ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.11.09
SEP-2010

Un hotel de calitate

De catavea zile stiind ca sfarsitul de Weekend va aduce cu el ultimele temperaturi de 30 de grade din anul asta, vanam ceva oferte Last minute pentru Bulgaria si gasisem pe booking doua hoteluri, foarte bine cotate pe site la preturi foarte bune, Park Hotel Golden Beach 23 euro/pers/noapte all inclusive si Hotel Astera 26 euro/pers/noapte tot cu all... intr-un final ne hotaram pt Astera si ma apuc sa fac rezervarea insa surpriza hotelul arata a indisponibil (asta fiind luni dimineata) deja ne resemnasem ca ultima vacanta de anul asta in Bulgaria a fost la Magnolia cand marti noapte ce sa vezi in timp ce navigam pe un site de turism imi apare o oferta instant cu Hotelul de care vorbeam mai devreme si la un pret modic de 21 de euro cu Ultra All, la o agentie cunoscuta pt probleme avute pe Bulgaria dar care eu am fost multumit de fiecare data.

Deodata speranta isi face aparitia si ma apuc sa completez formularul online sperand ca poate au ei ceva camere rezervate inainte. Miercuri a venit ca o zi agitata si desi am primit de la agentie un raspuns pozitiv, timpul a fost acaparat de munca pana destul de tarziu si de abia la ora 18.10 (LA 18.30 inchideau) am reusit sa ajung la agentie, fetele de acolo au facut tot posibilul ca sa ne trimita la vecini, au sunat chiar si in Bulgaria la agentia partenera sa se asigure ca imi valideaza voucherul.

De aici totul a decurs pe repede inainte, va dati seama ce agitatie a fost in casa din moment ce numai 2 ore am avut pentru somn, chiar am plecat cu ceva intarziere (intrarea se face incepand cu ora 13.00 si am zis sa ajung cel tarziu la 14.00) deorece ultimele lucruri spalate nu au vrut sa se usuce normal am uscat pe caloriferul electric pana la urma, dai calcat, baga benzina micul dejun in timpo ce alimentam... si calc-o birjar

Mini vacanta asta a reusit sa fie cea mai din scurt vacanta, la ora 18.20 o cumparam si a doua zi la 14.10 eram la receptie un adevarat Last Minute.

Drumul l-am ales pe la Ruse, o singura mentiune s-a inchis ghereta cu vignete din vama dar la nici 2 km gasesti o benzinarie particulara la care porti cumpara, drumul la fel, autostrada plombata si circulabila pe ambele sensuri, asfaltul acceptabil, putine masini, nici un radar.

Hotelul se afla in prima linie si cunosteam locatia din precedentele vacante... am mers la sigur, parcarea se face in fata (vre-o 15 locuri) sau pe laterala hotelului (vreo 50 de locuri) mai ar fi si in spate dar acum nu era nici o masina.

Parcarea este gratuita si in spatele masini se monteaza un fel de "n" din fier sa impiedice iesirea.

Cu voucherul in mana ajungem la receptie unde suntem intampinati de 2 receptioneri zambitori si foarte buni vorbitori de engleza in mai putin de 5 minute am primit cartelele, bratarile instructiunile privind programul lor de Ultra All inclusive si invitatia de a merge la masa de pranz deorece mai gasim deschis pana la 14.30. Daca tot vorbim de personalul hotelier si de serviciile oferite in acest hotel, ma declar pe deplin multumit, curatenie s-a facut in fiecare zi la fel s-au schimbat prosoapele, mesele se debarasau repede, faptul ca vesela a fost extrem de bine spalata, barmanii zambitori si serviabili, Showul de seara exceptional (imi pare rau ca nu se pot uploada si fisiere video pe site Dar banuiesc ca ar ingreuna destul de mult serverele), pot spune ca am avut o singura problema ce nu s-a rezolvat poate pentru unii asta i-ar determina sa se declare nemultumiti de hotel dar pt mine nu a reprezenta nici macar 1%: faptul ca nu mergea internetul in camera dar pt ca in lobby functiona wireless-ul super si gratis nu pot sanctiona hotelul doar pt atat.

Dupa ce am servit masa am luat bagajele si am mers spre camera, confirm si eu ce citisem in celelalte impresii, exista probleme cu cele 2 lifturi, hotelul acum nu a fost ocupat la maxim si astfel intervalele de timp intre sosiri si plecari au fost decente, dar imi dau seama in sezon daca stai la etajul 6 cam ai ceva de asteptat.

O data ajunsi in camera descoperim un interior curat cu mobilier aratand ca nou cu un miros frumos de odoarizant venind din ventilarea automata a hotelului, o baie spatioasa curata si doatata cu tot ce trebuie, camera nu matrimoniala insa cele doua paturi se pot apropia fara probleme, un cuier pe hol cu un dulap incapator, un fotoliu extensibil in fata caruia gaseai o masa cu o sticla de vin autohton din partea gazdelor, o comoda cu oglinda, un mini frigider (o sticla de suc gen giusto si o apa plata, reumplerea lui se facea cu un telefon la receptie si fara nici un cost suplimentar) televizor (protv international si realitatea) 2 halate pt spa si doua perechi de papuci de unica folosinta. Camera de dimensiuni generoase, balconul la fel conditii corecte pt 4 stele.

Masa ireprosabila si cea mai de calitate de pana acum, la micul dejun mezeluri de calitate 3-4 feluri, cascaval normal, afumat, schweitzer, 2-3 tipuri de gem, miere, cereale, fructe, omleta, ochiuri si clatite facute pe loc si multe altele.

La pranz si cina chiar nu aveai cum sa nu gasesti ceva pe gustul fiecaruia de la mancaruri mai exotice, cus cus, humus, madbuha, falafel in seara israeliana, mancare chinezeasca insa numai retin numele produselor, iar daca nu va dati in vant dupa asemenea produse va puteati delecta papilele gustative cu 2 tipuri de supe, 4-5 feluri de salate, carne de pui porc si vita gatita sau pe gratar, paste, orez 2 tipuri, pizza iar cu siguranta desertul pe placul oricui, fiecare prajitura de calitate si gust propriu 5-6 feluri, fructe... sucuri la dozator (bune) iar daca doreai cola light primeai din sticla de plastic si astfel evitai dozatorul. Asta daca esti mai pretentios.

Pot spune ca mancarea de aici a fost peste toate locatiile din Bulgaria la care am fost, la fel si la capitolul bauturi chiar daca eu nu sunt bautor am observat ca fiind ultra all la toate barurile (in afara de plaja) se serveau Cinzano, Martini, jim Bean, Finlandia, Grants, Pipers coktailuri plus multe altele.

Hotelul de centru spa unde gasim o piscina de dimensiuni generoase cu apa incalzita (scrie pe afis 32 de grade dar inrealitate mai mult de 28-29 nu sunt, oricum este suficient de calda) sauna, masaj sala de fitness tot de aici predati cardurile oferite de receptie si primiti 2 prosoape pt spa piscina ori plaja.

Piscina exterioara este situata la etajul 2 si view-ul este superb, suprafata pentru sejlonguri generoasa, iar daca preferati marea Hotelul dispune de plaja proprie unde gasiti si un bar iar sezlongurile si umbrelutele sunt incluse pt oaspetii hotelului. Marea este tot Marea Neagra doar ca mult mai curata si mai plina de viata marina, plaja curata si nisipul fin.

La capitolul distractie si relaxare pot spune ca au de toate mai putin un teren de tenis sau fotbal insa sincer nu am dus lipsa. Hotelul beneficiaza de clubul Arrogance cu 4 sali (muzica diferita in fiecare sala) casino, biliard, tenis de masa, echipa de animatie super ok (nu genul galagioasa si scalambaiata) show-uri excelente in fiecare seara, am prins seara Bingo (super), iar in cealalta am vazut un numar de caberet si un one man show pe nume jarro ce a facut 2 numere de step si a cantat excelent 4 melodii din repertoriul international

Tinand cont ca m-am distrat super, conditiile au fost excelente, vremea frumoasa iar pretul a fost unul modic (2 persoane, 2 noti, Ultra All) 364 lei nu pot decat sa dau 100% la toate capitolele.

Trimis de danyepz in 02.10.10 07:51:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyepz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2450 PMA (din 1 vot)

sandu.53
    [02.10.10 08:54:01]

da intr-adevar un pret foarte bun, asteptam fotografiile! felicitari pt. review!

TORA INGRID
    [02.10.10 08:55:39]

Un vot pe masura review-ului: plin de amanunte si detalii semnificative, frumos povestit, cu nota personala nuantata, explicit si riguros. Bravo din toata inima! Desi se spune ca "marimea nu conteaza (!!!)" , constat ca ultimele tale relatari au devenit din ce in ce mai consistente , ceea ce inseamna ca cei ce vor informatii curate si obiective sunt cei mai castigati. Nu pot sa nu remarc progresul evident .

Visan125
    [02.10.10 12:30:23]

Cum ar putea fi notat review-ul altfel decat maxim. Felicitari!

costin1968
    [02.10.10 12:54:44]

Asa da week-end!

Bravo!

Se vede treaba ca turistul roman devine un "profesionist", cum am observat si din alte review-uri, capacitatea de progres, abilitatatea s. am. d. , ii dau o valoare in continua crestere turistului roman, adica are stofa domnule!

[02.10.10 14:25:22]

Va multumesc pentru aprecieri

fluturas1*
    [02.10.10 14:41:45]

Iata un hotel ce are servicii de calitate la un pret modic, la noi în tara la banii astia probabil beneficiai de cazare si mic dejun la un hotel de trei stele.

irma_ro*
    [02.10.10 23:25:43]

foarte bun review-ul; un vot si de la mine

corinne
    [03.10.10 00:03:19]

Un hotel pe care-l am in vedere pentru anul viitor!

Se pare ca au si oferte bune.

Felicitari pentru impresii!

ADO5000
    [13.01.11 12:36:48]

Fiind Ultra All la plaja sunt gratuite sezlongurile si umbrelele??

[18.01.11 10:57:01]

Da sunt gratuite... pe plaja existand si o toneta de unde turistii se pot autoservii cu fructe, suc, bere, ceva de rontait

Insa recomand un last minute pentru ca sezonul 2011 sunt preturi un pic mai mari iar camera porneste de la 90 euro pe noapte

papone
    [30.03.11 09:18:30]

dupa ce am tot citit pe aici, pana la urma de 1 mai anul acesta voi merge si eu la astera. sper sa se mentina aceeasi calitate a serviciilor de pana acum. va povestesc imediat ce revin.

[30.03.11 14:25:22]

Un sejur placut... asteptam impresiile

theo63
    [06.04.11 19:06:52]

Toate bune si frumoase pana acum dar as mai avea o nelamurire si anume schimbul valutar, anul trecut am schimbat la exchange-ul din receptia hotelului la care am stat. Hotelul Astera are schimb valutar la receptie? Functioneaza cu vanzare - cumparare sau are curs unic?

Dragoș_MD
    [06.04.11 19:15:39]

În zona hotelului Admiral există căteva bănci (mi se pare că e şi un oficiu Raifeisen) - acolo obţii cel mai bun curs, iar siguranţa tranzacţiei este garantată.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [06.04.11 19:18:09]

Da, hotelul Astera are schimb valutar in cadrul receptiei, insa din cate imi amintesc cursul era ceva mai mic pentru cel care schimba acolo.

ADO5000, corinne, costin1968, danyepz, irma_ro*, sandu.53, theo63, TORA INGRID, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: