ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2008
NOV-2007
[?] AD. + 2 COPII

O surpriza placuta

"The shadows"

Am ajuns seara tirziu la El Calafate - o statiune (oras) din Muntii Anzi, dupa un zbor de 2 ore cu avionul de la Buenos Aires. Asezat pe malul Lacului Argentino, statiunea El Calafate este un centru turistic de mare importanta al provinciei Santa Cruz. Este locul de unde pleaca excursiile catre Parcul National Los Glaciares, acolo unde se afla faimosul ghetar Perito Moreno, declarat Patrimoniu Natural al Umanitatii de catre UNESCO.

Noi ne-am cazat la hotelul Kosten Aike si am iesit sa luam masa. Excelente serviciile. Argentinienii stiu sa te primeasca asa cum trebuie si sa iti ofere serviciii de calitate. Am ales sa luam masa in oras. Nu departe de hotel am gasit un restaurat tipic argentinian =La Tablita= unde am mincat gratar de vita si maţe prăjite (o specialitate de nota 10) - si am baut Malbec...

In zilele urmatoare, impreuna cu ghidul nostru am vizitat Bahia Onelli, in zona ghetarilor, unde am vazut "Riurile de gheata", apoi Ghetarii Spegazzini si Perito Moreno. Cind vezi asemenea minunatii ale naturii, e greu sa spui care ti-a placut cel mai mult.

Trimis de Arinuca in 01.12.08 06:57:40

VIZUALIZĂRI: 3384 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arinuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.02.09 17:15:00]

superbe poze, te invidiez ca ia avut posibilitatea sa vezi asa ceva, ai fost in excursie organizata?

daca da cam cat costa?

[15.02.09 18:53:44]

Nu a fost excursie organizata cu grup. Ne-am urcat in avion si am plecat. 3h si 45 min pina la Londra si inca 16h si 30min. pina la Buenos Aires. Ne-am facut rezervare din timp la un hotel din capitala argentiniana iar odata ce am ajuns acolo am mers la o agentie de turism locala si am ales o varianta de excursie conforn dorintelor noastre. Vorbim spaniola si cred ca asta ne-a ajutat in legatura cu gasirea variantei optime. A cam costat. 4000 USD pt. 2adulti + 1 copil. / 6 n cazare cu mic dejun la hotel 4*/ transport cu avion Buenos Aires - El Calafate - Ushuaia - Buenos Aires- Iguazu-Buenos aires/ transfer de la aeroport la hotel si invers / ghid local + intrare in parcurile nationale/. Este o suma nu tocmai mica dar daca am fi luat excursiile din tara ar fi fost si mai mult si am fi platit euro.

[15.02.09 19:00:16]

felicitari! am toata admiratia fata de dumneavoastra, personal cred ca banii odata castigati trebuie cheltuiti in acest mod prin care iti imbogatesti mintea si sufletul, am sa ma gandesc serios la posibilitatea de a vedea si eu toate aceste minunatii, inca o data va multumesc!

[15.02.09 19:05:05]

Multumim mult pentru aprecieri. Pentru orice idee te rog sa ne scrii si te ajutam cu multa placere.

[16.11.09 22:03:19]

cred ca aceasta versiune a melodiei "nu plange pentru mine Argentina " se potriveste cu aceste poze uluitoare !

webmasterXY*
[16.11.09 22:28:44]

Arinuca, de cand nu ne-ai mai vizitat muuulte s-au mai schimbat pe aici...printre care si atasarea unor linii melodice la reviews-uri...asa ca in aceasta seara Cristian_h iti propune aceasta coloana sonora (este suficient un simplu play in partea superioara a review-ului).

In cazul in care consideri ca alta melodie ar putea reflecta mai bine momentele traite de tine pe meleaguri argentiniene, este suficient un simplu ecou si "lipim" ce doresti tu.

ancamariagadea*
[22.11.09 13:00:33]

Ma bucur foarte mult ca exista persoane care sa ne impartasesca din experientele deosebite. Citind tot ceea ce a scris Arinuca (i-am citit toate review-urile) nu pot decat sa visez cu ochii deschisi si sa sper (cu tarie) ca voi ajunge si eu acolo.

Un vot de la mine!

alinush_geo
[22.01.10 12:52:01]

uof cat te admir ca ai ajuns in aceste locuri minunate, macar prin aceste poze sa ne facem viata mai buna, daca nu putem ajunge oricand si oricum acolo. superbe poze.

[27.01.10 22:29:13]

Pentru ancamariagadea si alinush geo : Poze mai sunt... cand o sa mai am timp o sa incerc sa mai incarc citeva. Poate ne vedem la Poiana Brasov si o sa avem ocazia sa povestim. Pe curind.

alinush_geo
[27.01.10 23:06:42]

din pacate eu si cu al meu consort nu putem ajunge la Poiana Brasov din motive independente de noi..munca asta, dar speram ca vor mai fi si alte intalniri.

adri-nico
[11.02.12 00:35:28]

Doamne, ce frumusete se reflecta din pozele tale!!!

(gheata din aia avem si noi pe la Buzau, poate nu asa de albastra...)

Ma mult la urmatorul review...

adri-nico, alinush_geo, ancamariagadea*, Arinuca, Cristian_h*