ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2010
ÎNSCRIS: 04.06.08
JUN-2008

Adaland raiul aquaparkurilor.

În sejurul din anul 2008 am fost în Kusadasi, la Vera Santa Maria pe atunci se numea Vera Prince Ada. IMTA agenţia parteneră a agenţiei cu care am fost noi, oferea opţionale diverse: Pamukkale, Ephesul, Samos, Adaland, Aquafantasy, safari, croazieră cu vaporaşul, scufundări, noaptea turcească, baia turcească, cumpărături în oraş şi la outleturile de la Soke, disco etc.

Noi am optat să mergem la Adaland, pentru care am plătit 18 euro pentru adulţii şi 15 euro pentru copil (gratuit era pentru copiii până la 3 ani).

În ziua programată, în jurul orei 09:30 a venit autocarul şi ne-a luat de la hotel, acelaşi lucru întâmplându-se la întoarcere, pe la ora 17.

La intrare am renunţat la cardul special, deoarece ne luasem la noi apă, nişte mâncare şi dulciuri ştiind, tot de aici, că preţurile de acolo sunt cam piperate. Ne-am stabilit cartierul general sub nişte copertine şi am plecat în expediţie. Am rămas impresionaţi de câte piscine erau de toate dimensiunile şi adâncimile, nenumărate tobogane şi dispozitive care aruncau jeturi de apă şi sezlonguri amplasate peste tot. Ce apă curată era în piscine, nu vă mai povestesc. Absolut toate locurile cu potenţial de pericol erau supravegheate de salvamari. Noi ne-am axat pe toboganele de viteză şi mai ales pe cel mai tare tobogan, după părerea noastră, cel în formă de V, unde prindeai o viteză super şi adrenalina era maximă. Acolo fetiţa mea de 8 ani, nu avea voie, dar cu acordul turcului s-a dat şi ea odată. Am remarcat grija pentru turişti, prin udarea treptelor care duceau sus la toboganele mari, care pe soarele ăla vă daţi seama ce frigeau. În cadrul complexului era foartă multă vegetaţie, excelând în leandrii înfloriţi. Am participat şi la discoteca (dacă e posibil şi acolo erau manele!) în jeturile de apă care ieşeau din pavaj. Erau atât de mişto încât cred că aş fi putut sta toată ziua acolo. Am fost şi la piscina cu jakuzzi unde am făcut hidromasaj şi la oala care-ţi turna cu tonele apa în cap.

Din păcate fiind luni, piscina cu valuri era oprită. Mare păcat, poate data viitoare, când vrem să facem şi rafting şi o vizită la delfinariu.

Înainte de plecare am fost la panourile cu pozele făcute de fotografii complexului şi ne-am ales 4 poze cu noi în acţiune, pentru care am negociat preţul la 20 euro.

La sfârşit am plecat la autocar terminaţi fizic dar super încântaţi de experienţa unică la care am fost actorii principali.

Dacă sunteţi în zonă şi mai aveţi şi copii, nu ezitaţi să faceţi o vizită la Adaland. Nu o să regretaţi, merită toţi banii.

Vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de Horia in 27.09.10 09:22:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2771 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Horia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Adaland - eu la intrare.

chelie_d [27.09.10 10:40:30] »

stii cumva cat costa intrarea daca te duci fara excursie organizata?

acesta este parcul :http://www.adaland.com/index_en.aspx ??

Horia [27.09.10 10:56:42] »

Eu am fost in 2008, dar cred ca preturile sunt aceleasi si acum. Daca te duceai sa iei bilet de la casa lor era 20 euro de adult.

Sunt si agentii in Kusadasi unde gasesti si mai ieftin de 18 euro, cat am dat eu.

Da acela este site-ul lor.

elena53 [19.07.11 04:16:32] »

Caut familie, grup ptr efectuarea concediului in Turcia, mai precis in Davutlar. la 15 km de Kusadasi, o zona superba f. aproape de mare cca 50 m, cazare in vila de 7 locuri, eu st cu nepotica de 12 ani si sotul meu, suntem o fam. unita, fara hachite, nefumatori, spontani si sociabili. Am inchiriat vila din 2010 ptr fam noastra dar intre timp s-a nascut un bebel care nu poate circula 1100 km cu masina, si am decis sa facem un apel spre noi cunostinte. Noi mergem in aceeasi statiune de 10 ani, preturile st convenabile, nu esti legat de mese, iti gatesti singur, iti imparti timpul cum crezi de cuviinta. Ne-am bucura sa gasim o fam cu copil (copii), sau poate 2 fam, sunt disponibile 4 locuri.

irinad [11.04.15 20:22:04] »

@Horia - Dupa mulţi ani, aproximativ şapte, amintindu-mi-se de Kuşadasi de către o bună prietenă, despre care, ieri, am scris un review aici pe sait, picând în butoiul cu melancolie, mă uit peste alte articole despre excursiile opţionale pe care alţi colegi le-au facut.

Si văd la secţiunea Adaland poze şi de la discoteca cu jeturi iesite in pavaj. Mă uit o dată, mă uit de două ori pentru că nu-mi vine să cred ochilor! Mă recunosc în poze pe mine şi pe prietenii mei dansând ''în ploaie''! Cu adevărat o surpriză mare! AmFostAcolo şi eu în ziua, în momentul acela în care ai fost şi tu!

Să ai sărbători fericite!

Admin [11.04.15 20:33:56] »

@irinad

Zuuuper-tare! Deci nu-mi vine să creeed, confirmare mai clară "nu se egzistă". Nicest people DO stick togheter. "Doar pe AmFostAcolo"

irinad [11.04.15 21:16:27] »

@Admin - Nici mie nu mi-a venit să cred, am rămas stupefiată, tocmai de aceea, când mi-am revenit, am scris acest ecou! Şi din nou, am putea exclama şi ''Ce mică este lumea! ''

elena53, Horia, irinad
Alte impresii din această RUBRICĂAdaland Aquapark: