ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2010
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 30.04.08
AUG-2010

Un hotel primitor

Situat in centrul municipiului Radauti, in apropierea parcului central al municipiului, hoteleul MARIA, ne-a fost gazda 2 nopti.

Incadrat la categoria 4 stele, nu dispune decat de 6 camere: 2 la parter si 4 la etajul 1.

Hotelul are in curtea interioara o mica parcare proprie in schimb fiind situat pe o strada cu sens unic, locul de parcare nu constituie o problema.

Camerele sunt spatioase, dotate cu TV cu plasma-receptie prin cablu, telefon, minibar si seif. Mobilierul este modern, dulapul incapator, comoda ascunde in unul din sertare un fier de calcat si intr-un colt exista o etajera multifunctionala.

Fiecare camera are baie proprie, care satisface in totalitate cerintele unui turist. Prosoapele sunt impecabile, totul sclipeste, am gasit tot ceea ce ar putea fi necesar: uscator de par, sapun, gel de dus, sampon, periute si pasta de dinti, pila pentru unghii si pieptene. Nu am vazut pana acum la un hotel o fereastra de baie atat de mare, s-a dovedit a fi extrem de utila.

Curatenia este exemplara: lenjerie curata si apretata, praful sters si aspirat in toate colturile.

Micul dejun este inclus in pret si a fost servit in restaurantul situat la etajul 2 al hotelului. Restaurantul deserveste exclusiv micul dejun care, pentru un hotel de 4 stele, lasa mult de dorit: desi doamnele care ne-au servit au fost amabile, oferta este foarte limitata. In prima dimineata am avut cat de cat de unde alege, ne-au pus in fata cate o farfurie cu pastrama, salam, cascaval, unt, gem si am fost intrebati daca dorim ceai sau cafea. In a doua dimineata ne-am pomenit cu cate o omleta, 2 feliute de branza, unt, gem si cafea sau ceai. Din pacate, pentru noi, micul dejun nu constituie masa principala a zilei, dar daca ar fi fost asa cred ca nemultumirea ar fi fost mare. Cafeaua a fost buna si am coborat cu ea in camera pentru un “descantec de dimineata”.

Din fericire, Radautiul, nu duce lipsa de restaurante, cele incercate sunt pe masura faimei, am revenit cu drag la Antique, National si am fost placut surprinsi la Casa Luca: patronul este si ospatar si barman si bucatar si gateste foarte bine. Cat despre preturi (in oricare restaurant), comparativ cu cele intalnite in tara, sunt cele mai mici.

Desi in prezentarea hotelului de pe net este mentionata prezenta aerului conditionat si a conexiunii la internet, cei care au facut aceasta mentiune au uitat sa precizeze ca internetul functioneaza numai la parter, in apropierea receptiei si aerul conditionat este instalat numai in restaurant (la inceputul lui august era doar de decor). In perioada in care am fost cazati la acest hotel, ziua se inregistrau temperaturi de 34-35*C iar camerele de hotel s-au tranformat in adevarate saune. Pentru a putea racori cat de cat, lasam toate ferestrele si usa de la camera deschise. Noaptea, marimea ferestrei de la baie a contat! In prima zi am ajuns la hotel dupa amiaza, obositi si incalziti dupa un tur de forta prin Suceava, eram flamanzi, am facut rapid check-in-ul, ne-a placut camera si ne-am grabit sa mergem oriunde la masa. Daca am fi observat caldura ce se instalase in camera, nu stiu, poate am fi schimbat locatia. A fost foarte cald, dar acum, dupa ceva vreme pare neimportant. Scopul vizitei a fost indelinit si restul cred ca nu mai conteaza.

Hotelul este deservit de doua persoane care lucreaza 24 cu 24, doua doamne dragute care sunt receptionere, cameriste, bucatarese, ospatari si care, seara, calca si lenjeria. Surprinzator, dar isi fac foarte bine treaba. Stiu ca zambetul nu tine de foame, dar s-au straduit cu ce au avut la dispozitie.

Daca evitati zilele caniculare si nu sunteti mofturosi la micul dejun, hotel Maria este o alegere buna: cochet, curat si foarte linistit (gard in gard cu politia).

Astazi, mai mult ca oricand, ma bucur ca AmFostAcolo!

Trimis de geni in 26.09.10 19:21:41

VIZUALIZĂRI: 2400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pacat ca am trecut de varsta la care ne bateam cu perne

Sanziana
[26.09.10 19:44:24]

Ca si locatie, este flancat de o parte de politie si de cealalta de primarie si de Hotel Gerald's, in spatele parcului central. pentru cei care sufera de caldura si aleg totusi Hotel Maria, va dau un sfat: cum parcarea e sub geamurile hotelului daca va incalziti prea tare puteti cobori in masina, dati drumul la aer conditionat, va racoriti bine si urcati inapoi in camere )))))))))))))))

lasand gluma la o parte, e un hotel dragut, intim, pacat ca nu au aer conditionat dar iarna e cald. Avand in vedere si pozitia, vi-l recomand cu placere, nu veti regreta. Ca si un fapt divers, patron este primarul din Radauti

[26.09.10 19:48:56]

am evitat sa spun cine-i proprietarul, nu stiam daca este voie ) .In prima seara masina era incarcata si nu prea am fi avut sanse sa ne racorim in ea

ionescunic
[26.09.10 19:52:22]

O recomandare foarte buna, de cazare in oras, e posibil sa fi trecut pe langa el saptamana trecuta.

Multumim si gazdei noastre din Radauti pentru completarile din ecou!

[26.09.10 20:11:22]

@sanziana,

multumesc pentru completarile facute, dar in primul rand multumesc pentru initiativa pe care ai avut-o datorita careia AmFostAcolo!

stefania mitila
[26.09.10 20:20:56]

Buna prezentare ai facut. Felicitari si un vot de la mine.

mariana
[26.09.10 20:25:40]

Papanasi ati mancat sau ii lasam pentru data viitoare cand ne intalnim iar toti?

[26.09.10 20:31:16]

@mariana,

La Antique am fost special pentru papanasi si nu-i voi refuza nici data viitoare. Ce, ai vreun gand?

any*
[26.09.10 21:31:26]

Felicitari pentru review, si de la Herculane vine un vot...

biancuta
[26.09.10 23:15:32]

Hotelul arata chiar bine! Un review foarte util, nu stiu cand mai ajung in Radauti!

creivean
[27.09.10 06:34:18]

Am citit cu placere review-ul. Acum mai ramane sa aflam cine-i proprietarul si ce intalnire misterioasa a fost acolo. Dar timpul le va rezolva pe toate

Sanziana
[27.09.10 07:51:16]

@creivean, proprietar e primarul orasului desi cand l-a construit nu era primar si intalnirea a fost cu prilejul impartirii ajutoarelor stranse pe site pentru sinistratii din Bucovina cand le-au luat apa casele

chelie_d
[27.09.10 09:07:25]

foarte bine arata hotelul in pozele postate, de tinut minte... felicitari pentru ajutorul acordat, pentru cei sinistrati.

bessondm
[27.09.10 09:56:50]

Frumos hotel, imi place restaurantul din poze, cred ca e deosebit cu privelistea pe care ti-o ofera peretii de sticla. Cum e, domnule, genunchiul de porc la gratar?

Alex_Macedo
[27.09.10 14:26:18]

Locaţie de pus pe GPS, când în zonă! Fotografiile fac totul, relevanţa lor oferă pelerinului în cauză o imagine clară a unui culcuş curat! Ideea este să rămână, in timp, la acelaşi grad! Evident, dacă regula de bază nu se va schimba - "Omu' sfinţeşte locu'!

Review-ul... m-am obişnuit cu geni si punctările pertinente, vis-a-vis de, locurile "călcate"!

... deja îmi tremură genunchii de la... genunchiul de ignat!

Puncte... ca'ntodeauna!! Vote nr. 11 !

[27.09.10 19:21:04]

@bessondm

Sotului meu i-a placut foarte mult genunchiul de porc si l-a ales la recomandarea patronului-bucatar. Initial a fost reticent pentru ca s-a gandit ca va avea friptura tare, dar maestrul bucatar ne-a explicat ca inainte fierbe carnea si apoi o pune pe gratar si ne-a rugat sa mergem pe mana lui. Rezultatul a fost delicios, singura nemultumire s-a datorat faptului ca nu ne-au fost dezvaluite ingredientele folosite (poate asi fi incercat si eu acasa . Daca ajungi in zona merita incercat.

Andox
[27.09.10 19:38:49]

Chiar ca este o locatie de pus pe GPS cum zice Alex, dar cum nu am GPS o pun la agenda

Cat despre pozele cu mancare... no comment.

Asa se mananca peste tot prin Bucovina?

[27.09.10 19:48:40]

@Andox,

Da, cam asa si de-alungul timpului am fost in diferite locatii. Ca in Bucovina nu se mananca niciunde, parerea mea . Radautiul ramane totusi cap de lista.

pepsi70ro
[27.09.10 20:59:02]

Pare foarte interesant, cine stie cand voi ajunge prin Radauti si voi avea nevoie de cazare. L-am pus la favorite, felicitari!

bose
[01.10.10 13:09:13]

În mod normal, neavând aer conditionat în camere nu ar fi trebuit să aibă 4 stele. Dar la noi la români merge si asa. Si mai are si reclamă mincinoasă. Păcat că s-a străduit pentru celelalte aspecte. Poate va rezolva într-o zi şi problema asta. Preţul e OK pentru condiţiile oferite dar dacă nu te simţi confortabil, altădată nu mai treci pe acolo. Poate merită vizitat în celelalte anotimpuri. Dar e bine de ştiut toate aspectele.

Toate cele bune.

Alex_Macedo, any*, bessondm, biancuta, bose, chelie_d, geni, mariana, stefania mitila
Alte impresii din această RUBRICĂMaria Hotel: