ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
SEP-2010

Popas Theodora pe autostrada M5

După popasul făcut în localitatea Cenad localitate foarte aproape de granița cu Ungaria, am plătit rovineta pentru Ungaria și ne-am așezat la drum.

Am pornit la drum cu teama că poate nu voi avea aceeași experiență negativă ca cea de anul trecut și o să petrec multe ore pe centura Budapestei.

Așa că pe (autostrada) M5 am cautat un popas unde să putem mînca iar plata să o putem face cu ajutorul cardului.

Până să gasesc popasul ideal am oprit într-o parcare pentru a face un mic repaus. Dar în acea parcare curată și liniștită o dubiță cu numere de Spania cu niste cetățeni care îmi aducea aminte de țara pe care doar ce o părăsisem, așternuse niste pături pe iarba proaspăt cosită și trageau un pui de somn.

Lucrul fericit era că zogomotul de pe autostradă era așa de mare încât acoperea sforăitul lor.

La câțiva kilometri după acestă priveliște am găsit si popasul mult cautat, el fiind poziționat în spatele unei benzinări Shell.

El se numește THEODORA.

Popasul este unul cochet curat și are pentru cei care au în dotare electronice dotate cuWifi si internet gratis, iar nota de plată se poate achita atît cu Euro, Forinti sau carduri (Visa, Mastercard, Maestro, etc...).

Popasul era foarte bine structurat în zone pentru fumatori și pentru nefumatori. De grupruri sanitare nu mai vorbesc erau impecabile de parcă în acea zi erau date în folosință.

După ce am studiat zonele ne-am instalat la o masă în sectorul nefumători, un chelner care avea cunoștinte de engleză ne-a prezentat meniul chiar ne-a făcut și unele recomandări.

Noi am comandat: Piept de pui cu migdale, un piept de pui cu cartofi prăjiți, un cola, o apă minerală și o cafea.

Toate acestea au costat 5100 forinți sau transformat automat pe bon 21 euro.

Pîna ne-a a dus comanda nu a durat mai mult de 15 minute timp în care am putut naviga putin pe internet.

După ce ne-a a dus delicioasele gustări care arătau cel puțin estetic foarte bine erau și foarte gustoase.

La final după ce am terminat de savurat bunatățile servite am primit nota de plată care era supriză nu pe o bucatică de hârtie ci era chiar de la o casă de marcat.

Am fluturat cardul victorios și l-am oferit pentru a plăti cele consumate, acesta a functionat fără nici o problemă.

Dupa ce am achitat nota de plată (cu ajutorul cardului) și am închis laptopul am mers afară spre masină, am mai făcut un tur de orizont ca să îmi fixez bine acest reper și am purces la drum spre Budapesta.

Dar aici surpriză, am stat vreo o oră și jumătate la coadă pe centura Budapestei, că doar nu numai la noi în capitală se circulă prost pe centură, norocul nostru a fost că oprisem preventiv să mâncăm înainte de Budapesta.

Asa că dacă vă apropiați de Budapesta mai înainte cautați-o pe Theodora să îi faceți o vizită ca să fiți pregatiți în cazul în care centura Budapestei arată ca cea a Bucurestiului.

Și vă recomand cu încredere pe (autostrada) M5 cu sensul de mers spre Budapesta după localitatea Szeget Popasul Theodora.

Trimis de dannek in 28.09.10 14:04:14

VIZUALIZĂRI: 11237 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Popas Theodora vedere din parcare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

ascent
[28.09.10 15:58:39]

Mmmmm... piept de pui cu migdale... ce bine suna... Interesanta locatie! Totusi, pretul un pic cam mare... dar probabil ca a meritat!

mirelutza
[28.09.10 16:25:10]

... de tinut minte!

magdalena
[28.09.10 20:17:18]

E bine de stiut! Noi am iesit pe la Nadlac in acest an, dar vroiam sa ne intarcem prin Cenad ca sa vedem si Timisoara.

Data viitoare!

deliutza27
[29.09.10 11:02:04]

Foarte util acest review. Imi pare insa rau pentru pierderea de vreme pe care o intalniti de fiecare data cand treceti prin Budapesta. Inainte, ceva de genul acesta pateam si noi cand trebuia sa mergem la aeroport si trebuia sa traversam tot orasul prin centu, pe langa camioane, mijloace de transport in comun, s. a. m. d. De curand insa, s-a sat in folosinta autostrada M0 care trece pe langa oras, pana la aeroport. Si asa... nu mai trebuie sa pornim cu 2 ore mai devreme ca sa ajungem la timp. Bine... eu vorbesc din prisma unei persoane care trece granita cu Ungaria pe la Petea, langa Satu Mare. Deci nu cred ca traseul ales de voi corespunde cu al nostru. Oricum, te inteleg.

[29.09.10 23:30:51]

@ascent

Pretul este chiar mic fata de Austria si potrivit fata de Romania

In Austria asa ceva era cam 30 euro

georgiana
[06.10.10 21:55:27]

Si pentru noi e foarte util!

Si vreau sa iti multumesc, ca ai avut bunavointa sa opresti, inainte ce Cenad, macar cele cateva minute!

iman
[11.10.10 10:02:06]

Buna Dannek. Si noi am luat pranzul si ne-am simtit foarte bine. Portile sunt mari ca nu reusesti sa consumi tot, gustoase si la un pret bun. Incercati gulasul e delicios.

gabriel_ro
[25.10.10 13:48:41]

Pentru cei care au fost deja acolo.

Puteti da o descriere mai exacta a locatiei? Eventual coordonate GPS?

Am cautat pe Google Maps si nu prea m-am lamurit unde ar fi...

Multumesc

[25.10.10 16:53:36]

@gabrie_ro

Am cautat pe Google Earth si am gasit si tind sa cred ca aisi este popasul.

Este pe autostrada M5 dupa intersectia care te poate duce in localitatea Lojosmizse si in fata popasului este un benzinarie Shell.

Dupa google maps coordonatele sunt 47.04172,19.565864.

Sper sa nu gresesc dar stiu ca nu am mai facut asa mult pina la M0 (centura Budapestei) unde am stat vreo ora la coada.

Sper sa iti fie de folos.

Trebuie sa te uiti dupa benzinaria Shell pe partea dreapta

gabriel_ro
[25.10.10 17:11:11]

@dannek:

Aceasta ar fi benzinaria?

maps.google.com/maps?f=q& ... z=16]GoogleMaps

[25.10.10 17:39:01]

47.040943,19.566092 sau 47.04172,19.565864

da se pare aceea este

[13.02.12 09:09:24]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Restaurante pe autostrada M5 (Mako-Budapesta) " (nou-creata pe site)

ascent, dannek, deliutza27, gabriel_ro, georgiana, iman, magdalena, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂRestaurante pe autostrada M5 (Mako-Budapesta):