ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    AUG-2010

Castelul Hohenwerfen - incursiune in medieval

Castelul Hohenwerfen este situat pe malul raului Salzach, la aproximativ 25km de Salzburg; ajungeti aici pe autostrada A10, iesind catre Werfen.

Mergand pe autostrada este imposibil sa nu observati castelul, care domina intreaga vale.

Pentru o panorama deosebita, puteti admira castelul si de pe partea opusa a raului Salzach, de pe drumul catre Eisriesenwelt - click aici

Castelul se poate vizita zilnic intre orele 9 -17. Intrarea la castel costa 10.5 euro; pentru a ajunge sus sunt 2 variante - fie urcati pe jos, cam 15 minute, fie urcati cu liftul special construit - inca 3.5 euro. Daca aveti cardul Salzburgerland, veti plati numai cei 3.5 euro pentru lift, accesul in castel fiind gratuit.

Castelul a fost construit in secolul 11, si extins in secolele 12 si 16.

Exista o parcare incapatoare unde va puteti lasa masina (parcare gratuita). Biletele le puteti cumpara de langa parcare. Tot de aici la fiecare 10 minute puteti lua liftul pana sus in castel. Turul castelului cu ghid incepe de obicei la ore fixe - exista display-uri unde este afisata ora urmatorului tur. Ghidul vorbeste doar germana, dar veti primi gratuit cate un ghid audio - tot ce aveti de facut este sa urmariti numarul corespunzator fiecarei incaperi din castel.

Turul incepe cu o vizita in capela castelului. Veti fi treptat introdusi in atmosfera medievala. De aici treceti in bucatarii si in curtea interioara, unde puteti admira superbele pasari de prada - zilnic sunt spectacole de vanatoare cu soimi si de dresaj.

Treceti apoi pe langa muzeul armelor - pe care il puteti vizita cand terminati turul. Urcati incet, la fiecare etaj admirand privelistea ametitoare asupra vaii raului Salzach.

Puteti observa mecanismul original al ceasului din turn, precum si diferitele mecanisme de aparare disponibile la acea vreme. In turnul cel mai inalt exista un clopot - tot etajul este din lemn - ni s-a spus ca face parte din constructia originala.

La finalul turului va veti intoarce in curtea interioara, unde va puteti relaxa la o terasa sau puteti cumpara suveniruri de la magazinul existent.

Site-ul oficial al fortaretei este aici

Adresa este: Burgstraße 2,5450 Werfen

Trimis de irma_ro* in 01.10.10 21:37:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 liftul catre castel
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

catalinalupu
    [01.10.10 22:34:30]

Multumesc, trec la favorite... la anul... e in plan

Alina Morar
    [01.10.10 22:44:04]

Cred ca acest castel l-am vazut de pe autostrada, inainte de a intra pe drumul care duce la Zell am See.

Cand vor aparea pozele imi voi da seama daca e acelasi castel.

[01.10.10 22:47:17]

@catalinalupu toata zona este superba si merita vazuta

@Alina Morar de la acest castel pana la iesirea catre Zell am See mai sunt doar cativa km... deci cred ca despre el este vorba

creivean
    [01.10.10 23:06:48]

Foarte faină zona. Merită avută în vedere, chiar şi pentru un concediu de vară. Când va mai creşte fii-mea şi nu mai ţine morţis să vadă marea. Felicitări pentru review.

[01.10.10 23:17:16]

@creivean multumesc

dorgo
    [02.10.10 11:28:02]

Ieri am vizitat si eu un frumos castel din piatra de tuf roz in Germania, la Aschaffenburg (un orasel supeb), in curtea castelului intri si iesi cand vrei, intrarea in gradini e gratuita, istoria familiei regale o afli de pe o placa luminata, o aripa s-á transformat in sediu de birouri, seara e foarte slab luminat, langa el exista pe langa un parc roman si o reproducere a unei cladiri din orasul ingropat in cenuse in anul 79 e. n. , Pompei, fapt ce merge cu castelul ca nuca´n perete, centrul pietonal e aflat la 2 pasi, in week end tinerii se plimba din disco in disco cu cate o sticla de vin de mere sau bere in mana, urineaza razand pe pereti sau chiar in pragul magazinelor de lux, politia (si ambulanta) e mereu pe acolo, ii priveste dar nu intervine, castelele lor nu se compara cu cele din Franta, unde istoriei si turistului i se acorda o mai mare importanta chiar daca exista castele mai mici decat cel din Aschaffenburg.

fluturas1*
    [02.10.10 15:39:28]

Un loc super, daca ajung prin zona, ar fi pacat sa ratez vizitarea acestui castel.

dannek
    [02.10.10 16:22:53]

@irma_ro

Chiar imi pare rau ca nu am vizitat cele doua obiective vecine ghetarul si castelul.

Ai dreptate privelistea castelului este mai frumoasa de pe Eisriesenwelt!

haiduc
    [13.10.10 18:17:19]

Mam ratacit pe aici dela Trans-Alpina lui dannek si ar fi nepoliticos sa parasesc fara sa votez si sa adaug ceva.

Am vizitat castelul inainte cu 5 ani cand nu a fost lift si am urcat sus cu un taxi si coborat jos pe poteca. Stiu bine austriecii sa investesca la turism.

Mia placut spectacolul cu pasarile rapitoare si pentru ca nu am gasit poze im permit sa adaug doua

[13.10.10 21:54:56]

@haiduc multumesc