ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2010
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
SEP-2010

ARTICOL ARHIVAT

Doar pentru că a fost ales de un prieten...

Bun; exact cum spune titlul, nu eu am ales această locaţie. Dar am considerat că dacă tot amfostacolo, merită să îmi fac puţin timp să scriu despre ea. Ca să ştie lumea cu ce se mănâncă.

Am ajuns acolo vineri seara, pe la 10. Am fost imediat cazaţi. Am intrat în cameră, am făcut fuga pozele ce le veţi vedea imediat ataşate, apoi am coborât la masă. Vestea bună era că se mai putea bea ceva. Ailaltă, că s-a închis bucătăria... Asta e! Din fericire, aveam ceva merinde pt. drum, care ne-au prins bine.

Să vă spun despre cameră: are mai puţin de 10 mp, nici gând să mai intre vreun pătuţ dacă aveţi de gând să veniţi cu un pitic... Va trebui să închiriaţi un apartament (care are camerele la fel de mici, că am fost şi într-unul din ăsta!) în acest caz. Baia... şi mai tare! dacă stai pe WC, poţi face şi duş, dar şi să te bărbiereşti, că oricum duşul e chiar în spate, iar faţa este deasupra chiuvetei!

În caz că totuşi veţi face duşul separat, aveţi grijă să vă luaţi cu voi ceva papuci antiderapanţi, că aşa-zisa 'cabină de duş' este făcută din gresia cu care e pavată baia. Alunecă de poţi să îţi rupi gâtul în orice clipă! Şi în plus, nici nu se scurge bine apa la canalizare! Ca dotări, conţine una bucată sul cu 50% hârtie igienică pe el, neîmprospătat după epuizarea fizică şi psihică suferită încă de a doua zi; o sticluţă tot cu 50% din capacitate umplută cu un amestec 50-50 din săpun lichid şi apă (sper). Şi cam atât... În cameră erau două seturi a trei prosoape. Curate, la fel cu aşternuturile. de pe paturi. Totuşi, în cameră a persistat un miros foarte ciudat... nu l-aş putea defini... poate din cauză că alţi turişti fumează în aceeaşi cameră în care dorm? Chiar nu ştiu. Era şi un odorizant acolo, care după mine doar înrăutăţea lucrurile.

Bun, pentru ca lucrurile să meargă şi mai bine, nu am avut un pat dublu, ci 2 simple, cam de cel mult 70 cm lăţime. Norocul nostru că nu suntem mai rotofei, că sigur picam din ele! Pe hol mai era un şifonier şi un cuier cu pantofar.

Conform inventarului afişat pe uşa de intrare, mai aveam o veioză (acolo scria 2, da' la plecare nu m-au întrebat unde e cealaltă, aşa că presupun că era o eroare), un televizor (CRT de 51cm, noname) cu foarte multe posturi, care ne-a adormit binişor în ambele nopţi petrecute, un frigider (Haier, marcă bună!!!), o comodă cu oglindă, un taburet, un corp cu rafturi pe care stătea TV-ul şi 2 noptiere.

Tâmplărie de lemn, cu geam termopan, cu plasă antiţânţari (din fericire, nu mai erau!). Uşile tot din lemn, bine făcute.

La unele camere, există aer condiţionat. La a noastră nu era (nici nu am avut nevoie), dar vara sigur îi veţi duce dorul!

Din păcate, la numărul următor de pe strada este un centru de colectare fier vechi, ce vă va încânta cu sunetul metalului încă de la primele ore ale zilei, deci e bine să nu vă puneţi ceasul să sune, că faceţi economie la baterii.

Praf pe sub paturi şi prin alte unghere, nu şi la vedere totuşi. E bine că se pricep să-l ascundă. Nici în baie nu pot spune că se făcuse o curăţenie de nota 10... poate de 7,5 aşa... Aaaa... şi mai aveam una bucată tavă inox şi 2 pahare!

Deşi sâmbătă am lipsit cu toţii toată ziua (şi se ştia asta), nu ni s-au curăţat camerele, nici gunoiul nu a fost golit... probabil era ziua liberă a femeii de serviciu...

La restaurant am mai servit ceva cafele (bunuţe) şi o cină festivă, cu o salată de peşte, o saramură de crap şi un file de şalău pané, udate generos cu ceva ţuică, vişinată, vin, apă minerală şi bere, să mai înoate bieţii peşti un pic, până... ştiţi voi...

Serviciul destul de slab, fiind o singura fată care trebuia să facă totul, iar la o masă de 16 câţi am fost noi acolo, nu reuşea să facă faţă... Ce depindea de ea însă, făcea bine. Nu e vina ei că patronul nu-şi permite să îi mai 'dea' o colegă... La fel, mâncarea - din punct de vedere calitativ - a fost bună, fără însă să aibă ceva strălucitor. Toate astea, cu ceva bacşiş cu tot, au fost 52 de lei de căciulă.

Trimis de Dragoș_MD in 26.09.10 23:28:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TULCEA.

VIZUALIZĂRI: 2112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cele 2 paturi. Procust ar fi invidios, doar că el lucra pe lungime...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

david [26.09.10 23:41:46] »

camera are mai puţin de 10 mp, Totuşi, în cameră a persistat un miros foarte ciudat... nu l-aş putea defini... poate din cauză că alţi turişti fumează în aceeaşi cameră în care dorm? Chiar nu ştiu. Era şi un odorizant acolo, care după mine doar înrăutăţea lucrurile. Praf pe sub paturi şi prin alte unghere, nu şi la vedere totuşi. E bine că se pricep să-l ascundă

Multam pentru atentionare, cu siguranta voi spune pas acestei pensiuni.

ascent [27.09.10 00:01:51] »

Stau si ma gandesc cum de a primit trei stele... In rest, m-au distrat teribil relatarile tale spre baie si inventarul camerei...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.09.10 00:15:05] »

@david, cu puţină bunăvoinţă şi ceva muncă ar putea totuşi să devină o locaţie bună. culmea este că nu duce lipsă de clienţi, chiar şi aşa cum este acum!!!

@ascent

Stau si ma gandesc cum de a primit trei stele...

cred că inspectorii au copiat eticheta coniacului băut...

PS saitul declarat de ei NU este funcţional! dar fiind pe pliantul tipărit, am crezut că e corect să apară şi aici, exact aşa cum este. E şi asta o informaţie, despre grija faţă de potenţialii clienţi, nu?

Sanziana [27.09.10 07:23:45] »

pai de aiai au optat ptr pensiunea asta ca sunteti subtirei, ca daca erai de gabaritul meu de exemplu te duceau la una cu camere mai mari )))

Ca si pozitionare, este departe de centru?

pepsi70ro [27.09.10 07:54:04] »

Macar a fost o experienta de wk. si ma bucur ca ne-ai povestit despre ea. Felicitari pentru review!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.09.10 08:16:46] »

@sanziana, culmea este ca dintre colegii ce ne-am revazut acolo dupa 21 de ani de la finalul facultatii, era si un cuplu de proportii mai generoase... Sincer, mi-a cam fost nu's cum sa-i intreb cum dormira. Ca sigur nu au putut face alte activitati pe-acolo...

Nu e deloc departe de centru, nici de faleza. Cam 10 minute pe jos. De altfel, cred ca asta a fost unul dintre criteriile principale in alegerea locatiei. Si, dupa cum vezi (cand vor fi gata pozele), este chiar la poalele Monumentului din Tulcea. Amplasarea este chiar buna (vecinii apropiati - mai putin, din pacate) si asa cum spuneam, cu putina silinta si cu un management mai bun ar fi de recomandat. Acum nu, insa.

bessondm [27.09.10 08:42:27] »

M-a amuzat tare povestea despre cate activitati simultane se pot efectua odata ce-ai intrat la baie... In afara de proximitatea falezei, cred ca si pretul a fost unul din criteriile de alegere a pensiunii; pentru ca, sa stii, preturile la mult mai celebrele hoteluri ale Tulcei, Egreta (cel din centru) sau Delta (cel de pe faleza), au luat-o razna de mult.

Alina Morar [27.09.10 08:53:39] »

Da, e cam naspa, dar cred ca revederea cu colegii a fost frumoasa, nu?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.09.10 09:19:34] »

@bessondm, imediat ce vor deveni vizibile pozele, vei realiza ca nu e deloc o fantezie ceea ce am spus! si da, stiu ca au preturi mari, dar in ziua de azi aproape toate 'hotelele' sar calu' rau de tot la acest capitol. mai ales in sezon! avand in vedere ca eram grup, ca nu mai este luna iulie, ca e numai o pensiune care are doar 3 stele vai de ele, ca nu s-au omorat deloc cu serviciile cat am stat la ei, eu chiar cred ca pretul corect ar fi fost undeva pe la 50 de lei camera dubla pe noapte. da' asta e doar parerea mea... mai ales ca NU am avut nici m. d. inclus in pret!

@Alina Morar, da, reintalnirea a fost extra, urmeaza si povestea ei (partial, doar partea turistica); a fost de altfel unul dintre motivele pentru care am fost nevoit sa dau o nota putin mai mare la "Relaxare si distractie", desi chestiile astea chiar nu au tinut de hotel, ca pentru ce ne-au oferit, nota corecta ar fi fost pe la 33%!

PS, ca mi-am adus aminte: televizorul dintr-una din camerele colegilor ce au inchiriat apartamentul de care vorbeam putin mai sus (cu 130 de lei pe noapte!) avea tubul magnetizat puternic (pentru cei ce nu stiu ce inseamna asta: distorsiuni teribile de culoare la afisare). In mod normal, ala trebuia schimbat... da' nu ca sa stam la TV eram noi acolo, nu?

bessondm [27.09.10 09:46:56] »

Dragos, trebuie sa iei in considerare si faptul ca esti in oras... de-aici apare diferenta, desi nici mie nu mi se pare normal. De ce la tara sa fie mai ieftin, in aceleasi conditii de confort? Nu prea pricep... Felicitari pentru suma de ani aniversata! (de ce la 21 si nu la 20, nu erau colegii-n tara?)

PS Sa stii ca pluralul de la 'hotel' accepta ambele forme, si-a mea, si-a ta... click aici

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.09.10 09:55:31] »

21 de ani, pentru ca, pana acum, nu s-a ocupat nimeni la modul serios de organizare! si asa, n-am fost decat o mica parte din toata grupa. insa dupa umila mea parere, a fost exact nucleul de baza!

david [27.09.10 10:02:28] »

Poza nr 4 este bestiala, inca nu am vazut asa ceva!

De remarcat "calitatea" mochetei dintre cele doua paturi. Totusi, au LCD in restaurant...

any* [27.09.10 10:27:00] »

@Dragos, cred ca de vina sunt cei care au dat clasificarea acestei pensiuni, acele patuturi nu se pot numi paturii...

Felicitari pentru descrierea facuta, un vot mare si de la mine...

ninaa [27.09.10 14:01:04] »

Dragos ne-ai delectat cu un rw frumos asa cum ne-ai obisnuit si mi-ai trezit amintiri de vreo 20 ani vechime cand am mers intr-o excursie la Brasov. Nu dau numele hotelului pt ca nu-i corect (dupa atata timp poate s-a mai schimbat ceva) dar majoritatea turistilor mergea la toaleta restaurantului pt ca in camera nu te puteai aseza fara sa dai cu capul in chiuveta! Iti dai seama ca se statea la coada! Cum de a-ti ales locatia Tulcea? V-a atras Delta? Un vot binemeritat!

Alina Morar, any*, ascent, bessondm, david, ninaa