ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2010
ÎNSCRIS: 15.01.09
SEP-2010

St Valentin - un prim popas din calatoria in Austria

Un Laendler din Tirol

Nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand ma gandesc la AUSTRIA, la acel *Gruss Gott* cu care esti intampinat peste tot in orice magazin sau pe o potecuta pierduta in varf de munte, la bisericuta din Pertisau, care la orele 12 si 18 raspandea in eter vocea angelica ce canta *AVE MARIA*, la nesfarsita verdeata in toate nuantele, la cascada de flori ce se revarsa la fiecare fereastra sau balconas, la cerul innebunitor de albastru curat, la Achensee cu ale sale ape limpezi, la Wattens cu a sa incursiune in lumea cristalelor Swarovski, la drumul prin cel mai frumos canion din Alpi presarat cu cascade, prin Cheile Wolf pana la manastirea Sankt Georgenberg, la minunatul castel Tratzberg, la serbarile lor campenesti pline de farmec in care jodlerele nu te lasa sa stai locului si la alte multe lucruri si locuri ce-mi navalesc in minte, parca-mi vine ca numai dupa o saptamana de la intoarcere sa-mi refac bagajul...

Dupa o chinuitoare traversare a tarii de la est la vest de 750 km, in 10 ore am ajuns la Oradea, la Hotel Elite unde am ramas pentru o noapte. Oradea este un oras foarte frumos si curat, se simte deja influenta vestica... Sunteti niste fericiti, oradenilor...

Hotelul se afla in apropierea lui E 60, chiar in fata unui linistit parc, Bratianu. Pentru cazare la Elite am platit 45 euro (cu mic dejun inclus). De abia am asteptat sa se lumineze si sa ne pregatim de evadare! Oradea-Vama Bors (nu uitati sa cumparati vignieta pentru traversarea Ungariei-pentru 4 zile costa 32 lei) - Szolnok pe E 60- Budapesta pe M4 si apoi pe M0-iesire pentru M1 -Tatabanya-Gyor-Viena pe A4 (E 60) -Linz pe A1.

Drumul pe autostrada este o placere! Viteza constanta, soferii se respecta intre ei, cand esti intr-o dilema incotro s-o apuci, nu te claxoneaza imediat!

Dupa-amiaza ne-a intampinat Sankt Valentin, la 25 km inainte de Linz, un orasel luminos si linistit-era week-end! Citind review-urile de pe booking la Hotelul Kerschbaumer, camera 9 (singura care avea si jacuzzi) mi-a facut cu ochiul si cu o zi inainte de rezervare am trimis un mail la receptia hotelului intreband daca in ziua cand doream sa ajungem -este libera. Raspunsul a venit imediat de la domnul al carui nume il poarta hotelul, asa ca am fost favorizati!

Puteti sa-mi luati exemplul si n-o sa va para rau (o sa vedeti si in fotografii!) Ne-am plimbat prin orasel vreo ora, apoi inapoi la hotel cu gandul la snitelul promis...

Daca popositi in week-end la hotelul Kerschbaumer veti fi placut surprinsi de intalnirea cu o romanca, Amalia, plecata din tara de vreo 15 ani. Sambata si duminica este angajata chelnerita in restaurantul hotelului. Pretul cazarii pentru o noapte a fost de 60 euro cu mic dejun.

Gradinita restaurantului-o mica oaza de verdeata ne-a imbiat la o siesta binevenita. Imaginile camerei 9 -nu le voi uita usor... Poate va vor incanta si pe voi... Mic dejun si plecarea la Sankt Florian, la vreo 10 km de Sankt Valentin.

Aici aveam in program sa vizitam Biserica colegiala St. Florian (construita in anii 1300!!!) care adaposteste orga pe ale carei clape s-au prelins degetele compozitorului Anton Bruckner... Si din nou ne-a insotit norocul-dupa cateva clipe de admiratie tacuta a izbucnit un rasunator requiem ce ne-a tintuit intr-un loc...

Asadar, daca vreti sa popositi o noapte, avand un drum mai lung de parcurs va recomand acest mic hotel elegant.

Trimis de Alina53 in 26.09.10 09:38:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Evadarea pe autostrada in drum spre Budapesta
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

Alina Morar
[26.09.10 10:13:15]

Vad ca v-a fermecat si pe dvs. Austria!

Astept si pozele, mai ales din Cheile Wolf, daca aveti.

Ati tastat gresit pretul la vigneta.

[26.09.10 10:48:27]

Rugaminte pentru wm, daca se poate si pentru mine un jodler si de modificat pretul la vignieta-32 RON. Multumesc si tizei mele!

bessondm
[26.09.10 11:37:20]

Foarte frumos scris, m-a incantat nespus lectura acestui review; m-a prins tare parafraza la Amintirile lui Creanga din debut si am citit tot dintr-o suflare...

[26.09.10 13:11:31]

pretul vignetei a fost modificat; iodlerul va fi atasat de colegul nostru expert in cautarea si alegerea melodiilor incarcate pe trilulilu.

webmasterJr
[26.09.10 13:19:44]

Am gasit ceva autentic austriac, insa fara iodlere, daca nu este pe plac, cautam altceva!

pepsi70ro
[26.09.10 13:24:15]

N-am fost niciodata in Linz, dar cred ca tare mi-ar place. Felicitari!

marutz*
[26.09.10 13:40:30]

Bun review dar era cat pe aci sa nu-l citesc din cauza categoriei = Linz. Am vazut apoi din titlu si din cuprins ca nu este vorba numai despre Linz. Am fost acolo, ii apreciez mult pe austrieci dar Linz-ul nu m-i se pare totusi o destinatie de vacanta. E frumos de vazut in trecere si este impresionant de curat si nepoluat pt un oras atat de industrializat si cu un imens combinat siderurgic Voestalpine, aflat aproape de centru. Din strada nici nu-ti dai seama ca e un combinat acolo.

creivean
[26.09.10 13:44:02]

@Alina53

Felicitari pentru review. Si, ca oradean ce sunt, astept un review separat pentru Elite, unde evident nu am stat, dar AmFostAcolo, la restaurant si pare a fi ok.

Alina Morar
[26.09.10 13:47:47]

@Marutza

Nu este chiar o destinatie de vacanta, dar se poate face un popas, sa-i spun asa, vizitand Lagarul de la Mauthausen, aflat in apropiere sau o simpla plimbare pe malul Dunarii, in zona Mauthausen. E superb.

dannek
[26.09.10 14:23:34]

Întradevar si pe mine m-a facinat Austria un SB bine meritat asteptam si celelalte obiective vizitate.

Poate ne-am intilnit chiar pe autostrazi???

[26.09.10 14:49:50]

Va multumesc tuturor darnicilor in voturi, nu-i important pentru mine, doar vreau sa va indrept pasii catre locuri frumoase. M-ati inteles gresit, destinatia nu era Linz, nici n-am intrat in oras. Sankt Valentin a fost un popas de o noapte, drumul fiind destul de lung, dar nu la fel de obositor ca acela din tara, pana la destinatie, la Maurach, pe malul lacului Achensee, in Tirol pentru 3 zile si apoi, fiindca nu ma pot satura niciodata de Austria, inca 7 zile in Pertisau, la 5 km de Maurach. Gasind pe Google Earth poze foarte frumoase cu manastirea din Sankt Florian am legat-o de cazarea din Sankt Valentin zicandu-mi ca e pacat sa ratam vizitarea sa... In destinatie n-am reusit sa dau titlul oraselului Sankt Valentin, se gasea numai numele districtului din care face parte- Amstetten. De -alungul autostrazii ne-a insotit mult timp Dunarea, iar la Galati o am sub nas, nu avea rost sa ne plimbam in Linz pe malurile ei...

[26.09.10 14:59:19]

dannek, niciodata nu poti sa stii, dar daca ai vazut pe cineva in drumul tau care mergea, dar parca zbura, pe cineva care privea, dar invaluia totul in admiratie, pentru ca orice lucru mic se integra perfect in locul in care era asezat, atunci sa stii ca m-ai intalnit undeva, candva...

Alina Morar, Alina53, bessondm, dannek, marutz*, trandafir 1970

• pagină generată în 0.038870096206665 sec