ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09

Toamna Oradeana 2010

Devenita deja o traditie, Toamna Oradeana, ajunsa in acest an la a XIX-a editie, reprezinta un sir de manifestari culturale, artistice, sportive, distractive, manifestari prilejuite de ziua orasului Oradea, sarbatorita pe 12 octombrie. In acest an evenimentele au inceput odata cu ultimul weekend al lunii septembrie, deschiderea oficiala avand loc in data de 24 septembrie, cu Top Expo 2010 si cu saptamana teatrului scurt, o alta manifestare devenita traditie, dar si cu alte manifestari culturale sau sportive.

Dar eu va voi povesti despre Festivalul Vinului si Targul Palincarilor, care in acest an se desfasoara in Parcul 1 Decembrie, prilej pentru producatorii autohtoni, in special, de a-si promova produsele, dar nu numai, si in acest an fiind prezenti la eveniment producatori din tara, chiar daca intr-un numar mult mai restrans fata de alti ani. De altfel se pare ca acest eveniment nu mai are sustinerea din alti ani, nici a producatorilor si nici a localnicilor, dupa parerea mea manifestarea si-a cam pierdut din stralucirea de alta data, cand firmele din tara se inghesuiau sa-si promoveze produsele cu aceasta ocazie.

Totusi pentru cei ajunsi in Oradea in acest sfarsit de saptamana ii invit sa faca o escala pentru a degusta si chiar a cumpara din produsele expuse. Cum vinul si palinca nu prea se impaca cu stomacul gol exista mai multe chioscuri care au mici terase amenajate unde puteti cumpara si servi ceva de mancat (gratare, mititei frigarui, etc.)

Nici cei mici nu au fost lasati deoparte nici in acest an, in fata Casei de Cultura a orasului fiind amenajat un mic parc de distractii, iar printre standurile de pe alei veti gasi deliciosii cozonaci Kurtos, produse din martipan, precum si multe alte dulciuri.

Exista si standuri "cu medicamente", respectiv cativa producatori de miere de albine, deoarece se stie ca palinca cu miere e "un panaceu iniversal", cel putin asa sustin cei batrani. Peisajul e completat de cateva standuri cu diverse produse home made, dar si de nelipstitii conationali europeni cu obisnuitele kitsch-uri artizanale. M-a surprins in schimb standul unor tigani/romi lingurari a caror produse facute manual erau chiar deosebite, chiar am vazut cateva tacamuri si farfurii foarte frumos lucrate.

Cat despre producatorii de vin si palinca, acestia sunt reprezentati in special de cei din zona, preturile pentru palinca osciland in functie de producator, materie prima si abilitatea cumparatorului de a negocia. In ce priveste vinurile, m-a atras standul celor care comercializau vinuri din Republica Moldova, mai ales ca au un vin licoros exceptional (pentru amatorii de vinuri dulci) si care costa 17 lei sticla de 0,75l.

Autoritatile locale au amenajat si o scena in fata fantanilor arteziene din parc pe care in cele trei zile ale festivalului vor evolua diverse ansambluri folclorice locale si din tara, care asteapta sa le urmariti evolutia si sa le incurajati. Intr-un cuvant, multa voie buna si distractie pregatita de Toamna Oradeana, pentru cetatenii orasului dar si pentru turisti.

Trimis de danoradea in 02.10.10 00:18:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORADEA.

VIZUALIZĂRI: 2154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Toamna Oradeana - micul parc de distractii amenajat pentru cei mici
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

danoradeaAUTOR REVIEW
[02.10.10 00:20:53]

Rog un web sa retraga punctele pentru acest review si pentru poze, iar daca se poate sa ataseze urmatoarea melodie: http://www.trilulilu.ro/ioana_carmen/16f4084e1ffa2d

[02.10.10 00:29:21]

Ma intreb cum de nu au postat doamnele impresii despre acest eveniment ... veti spune... barbatii stiu de ce!!!

Iata si melodia solicitata, si cum se spune pe acolo... No servus si Noroc!

danoradeaAUTOR REVIEW
[02.10.10 00:31:48]

Ai dreptate web, in mod normal ele ar trebui sa fie cele mai apte la aceasta ora pentru asa ceva .

Off... cineva o sa aiba muuuuult de munca zilele astea, si nu ma refer la cei care-si comercializeaza produsele.

webmasterXY*
[02.10.10 08:30:39]

am retras pma conform solicitarii autorului, totusi iti trimit cateva inapoi sa ai de palinca ))) si SPOR LA TREABA! ca e greu festivalul asta.

presario
[04.10.10 10:05:11]

wm13 - pai ce treaba au doamnele cu palinca si vinul?

cosminp
[08.10.10 13:13:23]

vinurile moldovenesti sunt intradevar foarte bune, dar atentie, ca au si ei vinuri la punga, la care calitatea nu este prea sigura.

+vot.

luciaoradea
[10.12.10 18:24:40]

Am fost si noi la Targul Vinului si Palincii, nu pentru a cumpara ceva (nu suntem amatori) ci ca sa mai scoatem si noi nasul in lume. Ai surprins foarte bine atmosfera, felicitari si din partea mea!

cosminp, danoradea, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente de interes turistic restrâns: