ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2010
APR-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Evitati acest hotel

Problemele cu acest hotel au inceput inca de la acces. Desi am avut la dispozitie GPS-ul, a trebuit sa fac un tur, caci nu exista o semnalizare a hotelului si prima data am trecut pe langa el fara sa il observam, mai ales ca se afla practic in prelungirea hotelului Ibis. As fi ratat intrarea si a doua oara, insa cand am ajuns in apropiere, conform indicatiilor GPS, am oprit masina si am asteptat pana am gasit o persoana ce ne-a aratat care este si pe unde se face accesul.

Hotelul se afla in zona moderna a Parisului, care este efectiv impresionanta, parand desprinsa dintr-un film SF. Cladiri cu o arhitectura deosebita, unele din ele fiind unite prin esplanade la inaltime si prin parcari la subsol. Noaptea va puteti lesne rataci pe esplanade, caci e destul de greu sa te orientezi, mai ales ca nu poti sa vezi soselele, ecoul autovehiculelor reflectat de zgarie-nori te poate deruta, mai ales cand nu ai mai fost niciodata pe acolo, cand ascensorul cu care ai ajuns ziua la metrou nu mai functioneaza, cand e noapte si nu vezi nicaieri pasarela sau scara care sa te duca la nivelul inferior, pentru a ajunge in cele din urma la nivelul solului. Recunosc ca noi am ratacit mai bine de o jumatate de ora "pe acoperisuri" pana sa gasim iesirea, alta decat cea in autostrada sau in parcarea subterana (pe unde dormeau africanii fara casa). Atat despre amplasament, voi reveni cu unele imagini ale acestei zone.

Dar sa revin la hotel. La receptie am aflat ca desi rezervarile si plata pentru cele 2 camere fusese facuta cu multe saptamani inainte, primisem camere la etaje diferite. Una din ele, in care am stat sotia si cu mine, era la parter, astfel incat de la fereastra se puteau admira, ba chiar savura, tevile de esapament ale masinilor.

Inca inainte de a ajunge in camera, pe holul unde aceasta era amplasata, am fost loviti de un miros neplacut. Cand am intrat in camera, alt miros, diferit, dar la fel de intens si de neplacut. Efectiv mirosea a urina. Lasand la o parte mirosul, senzatia a fost ca am intrat intr-o cuseta a unui submarin. Camera era extrem de mica, cu un pat dublu, peste care se afla un pat pentru copii, suprapus transversal in zona in care cei de jos ar sta cu capul. Chiuveta este in camera, langa geam. Extrem de neconvenabil si neigienic. WC-ul si dusul, asa cum se vede si in fotografiile incarcate de colegul nostru de forum, sunt amplasate in 2 compartimente separate, pe care nu le pot numi camere, caci ele sunt, fara exagerare, mai mici decat cele ale unui tren sau avion. In ele nu exista niciun sistem de ventilare, astfel incat utilizarea toaletei ridica probleme, mai ales cand nu folosesti camera in regim single, datorita imposibilitatii evacuarii mirosurilor inerente (scuze) in alta parte decat in camera. In mod similar, un dus se transforma intr-o baie de abur, greu de respirat.

Dincolo de mirosul urat din camera, covorul era foarte murdar, cu pete mari de noroi sau ceva in genul asta. Echipamentul de incalzire a camerei, amplasat sub fereastra, era mic si in mod evident nu fusese niciodata curatat, astfel incat din alb devenise aproape negru. De montionat ca in camera cealalta nici nu functiona, astfel incat cealalta pereche a cam facut frigul toata noaptea.

La baie nu exista sampon, doar doua mici sapunuri. Nu existau prosoape mari, de baie, ci doar doua de marime medie, de fata.

Pernele miroseau si ele ca si cum ar fi fost afumate, astfel incat a trebuit sa punem cate un prosop si un tricou pe ele pentru a putea suporta miasma.

Receptionera, dincolo de zambetul profesional lipit de fata, fie nu era competenta, fie nu dadea atentie oaspetilor. Conversatia trebuia purtata in franceza, caci avea dificultati mari in a comunica in engleza (sau poate nu dorea sa o faca). Indicatiile oferite, legate de transportul public din zona, au fost total eronate. Astfel, dupa ce ne-a spus cum sa ajungem la metrou (nu prea aproape, cam la 20-25 minute de mers pe jos), ce linie sa luam si cate statii sa mergem, ne-am trezit ca in loc sa ajungem la Notre Dame, am ajuns in Place Pigalle. A trebuit sa luam o harta si sa ne descurcam singuri. Mai bine faceam asa de prima data, mai ales ca la hotel sunt disponibile harti ale metroului.

Dimineata am renuntat la micul dejun, intrucat erau circa 40 de persoane asteptand la rand, pentru a putea ocupa un loc liber in holul hotelului unde se servea micul dejun.

Cat despre internet gratuit in holul hotelului... uitati de asta. Am incercat sa ma conectez dar nu am reusit.

Singurul lucru acceptabil in acest hotel este salteaua patului.

Prin urmare, pot afirma fara ezitare ca aceasta a fost cea mai neplacuta experienta privind cazarea, fie ea la hotel sau la vila, pe care am trait-o.

O camera foarte mica, foarte murdara si foarte mirositoare - asta este amintirea mea despre acest hotel Etap. Cred ca si o stea ar fi prea mult pentru el. Prin urmare, daca puteti, evitati-l. Chiar daca pretul poate parea bunicel, mai bine dati 10-20 euro in plus si stati ca oamenii. Mai ales daca nu stati doar o noapte.

Coordonatele hotelului: 48.895552, 2.261979

Trimis de cher-cher in 24.09.10 13:17:38

VIZUALIZĂRI: 2560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cher-cher); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.55 EUR pe cameră

sandu.53
    [24.09.10 13:30:47]

uite domnule ca si la Paris se intampla lucruri rele! pacat! dar iti multumim pentru avertizare... concret cat era pretul unei camere?

ARA
    [24.09.10 23:17:21]

Mocheta era murdara si acum 7 ani, se pare ca nu s-a imbunatatit nimic la acest hotel, situat destul de bine in Paris. Micul dejun era stresant si din cauza personalului de culoare, care te supraveghea cat mananci. Cred ca aici am vazut cei mai multi nigerieni pe mp.

Are cel mai mic pret din zona si camerele sunt cu 3 paturi, unul suspendat.

cher-cherAUTOR REVIEW
    [25.09.10 10:41:40]

[@sandu.53]: Nu stiu exact, altcineva s-a ocupat de rezervare si plata. In jur de 60-70 euro. Dar fara exagerare, nu m-as mai duce acolo nici daca ar fi gratis...

Pentru mine a fost surprinzator ca un astfel de lant hotelier sa prezinte asemenea "derapaje". Pentru ca daca peste dimensiunile camerei si ciudateniile legate de partea sanitara se poate trece la o adica, mai ales daca esti venit singur, partea cu murdaria si mirosurile nu are nimic in comun cu turismul.

Sincer, nici macar la noi in tara, inainte de 89, cand mirosul de mucegai din camerele de pe litoral este binecunoscut celor de varsta mea, nu te loveai de un astfel de aspect al camerei.

Si sa nu uitam ca vorbim totusi despre Paris si despre un hotel de 3 stele din ditamai reteaua internationala. O mare rusine...

[25.09.10 11:26:23]

foarte bun reveiw-ul.

Multumiri si pentru coordonatele GPS, care odata introduse in program au generat si localizarea pe harta a acestui hotel si a zonei - click aici

ARA, cher-cher, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂIbis Budget Courbevoie Paris La Defense 1 (ex Etap):