ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2010
SEP-2010
3 AD. + 2 COPII -- v: 15 & 1 [ani]

Croaziera celor 7 insule

Mike Oldfield

Imi dorisem foarte mult sa ajung in insula Lefkada, dupa ce vazusem si alte doua insule grecesti: Thassos si Zakhynthos! Si am reusit sa ajungem in Lefkada. Eram cazati in sudul insulei, in Vasiliki.

Pentru ca citisem foarte multe din impresiile altor useri din Croaziera celor 7 insule, am hotarat sa mergem si noi. Si, plecam intr-o seara inspre Nidri, pentru a afla mai multe despre croaziera, stiind ca de acolo sunt mai multe ambarcatiuni care pleaca, cu diferite companii si preturi.

Portul Nidri despre tin sa mentionez ca este foarte frumos, mai ales seara! Pe faleza erau foarte multi multi turisti care se plimbau Sunt o multime de taverne, in care turistii se delecteaza consumand cate ceva si ascultand muzica greceasca.

Era inceputul lunii septembrie si vremea era foarte placuta. Am gasit usor pe cei care se ocupau de vanzarea biletelor pentru croaziere. Cautind cu privirea, am zarit imediat vasul Makedonia Palace, alaturi de care mai erau inca 2 vase tot pentru croaziere.

Imediat am fost acostat de un grec simpatic, care m-a intrebat daca sunt interesat de o croaziera cu vasul Makedonia! Ii raspund ca da, as fi interesat! El imi prezinta oferta, imi face un scurt istoric a ceea ce vom vedea in croaziera si imi spune si pretul 20 euro de persoana.

. Imediat iau o fata de suparat!!! si ii spun ca este foarte mult! El imi spune ca ar putea sa-mi faca o reducere la 15 euro daca vreau. Eu ii spun ca noi vom fi 4 persoane, deci un mic grup, nu! ??? Si cum pentru grupuri se fac reduceri, ar trebui sa mai faca o mica reducere si ii propun 40 euro pentru toti 4!

Dupa cateva clipe el imi zambeste si batem palma. Imediat plec sa inspectez vasul care pare la prima vedere foarte ok si avea sa se dovedeasca ca asa si era! Dupa un mic tur pe vas, plecam urmand ca a 2 zi sa revenim, pentru ca era ziua aleasa pentru croaziera.

Abia asteptam. sa vina dimineata! Ne-am pregatit cele necesare pentru excursie. Era prima croaziera a Dianei, fetita noastra de numai 11 luni. Nu stiam cum va suporta aceasta calatorie pe mare. Dar am avut curajul sa incercam, pregatindu-ne cu tot ce consideram noi ca va fi necesar pentru o zi pe mare.

A doua zi dimineata, la ora 8 am plecat sa ne descoperim frumusetile Eladei! In port constatam ca vasul era foarte animat. Puntea 1si2 erau super full. Avand in vedere ca noi eram si cu bebebica noastra, nu puteam sta pe puntile superioare, unde se crea un oarecare curent si chiar nu mai aveam loc si am ales sa stam jos la clasa bussines!

Cred ca pe vas erau in jur de 200 de persoane.

In jurul orei 9,45 plecam, marea era foarte linistita, soarele incepea sa ne mangaie cu razele lui caldute, deci era un timp superb pentru o astfel de calatorie. Prima oprire avea sa fie la Porto Katsiki, unde am vazut un peisaj absolut incantator, superb! Aici am coborat de pe vas pentru o baie si chiar si pitica noastra a simtit valurile de pe aceasta plaja. Aici culoarea apei este de un albastru deschis, foarte frumos, era si culmea sa nu o incante si pe ea! Baiatul nostru si el abia a asteptat sa se arnce in valurile inspumate, dar vaporul nostru doar o jumatate de ora a avut timpul de stationare aici.

In drum spre insula Kefalonia, una dintre cele mai mari Insule Ionice, am trecut pe langa farul care este situat in cel mai sudic punct al insulei. Tot aici, capitanul ne vorbea englezeste, informandu-ne ca alaturi de far sunt stancile albe, adica ‘’leucos’’ in greceste, stancile de unde s-a aruncat zeita Afrodita. Aici apa este incredibil de frumoasa.

Am ajuns in insula Kefalonia, care este fermecatoare. Aici am stat mai putin de o ora, timp in care fiecare a facut ce a dorit, cumparaturi, poze sau pur si simplu plimbari in acest port micut, dar foarte cochet.

Ne-am continuat drumul catreInsula Ithaka. Aici am stat mai mult de ora, timp in care am servit masa la una din tavernele din o port. Kioni, pentru ca asa se numeste portul in care a aoprit vaporul nostrum, este micut, dar dragut. Erau mai multe vase de croaziera oprite aici, ca si noi. Dupa pranz ne-am plimbat si noi prin cele cateva magazine, in cautarea unor suveniruri din insula legendarului Ulisse. La intoarcerea pe vas capitanul pescuia, arincand paine in apa si imediat bancuri de pesti devorau bucatelele de paine, in scurt timp a prins cativa pesti, dar... la un moment dat si o sa atasez fotografia dinainte, in timp ce arunca momeala la pesti din buzunarul camasii unde avea adunat ceva din incasarile din acea zi cred, oricum era o suma frumusica, aplecandu-se peste bord i-au cazut toti banii in apa …!!! deh pestisorii vroiau euro!!! a strigat repede pe un baiat de pe punte care a sarit in apa si a reusit sa ai recupereze, a fost o chestie haioasa.

A urmat Pestera Papanicolis, din Insula Meganisi. Oaaauuu, ce apa verzuie! E o pestera in care doar cu varful vaporului am intrat in ea, dar e o senzatie unica, uluitoare! Aici se ascundeau submarinele germani in timpul razboiului. Fiul meu a fost foarte incantat, la fel si noi!

Cand am plecat de aici, era dupa amiaza, caldura mare. Fetita noastar a adormit, leganata de valuri! Si pe noi ne molesise caldura si adierea placuta a brizei. Dar am alungat aceast lucru cu o bere rece si niste cocktailuri de la barul de pe vapor.

Excursia aceasta minunata era pe sfarsite. Am oprit pentru baie la o mica plaja, nespectaculoasa, dar celebra prin numele celui care ii aprtinuse: Insula Scorpios, fiind insula marelui armator grec, Aristotel Onassis, acum fiind in proprietatea urmasilor sai. Aici am facur din nou baie, apa era foarte limpede si calda. Spre portul Nidri am mai admirat inca vreo cateva insule, insulite sii privelistea care o are acest port, cand vii de pe mare.

Ziua s-a incheiat frumos, cu o cina la o taverna, pe malul marii, aici in portul Nidri, unde aerul din largul marii ne-a deschis tuturor apetitul.

A fost o croaziera frumoasa, fara peripetii, in care toti ne-am simtit minunt, ne-am bronzat si v-o recomand si voua! , Daca nu veti reusi sa scoateti pretul cu care eu am negociat nu fiti tristi, o zi in mijlocul marii albastre merita oricat!!

Trimis de raduu1972 in 24.09.10 19:47:52

VIZUALIZĂRI: 7598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Croaziera Makedonia Palace -cu mic cu mare toti sunt gata de-nbarcare

[24.09.10 20:36:43]

multumesc webmaster pentru melodia atasata, dator un mythos)))))

[24.09.10 20:37:15]

Va invit sa ascultati aceasta melodia atat timp cat calatoriti printre insulele marii Ionice alaturi de raduu1972!

Insa se poate schimba melodia atasata!

[later]: Hmm se pare ca m-am facut cu o bere , insa musai sa fie rece!

[24.09.10 20:38:48]

webmaster13, hi, hi am reusit sa postez ecoul inaintea ta, am presimtit eu, multumesc mult

Sanziana
[24.09.10 20:44:28]

copii care sunt de mici foarte plimbareti, nu mai au probleme mai tarziu, al meu ar sta treaz 24 din 24 cand e vorba de plimbare si nu am avut deloc necazuri in calatorii. Astept pozele, pana atunci un vot

[24.09.10 20:56:59]

sanziana, sa-ti traiasca pustiul.

Daca a mea pitica la 11 luni a mers atata drum plus croaziera in care a stat atatea ore pe vas.

Sa vedem mai tarziu pe unde o sa ajunga.

Multumesc pentru ca mi-ai lecturat review-ul

magdalena
[24.09.10 21:23:42]

Ce grijuliu e baiatul cu surioara lui! Aveti un adevarat ajutor! Eu nu m-as fi incumetat cu pitica mea la o asemena vacanta... , mai mult decat superba!

susu
[24.09.10 23:04:40]

Foarte frumoasa aceasta insula. Am vizualizat toate reviewurile despre ea pentru ca o sa ajung si eu candva acolo. Peisajele sunt dementiale iar culoarea marii deasemenea. Ferice de voi ca ati ajuns acolo. Sa-ti traiasca copilasii

[24.09.10 23:10:33]

@susu, multumesc mult, da iti recomand sa ajungi acolo ai ce vedea, daca vrei mai multe detalii cu mare placere

Alina Morar
[24.09.10 23:16:43]

Incepe sa-mi placa si sa ma atraga tot mai mult Grecia.

Foarte frumoasa croaziera ati facut.

Si vad ca si bebicai i-a placut.

adrian2010
[24.09.10 23:20:51]

Un review minunat! La fel si pozele!

Un vot maxim, al 10-lea!

georgiana
[25.09.10 00:15:04]

Daca cel din poza e capitanul. tot cu el am fost si noi anul trecut in excursie! Foarte tare faza cu euro -momeala la pesti! Pai numai tu puteai sa observi lucruri din astea!

Un vot pentru Lefkada.

Ti l-am dat mai demult, dar acum am gasit un minut pentru ecou!

trandafir 1970
[25.09.10 00:52:53]

Aoleu, Radule, nici nu am despachetat bine si deja mi s-a facut dor de croaziere!!!

Ce sa fac acum, ca vine iarna, mai am de visat pana la vara!!!

Ia si prinde si de la mine un vot, ca vad ca faci colectie!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.09.10 07:22:30]

Un vot si de la mine pentru o croaziera frumoasa si pentru cel mai bun negociator de pe site.

Am fost si noi cu acelasi capitan care ne-a spus ca insula Scorpios e de vanzare si tocmai scazuse la pret, poate gasim pe cineva la noi sa o cumpere si negociezi tu cu grecii pretul.

Cand aproape ati ajuns in port nu-i asa ca la megafon capitanul v-a invitat la o taverna de pe mal, ca sa vezi ce bine se manaca acolo si pana la urma ne-a zis ca e a surorii lui?

Asa e ai dreptate cu pretul, noi am dat mai mult pe croaziera, insa mie nu imi pare rau niciodata pentru banii dati pe ceva, mai ales daca mi-a placut atat de mult. Eu cred ca acum la sfarsit de sezon se poate negocia mai mult la pret si la cazare si la optionale, spre deosebire de inceputul sezonului cand grecii nu prea sunt dispusi la negocieri.

celeste
[25.09.10 09:17:29]

O croaziera minunata alaturi de... 2 pitici minunati. Felicitari pt. review si pentru poze.

cris1982
[25.09.10 18:55:08]

Piticul este cam mare, sa speram ca nu intra pe acest site ca sa vada ca este denumit asa.

Eu m-as supara daca as fi in locul lui.

Un review foarte frumos si pozele sunt exceptionale.

[25.09.10 23:39:45]

@ionescunic, multumesc dar nu ma consider un negociator, doar ca atunci cand e vorba de banii mei vreau un pret cat mai corect.

[25.09.10 23:41:03]

@celeste, Da asa este o croaziera foarte frumoasa, multe din poze au fost facute cu pitica in brate, multumesc

[25.09.10 23:42:30]

@cris1982, da e un pic cam mare piticul, dar asa imi place mie sa-i spun si acum, multumesc pt lecturat

monikn
[26.09.10 17:03:42]

super! minunate poze! iar copii sunt incredibili! felicitari!

krondia*
[26.09.10 23:42:00]

Ai făcut o afacere bună cu negocierea, mai ales că era şi "bona" inclusă... În general, 20 euro costă o croazieră în Grecia.

[27.09.10 00:09:05]

@krondia, in privinta bonei, daca vrei te pot ajuta, e disponibila pe sezon, multumesc pt ca ai avut rabdare a-mi lectura review-ul.

Daca se poate negocia de ce sa nu o fac, nu?

Baby C
[15.07.11 15:56:34]

Foarte bun si folositor review-ul! Urmeaza sa plecam si noi in Lefkada luna viitoare si ma interesa foarte tare sa aflu cat mai multe informatii despre aceasta croaziera. Dupa ce am citit review-ul cu siguranta sunt mai hotarata ca oricand sa merg; o) Am mai fost in croaziere si cu ferryboat-ul prin diferite locuri in Grecia dar croaziera aceasta chiar suna foarte interesant; o)

dariusica
[10.08.11 21:05:38]

Am si eu o rugaminte sa imi spui daca vremea in septembrie este buna eu plec pe 17 septembrie si stau 10 zile. Mersic.

[05.10.14 07:31:53]

Mutat în rubrica "Excursii opționale din Lefkada, LEFKADA" (nou-creată pe sait)

adrian2010, Alina Morar, Baby C, celeste, cris1982, dariusica, georgiana, magdalena, raduu1972, susu, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale prin/din Lefkada: