ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2010
ÎNSCRIS: 14.09.10
MAY-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3,5 ani

Vacanta frumoasa

De cativa ani merg in Turcia cu autoturismul propriu (m-a saturat sa platesc TAXA AEROPORT cat costul unei saptamani de sejur).

Rezervarea am facut-o din timp - Ianuarie_ printr-o agentie germana (mai ieftin cu 150 EUR).

Surpriza a fost ca la destinatie am fost tratati altfel (mai bine) decat cei care aveau rezervari facute prin agentii romanesti.

Mergand de mult timp in Turcia la "all inclusive" acum stiu cam la ce sa ma astept, asa ca nimic nu a mai constituit o surpriza.

Cunosc meniurile, serviciile, etc.

Impresia generala a fost ca a meritat cu prisosinta pretul platit (ma asteptam la ceva mai rau pentru doar 20EUR/zi de persoana, cazare, masa, bautura).

Clar nu poate fi comparat cu un hotel ca LIMAK LARA DELUXE dar si pretul a fost 1/3 din pretul de acolo).

Una peste alta, toata lumea multumita si fericita.

Singurele probleme au fost cu ceilalti turisti care in proportie de 80% erau rusi si ucrainieni, iar copii lor parca sunt educati la ff sau la televizor singuri de capul lor.

Fiind plecat cu auto propriu, am avut posibilitatea sa ma misc in voie in zona, Antalya, Belek, Alanya, SIDE , MANAVGAT unde am vizitat si am facut cumparaturi.

Bazarele sunt pentru turisti (super preturi - mari), eu am facut cumparaturi de unde cumpara si Turcii, asa ca am "iesit bine".

La plaja totul OK numai ca in apa sunt pietricele si daca nu ai incaltamintea necesara te cam chinui (sandale de plastic).

Intrarea in mare cam abrupta, mai ales pentru copii, asa ca atentie.

Nu mergem la piscina pentru ca APA CU CLOR GASESC SI IN ROMANIA.

Fara probleme cu sejlonguri-le pe plaja; la piscina, v-am spus - NU STIU-

Prosoapele de plaja le schimbai zilnic daca doreai, in acmera se schimbau zilnic, iar astenuturile la 2 zile cu curatenie EXEMPLARA facuta zilnic in camera.

Am uitat sa mentionez ca am fost incepand cu data de 17.05 pana la 01.06.

Marea este foarte in regula ca temperatura ( anul acesta a fost cam nervoasa), iar temperatura afara super in regula - max 29 grade, seara, naoptea 18-20 grade.

Trimis de MOSULICA in 23.09.10 14:26:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: LARA- HOTEL SATURN; LIMAK LARA DELUXE SIDE - AMELIA BEACH RESORT

VIZUALIZĂRI: 3868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MOSULICA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

recul*
[23.09.10 15:13:26]

@mosulica

bine ai venit printre noi! uite un vot de la mine, dar nu pentru incurajare, ci pentru ca il meriti! ai scris un review matematic, cu foarte multe informatii. o singura nelamurire: pretul de 600 de euro/3 persoane/14 nopti/5 stele mi se pare cam micutz... e corect?

[23.09.10 17:24:07]

Multumesc pentru nota si apreciere.

Si mie mi s-a parut mic pretul, dar este ffff real.

Din acest miotiv am scris ca la 20EUR/zi/persoana (inclusiv Micutul) a fost super OK.

Spre exemplu, am fost in August la Bran si am stat 1 saptamana, costurile fiind MULT MAI MARI!

Pai sa mai mergi in Romania?

Eu m-am lecuit DEFINITIV!!!

Muncesc pentru banii pe care-i castig si nu-mi mai permit sa-i cheltuiesc AIUREA.

Aici nu pot sa dau numele agentiei, dar pot spune ca rezervarea am facut-o dupa ce am cautat pe holidaycheck. de

Diaura*
[24.09.10 08:55:45]

Cu pretul asta nici nu ma mir ca mergi de cativa ani acolo. Cam la cat se ridica cheltuielile cu transportul?

[24.09.10 10:17:05]

Buna Diaura,

costul de transport este functie de modelul masinii (consum).

Sunt cam 1500-1600 Km dus si cam tot asa la intors.

Te mai plimbi inca vreo 200-400 Km si ajungi la aproape 4000 km.

Daca faci un calcul de consum de 6-7/100 Km ajungi la 250-300 litri carburant.

Din cei 4000 Km, 1000 km mergi cu carburant din Romania si Bulgaria unde pretul este de aprox 1,2 EUR/litru.

ATENTIE!!! In Turcia pretul la carburabt este MULT MAI MARE!

Motorina - 3,3 LIT, adica aprox 2 EUR/litru

Benzina - 4 LIT, adica 2,5 EUR/litru.

Calculele se pot face usor mai departe.

Daca mergi dintr-un sut (fara oprire pentru dormit) iesi mai ieftin ca nu mai platesti cazare la dus si cazare la intors (aprox 50EUR / noapte / camera)

Pe mine m-a costat transportul (am fost 2 familii - 5 persoane) cu un Pathfinder cu consum de 9.5 litri /100 km, cam 350 EUR, inclusiv taxele de autostrada din Turcia.

Daca mai doriti si alte info va rog, NU EZITATI.

O zi frumoasa.

Diaura*
[24.09.10 11:11:08]

Multumesc pentru raspuns.

mirelopodu*
[28.09.10 10:09:36]

În cuvinte puține, ai surprins esența lucrurilor, ceea ce mi se pare foarte ok, iar detaliile referitoare la costul transportului sunt chiar bine venite.

Bine ai venit pe AFA.

[28.09.10 10:27:19]

Multumesc de urare.

carstoiu
[04.05.11 20:56:27]

Pentru mai multe detalii puteti va rog sa imi trimiteti un e-mail la adresa: c****f@yahoo.com. Va multumesc

[04.05.11 21:00:08]

@carstoiu: din motive de protectie a intimitatii / datelor pesonale, ti-a fost editata adresa personala de email -- nu e deloc recomandat sa o postezi pe internet.

Pentru a transmite asemenea date personale e recomandat sa folositi facilitatea "mesaje private (personale) ", functie disponibila (si) pe AmFostAcolo (o gasiti in usercardul fiecarui utilizator).

seli75
[09.06.11 13:02:50]

salut,

cum a fost anul acesta (acum in iunie) la LAPHETOS?

carstoiu, Diaura*, mirelopodu*, MOSULICA, recul*, seli75
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Fora Beach (ex Laphetos Beach) [Cenger]: