ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2010
ÎNSCRIS: 26.03.10
SEP-2010

Preturi fara concurenta...

Shik Shak Shok

Voi trece peste toate descrierile facute de ceilalti si postez acest articol pentru cei ce vor merge prima data in Sharm sau Naama si nu stiu preturile de acolo. De acest lucru as fi avut nevoie aici sa il citesc inainte de a pleca. In rastimpul celor 14 zile am invatat impreuna cu prietenii nostri marea majoritate a costurilor "la vedere" si ascunse, acestea in special.

In primul rand la taxi: Sharm-Naama 15-20 lire maxim

Sharm-Old Market-15 lire

Sharm -Il Mercato-10 lire maxim (depinde de pozitia hotelului)

Mentionez ca eram 5 persoane si stiam cat trebuia sa platim de la bun inceput mai ales ca benzina este 70 de bani/litru.

Excursiile pe care doriti sa le faceti, interesati-va la multe agentii de pe strada, in Naama noaptea (de aici le-am luat noi) si in Sharm sunt destule.

Excursie Cairo+plimbare Nil-ghid englez/italian-55$ de persoana cu pranz inclus; 7-8 ore de la Sharm la Cairo, luati Lioton sau Ben Gay pt picioare cel putin la intoarcere veti avea nevoie; NU cumparati unde va duce ghidul, la Papirusuri, Parfumuri si PIelarie, totul e un joc in care veti cadea la mijloc, cumparati cand sunteti singuri si mai ales SIGURI de ceea ce vedeti!

Excursie Ierusalim-ghid rus 85$ de persoana cu pranz inclus (cu ghid englez/italian peste 120$ de persoana) -in Ierusalim gasiti cartea "Pelerinaj in Tara Sfanta"-la 10$ cu ilustrate si perfecta pentru prezentarea acestei tari. Plecarea la 11 noaptea, 3 ore pina la Taba, 2-3 ore in vama la Israel, schimbat autocar, oprire la Marea Moarta pe le ora 6-7 dimineata-atentie cafea la voi, in Israel cafeaua e 4-5 $. Atentie si aici la ghid va duce in Bethleem in partea palestiniana la un magazin de suveniruri, nu cumparati preturi de de 7-8 ori mai mari, incercati sa mergeti singuri de la masa putin pe strada repede 10-15 min si gasiti magazine ''en gross" cu aceleasi produse-mir, cruci, pocale-cu preturi normale... Atentie la Biserica Mica (cea unde este Mormantul lui Hristos), sa aveti marunti (1-5$) deoarece preotii nu va dau rest cand cumparati mir!!! Cand se sta la coada la mormant, aprox. 1 ora, e bine de plecat prin jur sa faceti magazinele si sa negociati voi preturi in $ aici.

Excursie SCUBA si snorkeling-de la 9-17 pe vas; SCUBA 50-55 $ de persoana cu o scufundare de introducere la 9 m (era si variante cu 2 scufundari, mai pui 15-20 $) iar snork sau nimic 35$-masa excelenta pe vaporas. SA aveti la voi la sfarsit 5, maxim 10 lire sa le dati in functie de gradul de multumire al fiecaruia.

Excursie Petra-ghid englez/rus vorbea ambele dar nu grozav... 190$-numai intrarea la Petra e 50$, viza Iordania 20$, feribotul 30 $ restul pentru ei, la fel cu pranz inclus in Petra la Movenpick-3 ore pina la Taba, 30 min feribotul si 3 ore de la Aqaba la Petra cu autocarul. Si aici atenti la magazinele de suveniruri deoarece ghidul va duce unde vrea el, dupa ce mancati repede pe strada la cumparaturi 15-20 min sau in Aqaba la intoarcere, sa mergeti in magazine si cafea sa cumparati-aici gasiti cafeaua originala Arabica pina in 9$ kg, nu vrajeala de la noi sau nemti...

Daca vreti sa beti ceva tarii, mergeti la Bachus Market-bere la cutie de la 9 lire (Stella, Sakara) destul de bune pana la cat vreti sa dati pe o bere (inmultiti cu 60 bani/lira) si vodca am baut buna, triplu distilata ID la 110 lire-era si in discotecile Pacha si Little Budha Bar. Cel mai bine, aveti 2 duty-free-uri in Naama, mergeti imediat cum ajungeti acolo- pana in 2 zile de la sosire-si aveti orice bautura cu pretul de la noi whisky, gin, vodca, tequila, rom plus bere buna, marcile consacrate, la Bachus Market nu gasiti decat cele indigene, daca ati trecut de cele 2 zile dati 1-2 $ si trece cu vederea... La tigari veniti din Ro cu ele ca sunt proaste tare acolo, toate au acelasi gust si daca iei europene au acelasi pret ca la noi... si poate nu gasiti marca d-voastra. Atentie la gheata nu prea este deloc si daca da, e facuta din apa lor care nu este potabila, luati pungi de facut gheata si vorbiti la magazinul hotelului sa vi le puna (1-2 lire le dati, sau cumparati ceva de la ei, apa potabila 4 lire-6 litri sa va spalati pe dinti si sa beti) pentru bauturi. Apa ieftina in Carrefour Express, in Naama deschis pana la 1 noapte-nu ai bauturi alcoolice aici.

NU cumparati nimic de le ei, poate doar o narghilea, atentie sunt multe decorative, totul e fabricat in China si Tailanda in proportie de 90% inclusiv canile lor care erau Made in Ro (!!), doar ceva care intr-adevar v-a captat atentia in mod deosebit, repet si nu este kitsch grosolan sau ceva ce gasiti la toate tarabele lor. Mergeti de comparatie si in Old Market, Naama si Sharm pentru preturi. Nu cumparati noaptea, sunt extrem de vivaci la negocieri, mergeti ziua pe caldura, cand nu este nimeni si veti negocia mai bine, ii prindeti la "cald" si nu le prea priieste. Noaptea sunt multi si"cad precum mustele" :). La negociere mergeti pana unde considerati ca trebuie d-voastra sa ajungeti cu pretul comparat cu cel dinalte magazine si cu cel pe care vreti sa il dati.

In disco si la Pacha si la Little Budha Bar-ambele francize (super!!!) intrarea este diferita in functie de serata respectiva; mergeti la unul din oamenii de la intrare, in general au oferte separate mult mai bune-normal intrarea 20-25$ persoana; la David Guetta pe 11/09 biletul a urcat de la 50$ pina la 110 euro in ziua concertului; beti ceva intaritor inainte de a merge acolo, e mai bine si mai ieftin-o bere la 330 ml e 35 lire si nu prea faci mare lucru cu ea...

Cam acestea ar fi pe scurt lucrurile pe care as dori sa le stiu cat de cat cand plec intr-o destinatie, ma rog, cel putin noi; in alta ordine de idei prefer Tailanda de anul trecut iar anul vom pleca catre Mexic, Cuba ori Venezuela, vorba egiptenilor "In ShaAllah"...

Trimis de tonyec in 28.09.10 10:16:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 6191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tonyec); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muzeul de egiptologie(noi mai lipseam:))
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2450 PMA (din 1 vot)

Smaranda [28.09.10 12:43:39] »

Foate interesat articolul tau. Ma bucur ca exista cineva care se ocupa si de alte destinatii, mai putin cunoscute pe acest site.

magdalena [28.09.10 20:32:08] »

Interesante sugestii pentru o destinatie pe care am cautat-o candva!

Felicitari pentru review!

webmaster13 [28.09.10 21:48:45] »

am atasat aceasta melodie, se poate schimba!

costin1968 [02.10.10 17:57:05] »

Bravo!

Punctat din toata inima!

Asa cum am mai scris si altui AFA-ist (review Bulgaria), eu ma simt mandru ca sunt conational cu asa turisti (romanii) destepti.

IancuT [26.09.12 16:30:17] »

@tonyec:

V-as intreba daca pot face plati cu cardulVISA in Sharm. Si daca da, cam in ce proportie? 50% card- 50% cash, $? Excursiile, de exemplu (Cairo, Ierusalim, Ecaterina, scufundari) luate de la o agentie din Naama Bay le pot plati de pe card (un card in lei, din bancpost).

Multumesc frumos.

tonyec [27.09.12 00:06:48] »

@gori macovei: Sincer nu am idee, toate excursiile le-am platit cash in USD si am si negociat putin (nu mult...) ei au o anumita marja de castig, tocmai de aceea mergeti la mai multe agentii si comparati preturile, excursiile cu ghid rus erau toate mai ieftine cu 15-20%. Daca e luati-va si cardul evident daca se poate platiti cum ati mentionat 50-50 daca accepta.

IancuT [27.09.12 09:41:41] »

@tonyec:

Nu, ma referea per total 50-50. Ci ca sa-mi fac o imagine de citi dolari sa schimb. Nu vreau sa platesc la excurii juma'-juma' ci, la ei, ca societate comerciala, cu card, la ambulanti cash, etc. Dar cautam un reper pentru volumul acestuia in procente/ total cheltuieli excursie.

Oricum, multumesc mult!

costin1968, IancuT, magdalena, Smaranda, tonyec