ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2010
    DIN: pitesti
    ÎNSCRIS: 09.08.10
    JUN-2010
    2 AD. + 2 COPII

Un punct de atractie pentru statiune

Ion Suruceanu - Soarele Cel Mare

Anul acesta în luna iunie am fost si noi la Aqua Magic. Este un loc binevenit într-o statiune de pe litoralul nostru drag. Cand a fost dat în folosinta cred ca a fost primul parc acvatic de la noi din tara. Am înteles ca în momentul de fata ar mai fi cateva prin tara, pe la Brasov, pe langa Bucuresti si prin vestul tarii. Eu nu am mai fost la nici un alt parc acvatic, acesta fiind singurul pana în prezent, poate în viitor o sa ajung si la altele pentru a putea face comparatie între acesta si celelalte.

Noi fiind în iunie, deci nu în plin sezon, am prins preturile mai mici si anume 36 de lei pentru adulti si la jumatate pentru copii sub 150 de cm. Am prins aceste tarife pe ultima suta de metri, pentru ca la 1 iulie s-a marit TVA-ul si implicit s-a marit si pretul. În pretul pe care îl platesti ai si un seslong si o umbreluta de persoana. Oricum înauntru sunt cateva mii de seslonguri, deci ai destule variante, unde sa te asezi.

Parcul acvarit mi se pare ca marime destul de întins, cu tot felul de topogane, mai complexe sau mai simple, cu mai multe bazine mai mici sau mai mari, pentru adulti si pentru copii sau diferite stropitori cu apa pentru distractia tuturor.

Exista si o parcare destul de mare în apropiere, ocupata aproape în întregime, mai gaseai cateva locuri daca te agitai putin, pentru noi cazati prin apropiere nu a fost cazul pentru ca am venit pe jos.

Stand pe seslong si vazând lumea de aici, (fiind la începutul sezonului parcul nu era la capacitate maxima), ma gandeam ca la cate persoane vin zilnic, ai putea sa te îmbolnavesti sau sa iei vreo boala de piele, dar am înteles ca exista un sistem performant de curatire si fitrare a apei, acesta fiind un lucru foarte bun.

Este ceva deosebit pentru adulti, pentru copii fiind ceva de vis, copii mei fiind extrem de bucurosi ca se pot balaci si se pot distra aici. Copii au luat la rand toate locurile de distractie care le erau permise, iar eu cu sotul ne-am dat pe rand în cateva topogane si am intrat în trei-patru bazine cu apa. Mie personal mi-au placut colacele, unde m-am dat de doua-trei ori. Inauntru se afla mai multi angajati, care supravegheaza în permanenta toate persoanele care se afla în parcul acvatic. Modul lor de a purta o discutie mi se pare cam deplasat, probabil din cauza educatiei sau asa le impune angajatorul sa fie sau macar sa para mai duri. Noi nu am avut nici o problema cu acestia, dar am vazut un astfel de supraveghetor care avea în jur de 30 de ani, care vorbea pe un ton rastit cu o persoana de vreo 60 de ani si la „per tu”. Nu stiu motivul discutiei, dar oricum nu mi-a placut, supraveghetorul trebuia sa vorbeasca altfel macar pentru varsta acestuia, daca nu pentru faptul ca este turist si trebuie respectat. Cand am venit la Aqua Magic, noi eram cazati la hotelul Del Mar din Mamaia, v-am scris despre el într-un alt reviw, dar mi-a venit în minte faptul ca personalul din acest hotel vorbea folosind apelativul „dumneavoastra”, adresându-se unor copii de 6-7 ani, iar aici nici macar persoanele de 60 de ani nu sunt respectate.

Inauntru sunt destule locuri unde poti manca ceva mai consistent sau ceva mai „subtire” sau sa bei un suc sau o bere. Preturile sunt destul de piperate, peste preturile practicate în statiune.

Ce nu imi place este faptul ca te controleaza la intrare pentru a nu intra cu ceva mancare sau bautura înauntru, (noi am reusit sa intram ca cateva sanwich-uri pentru copii, ascunse).

Deasemenea nu imi mai place ca nu mai poti iesi din aqua parc, la intoarcere trebuind sa platesti din nou. Nu am fost în alte tari la aqua parkuri, dar am vazut descrierile persoanelor care au fost acolo si nici nu se pune problema sa nu poti sa iesi sau sa te controleze la sacosa. Cei de la noi vor sa faca profit maxim si cat mai repede posibil, dar daca ar lasa preturile mai mici, lumea ar manca aici mai consistent, nu ar mai încerca sa intre cu mancare pe ascuns (am vazut destule persoane avand mancare de afara) sau sa manance ceva „subtire” pentru a nu iesi din park si dupa cateva ore sa iasa afara si sa manance bine la vreo terasa unde preturile sunt mai accesibile.

Alaturi de gondola, Aqua Magic este un punct de atracţie pentru turistii care vin în Mamaia.

Concluzia este ca un astfel de loc este bine venit, este o oaza de relaxare si destindere, dar mai sunt unele puncte negative care în timp poate ca se vor rezola si astfel numarul de turisti multumiti sa creasca.

Trimis de fluturas1* in 28.09.10 14:33:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2453 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fluturas1*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Seslonguri si umbrelute la Aqua Magic.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1999 PMA (din 1 vot)

krondia* [28.09.10 14:49:37] »

noi am reusit sa intram ca cateva sanwich-uri pentru copii, ascunse

Îmi pare rău, dar eu nu pot fi de acord cu asemenea gesturi. Din moment ce exista un regulament care sigur este afisat la vedere, acesta trebuie respectat.

fluturas1* [28.09.10 15:09:50] »

Fiecare cu parerea lui, eu asa am considerat de cuviinta.

pepsi70ro [28.09.10 19:01:09] »

@fluturas1, ma bucur ca totusi relaxarea a depasit micile neplaceri pricinuite de angajatii aquamagic-ului.

Fiica-mea a fost vara acesta la parcul acvatic si la un moment dat a calcat pe o bucata de rosie printre dalele cu sezlonguri. Pe langa faptul ca era sa alunece a trebuit sa mearga sa se si spele inainte de a intra in piscina. Putin deranjant, nu?

Un vot cu drag pentru un obiectiv apreciat de pe litoral!

recul* [28.09.10 19:41:20] »

@krondia

erau pentru copii... si la cat sunt copiii de pretentiosi, cred ca se poate o derogare de la regulament. hai sa fim intelegatori!

in ce priveste parcul acvatic de langa bucuresti, nu crd ca e o alegere inteleapta, dar ma opresc aici, nu spun mai multe, poate vine cineva cu un review!

magdalena [28.09.10 20:22:20] »

Foarte frumoase fotografiile si utile impresiile! Merita incercat!

pepsi70ro [28.09.10 20:26:22] »

@magdalena, cand ajungi la Mamaia da un semn de viata, poate aranjam ceva la Aquamagic... DAR la anul ca acum au strans sezlongurile iar sambata angajatii inveleau in celofan toboganele. Trist.

magdalena [28.09.10 20:28:18] »

Cu siguranta @pepsi! Cum sa ajung aici si sa nu ma fac simtita???

webmaster13 [28.09.10 21:07:07] »

sper sa placa melodia atasata!

Alina Morar [28.09.10 22:20:39] »

O data am fost si eu la Aqua Magic, dar nu ne-a controlat nimeni prin bagaje.

Asta a fost prin 2004 sau 2005.

RobertCodescu [29.09.10 09:36:45] »

Felicitări de review şi 400 PMA de la mine şi sincer cred că şi eu aş fi încercat "schema" cu introdusul sandwichurilor că aşa cum spune şi Nicolae Furdui Iancu, într-un cântec, "Noi suntem români! "

Alina Morar, chelie_d, fluturas1*, magdalena, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Aqua Magic: