ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2010
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
MAR-2010

O zi în Sinaia

"Nu ţi-a plăcut când am fost la Sinaia? ! " m-a întrebat uimită Mihaela, "Ba da! " am răspuns eu şi mai uimit, "Dar totuşi pe AFA nu ai scris niciun review despre asta! ". Aşa că pentru a îndrepta această nedreptate am să vă povestesc acum una din escapadele făcute cu Mihaela, Edi, eu şi "Porumbiţa" mea aici la Sinaia.

Ca de obicei, Mihaela e responsabilă cu transportul aici în Sinaia şi SPECIALISTA în Sinaia ştie cum se ajunge pe unde se ajunge în fiecare colţ al staţiunii, are rude în Sinaia are iniţiativă e omul de care ai nevoie dacă vrei să găseşti ceva aici în Sinaia. În drumul nostru spre Sinaia oprim în Comarnic de unde luăm pâine caldă de la o brutărie de aici (a devenit o tradiţie asta), "Azi mergem la Schitul Sfânta Ana din Sinaia! " ne spune jovială Mihaela. Ne uităm uimiţi la ea şi văzându-ne pe toţi aşa perplecşi continuă, "La Cota 1400 este un schit de călugări care are hramul Sfintei Ana. Cu toţii suntem de acord cu ea însă îi solicităm să vizităm şi "atracţiile tradiţionale" Castelul Peleş, Mânăstirea Sinaia şi Muzeul George Enescu asupra cărora nu am să insist deoarece deja s-au scris destule reviewuri aici pe AFA.

Mergem aici la cest schit aflat într-o zonă de basm şi ne reculegem spiritual (mai mult fetele) însă NU srăm prea mult deoarece o pancardă cu "Atenţie! Zonă frecventată de urşi" îi produce fiori Porumbiţei mele şi mergem către locuri mai domestice. Începem cu Castelul Peleş care tocmai (aşa cum ştiţi) este pe locul 6 între castelele lumii şi parcă este mai frumos ca anul trecut de când a primit această titulatură.

Mihaela descurcăreaţă cum o ştiţi reuşeşte să ne bage aici fără nicio taxă, cred că ar putea să ne ducă şi la Luvru să ne bage fără bilet aşa "înfiptă" este! Urmează Mânăstirea Sinaia unde (chiar dacă am mai fost) acum aflu că aici este înmormântat omul politic Take Ionescu, cel care are o stradă şi-un bust la noi în Ploieşti. Urmează Casa Memorială George Ionescu şi datorită faptului că vizitele noastre s-au terminat mai repede, Mihaela decide să luăm nişte mititei şi să mergem într. o poeniţă să facem un grătar (avea un grătar în portbagaj).

Aşa că o luăm prin pădure pe o vale ajungem într-o poieniţă unde un pârâu forma o cascadă superbă făcând din escapada noastră montană o regenerare a forţelor noastre, în mijlocul naturii.

În loc de încheiere am să las fotografiile să vorbească dar dacă Mihaela ne va mai duce într-un loc nou (cel puţin pentru mine) promit că am să revin cu un nou review şi am să-l postez aici!!!

Trimis de RobertCodescu in 27.09.10 20:34:42

VIZUALIZĂRI: 1704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mândra mea la mânăstire
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

crima [27.09.10 21:05:21] »

M-am prins primuuuu'! Si ca sa nu mai intrebe carcotasu' de pepsi70ro... review-ul este despre Mihaela! Cum care Mihaela?

Mihaela descurcăreaţă cum o ştiţi

In rest, asa cum ne-am obisnuit... Adica mai nimic...

webmaster20* [27.09.10 21:24:01] »

In acest caz, era mai potrivit un ecou la reviewurile respective.

Daca acest lucru se va intampla, te rugam sa ne oferi mai multe informatii de interes general pentru ca impresiile de mai sus se potrivesc mai curand pe un blog personal. Dincolo de cateva obiective mentionate pe fuga, eu cel putin nu am aflat nimic interesant. Multumim.

RobertCodescu [27.09.10 21:40:52] »

Ahaaaaaaaaa crima este băiat! ? ! ? Atunci de ce are nickname de fată! ? ! ? ! ? NU de alta dar mă indusese în eroare şi aşa sunt într-o eroare totală şi mă mai zăpceşte şi crima!!! : P: D

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.09.10 21:59:30] »

Urmează Casa Memorială George Ionescu

ei, asta chiar e mai nouă! pe unde se află?!

@crima, Jerry Seinfeld a făcut avere cu un serial despre NIMIC! aşa că, mai bine ia notiţe!

magdalena [27.09.10 22:04:36] »

Urmează Casa Memorială George Ionescu

poate ar trebui modificat cu George Enescu!

As vrea sa stiu mai multe amanunte de schit, spre rusinea mea nu stiu nimic!

magdalena [27.09.10 22:06:35] »

@dragos, cred ca am introdus ecourile in acelasi timp!!!

RobertCodescu [27.09.10 22:25:22] »

Magdalena eşti conştientă că nu-i o ruşine să nu ştii nimic despre Schitul Sfânta ana din sinaia!!! Nici eu nu ştiam de Sinagoga din Ploieşti până nu am scris reviewul "O zi în Ploieşti"

Aşa că...

magdalena [27.09.10 22:32:20] »

Pai tocmai de aceea te-am intrebat de el, ca din impresiile tale nu am aflat nimic cu privire la acest obiectiv, doar ca el exista si ma intereseaza.

RobertCodescu [27.09.10 22:43:31] »

Şi că se află la cota 1400 nu-i aşa Magdalena! ? ! ?

RobertCodescu [27.09.10 22:47:46] »

OK Magdalena dacă vrei mai multe ştii REGULA!!! click aici click aici şi dacă nici după aceste clickuri NU ai aflat ceea ce doreai atunci... click aici şi de acum te documentezi la faţa locului şi tu!!!

magdalena [27.09.10 23:10:39] »

Eu speram sa aflu despre AFA si eventualele trimiteri sa fie de completare...

Spune-mi macar unde se afla exact la cota 1400 ca nu realizez!

RobertCodescu [27.09.10 23:14:20] »

Până în Hotel Cota 1400 o iei la dreapta pe o cărare şi intri în pădure după 100-150 metri ajungi la schit!!! Oricum toţi vor şti să te îndrume şi mai sunt şi plăcuţele indicatoare!

Hai că eşti descurcăreaţă mă bazez pe tine că vei ajunge acolo!!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.09.10 23:56:55] »

Gura păcătosului... În mod normal, fraza de mai sus ar fi trebuit să sune cam aşa: "Nici eu nu ştiam de... până nu am trecut pe lângă ea, când mă documentam pentru... "

Dar aşa cum e scrisă, sugerează inspiraţia din sursă externă...

Revenind şi mai la obiect, Robert, când cineva te întreabă despre nişte amănunte privind un loc unde pretinzi că ai (fi) fost, politicos şi elegant ar fi să răspunzi concret, din ceea ce ai văzut şi aflat la faţa locului, adăugând eventual una-două poze, nu înşirând 5 linkuri searbăde. Închipuieşte-ţi, poate şi alţii au auzit de GOOGLE! Dar nimic nu înlocuieşte informaţia ce o poţi obţine de la cineva care chiar afostacolo... Mă rog, cu condiţia să fie dispus s-o şi ofere, nu doar să se laude că o are!

magdalena [28.09.10 07:21:40] »

Am vrut sa spun ca speram sa aflu DE LA AFA...

O sa incerc @Robert sa fac precum spui, cum de n-am vazut pana acum? !

RobertCodescu [28.09.10 08:09:26] »

Dragos ai zis că în mod corect trebuia: " În mod normal, fraza de mai sus ar fi trebuit să sune cam aşa: "Nici eu nu ştiam de... până nu am trecut pe lângă ea, când mă documentam pentru... " dar NU mă documentam pentru review ci pur şi simplu mi-am dat seama că aveam nişte poze făcute sinagogii din Ploieşti şi am zis că trebuie s-o trec ca obiectiv în Ploieşti, dacă-ţi aminteşti reviewul dananecula a dat mai multe amănunte despre sinagoga. Şi dacă te uitai mai bine i-am explicat Magdalenei cum se ajunge la schit dar asta ete nu-i chiar aşa "elementar dragă Watson! "

cosminp [28.09.10 08:13:59] »

asa se scrie un review? dupa cateva poze din afara?

data viitoare propun ca titlul review-ului sa fie "O zi cu Mihaela". parca pica mai bine pe subiect, nu-i asa?

RobertCodescu [28.09.10 09:48:53] »

OK cosminp am notat propunerea şi doleanţa ta şi aşa va fi cum bine spui tu!!!

cosminp, crima, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: