ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 03.05.09
OCT-2010

Ziua Recoltei

Trecand in urma cu o zi prin dreptul Palatului Copilului imi atrage atentia un mare banner cu ziua recoltei.

Astazi fiind zi de sambata imi iau familia, bebelul si sotia si mergem sa vedem si noi cu ce bunatati si produse bio ne putem desfata simturile si papilele gustative.

Lume multa atmosfera de sarbatoare, fum mult de la evident nelipsitele gratare cu mititei, nu stiu daca din cauza fumului cei care preparau miteii pareau mai afumati ca sa zic asa.

Multe branduri omologate ca spre exemplu celebrul gem de prune de topoloveni, sarmalutele de maramures, asupra acestora din urma as vrea sa ma opresc, fiind un pic pofticios si vazand ca era o coada la celebrele sarmulute de maramures am zis sa incercam si noi asa celebrele …... A fost cea mai proasta inspiratie aceea de a cumpara aceste sarmulete pentru ca am cumpara cate o portie de sarmale de maramures si am mancat atunci acolo imediat pentru ca... de ce sa nu recunosc emanau un miros foarte frumos, dar in momentul in care am inceput sa mancam, si unde la inceput era un afis care ne spunea ca aceste sarmalute contin; carne de vita si porc, orez, morcovi, ceapa si cimbru toate astea la 5 lei o portie care continea 3 sarmalute cu mamaliguta, ce contineau sarmalutele am constat ca lipsea cu desarvarsire carnea si orezul era in proportie de 90%in compozitie, dar asta nu este nimic ca dupa circa 1,30 h dup ace ne mai plimbam prin parc, odata ajunsi acasa pe sotie o apuca o groaznica durere de cap si in cateva minute I se face rau, senzatie de voma si chiar voma in cele din urma, si toate pentru ca noi ca niste oameni de buna credinta am crezut ca atunci cand oferi ceva spre vanzare esti constient de acest lucru si daca mai era novoie am realizat ca de cele mai multe ori cand se ofera spre vanzare mult celebrele produse traditionale, ; producatorii; nu ofera intotdeauna ce au ei mai bun, asta sa-mi fie invatarura de minte.

Unde la inceput eram foarte incantat de cum arata acest targ de ziua recoltei si de varietatea produselor, chiar erau multe legume si fructe care aratau foarte bine si la preturi foarte accesibile unele mai bune decat cele din piata. Oare de ce inca se mai intimpla asta la noi?

Trimis de raduu1972 in 02.10.10 18:10:45

VIZUALIZĂRI: 3508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ziua Recoltei 2010-o fanta foarte draguta

trandafir 1970 [02.10.10 18:20:47] »

Au, si eu care vroiam sa fac o vizita maine pe aici! Stiu despre ce sarmale vorbesti, am mancat si eu la vreo 2 targuri de produse traditionale! Noroc ca nu mi-a fost rau, nici de la placintele acelea cu branza si ceapa, dar ca ajung ca un bolovan in stomac, am patit-o si eu!

Imi pare sincer rau pentru ce a patit sotia ta! Bine ca nu i-ati dat sa guste si micutei, nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla!

Primul vot, de consolare!

catalinalupu [02.10.10 18:28:23] »

Eu... una tanjesc dupa o Ziua Recoltei... la Piata Obor sau la Piata Unirii (cea veche...), cum era in vremea colilariei mele... si ma taraia mama cu ea, dupa gogosari si castraveti... si prune... si doi mici cu mustar...

dannek [02.10.10 18:37:54] »

O traditie din vremuri apuse dar binevenita!

marina-carmen [02.10.10 19:25:04] »

cand totul nu este decat o afacere ne mai miram ca se intimpla astfel de lucruri? pacat ideea in sine era frumoasa... dar...

magdalena [02.10.10 23:31:28] »

Apropo, am auzit si eu de asta azi! Si maine o prietena vrea sa ne scoata din casa la Obor - apropo Catalina, cica la Hale e sarbatoare maine! Poate ne vedem acolo!

ileanaxperta* [03.10.10 00:09:49] »

Imi pare rau de "nesansa" de a manca ceva gustos, cu pofta, dar nu intotdeauna si sanatos in tara asta si mai ales la o astfel de sarbatoare... Rusine sa le fie celor responsabili. Trebuia facuta o sesizare la OPC, cu toate ca, cred eu, era degeaba...

Si eu mi-am amintit de Ziua Recoltei din timpul copilariei, cand stateam pe Sos. Stefan Cel Mare si tata pleca dis de dimineata in coltul strazii cu Lizeanu, unde erau multe multe standuri de fructe si legume proaspete... si apoi mai tarziu plecam cu totii la Obor si, printre altele, beam un must atat de bun...cu mititei atat de buni si suculenti..mmm....apoi turta dulce si alte bunatati care niciodata nu ne-au daunat sanatatii. Ce vremuri...

Si ca o paranteza: si eu am vrut sa mancam ceva cald la singurul restaurant gasit deschis acum la sfarsitul lui sept. in Costinesti dar mi-a fost teama sa nu plecam de acolo cu ceva bube la gura (in cel mai fericit caz) sau cu ceva mai grav. Am preferat sa ne rezumam la ce aveam in traista, conserve, rontaieli si ceva dulciuri de la o alimentara din cele 2-3 deschise...

raduu1972 [03.10.10 00:42:21] »

@trandafir 1970, @ catalinalupu, @ dannek, @marina-carmen, @magdalena, @ ileanaxperta.

Trebuie sa va spun ca prima impresie a fost foarte buna la inceput. Ba chiar nu am putut rezista tentatiei si am cumparat niste struguri foarte frumosi si albi si negri la numai 3,5 lei kg, castraveti cornisor 3leikg, mere ionatan 2leikg, gem de topoloveni 8 lei borcanul eco,

Multa lume, chiar la un moment dat l-am zarit pe Andrei Duban in timp ce era sarutat de o tanara domnisoaraa pentru ca tocmai ai cumparase un vin natural pentru ea!!! sau pentru el!!! ?

Am plecat oricum cu parere de rau ca nu am apucat sa beau must ,dar daca mai beam si must..... nu stiu daca mai ajungeam acasa....asa!!!!

Daca nu era acest incident nefericit din cauza caruia sotia mea a pierdut 2 kg azi, eram foarte multumit de atmosfera de la Ziua recoltei, dar asa... oricum recomand sa mergeti, macar apoi va puteti relaxa putin in parc.

Admin [03.10.10 09:07:07] »

Mutat la rubrica "La pas prin Bucuresti" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

raduu1972 [03.10.10 11:32:38] »

multumesc webmaster

magdalena [03.10.10 15:01:30] »

Noi am fost astazi la "Luna Recoltei" in noua piata Obor care s-a deschis pentru o singura luna, dupa care se vor lucrarile la viitorul Mall ce se va face aici.

Cine stie cum arata piata inainte sa isi puna imaginatia la incercare sau sa ajunga pana aici, unde are lor un comert civilizat, cu tarabe noi, curate si numerotate, cu produse care mai de care frumoase si la preturi foarte bune, cu bannere in care se precizeaza zona de unde provin.

Am asistat si la un concert de muzica populara sustinut chiar in fata pietei ce este situata la parterul viitorului Mall, fiind o zona deschisa.

Pe alocuri erau si flori frumos aranjate, dar ce era mai frumos era asfaltul nivelat, pe aici inainte fiind numai gropi si mizerie.

Asa ca in aceasta luna puteti sa va faceti aprovizionarea de toamna cu vinete la 1,6 lei, rosii, morcovi si ardei capia la 2,5 lei, asta ca sa va spun doar cateva preturi.

Poate atasez si cateva poze.

Sincer, e de bine. Bani sa fie!

magdalena [03.10.10 22:38:13] »

Am uitat sa spun ceva foarte important!

In piata exista un dozator de lapte de vaca proaspat! Totodata, exista posibilitatea sa iti cumperi o sticla de plastic cu 0.5 lei, tot de la un dozator alaturat conceput special pentru acest scop.

Era coada, o nebunie!

raduu1972 [03.10.10 22:40:15] »

multumesc mult magdalena, dar crezi ca e bine sa mai experimentez senzatii noi?

magdalena [03.10.10 22:41:38] »

Imi pare rau prin ce ai trecut cu sarmalele... , dar presupun ca acesta se fierbe acasa!

raduu1972 [03.10.10 22:43:47] »

daaa, evident dar nu este singurul dozator cu lapte din pietele bucurestene, stiu ca mai este unul cel putin in piata matache, dar ok atunci merg pe mana ta si mai incerc

monikn [13.10.10 19:22:32] »

radule, vino si in parcul ior! si ia-ti si fetele si hai sa degustam preparate romanesti!

webmasterX [23.04.16 23:13:55] »

Pt conf: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

catalinalupu, dannek, ileanaxperta*, magdalena, marina-carmen, monikn, raduu1972, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: