ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2010
    DIN: Borsa-Maramures
    ÎNSCRIS: 24.09.10
    FEB-2007

Cuba Libre sejur 14 zile ep 1

Deşi am făcut această excursie, în urmă cu trei ani, m-am hotărât să scriu despre ea, văzând că nu sunt prea mulţi pe aici, care să o fi făcut înaintea mea (la postări mă refer), iar pozele sunt şi ele foarte rare.

Am cumpărat pachetul, transport +sejur 14 zile la hotel de 5*, în regim all-inclusiv, de la un tour operator din Cehia, şi la un preţ nu foarte mic.

Pe aeroportul, din Praga am primit un talon cu viza pentru Cuba (nu se pune viza în paşaport, pentru a nu întâmpina greutăţi, în eventualitatea în care veţi dori, să călătoriţi cândva in USA).

Zborul a fost extrem de lung şi de obositor. Pe timpul escalei făcute la Dublin, nu s-a coborât din avion ceea ca a făcut drumul, şi mai greu de suportat. Am ajuns pe aeroportul din Varadero… extenuaţi, după un drum de peste 14 ore.

Aici primul eveniment neplăcut… ia bagaj de unde nu-i. Am făcut plângere la Obiecte Pierdute urmând ca în cazul în care va fi găsit să mi-l trimită la hotel. Am fost îmbarcaţi în autocar şi… via la hotel. Surpriză… hotelul avea 3*. Nu era hotelul pe care-l solicitasem.

Ghida, o cehoaică mică şi grasă mi-a spus că la hotelul Arena Doradas, nu s-a putut face rezervare, fiind ocupat în întregime de canadieni, iar noi vom primi de la agenţie diferenţa de preţ. Nu am înţeles cum e posibil aşa ceva… noi aveam in buzunar vaucerul de cazare pe care era trecut Hotel Arena Doradas.

Am luat un taxi şi am mers la hotelul nostru. Nu cred ca are rost să mai spun care ere diferenţa dintre cele doua hoteluri…de la cer la pământ. Am băgat sub nasul recepţionerei, paşapoartele, voucherele, +10 peso convertible cumpăraţi din aeroport, ... şi nu am mai scos nici o vorbă. A verificat registrul în care bineînţeles că nu ne-a găsit, a dat un telefon după care am fost conduşi la un bungalou, în apropiere de plajă.

Întregul complex, era construit de americani in timpul regimului Batista, înainte de 1956. Era destul de bine întreţinut, dar de investit nu s-a mai investit, decât în mobilier şi dotări.

Două zile nu am ieşit din hotel. A fost timpul necesar adaptării la fusul orar şi să ne revenim din oboseala de după zbor.

Între timp mi sa găsit şi bagajul şi am fost chemat la aeroport pentru a-l ridica. Am închiriat o maşină pentru mai multe zile. Oricum intenţionam să facem, mici escapade în lumea reală...din afara zonei turistice Varadero.

Am plecat la aeroport împreună cu unul din prieteni. După ce am trecut de punctul de control al politiei, care separă staţiunea de restul lumii, am luat la autostop două vagaboande, care arătau beton, în lumina farurilor. Am fost surprins, cât de repede s-a îndrăgostit de mine fata care se afla pe scaunul din spatele meu. M-a îmbrăţişat cu spătarul scaunului cu tot, şi a început să mă mângâie pe la buzunare. Prietenul mea avea parte şi el de acelaşi tratament. L-am avertizat să-şi protejeze avuţia, observând că mângâierile lor au un scop bine determinat. Dată fiind situaţia nou creată, am trecut de aeroport şi am condus fetele până acasă la ele în oraşul Matanza. Vreau să mai spun doar, că prietenul meu a fost suprataxat cu penseta, de suma de 60$.

Va urma.

Trimis de popescu.borsa* in 29.09.10 20:30:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Havana, Golful Porcilor

VIZUALIZĂRI: 5358 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Prim contact cu autohtoni.

Alina Morar
    [29.09.10 22:45:47]

Da, este o destinatie, poate, la care multi viseaza...

Aveti grija pe cine urcati in masina...

Andox
    [29.09.10 22:59:37]

Amanuntele dau savoare... deci poti continua )

geni
    [29.09.10 23:05:48]

Cuba Libre... daca-ti place romul . Mie nu... dar imi place cel virtual...

sandu.53
    [30.09.10 09:22:35]

am inteles de ce la distractie e... 100%... chiar cum arata cubanezele?

popescu.borsa*AUTOR REVIEW
    [30.09.10 09:56:20]

Fetitele cubane pot satisface toate gusturile. Gasesti albe, mulatre si morene, ce gambe de balerine, elefantine sau atlete la aruncarea sulitei.

Trebuie sa mergeti acolo si sa va bucurati de placerile oferite de acest colt al lumii.

deliutza27
    [30.09.10 14:59:48]

Frumoasa "introducere". E ca un aperitiv la o masa care se asteapta a fi copioasa. Astept cu nerabdare continuarea!

sandu.53
    [30.09.10 15:46:32]

@deliutza27 vezi ca a venit si continuarea... eu am citit-o deja!

adri-nico
    [28.01.12 11:47:59]

Am ajuns la pozele dumitale lecturind un review fara atasamente fotografice. Ele m-au convins sa trec si la lecturarea reviewurilor, asa ca... ii dau bataie! (pe mine ma intereseaza cum a fost vacanta, nu cum era cabina de dus de la hotel)

Esti pe gusul meu!!!

adri-nico, Alina Morar, deliutza27, geni, popescu.borsa*, sandu.53