treci un comentariu la poza trimite-mi mie mesaj privat sau scrie aici si voi edita eu la poza.

[08.09.11 20:31:06]

rectificx: primele 20 de poze

wm 25, gracias. era oricum de inteles, nu am postat decit acolo poze. poza e poza 14, nu poza 22.comment la poza: "gest de inima plina - "magnific! "13 decembrie 2007. vegetatia asta ne-a lasat fara glas"

pt adri - dupa vizionarea rasaritului, inapoi spre camera

[08.09.11 20:52:08]

Adaugat comentariul.

[08.09.11 22:20:27]

adri-nico draga, acum ai inteles de ce l-am laudat, de ce nu contenesc sa-i multumesc lui sarbu vio. Scrie si descrie dumnezeieste. Asa este, nu exagereaza cu nimic. Daca iubesti apa si soarele nu ai cum sa nu fii coplesita de ceeace ai sa vezi acolo.

Multumesc pentru mesajul privat.

Deci, concediu frumos,

[09.09.11 10:24:53]

@adri-nico, avem rugamintea de a purta in privat aceste dialoguri care nu sunt de interes general. Ecoul de mai sus a fost sters. Multumim.

[09.09.11 17:23:28]

sorry!

[12.09.11 21:45:43]

webmaster,

sper sa nu fiu pedepsit pt asta. se pare ca ai speriat pe adri_nico si nu mai pune intrebari. sint convins ca ar mai avea... ce parere ai?

de exemplu, daca nu ma insel, cred ca sint excursii de snorkel si mult mai ieftine, la 25-30 USD. ai fi interesata, adri-nico? se inchiriaza barca cu driver, mergi direct la zona de snorkel, stai cit stai si te intorci.

[13.09.11 00:12:27]

Buna Vio,

M-a cam certat webmasterul in ultimul timp, dar nu m-am suparat. Si nici nu m-am speriat, atit timp cit nu m-a blocat sau nu mi-a interzis accesul.

Normal ca ma intereseaza, insa nu am avut timp sa mai studiez dorintele.

Vroiam sa te intreb daca masinutele alea (unde ai rupt tu roata) au vreun traseu organizat sau poti sa o iei pe coclauri dupa bunul plac? Nu sint asa de profesionista in ale condusului si mi-e ca ramin de caruta daca o fi vreun grup mai mare. Sau... si mai rau, sa ma rastorn in balti. Eu ca eu, dar bietul meu partener? sa ii fac una ca asta...

Resortul e un "tarc" al hotelului nostru sau cuprinde toate hotelurile pe care le-am vazut eu insirate pe harta?

Am vazut poze cu persoane calarind. Sint si astfel de optiuni? Pentru o poza frumoasa ma urc si pe un 'balaur".

"Teava" de la snorkeling e telescopica? daca apa are adincimea de 5 metri eu n-am vazut pe nimeni cu o asa de lunga teava...

Sper ca nu te-ai cocosat prea tare de ris.

Noapte buna tuturor,

[13.09.11 20:15:08]

Buna Adri-Nico,

Nu stiu daca Vio s-a cocosat de ras, Eu da.

S-o luam pe rand,

Masinutele alea au traseu bine definit si ai insotitori -fata, spate-La un moment dat ajungi in trafic cu acea coloana, asa ca nu te lasa ei sa misti in front. De fapt totul, fiecare excursie este foarte bine organizata. Revin iar cu recomandarea''haine de schimb''si in cazul ''masinutelor'' sa ai o bandana, naframa, bazmaluta, zii cum vrei, Va fi foarte folositoare de pus la gura, ca sa nu ''mananci ''ceva noroi dominican. Vei fi plina din cap pana in picioare de noroi. Eu am avut senzatia ca acele balti erau amenajate special, oricum nu ai pe unde sa ocolesti. La un moment dat o sa mergi pe plaja cu ''masinutele'' si o sa faceti o pauza de ''scaldat'Nu te speria, este distractie maxima.

Resortul, da, este un tarc al hotelului unde o sa stai, dar este vorba de un tarc masurat in hectare.

Teava de snorkeling nu este telescopica, snorkelingul nu se face din ''submarin'' se pluteste la suprafata cu capul usor.

aplecat in apa

Cred ca o sa faci ravagii, esti cam rebela, vrei sa inoti cu cardul de delfini, vrei sa mergi cu ''masinutele'' brambura, poate ar trebui sa-i anuntam ca vii.

M-ai amuzat teribil, O sa-ti trimit mesaj privat cu un catalog care descrie toare excursiile.

[14.09.11 02:28:56]

ioi.

@adi_adi, parca mi-ai fi sora geamana! 100% de acord cu ce ai scris, cuvint cu cuvint. mai ales cu finalul! punta cana, here she comes! PS-ms pt aprecierile anterioare...

@adri-nico: un pic mai explicit, incerc.

---snorkel: daca urmaresti cu atentie linkurile de mai sus, se vede clar ce inseamna snorkel. teava nu e telescopica, si e de obicei folosita doar stind la suprafata. unii curajosi se scufunda, dar nu respira, dureaza maxim un minut. cum am zis mai devreme, e cumva logic: daca ai vesta de salvare pe tine, nu te poti scufunda, admiri lumea subacvatica de la suprafata. masca te ajuta sa vezi bine sub apa, tubul te ajuta sa stai mai mult cu capul sub apa. tubul nu e pt scufundare, doar plutire.

---diving: aparatura e mult mai scumpa si sofisticata. snorkel poti sa-ti cumperi din resort, 6-7 dolari; SCUBA (self contained underwater breathing apparatus-apparat autonom pentru respiratie sub apa)

click aici

costa... si nu e recomandata sa incerci acasa singur. aceasta aparatura permite scufundare lunga sub apa, fara necesitatea de a iesi deasupra apei, asa poti ajunge la 5 metri adincime - adincimea medie in zona punta cana. are o butelie de aer cu rezerva de obicei o ora la efort normal, cu o "piesa de gura" (mouth piece) sau mustiuc pe care il tii in gura si prin care INSPIRI doar, evacuezi pe nas si/sau gura-cum poti, cu inca un mustiuc de urgenta pentru un alt utilizator daca e nevoie (sub apa se pot intimpla multe) cu manometru de monitorizare a presiunii din buttelie, buton de admisie/evacuare a aerului din costum - reglare a flotabilitatii, regulator de inalta presiune, valva automata unisens de admisie in mustiuc (deschide calea de aer dinspre butelie spre gura ta, cind inspiri si creezi un oarecare vacuum, altfel ar sta inchisa datorita presiunii supraatmosferice cauzata de efectul hidrostatic al adincimii - cred ca te-am bagat in ceata destul.

deci: SNORKEL poti sa incerci singura in bazin (in cada), poti sa incerci saptamina asta inainte sa mergi, se gasesc si la noi

SCUBA DIVING poti sa incerci acolo, trebuie sa aibe un centru de scufundari la hotel si sa faca teste/trsining piscina

Alegi abia dupa ce vezi ce poti sa faci. Daca te tine spinarea, normal ca diving e mult mai palpitant. dar, atit cit te cunosc, si un snorkel ar merge chiar bine. Snorkel e copilul mic al lui scuba, dar se merita pt citeva senzatii si foto.

hai, mai intreaba.

uite ce zice cineva de snorkeling la catalonia:

ebsdrtravels.proboards.com/index.cgi%3Faction%3Ddisplay%26board%3DPC%26thread%3D3449%26page%3D1+snorkel+catalonia+punta+cana&cd=4&hl=en&ct=clnk" target="_blank">click aici

da-i in jos la sailorgirl 23-penultimul post!

[14.09.11 02:36:18]

click aici

snorkel/diving - spre sfirsit, josul paginii

uuu, imi inchipui cum te apuca transiratia citind toate astea...

click aici

pe pagina asta e harta, ai vazut-o? unde vei sta, in care vilisoara?

[14.09.11 10:54:07]

@sirbuvio, este mai bine sa continuati discutia in particular. Firul de discutie s-a lungit prea mult si este greu de urmarit. Mult mai util ar fi sa scrii un review distinct despre aceasta destinatie. Multumim.

[29.09.11 20:07:49]

adri_nico pleaca poimiine. sa-i zicem "drum bun! " si sa-i tinem pumnii sa-i iasa!

@adri_nico: nu uita sa ne dai si noua un semn, live de acolo daca poti, si un review cind vii!

Baaaaftaaaa!

[29.09.11 20:15:55]

Dragii mei,

Multumesc din suflet pentru urari. Nu stiu daca va vine sa credeti dar nu mi-am pregatit nici un bagaj. Sper ca simbata dimineata sa "arunc" ceva folositor in valiza...

Sa fiti siguri ca DACA ma intorc vie, o sa aveti parte de un review fenomenal.

Promit sa va scriu si sa va trimit poze daca o sa reusesc sa ma conectez.

Numai bine tuturor!!!

[05.10.11 12:05:42]

Dragii mei, (inclusiv webmasterul)

Am ajuns in Paradis!!! Am ajuns de 3 zile dar n-am avut timp sa va scriu, desi am avut in gind sa va scriu imediat ce ajung in camera. Nu am net acolo... cei de la hotel zic ca e prea departe de server. Sint la receptie unde sint destule locuri de unde te poti conecta.

Salutari lui Sirbuvio si Adi-Adi!!! O imbratisare calda din Punta Cana! S-au mai schimbat cite ceva pe aici de cind ati fost voi. De exemplu culoarea apei, curatenia plajei, lipsa muzicii de prin resort... Dar e frumos, nu ma pling. intre timp au aparut si tintarii, foarte infometati ce e drept. Sint atit de mici si pisca atit de rau...

Vremea e buna, mincarea e super, ieri am avut si mango (jumate din vizita asta am facut-o pentru a ma satura de mango, hahaha)

Excursii am cumparat 2 de la hotel. Boogie si Seaquarium.

de ce n-ati scris ca sa imi iau haine de plastic la boogie? m-am facut si eu frumoasa (ca doar deaia mi se zice Preciosa de catre localnici) si am venit ca un purcel tavalit in mocirla. Am incercat o ora sa spal hainele in chiuveta de la hotel, dar nu cred ca merita efortul... noroiul nu mai iese decit cu foarfeca... Nu imi pare rau decit de adidasii mei albi, care acum par cusuti cu ata maron.

Miine merg la scufundari.

Va pup si revin cu amanunte!!!

[07.08.12 12:05:14]

Am fost si eu in aceasta locatie in iunie anul acesta. In principiu sunt de acord cu toate descrierile / comentariile facute de pana acum insa am doar cateva extra precizari:

- cel mai nemultumiti (eu si sotul) am fost de mancare - nu cea de la mic dejun ci de la celelalte mese - de multe ori au fost feluri stricate (nu erau vechi neaparat dar erau lasate cu orele in caldura si daca nu se consumau se serveau a doua zi sub alta prezentare). Mancarea a lasat mult de dorit mai ales ca hotelul e cotat la 5 stele.

- curatenia in camere & resort de asemenea nu e cea pentru un hotel de 5 stele

- am avut permanent senzatia ca angajatii (inclusiv cei de la entertainment) aveau o mina de plictiseala si veselie fortata

Ideea e ca fata de aceeasi clasa de hotel dar din alta tara din zona Caraibelor, acesta lasa de dorit si poate ca daca n-am fi avut termen de comparatie, as fi zis ca e ideal, asa ca ii dau numai nota 8 per total !

Mai pun si eu cateva poze facute la hotel!

O zi frumoasa la toata lumea!

[07.08.12 12:14:31]

@alexandralungu: mai bine ne-ai scrie impresiile tale de acolo ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii.

[07.08.12 12:26:17]

Ok, voi incerca maine atunci sa reiau si sa mai adaug intr-un revew. Pozele raman incarcate aici sau le repostez la review-il pe care-l voi scrie?

[07.08.12 16:21:32]

De curiozitate si fara suparare, cit a costat AI-ul tau, Alexandra? Si aici, si in cealalta destinatie mentionata?

Asta, prin prisma what you pay is what you get - nu poti cere satisfactie totala cind pretul nu te recomanda pt asta. Dintr-o privire, din cele app 100 de hoteluri in PC, cam 70% sint de 5 stele, si daca e sa compari e. g. Catalonia cu Hard Rock nu se bate nicicum. HR = 2xCat la pret...

-mincare stricata? greu de crezut... chiar si afurisitii de americani nu au reusit sa demonstreze asta

-mincare refolosita? greu de crezut... desi toata lumea stie ca asa e. sint oameni mult mai puternici decit mine si decit tine care au incercat sa demonstreze, si nu au reusit...

-animacion plictisiti? de acord... dar oare de ce? eu inca nu am vazut o echipa de animacion care sa muceasca pt ca le place, ci doar platiti... doar cooperarea turistilor ii mai facea sa uite ca au si ei o viata, rate de platit...

-curatenia - oarecum de acord, se putea face mai mult, macar cit inteleg eu. dar ca sa mentina un standard trebuiau sa angajeze oameni in plus, si atunci ar fi dat faliment. abia reusesc sa supravietuiasca.

Si ar fi multe altele de spus. Eu cred ca totusi Catalonia isi merita banii, indifirent de stelele de pe frontispiciu. Sau, macar Dominicana...

Astept cu curiozitate review-ul tau. Vacante placute tuturor.

[07.08.12 17:08:52]

@alexandralungu:

Pozele raman incarcate aici sau le repostez la review-il pe care-l voi scrie?

Ne vom ocupa noi de realocarea pozelor la textul pe care-l vei scrie

[07.08.12 17:25:49]

@sirbuvio:

oricite note mici ar da altii acestei destinatii, eu tot sustin sus si tare ca e un loc unde merita sa mergi macar o data in viata.

Ca daca vreau la un hotel Ultra Lux am unul in Buzau, care le intrece pe toate celelalte de 5 stele la care am fost prin lume (Singapore, Malysia, Punta Cana). Si are pretul in jur de 100 euro /noapte.

Gindeam intr=o zi cu voce tare ca mi-as face un concediu intr=un asa lux dar mi-ar lipsi nisipul alb si fin... si rece, apa de culori neobisnuite, si animacionul ala fantastic care pe mine, m-a dat pe spate.

Vacante frumoase!

[08.08.12 11:28:24]

Buna la toata lumea!

Vad ca sariti toti pe mine... macar eu am scris la obiect, nu deschid subiecte penibile si puerile ca altii din acesta discutie care mai si pretind ca au umblat prin lume...

ideea era ca hotelul nu e de 5 stele si atat! si intr-adevar sunt multe hoteluri in zona care chiar sunt de 5 stele, cu alt pret evident insa ar trebui o alta clasificare poate atunci... e absurd sa sustinem ca e ok sa spui (doar sa te simti tu bine) ca ai mers la 5 stele cand de fapt sunt nici 4.

Pretul pe care l-am platiti eu poate nu e relevant fiind luat cu 4 zile inaintea plecarii.

O sa scriu si un review totusi!

[15.08.12 21:17:59]

Ei, nu fi si tu asa sensibila... Chiar nu vreau sa fiu rautacios, si nici sa te afecteze ce am scris. Doar ca n-as vrea sa sperii pe altii, care iau viata mai usor si ar dori sa mearga acolo. E o destinatie care mie imi place mult, si pari mult prea agresiva, caustica si transanta. Doar pari - nu o lua personal, por favor! - prin cele scrise.

Pe un alt mare site de calatorii, din 2500 de recenzii, Catalonia Bavaro e locul 44 din 99 de hoteluri. Ar cam fi de asteptat sa fie unele inconveniente... Imi e greu sa cred ca isi permit mincare alterata... Nu zic ca n-ar fi posibil. Doar ca imi e greu sa cred. Asta, comparat cu Catalonia Royal, care e locul 22...

Unde am fost eu, la momentul respectiv, cele trei sectii erau cotate 5,6 si 9 din 99, si chiar si asa am avut o multime de "mici" inconveniente. De exemplu, cind faceam dus, se inunda camera pina la televizor, si stringeam apa cu un prosop. Au rezolvat-o a treia zi, la indicatiile si sub supravegherea mea, hehe. Am reusit totusi sa extrag ce ma interesa - sa ma simt bine in conditiile date, conform alegerii si asteptarilor.

Deci, traiesc cu impresia ca ai mai patit si altele...

Oricum, imi pare chiar rau pentru tine ca ai fost intr-un loc atit de minunat si te-ai intors suparata...

Bafta data viitoare, oriunde te-or duce pasii! (sau aripile, ma rog)

...

PS1: In Punta Cana la 5 stele AI-ul meu a fost 30 de dolari pe zi (sa ma ierte Dumnezeu, banii astia sint o gluma). In Bulgaria la 4 stele (sanchi 4 stele) AI-ul a fost 50 de euro. Sub nici o forma nu le pot compara....

PS2: Punta Cana e minunata. Cititi totusi bine inainte sa mergeti, sa vedeti daca vi se potriveste.

[15.08.12 22:31:21]

@sirbuvio, spui ca "Punta Cana e minunata"... Dupa parerea mea, Punta Cana nu-i minunata... doar vegetatia este minunata... resorturile ofera mai mult spatiu si confort, dar nu neaparat mult mai bine decat in alte locuri ale lumii... culorile apei marii sunt deosbit de aparte si nu le uiti voi uita in tot restul vietii mele... Pentru mine Punta Cana este altceva... marea Craibelor este altceva... din cauza distantei mult prea mari, pentru mine, o data in viata, parca... a fost suficient...

Sa auzim de bine!!!

[15.08.12 22:58:30]

De acord. E adevarat ca am simtit cumva un feeling de vinovatie cind am iesit din resort si am vazut saracia... Dar in resort vegetatia, aranjamentul sint intradevar minunate. Si plaja. E adevarat, in Punta Cana e aranjat totul in zona resorturilor. Oricum, ramine imaginea tarmului de la La Romana spre Saona.

Pentru mine, cea mai frumoasa culoare a apei e in Marea Ionica/Egee. Cel mai pur albastru pe care ti-l poti inchipui. Deci cea din Punta Cana nu m-a dat pe spate.

Nu e Punta cana cea mai tare destinatie din lume, corect. E pentru mine! Conform principiului ca acelasi rasarit de soare il vezi si la Sulina. Inca o data, de acord cu tine, si chiar cu Alexandra. Dar, cum ziceam mai sus, 30 de dolari pt 5 stele e o gluma. Atita doar, mie mi s-a potrivit acolo ca o manusa. Nu sint genul sa ies mult afara din resort, sa alerg dupa cluburi discoteci... Cite un picut din toate. Daca voiam actiune in RD mergeam in Puerto Plata. Mexicul e si la Ibiza, excluzind, evident, monumentele. Maldivele sint superlativ, ce poti sa zici, dar ce e totusi viata fara un strop de cuba libre si un iures pe plaja, macar o data in 10 zile... Ca vorba aia, daca e marti e beach party, si cine se asteapta sa doarma in noaptea aia... Cam de asta. De gustibus, vorba aia.

adi_adi, adri-nico, aisha, alexandralungu, Alina Morar, byatorres, corinne, hlli, marian 1973, miha_t, sirbuvio, stelu*
Alte impresii din această RUBRICĂCatalonia Bavaro Beach, Casino & Golf Resort: