ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2010
DIN: predeal
ÎNSCRIS: 22.09.10
SEP-2010

Agios Nicolau. Aventura Cretana. 2.

Din autostrada, pt. a merge la mare, trebuie sa faceti tot timpul stinga, in dreptul statiunilor. Hersonisos, Malia, Elounda si apoi Ag. Nic. Statiuni aglomerate, pline de viata.

Multe agentii pt. inchirieri masini si scutere si agentii de turism. Taverne. Foarte multe. Insiruite una in alta, chiar si pe trotuar. Plaje foarte bune. Nisip fin. Hoteluri foarte scumpe, resorturi, extrem de luxoase pe malul marii. Kalimera Kriti; Elounda Bay Palace; Kernos Beach Malia. I-ti atrag atentia prin marime si lux.

Fac stinga si intru in parcarea unui astfel de hotel. Nici un paznic. Nici o bariera. Citeva masini mici Inchiriate dar si citeva masini de lux, unele decapotabile.

Parchez. In stinga mea o masina decapotabila cu cheile in contact. Nimeni linga ea. Merg la receptie. Un singur om. Atit. Intreb de preturi. Intre 500 si 5000 euro pe noapte, o casuta cu mai multe camere, living, fiecare cu piscina ei incalzita, terasa, mobilier futurist.

O alta lume. Nu-i de nasul meu. Cu toate acestea mi-au fost aratate casutele. Un singur om. Nimeni nu a sarit pe mine ca nu am voie acolo. Am studiat in voie resortul. Plajele. Piscina mare a hotelului, parcul unde erau construite vilutele, chiar si restaurantul.

Am plecat. Am luat-o dupa niste indicatoare in dreapta fata de drumul principal. O sosea ingusta, osingura banda, perfecta, fara gauri. Pina in virf. Platoul Lasithi. Peisaj de vis. In vale o ripa mare, adinca, apoi maslini, apoi manunchi de casute albe si jos marea. Peisaj idilic. Turme de capre, de oi, ciobani. Uneori caprele blocheaza drumul. Deschid geamul sa strig la ele, ele i-si baga capul inauntru. Vor mincare.

Din loc in loc vezi bisericute mici scunde, mari cit o camera, perfect albe, cu acoperisurile rosii. Cobor. O iau la vale. In partea opusa marii. O singura banda. Drum serpuit. Parca a-si cobori din Bugegi pe Valea Jepilor. Drum perfect. Asfaltat. Jos in vale un orasel. Cladiri albe. Blocuri. Un port. Agios Nicolau. Aveam sa aflu mai tirziu. Nespus de frumos. Curat. In jurul unui lac, care pe vremuri era port pt. flota venetiana, si care se spune ca n-are fund. Atmosfera boema, cosmopolita, turisti rasati din toate partile lumii. Femei de o anumita virsta, extrem de elegante. O placere sa te plimbi prin orasel. Mai ales seara.

Atmosfera este destinsa, relaxata, terase pe trotuar, luminate feeric, plante ornamentale. Preparate de buna calitate la preturi rezonabile. Suflaki cu cartofi, cu salata 7euro de persoana. Pt. mic dejun, de la alimentara. Preturi ca in Romania.

Pentru cazare merg la centrul de informare, care este in zona lacului. Pliante de la hoteluri, carti de vizita de la particulari. Preturi intre 30 si 70 euro camera pt. 2,3, 4 persoane, in functie de conditii si de zona. Gasesc ceva care i-mi place, dormitor, bucatarie, parcare, piscina, terasa. Pret afisat 50-70 euro. O rog pe doamna de la centrul de informare sa negocieze pt. mine. 100 euro pt. 3 nopti. E bine. Terasa este spre mare. Am proprii palmieri pe terasa, pe alee sunt lamii, un ficus cit un copac in dreapta. Toata terasa are deasupra o planta ornamentala cu flori rosii, frumoase, Baraka. Masina o parchez in fata terasei.

De la terasa la piscina 7 metri. Piscina e mare. 15 metri lungime. Sezlonguri in jurul piscinei. Apa este perfecta. Nici o data mai mult de 4-5 persoane. Cobori niste trepte, traversezi strada si esti pe plaja Amoudara. Frumoasa plaja. Nisip fin, curat. Nu vezi alge, nu este mizerie.

Golful Mirabello. Nu este aglomerat, dar nici pustiu. In stinga, la 3 km. Ag. Nic. Excursiile optionale ar fi la palatul de la Malia, Knossos care este spectaculos, 6 euro intarea, studentii gratuit, Insula Leprosilor Spinalonga cu vaporul 12 euro jumatate de zi sau 25 euro toata ziua cu o masa inclusa, platoul Lassithi, plaja de la Vai si pestera lui Zeus. Pt. acestea cel mai ieftin este sa inchiriati o masina pt. mai multe zile pretul ajungind la 35 euro/zi pt. o masina de mic litraj, cum sunt majoritate in Grecia.

Trimis de octaviansz in 25.09.10 11:21:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Attica, Atena, Peloponez, Salonic, Kassandra, Sidhonia, Athos, Corfu, Santorini, Pireu, Kinetta.

VIZUALIZĂRI: 4041 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (octaviansz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

cris1982
[25.09.10 11:36:27]

Vedeti si voi acest review scris de la un capat la celalalt al monitorului sau doar eu?

Foarte greu de citit ca nu intra tot textul pe ecran, trebuie sa ma plimb cu cursorul cand la dreapta, cand la stanga ca sa pot citi tot randul.

Faceti va rog ceva, ca sa apara ca celelalte, normal.

[25.09.10 11:48:45]

s-a rezolvat, intre timp, prin editarea de catre unul din moderatori.

cris1982
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Agios Nikolaos: