ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2008
ÎNSCRIS: 29.11.08
NOV-2008
[?] AD. + 2 COPII

La capatul lumii

Carioca Band - "Tango del amor"

Am continuat excursia noastra in Argentina catre o alta destinatie, USHUAIA, cel mai sudic oras al lumii. Locul de unde pornesc expeditiile catre Antarctica. De la El Calafate am zburat 1 ora si 15 min catre Ushuaia. Din nou, am ajuns seara la destinatie. Pe la ora 9 seara am reusit si ne-am cazat la hotelul Albatros, vis-a-vis de port. La hotel, desi nu mai era nici o persoana de agentia care se ocupa cu excursiile, receptionerul ne-a ajutat si a gasit o solutie.

In dimineata urmatoare o masina cu sofer ne astepta la receptie de unde am plecat catre Parcul National Tara de Foc. Sa nu va imaginati ca era mare diferenta de pret fata de excursia alaturi de un grup. (aprox. 7 usd; de la 19 USD excursia cu grupul la 26 USD individual). Am avut noroc ca soferului ii placea sa vorbeasca. Asa ca noi am inceput cu intrebarile, cind in engleza, cind in spaniola. Daca a vazut ca ne descurcam in spaniola, a zis ca prefera sa vorbeasca limba lui, ca engleza nu o stie foarte bine. In mod sigur a fost mai bine ca am vorbit spaniola pentru ca in loc de 3 ore ne-a plimbat 6 ore. Am mers cu "El tren del fin del Mundo" sau Trenuletul de la capatul lumii. Apoi am continuat plimbarea prin Parcul National Tara de Foc, unde am avut bucuria sa vedem peisaje extraordinare.

Am ajuns apoi si la Canalul Beagle, unde la oficiul postal ne-am stampilat pasapoartele, avind astfel dovada ca am trecut pe acolo. Pe malul Canalului Beagle vorbeam cu sotul meu si rideam, spunindu-i fetei noastre: hei, copile, nu mai alerga atita, ca o sa cazi de pe harta si nu te mai prindem!!! Cind ne-a adus inapoi la hotel, omul nu stia cum sa ne spuna ca trebuie sa ne ia dublul sumei pe care o stabilisem. Normal ca am platit. Problema a fost ca ne-am rugat de el sa ia " bacsis". Noua ni s-a parut normal sa-i dam ceva in plus, asa ca semn de multumire pentru serviciile lui.

A doua zi ne-am gindit sa mergem cu catamaranul pe Canalul Beagle, sa vedem Farul, leii de mare, cormoranii si pinguinii. Din pacate, chiar inainte de plecare am aflat ca a aparut o defectiune la catamaran si din aceasta cauza nu se mai poate vizita crescatoria de pinguini. Asa ca am fost nevoiti sa alegem varianta scurta, adica fara pinguini. Ne-a parut tare rau dar nu am avut incotro.

Seara, am plecat catre Buenos Aires unde am ajuns la miezul noptii. Ne-am odihnit putin, la hotel, sa prindem puteri. In dimineata urmatoare aveam avion catre Iguazu, urmatoarea etapa a aventurii noastre argentiniene.

Trimis de Arinuca in 01.12.08 10:33:55

VIZUALIZĂRI: 5007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arinuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.12.08 14:07:24]

Ma bucur mult ca te-ai alaturat comunitatii AmFostAcolo.ro, Arinuca. Astfel de impresii si de fotografii, astfel de calatorii, despre care nu citesti chiar in fiecare zi - eufemistic bine-nteles vorbind - se confunda, pentru mine cel putin, cu notiunea de "delicatese" :-)

ArinucaAUTOR REVIEW
[01.12.08 14:25:41]

Multumim.

EDUARD1
[07.12.08 07:20:39]

felicitari! frumoase fotografii si impresii! sa mai adaugi si detalii! cum ai ajuns acolo, cu ce agentie, etc!

ArinucaAUTOR REVIEW
[07.12.08 08:44:10]

Multumesc pentru aprecieri!

Excursia in Argentina este un vis devenit realitate.

Am plecat din Bucuresti cu British Airways catre Londra (3h si 45 min) si in continuare catre Buenos Aires, in aceeasi zi (16 h si 30 min), cu un stop de 1 h pe aeroportul din Sao Paolo. Programul calatoriei a fost: Buenos Aires (4 n) dupa care am plecat catre El Calafate unde am stat 2 n. De la El Calafate am plecat catre Ushuaia (2 n) si apoi ne-am intors la Buenos Aires. Aici am stat 1 n si apoi am plecat catre Iguazu (1n). Ne-am intors apoi la Buenos Aires pentru 1 n, pentru a incepe drumul catre casa. Cazarea la Buenos Aires a fost facuta prin ****** iar pentru excursia din Argentina, am apelat la o agentie locala, recomandata de cei de la hotelul unde am stat. Am mai vizitat o "Estancia", tipic argentiniana si am vizitat stadionul celor de la BOCA JUNIORS de unde am cumparat o sapca si un rucsac cu insemnele clubului.

Daca mai vrei sa-ti mai scriu spune-mi, pentru ca programul din Argentina a fost extrem de dens.

Cristian_h*
[16.11.09 22:48:10]

ce altceva decat tango

webmasterXY*
[16.11.09 22:53:44]

Un tango la capatul lumii.

Aveti grija sa nu cadeti de pe harta...cum ar spune Arinuca!

adri-nico
[11.02.12 00:46:51]

ehe!!!

Am vazut si pinguini? Pe unde i-ati prins in poze daca nu ati mai facut excursia cu catamaranul?

adri-nico, Arinuca, Cristian_h*, EDUARD1