ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2010
SEP-2010

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

... Fara ospitalitate

Am fost la Pensiunea Cris la inceputul lunii Septembrie, o familie cu un copil mic.

Toate bune si frumoase... Locatia OK, locul curat, curtea mare, loc de joaca pentru copii, gazon verde si frumos, piscina, sauna, camere curate etc...

M-a izbit insa totala lipsa de ospitalitate si de reverenta a personalului care a parut preocupat in primul si in primul rand de conservarea locului decat de confortul turistilor.

M-am ales cu 4-5 observatii care m-au facut sa ma simt inconfortabil in cele 3 zile petrecute acolo...

1. Am facut rezervarea telefonic, dupa ce am cautat mai multe pensiuni. Sotia mea nu intelegea asprimea discutiilor cu persoana de la telefon, care parea mai mult deranjata de cererile de informatii despre locul respectiv decat doritoare sa ne primeasca. Am facut rezervarea cu o saptamana inainte sa mergem. Cu o zi nainte sa plecam, sotia mea a fost sunata de un personaj de acolo care ne-a intrebat daca mai venim... Perplexitate... Daca nu veneam, anuntam, din moment ce am facut rezervare.

2. In momentul cand am ajuns si am parcat masina... A venit cineva la mine sa ma roage sa mut masina mai altfel pentru ca sa poata si altii parca... Masina era pusa cum trebuie, era loc in stanga, era loc in dreapta - nu am inteles ce vroia persoana respectiva.

2.1. Persoana respectiva era proprietarul. Observatiile au fost in loc de bun venit.

3. Am aflat ca trebuie sa platim totul inainte sa ne cazam... Nu stiam acest lucru. Domnul de la receptie (proprietarul, nici atunci nu se prezentase) ne informeaza ca trebuie neaparat sa platim ACUM. Mai sta doua ore, putem sa mergem in oras sa scoatem bani de pe card (nu aveam cash), pentru ca "nu va mai fi acolo maine si poimaine si trebuie sa ii platim lui" (o minciuna de altfel, a fost acolo tot timpul).

4. Sotia si copilul meu au intrat la bazin... eu am mers sa scot banii de pe card. Sotia mea avea cheia camerei. Am deschis un pic usa zonei in care era piscina, sa o strig sa vina. Am pus un pas inauntru, sa ma fac auzit mai bine. Am fost pus la punct urgent: in zona de piscina nu se intra incaltat! fara reverenta. M-am simtit cel putin prost. Mi-am cerut scuze si l-am rugat pe personajul care nu s-a prezentat (proprietarul) sa imi aduca el cheia.

5. In curte este INTERZIS JOCUL CU MINGEA... Ok... aveam o minge cumparata din Vatra Dornei, din acelea usoare care zboara ca un balon... probabil vreo 200g. Am mers cat mai departe am putut de semnele de "jocul cu mingea interzis" si am inceput sa dau cateva pase cu copilul meu de 2 ani, dupa ce m-am asigurat ca nu deranjam pe nimeni, pe trotuarul din dale beton care lega cabana de "cantina"...

M-am trezit ca cineva (personajul care nu s-a prezentat) ZBIARA la noi, urland "nu ai voie cu mingea! " si m-a trimis pe un camp din apropiere. Fusesem si acolo dar era dimineata si era roua, ne udam din cap pana in picoare iar terenul era accidentat, cu gropi cat jumatate din pruncul meu.

A fost picatura care a umplut paharul.

Mi s-a facut absoluta sila de personajul care nu s-a prezentat si de locul respectiv.

Nu il recomand decat celor care sunt in stare sa ignore complet personalul si sa se multumeasca cu ambientul.

Trimis de razvanux in 30.09.10 11:32:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI. A mai fost în/la: Craiova - Beharca, Moeciu

VIZUALIZĂRI: 2154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvanux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

sandu.53
    [30.09.10 11:42:37]

imi pare sincer de tot ce ai patit cred ca dupa prima noapte ma certam cu patronul si plecam in alta parte... dar erai si cu copilasul... macar ai postat acest review si tot e o forma de protest.

valimi
    [30.09.10 11:43:48]

Pacat ca astfel de oameni, care nu cunosc sensul cuvantului ospitalitate, ori poate nu au vocatie pentru lucrul cu publicul, cu turistul, insista sa se ocupe ei insisi de afacerea din turismul rural. Am inteles, ti-ai canstruit o pensiune si vrei sa scoti niste bani din asta, te doare sufletul de investitia ta si institui niste reguli pentru a conserva cat mai bine cele construite, dar daca vezi ca deranjezi pe cei cu care interactionezi, lasa, nene, pe altul sa iti administreze pensiunea, cel mai bine un localnic, cunoscator al obiceiurilor, al locurilor, al traditiilor culinare si de ospetie, sigur clientul va fi mai multumit si banii iti vor intra mai usor in cont.

Parerea mea!

Pe a ta, razvanux, o respect si o si votez.

[30.09.10 11:49:02]

Va multumesc pentru raspuns...

Toata experienta mi-a lasat un gust amar dar... ce sa zic, am fost in locuri in lume in care era pe dos (personalul amabil dar conditiile mizere - ex. hotel de 4 stele in Dublin), sau totul era mizer (un hotel in SUA).

In schimb, experientele care le-am avut pana acum la pensiunile din .ro au fost de 5 stele, realmente... La Beharca, langa Craiova am fost de 2 ori, la fel la Moeciu... au fost superbe iesirile... Probabil ma asteptam la prea mult. As fi preferat insa conditii mai modeste - ne intrebam cu sotia mea cat au costat dotarile de acolo, de top-lux - cu personal ceva mai amabil...

Razvan

dannek
    [30.09.10 12:05:25]

Ea pare frumoasa si noua dar cum spune proverbul "Brânză bună în burduf cîine".

Pacat de frumusetea zonelor.

Cit a costat sejurul??

[30.09.10 12:48:00]

... a fost 130RON pe noapte, cu mic dejun (cam sec) inclus.

Mi-a parut rau ca nu gateau ei, pranzul l-am luat la "Le Baron", 200 m de pensiunea Cris.

celeste
    [30.09.10 13:25:44]

Imi pare rau ca ati fost dezamagiti mai ales ca erati cu un copil mic, problema este ca orice padure are si uscaciuni. E bine ca ai scris ca sa stim cand ajungem prin zona sa ocolim.

Visan125
    [30.09.10 13:32:09]

Perplexitate... Daca nu veneam, anuntam, din moment ce am facut rezervare. Sunt convins ca, noi, userii AFA asa procedam. Sunt destui care fac rezervari si nu le onoreaza. de aceea multi proprietari de astfel de stabilimente solicita plata prin banca a unui avans.

Am fost pus la punct urgent: in zona de piscina nu se intra incaltat! fara reverenta. Mi se pare corect. In zona piscinei nu se intra incaltat. Probabil ca existau si afise in acest sens.

Despre jocul cu mingea ce mai e de spus, singur ati recunoscut ca ati incalcat regula. Ma intreb oare daca ati fi fost intr-un loc asemanator, din Germania sa zicem, tot asa ati fi procedat?

Exista un prost obicei romanesc sa incalcam regulile de orice natura. Cat de putin dar sa le incalcam. De aceea atunci cand suntem admonestati, ne consideram frustrati de dreptul nostru secular de a calca un pic in afara legii.

Nu vreau sa fiu gresit inteles. Chiar si asa, gazdele nu aveau absolut nici un drept sa ridice tonul sau sa foloseasca alt limbaj decat cel al extremei politete.

Concluzia? Cred ca un strop (sau mai multi, deseori) in plus de civilizatie si de bun simt nu ne-ar strica multora dintre noi.

[30.09.10 13:42:33]

Sunt curios de unde ati dedus lipsa de civilizatie... Nu am intrat in zona de piscina, am facut un pas inauntru.

In fine.

Legat de jocul cu mingea - daca jucam o miuta cu inca trei prieteni as fi inteles. Ma jucam cu copilul meu de doi ani cu o minge usoara ca un fulg.

Am contestat dorinta excesiva a gazdelor de a-si proteja proprietatea.

In final - nu cred ca sunteti in masura sa-mi apreciati gradul de civilizatie.

david
    [30.09.10 13:47:39]

@razvanux

Multumesc de atentionare, cu siguranta nu voi calca pe aici cu fiu-miu de aproape 2 ani.

In momentul cand am ajuns si am parcat masina... A venit cineva la mine sa ma roage sa mut masina mai altfel pentru ca sa poata si altii parca... Masina era pusa cum trebuie, era loc in stanga, era loc in dreapta - nu am inteles ce vroia persoana respectiva...

Persoana respectiva era proprietarul. Observatiile au fost in loc de bun venit..

Ce ma deranjeaza cel mai mult este atitudinea asta de "ciobanoi" a "personajului", care probabil inainte sa deschida acesta pensiune, statea cu vaca in popusoi.

Din pacate, educatia nu se cumpara cu bani.

Felicitari pentru primul tau review.

Visan125
    [30.09.10 14:01:30]

Chiar si acest post nu face decat sa intareasca cele scrise de mine anterior. Suntem prizonierii cutumei de a incalca legea. (Nu am intrat, am facut un pas inauntru; si nici cu mingea nu jucam o miuta cu colegii ci doar putin cu copilul)

Cat despre lipsa de civilizatie, v-am acuzat eu despre asa ceva? Am spus doar ca ar mai trebui cel putin un strop turistilor, dar mai ales gazdelor, in cazul de fata.

Tinand cont de faptul ca oricum discutia pare off-topic nu voi mai continua; oricum e drum lung pana departe....

[30.09.10 14:02:23]

Haideti sa incercam cu totii sa ne limitam la schimbul de informatii cu privire la conditiile pensiune si sa parasim acest teren minat al caracterizarii diverselor persoane mai mult sau mai putin prezente la aceasta discutie.

deliutza27
    [01.10.10 13:08:55]

Ni s-a aratat camera, apoi ni s-a prezentat barul din curte. Ni s-a spus ca ne putem servi singuri cu ce vrem cand vrem, doar sa ne trecem pe caietel si ne reglam noi la plecare... E atat de frumos sa vezi ca afacerile se mai fac si pe incredere!...

... La plecare am discutat si despre posibilitatea inchirierii pentru revelion. Gazda draguta ne-a dat detalii despre preturi, dar ne-a spus si ca este deja rezervat de 2 luni!

Este un citat dintr-un review despre aceeasi pensiune, e drept, dintr-un sejur mai vechi. Ma gandesc ca intre timp s-a schimbat proprietarul, altfel nu-mi explic atitudinea total diferita, descrisa mai sus. Imi pare rau pentru cele patite! Mai ales ca Vatra Dornei este renumita pentru peisajele sale, motiv pentru care este des vizitata de turisti.

bessondm
    [03.10.10 01:44:54]

Poate ca era mai bine sa nu-i dai avansul pe toata perioada, daca ai vazut de la bun inceput (parcarea) ca-i cam din topor omul. Si nu ramaneai in zona fara cazare, sunt posibilitati multiple in Vatra Dornei. Si cu gazde mai omenoase, sunt convins.

Eu, de plida, fac abstractie uneori la conditii, daca imi place cum sunt primit. Lipsa bunului simt ma deranjeaza cel mai tare si, de obicei, nu sunt dispus sa mai raman in locuri in care observ acest lucru.

mh
    [18.10.10 09:47:04]

inainte de a pleca catre Vatra Dornei am citit parea ta, dar totsi am plecat pentru ca eram un grup mai mare si erau facute deja rezervarile. Oricum tuturor ne-a parut rau pentru alegerea facuta.

Daca eram doar cu familia plecam garantat a doua zi dimineata.

[18.10.10 10:23:20]

Imi pare rau sa aud asta.

Speranta mea e ca proprietarii citesc posturile astea la un moment si se vor corecta in timp, daca sunt suficient de deschisi.

Le-am dat note mari cam peste tot in afara de ospitalitate. Nu cred ca le-ar fi greu sa isi revina... dar... trebuie sa vrea. Eventual niste cursuri nu le-ar strica.

bessondm, celeste, dannek, david, deliutza27, mh, razvanux, sandu.53, valimi, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Cris [Dorna Arini]: