ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.11.08
AUG-2008

Extrem de nemulțumit

Vacanta placuta dar nelipsita de peripetii

Impresie generala:

Muntenegru e o tara frumoasa si merita vazuta macar o data in viata... Are plaje superbe, are cladiri si orase care merita vizitate, are locuri salbatice care te pot ajuta sa te relaxezi atunci cand asta cauti...

Drumul pana acolo:

Soselele sunt foarte bune si sunt noi dar implica serpentine si tuneluri foarte multe. Pentru un sofer fara experienta este un drum obositor dar care poate fi parcurs si in 2 zile. Traficul e destul de intens si nu lipsesc, din pacate, camioanele care il ingreuneaza (din cauza serpentinelor si a numarului mare de radare nu prea poti sa le depasesti). In plus, hartile GPS pentru Serbia si Muntenegru sunt extrem de prost realizate iar marcajele si indicatoarele de directii lipsesc sau sunt prost realizate (nu odata mi s-a intamplat sa ma iau dupa un indicator mare cat casa spre un oras cunoscut si sa ajung in alta directie, de obicei spre un sat uitat de lume). Recomandarea mea e sa se mearga cu autocarul unei agentii de turism, cu avionul (exista aeroport la 20 km de Budva) sau cu un amic care a mai fost, pentru a nu strica placerea vacantei inca de la inceput.

Orasele si alte localitati:

Eu am stat in Budva care este un oras extrem de aglomerat. Are o viata de noapte foarte plina si colorata si este foarte inghesuit. In momentul in care locuitorii au vazut ca lumea incepe sa prefere Muntenegru ca si destinatie de vacanta, au aparut si problemele. Au fost construite zeci de pensiuni si hoteluri in locul caselor, fara planuri serioase de urbanism si fara o grija prea mare pentru estetica. Rezultatul este destul de neplacut. Pensiunile sunt dragute dar toate sunt inghesuite una in alta si nu au locuri de parcare mai deloc. Parcarea fara taxa cam lipseste iar taxele lor sunt piperate. Pentru o parcare "pazita" mi-au cerut 250 euro pentru zece zile (si nu era un tarif facut pe loc ci era reglementat de autoritati). Asta e un alt motiv pentru care trebuie sa te gandesti de doua ori inainte sa vii cu masina...In rest totul e frumos, cladirile sunt dragute si peste tot vezi o imbinare de nou si vechi. Orasele vechi sunt cele mai frumoase (SV. Stefan, Kotor si Budva, in aceasta ordine). Sv. Stefan nu poate fi vizitat decat din exterior pentru ca este inchiriat de statul Muntenegru unui lant de hoteluri de lux dar Kotor e superb si merita vazut (de cei care iubesc stilul venetian de arhitectura). Excursiile sunt foarte faine si ieftine (Boka Kotorska e cea mai cunoscuta si merita fiecare banut).

Servirea:

Serviciile sunt excelente in Muntenegru si nu foarte scumpe. Portiile sunt mari cam peste tot si mancarea e buna. Cel mai bine iesi daca mananci meniuri pentru ca ai ocazia sa gusti din mai multe specialitati de-ale lor si au raport calitate-pret mai bun.

Poporul:

Imi displace. Niciodata nu am avut idei preconcepute despre nimeni si am prieteni de toate nationalitatile dar sarbii au ajuns sa nu-mi placa. Am fost si in Croatia de mai multe ori si la inceput am crezut ca vor exista similaritati intre muntenegreni si croati. Total gresit!!! Muntenegrenii si sarbii sunt un fel de manelisti de la noi, fac galagie peste tot (mai ales pe plaja), sunt snobi, destul de needucati, vorbesc putine limbi de circulatie internationala (cate o engleza pe-aici, pe-acolo, germana si franceza DELOC si rusa din plin), nu stiu sa se poarte in locuri publice (vin in slipi si fara maieu in restaurante de la hoteluri sau pensiuni, arunca gunoiul pe jos), stau prost cu tot ce inseamna "utilitati" (benzinarii, banci, parcari etc) si, nu in ultimul rand, sunt vestiti pentru clonarea cardurilor (mai bine veniti cu euro cash decat sa va bazati pe card pentru ca e riscant).

Plaja si apa:

Plajele sunt cu pietris in cea mai mare proportie dar pietrisul are diverse granulatii, asa ca puteti opta pentru una cu pietris mai fin. Preferata mea era o plaja cu bolovani dar apa de acolo si peisajul nu se comparau cu nimic altceva din Budva. Cu cat e mai mult nisip cu atat apa devine tulbure mai repede. In plus, nu stiu cata lume prefera oamenii galagiosi cu copii si mai galagiosi atunci cand sunt in concediu (plajele cu nisip erau pline de sarbi-manelisti si de "mini-sarbi" needucati care iti aruncau nisip in gura mai tot timpul). Cel mai bine se sta pe plajele mici, restranse si cu pietre mari pentru ca scapi de oamenii in cautare de popularitate, de parintii in cautare de nisip (pentru a-si lasa copiii acolo, evident) sau de vanzatorii ambulanti de fake-uri.

Cazarea - vila Ivona:

GROAZNIC !!!!!

Am apelat la agentia Peter pentru ca am fost cu ei in Croatia si am fost multumiti. De aceasta data ne-au convins sa nu mai apelam la ei niciodata. Am mers la agentie sa vedem ce oferte au si s-au scuzat ca nu mai au decat oferte "de lux", adica hoteluri si pensiuni mai scumpe si nu au transport inclus pentru Muntenegru. Hotelurile erau chiar prea scumpe dar aveau si pensiuni de 4 stele (doar pe hartie). Am platit pt vila Ivona si pentru cele 4 stelute, bineinteles! Cand am ajuns acolo ne-au trimis la plimbare pentru macar o ora pentru ca nu era camera gata. Ok .Se mai intampla. Apoi camera de 4 stele era cam mica... nou facuta, cu mobila draguta, cu baie noua, cu lcd si alarma sofisticata dar tot mica era (1m din usa pana in pat si 1,5 m din pat in geam si usa de la balcon). Balconul era micut si dadea inspre o fundatie de pensiune in constructie, deci privelistea era sub nota 0. Am considerat ca am venit sa ne bucuram de vacanta si nu sa stam in camera, asa ca pentru dormit era ok. Din pacate aici a inceput distractia. Nici pentru dormit nu a mai fost ok. Vila era functionala doar 1/3, in restul de 2/3 fiind un santier in toata regula. De dimineata devreme si pana noaptea la 9 -10 s-au auzit trosneli, burghie, betoniere si tot arsenalul. Nici macar la pranz, cand veneam de la plaja sa stam pana se mai potoleste canicula nu puteai decat sa faci cu nervii. Nu te puteai uita nici macar la tv pentru ca nu se intelgea om cu om. Proprietara vilei nici macar nu si-a cerut scuze vreodata iar tipa de la agentie care s-a ciocnit de noi cand plecam spre Romania a disparut rapid. Am vrut sa apelam la OPC cand ne-am intors dar am lasat-o balta ca multi alti romani pacaliti. Imi pare bine ca am stiut sa vizitam tot ce se putea si am ramas cu destule amintiri frumoase care compenseaza macar partial frustrarea.

Concluzie:

Vizitati Muntenegru pentru ca merita dar documentati-va cat puteti. Asigurati-va ca aveti parcare la vila/hotelul la care stati, ca este o corespondenta intre poze si realitate, ca va place viata agitata de noapte, ca va plac plajele cu pietre si ca aveti bani suficienti pentru suveniruri (sunt scumpe si nu prea ai ce sa alegi).

Trimis de Naty in 28.11.08 09:03:36

VIZUALIZĂRI: 3288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Naty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

NatyAUTOR REVIEW
[28.11.08 09:11:04]

P.S. Acum am vazut pozele "oficiale" ale vilei IVONA. Din pacate sunt poze de la apartamentele de 4 persoane. Cele pentru 2 persoane sunt mai degraba ca un studio micut.

voyager
[28.11.08 09:35:53]

Tocmai de asta se numesc "oficiale", Naty, pentru ca sunt facute publice si puse la dispozitie de proprietari/agentii, este ca un fel de atentionare, daca vrei. - Pozele postate de vizitatori [din sejurul lor acolo] or fi ele "neoficiale", dar au intotdeauna o greutate mult mai mare in ochii oricui.

In alta ordine de idei, personal am o parere foarte buna despre Peter Turism, merg in fiecare an in Muntenegru pentru o vacanta scurta si niciodata nu au inceract sa prezinte altfel sau eronat lucrurile. De exemplu, la vila unde am fost asta vara, am stiut de la inceput ca nu toate camerele sunt la fel [de fapt, acest lucru e prezentat si la ei pe site], ma mira ca tie nu ti-a fost adus la cunostinta acest lucru. Santierul deschis in toiul sezonului poate intr-adevar ruina un concediu, insa nu stiu in ce masura poate fi acest lucru pus in spinarea lor...

NatyAUTOR REVIEW
[28.11.08 10:46:38]

Stiam de camere ca nu sunt la fel (din experienta din alte vacante) dar am mai fost la vile considerate de 4 stele si nu doar facilitatile oferite ci si spatiul camerei erau luate in considerare la "stele". Dar asta nu a reprezentat o problema esentiala ci doar am considerat ca trebuia mentionata.

Din pacate, consider ca santierul "atasat camerei" este vina lor in totalitate. Daca era vila lor as fi inteles (pentru turisti mai multi in viitor ii sacrifici oarecum pe cei din prezent) dar avand in vedere ca sunt o agentie de turism care lucreaza cu diversi colaboratori din diverse tari, consider ca aveau de ales... Cand am platit sejururile mi-au aratat si pozele si mi-au spus ca sunt facute cu o saptamana inainte, deci sunt recente. Vila era in santier de multa vreme, judecand dupa etapa in care se gaseau, deci cei de la Peter Turism nu au fost luati prin surprindere. Puteau pur si simplu sa renunte la colaborarea cu vila respectiva pana in momentul in care era gata si multa lume si-ar fi pastrat parerea buna despre ei. Noi am iesit in oras pana noaptea tarziu dar erau oameni in vila care se straduiau sa adoarma copiii la o ora rezonabila. Din pacate reuseau doar dupa ora 10 iar la pranz nici nu avea sens sa mai spere cineva la o siesta.

mirceap
[02.02.09 23:01:56]

nu sunt de acord cu tine privind pe munnegreni.Eu am stat la vila linga vila Lux si familia de acolo au fost extraordinari.Ne-au asteptat toata ziua ( am ajuns cu avionul la Tivat de la Belgrad) si parca venise unchiul din America asa ne-au primit.Pretul a fost OK ( 25 EURO/pers) si in fiecare seara proprietarul ne invita la un pahar de vin sau bere dupa preferinte.

mirceap, Naty