ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2010
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 29.09.10
SEP-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Mult mai putin decat ma asteptam

Va salut pe toti,

Am fost si eu la Duni, Marina Royal la inceput de septembrie, nu am scris pana acum pentru a mai se aseza putin impresiile si am avut si o perioada mai aiurea dupa revenirea in tara.

Iata cum a inceput. Dupa ce anul trecut am fost la Nisipuri la Berlin Golden Beach unde cat de cat a fost ok si nu am avut prea multe de reprosat ne-am hotarat in primavara sa mergem tot la vecini ca nu ne premitea bugetu sa plecam mai la sud respectiv la turci unde am fi vrut noi.

Si pentru ca auzisem numai de bine de Duni si pretul a fost cat de cat ok avand si reducerea de early ne-am decis. A urmat asteptarea care a venit cu problemele pe care le-au avut unii dintre romani cu rezervarile, m-am documetat, am facut si refacut traseul bazandu-ma pe ce se mai scria pe aici si a trecut timpul si a venit sf de august.

In final am plecat pe 29 august spre Duni, aveam intrare in 30. La drum am avut ca si navigator telefonul cu harti Garmin si Ovi. Sa dovedit ca OVi sa fie mai bine pus la punct cu drumurile din BG decat Garminul care nu stia de traseul Razgag- Omurtag- Kotel-Karnobat. Oricum il progamam el ma ducea pe Shoumen - Karnobat de care auzisem ca e bombardat.

In concluzie drumul a fost Razgad-Targovishte-Omurtag-Kotel-Karnobat-Bourgas- Duni. Drum ok cu cateva denivelari intre Razgad si Targoviste si chiar si spre Omurtag dar nu exagerate se poate merge ok. Drum superb am batut recordul la consumul masinii la dus. Se coboara mult si asa ca am mers in frana de motor. La intoarcere a fost acelasi drum cu vreo 3 echipaje de politie care erau ocupate cu clienti asa ca am scapat de spaga.

Am ajuns la poarta la Duni dupa vreo 5-6 ore de mers cu pauze destul de dese (cu o zi inainte am fost la o nunta deci oboseala la greu). Aici portarul ne-a cautat pe lista am vazut numele nostru eu mai repede ca el si am parcat. Cazarea in max. 15 minute. Nu am avut pat de copil in camera si am cerut unul, a fost adus destul de repede. Si asa am inceput vacanta.

Mancare destula gaseai ceva pana la urma dar parca fara nici un gust, cel putin asta a fost senzatia ramasa la sf sejurului. Se mai repetau unele si a fost la un moment dat chiar si o seara bulgareasca cu mese aranjate frumos. Nu vreau sa fiu carcotas probabil e specific all inclusive ca mancarea sa nu aiba personalitatea ei sa zic asa.

Bautura de toate felurile, vin bun servit de ospatar doar ca uneori dura o vesnicie pana venea si mai faceam noi ture la bar. O chestie observata de prietenii cu care am fost wishky pe care il serveau ei era 12 leva in magazin la Sozopol.

Legat de plaja nu am nimic de reprosat curata, apa curata cu pestisori prin ea si meduze, nu mai vazusem demult o meduza. Am prins si vreo 2 zile nasoale cu ploaie dar am gasit ocupatie.

Am fost si la spectacole copilul a fost foarte incantat (are 2 ani) dar a stat nemiscat si a aplaudat. Piscina cu foarte mult clor mirosea de la departare si apa era mult mai rece ca cea de mare.

Acum partea nasoala.

Cand mai aveam 3 zile pana la plecare sa inbolnavit copilul a facut enterocolita cu vomitat, scaune f moi. Acelasi lucru l-am patit si anul trecut cand ne-am intors tot de la Bulgari, eram cu lectia cat de cat invatata si am trecut pe tratament si regim. A doua zi a fost mai ok astfel ca dupa ce in prealabil eram gata sa plecam mai devreme am amanat plecarea pana in ultima zi. Nu vreau sa acuz pentru ca nu am dovezi clare dar posibilitatea ca el sa se fi inbolnavit de la mancarea de acolo e f mare.

Deja in penultima zi asteptam sa treaca timpul nu ne mai era aminte de nimic. Nu am mai facut plaja ne-am plimbat si am mers la leaganele si topoganele de pe plaja.

In ultima zi strangem, bagajele le ducem la masina si mergem sa predam cartela si aici surpriza. La receptie astepta furtunul de la dusul din baia noastra care era rupt din a 2 sau a 3 zi (si cel din baia prietenilor era spart dar la ei nu au observat). Bineinteles ca eu anuntasem camerista, am pus si chesitia aia de se agata de clanta ca am o problema si vreau sa se rezolve dar nu a facut nimeni nimic. Fiind prea stresati de problemele de sanatate ale celui mic nu i-am mai dat atentie. Dar acum la receptie cu un tupeu fantastic mi se cerea sa il platesc eu. Bineinteles ca am refuzat si dupa ce a avut loc o discutie intre receptioner si sefa lui presupun am plecat fara sa platesc nimic.

In concluzie m-am lecuit de Bulgaria si nu o sa mai ma vada ei asa curand.

Complexul este foarte ok dar mai au de muncit pana o sa fie cu adevarat la 5 stele cum se lauda.

Am uitat sa spun ca si scurgerea de la ghiuveta avea o problema nu era etansata bine in sensul ca o parte din apa iesea pe podea si nefiind sifon in baia noastra mai baltea apa cand era folosita mai mult.

Trimis de razvy2079 in 29.09.10 17:06:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Berlin Golden Beach

VIZUALIZĂRI: 5330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvy2079); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

anadragusin
    [30.09.10 00:36:13]

Bun venit in AFA!!! Asa este cu copiii mici, cand ti-e lumea mai draga se intampla ceva cu ei si iti strica tot cheful. FElicitari pt. un review de debut bine realizat.

deliutza27
    [30.09.10 12:44:20]

Exact aceeasi impresie mi-a lasat-o si mie mancarea de acolo. Nici eu nu vreau sa acuz pe nimeni, dar nu pot sa bag mana in foc pentru prospetimea anumitor preparate de acolo. Plus ca, anumite sortimente, eu una pur si simplu nu le-am putut manca (exemplu: erau niste cartofi vesnic reci si uscati si de multe ori erau singura garnitura prezenta). Cred ca daca as fi mers cu un copil, nu stiu ce as fi ales pentru el sa manance, pentru ca sunt sensibili si cel mai probabil patesc ce a patit al tau - imi pare sincer rau pentru asta.

Am mancat, insa si preparate bune. Imi aduc aminte ca acele "pancakes" pe care le faceau la micul-dejun le mancam cu drag. Si intr-o seara tin minte ca am mancat pentru prima data o saltimboca de vitel delicioasa. Dar astea sunt putine in comparatie cu umpluturile fara gust gasite zi de zi, la fiecare masa.

Asta si alte aspecte amintite si de tine, razvy2079, argumenteaza inca o data (mai mult pentru mine personal) ca Resortul nu merita nici pe departe cele 5 stele.

Este un alt review care imi intareste convingerea ca n-am sa mai calc niciodata pe acolo.

valimi
    [30.09.10 14:53:05]

Daca si la Duni se intampla treburi din asta cu mancarea, atunci e nasol...

Atunci este clar ca nu mai poti avea incredere in nici un restaurant de hotel bulgaresc.

mlupi
    [30.09.10 17:59:54]

Citesc si ma minunez, parca am fi fost in locuri diferite. Eu consider ca mancarea a fost buna, variata si proaspata. Acum cu copii se pot intampla multe, sunt mai sensibili, mai iau o gura de apa din piscina sau mare... Promit sa vin si eu cu impresii...complete

droniucm
    [06.10.10 14:55:27]

razvy2079 imi pare rau de ceea ce ai patit cu cel mic. Noi am fost la turci in septembrie cu cel mic (are 3 ani) cu masina si a fost super bine.

Daca cautai mai mult sigur gaseai oferte super bune la turci. Noi am platit 672 euro/7 nopti, tot la 5 stele, all inclusive si am fost super incantati. Vezi ceea ce am scris eu despre hotelul Kervansaray/Bodrum.

Se intampla des cu cei mici acest lucru, am patit si noi anul trecut la Ayvalik si tot din cauza mancarii proaste am zis noi (pana la urma am cumparat de la restaurant mancare pt copil).

Plecasem pregatiti de acasa cu medicamente pt ca in turcia sunt cam scumpe, asa ca am trecut cu bine peste problema iar concediul nu a fost un esec.

euON
    [06.04.11 11:51:38]

Uimire... e tot ceea ce simt, atunci cand ma uit la acest review, insa am respectul de fi intelegator. Totusi: bar ca la acest hotel, rar gasesti, nu stiu cat de important e pt. unii, insa pt. mine a contat mult ca la bar sa gasesc lista cu bauturi, iti usureaza enorm luarea unei decizii, plus ca poti incerca fel si fel de variante, servirea mi sa parut ireprosabila, plus ca am baut cel mai bun expresso, de cocktail-uri nici nu mai vb. sunt servite rapid si sunt delicioase. Piscina interioara + sauna, sunt superbe. Mancarea mi-e mi-a lasat o buna impresie, nu imi amintesc sa nu fi avut gust, oricum - e atat de diversa incat... ai de unde alege. Se gaseau in frigidere dispuse ici-colo, sticle de vin rosu... demential, incomparabil cu vin-ul de la dozator din atatea multe alte statiuni.

Plaja e curata, animatorii sunt de nota 10, piscina exterioara e intradevar rece, insa are nota 10 la cum arata. Am fost foarte multumit te tot ce mi-a oferit acest hotel.

anadragusin, deliutza27, droniucm, euON, mlupi, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: