ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
SEP-2010
4 AD. + 2 COPII

Restaurantul Riviera – privelistea e cea care conteaza...

Robbie Williams - Ain't That A Kick In The Head

Dupa o zi plina petrecuta in Parcul Cismigiu si in Piata Constitutiei cu ocazia Zilelor Bucurestiului si datorita faptului ca nu puteam rezista numai cu inghetata si fitosici, iar la graterele din Piata Constitutiei era coada prea mare si nici nu prea aveai loc unde sa stai decent, ne-am hotarat sa mergem la un restaurant cu terasa care sa fie situat strategic, intr-un parc, pentru a o putea plimba pe pitica, astfel ca am ajuns la restaurantul Riviera din Parcul National unde mai fusesem de doua ori, una dintre ocazii fiind o nunta, care a fost foarte frumoasa in aceasta locatie.

Accesul la restaurant se poate face pe orice alee care te duce in parc si implicit la lac, insa intrarea principala este din b-dul Basarabiei nr. 23 si se poate intra si cu masina, existand parcare in fata restaurantului, chiar in parc.

Odata ajunsi, ne-am asezat pe terasa pentru ca privelistea o « cere », lacul se vede foarte frumos si acum se plimbau multi cu hidrobicicletele (care costa 15 ron/ora), amuzandu-ne cum se incurcau printre niste tasnitoare de apa si se udau incercand sa iasa din « ambuteiaj »...

Terasa restaurantului este placuta, asezata pe doua trepte si amenajata cu flori, copacei si alte plante care creaza un ambient placut, daca mai era necesar, avand in vedere pozitia excelenta a acestuia, in plin spatiu verde!

Primul impact pe care l-am avut insa cu personalul restaurantului nu a fost de bun augur, seara deja preconizandu-se partial distrusa.

O domnisoara draguta numai la propriu a venit si ne-a luat comanda, cred ca era mult prea obosita sau plictisita, in orice caz avea o fata cam acra.

Am solicitat doua cefe de porc cu cartofi in coaja, o portie de pui cu ciuperci (destul de sarate) si un platou de frigarui cu mici si salata de muraturi... Aici trebuie sa recunosc ca am cerut acest platou pentru mici deoarece poftiseram in Piata Constitutiei si era necesar! Insa micul era 5 lei, ceea ce mi s-a parut foarte scump, cum sa dai 25 de lei pe 5 mici, sa zicem?? Platoul de frigarui era o solutie pentru ca era 22 de lei si format din doua frigarui si 2 mici.

Incercam sa o potolim pe cea mica ce nu are stare nicicum si dupa mai bine de 15 minute vine aceeasi domnisoara superba si ne spune ca nu mai are mici si sa luam altceva la platou si ne-a sugerat piept de pui. Cu regret am fost de acord si am asteptat sa vina comanda admirand seara placuta in acest cadru natural si putin de gasit prin Bucuresti.

Dupa alte 15 minute vine iar domnisoara si ne spune ca solutia sugerata chiar de dumneaei nu e buna, nu putem schimba micii si trebuie sa luam altceva. Sotul s-a enervat si a zis ca nu mai mananca si a plecat cu cea mica la plimbare prin parc... Era cam tarziu si era agitata, desi dormise pe muzica Mariei Buza si a lui Alex Velea care concertau in Piata Constitutiei...

Ca sa nu mai lungesc vorba, am schimbat pe o portie de frigarui marinate cu ciuperci (toate farfuriile fiind decorate cu fire de praz), iar comanda a venit dupa o alta jumatate de ora, dar salata de muraturi mai devreme, care s-a mancat ca aperitiv...

Tot timpul atitudinea ospatarilor a fost una sictirita si cand nu mergeau pe la mese faceau bisericuta in zona de intrare la terasa.

Mancarea nu a excelat, tacamurile au fost puse direct pe fata de masa, fara servetel, nu mai zic ca portiile erau destul de mici si preturile uriase (o salata era 9 lei).

In interior, restaurantul mi s-a parut rece si asta pentru ca mesele erau mari, parca erau pregatite de nunta, fara alte decoratiuni, imaculat aranjate totusi, insa nu era asa ceva. Pur si simplu un salon cu cateva mese mari de 8-12 persoane, ce nu iti acordau nici-un fel de intimitate. Probabil ca pe timpul verii amenajeaza numai terasa si lasa restaurantul pentru nunti.

Grupul sanitar era foarte curat, nimic de zis, iar pe holul ce ducea spre salon era un pian, nu am inteles pozitia lui aici, langa toaleta, dar probabil ca era una temporara, in functie de evenimentele din restaurant.

Pacat de locatia excelenta, un restaurant intr-un parc frumos cu vedere la lac. Timpul de asteptare este insa mare, unii ospatari nu au chef sa isi faca meseria, poate pe buna dreptate in aceste momente de criza, dar toti suntem implicati, iar mancarea este foarte scumpa pentru ceea ce ofera. In alta parte mananci cu 25 de lei portia un fel principal cu garnitura, aici te costa numai carnea atat! Numai cand ma gandesc la restaurantul Excalibur!

Dar aici venim pentru priveliste... , pana la urma ne hranim cu verdele verii sau aramiul toamnei, cred ca pe acest lucru a mizat si managerul Rivierei, sa ne fuga ochii pe lac si sa nu mai bagam in seama atitudinea ospatarilor si nici cantitatea, calitatea si pretul consumatiei!

Trimis de magdalena in 22.09.10 22:26:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 6465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul Riviera din Bucuresti, imagine de pe terasa
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster20*
[22.09.10 22:47:21]

@magdalena, din pacate reviewul nu poate beneficia de punctele standard, dar stim deja ca acestea conteaza mai putin pentru tine.

biancuta
[22.09.10 22:48:16]

Mda... uneori cu o asemenea atitudine iti piere pofta de mancare, iar daca nici ea nu exceleaza...

[22.09.10 22:56:08]

cand este vorba de restaurante poate se preteaza o melodie de pahar, insa astazi am "iesit din tipare" si din nou voi atasa o melodie mai altfel, nu de alta dar mi-a placut titlul si ritmul, asta nu inseamna ca nu o putem schimba, la cerere!

[22.09.10 23:01:25]

Webmaster20 stiu acest lucru deja! Mi s-a parut important sa vorbesc despre el, dat fiind locatia restaurantului.

Am revenit azi in zona cu gandul sa mananc o banana split (12 lei), vazusem atunci la cineva si presupun ca nu trebuia sa astept prea mult pentru asta, dar nu a dormit micuta si nu e chip sa faci ceva cu ea!!

webmaster13, multumesc!

dorgo
[23.09.10 06:00:34]

Te-am punctat pentru c-am fost pe-acolo o data si cunosc serviciile si modul de preparare artistic, estetic si gustul mancarii

[23.09.10 07:48:35]

Eu am fost de trei ori. Uneori iti faci o opinie din prima, alteori nu e bine sa te pripesti cu caracterizarile dupa o prima experienta.

A doua oara data cand am fost la restaurant m-am plans de servetele, insa ce am luat a fost bun, cat despre asteptare nu mai tin minte, dar poate nu m-a deranjat de nu am retinut.

Ultima oara au fost prea multe inconveniente si imi pare rau pentru ca prima experienta de la o nunta s-a soldat cu amintitri frumoase, iar in acest parc ajung aproape zilnic si as fi fost client mai des (desi preturile practicate pe criza asta sunt ametitoare pentru ceea ce ofera).

raduu1972
[23.09.10 08:21:34]

Credeam ca iarasi a fost un festin asa cum ai petrecut la Excalibur, dar pacat de locul pe care este amplasat acest restaurant iar atitudinea personalului am auzit si de la alte persoane ca lasa foarte mult de dorit.

Parcul este foarte frumos ,iar acest restaurant era mult mai celebru pe vremuri,era un loc de intilnire pentru protibendada Bucurestiului de odinioara

Si daca mai ajungi prin Cismigiu urca putin pe Stirbei Voda si este Club Excelsior incearca acolo o cina.

[23.09.10 08:33:33]

@raduu1972, cu proxima ocazie am sa incerc acolo unde imi recomanzi!

raduu1972
[23.09.10 08:35:36]

Asteptam si pozele ,sigur sunt foarte interesante

fluturas1*
[23.09.10 11:00:16]

În Bucuresti sunt multe locuri unde pentru o seara încerci sa te simti bine, dar personalul te face sa nu mai calci prin acele restaurante. Interesanta descriere.

celeste
[23.09.10 11:10:20]

Pacat de locatia pe care o are restaurantul, chiar vroiam sa mergem saptamana viitoare dar, noroc cu rw-ul tau.

sandu.53
[23.09.10 11:23:10]

@magdalena, eu locuiesc in apropiere de parc si restaurant intr-adevar locul este foarte frumos, pe vremuri restaurantul era unul popular venea omu' manca mici si bea bere, gemea terasa de lume, tot aici am facut un mic banchet la terminarea liceului preturile erau atunci acceptabile, dar... acum l-am cam ocolit pentru ca s-a transformat intr-o locatie destul de scumpa. si cum tu ne-ai descris si serviciile oferite cred ca nu voi calca prea curand pe acolo! pacat de natura din jur, lacul, aleile, verdeata...

[23.09.10 11:26:39]

Poate ca era aglomerat inainte, acum e cam liber...

Pacat de pozitie!

@celeste, poate sa bei un suc si sa mananci inghetata e ok! Cat ar trebui sa astepti??

celeste
[23.09.10 11:47:18]

Pana sa renoveze o data la 2 saptamani mergeam mereu acolo si nu se astepta mult oricat de aglomerat era, acum nu stiu cat ar trebui sa astept pentru o inghetata. Vorba lui @sandu53 ,,pacat de natura din jur".

trandafir 1970
[23.09.10 14:50:56]

Si de cand imi doresc sa ajung sa mananc undeva pe malul apei, iar Riviera era una dintre optiuni... Of, asta e, tot Excalibur-ul e mai bun, nu?

Cred ca trebuie sa facem un repetir si un mini-Afa este posibil, teoretic, prin octombrie; asteptam"provincia"!

Un vot de la mine, multumim ca aifostacolo si ne-ai spus cum sta treaba!

[23.09.10 18:32:37]

Haideti sa va spun si continuarea...

Intrucat imi ramasese gandul la banana split si eram iar in zona... , mi-am spus, hai sa mai incerc!

Si uite cum am asteptat eu 10 minute sa mi se ia comanda, in conditiile in care erau numai sase mese ocupate pe terasa!

Am comandat inghetata si fara sa imi insele asteptarile, a venit dupa alte zece minute, timp in care s-a trezit si pitica!

Banana a fost pe alocuri inchisa la culoare, ca si cand topping-ul ar fi reusit sa ascunda fie si partial acest lucru!

Frisca era evident, falsa si acest lucru nu il pricep. De ce nu au frisca naturala la restaurante si, optional, pentru vegetarieni sa existe si falsa!

Lasand la o parte ca exista si frisca vegetala care imita foarte bine frisca naturala, dar aici nu era cazul.

Surpriza a fost la sfarsit cand am aflat ca ma costa 15 lei, retinusem eu gresit 12 lei cand am fost ultima oara si acum nu mai consultasem meniul. Adica dublu cat la Pizza Hut. Prea mult pentru o banana cu doua cupe de inghetata si niste frisca, dar cine m-a pus??

Sa va mai zic ca am stat 10 minute dupa nota de plata? Si ca ultimele 5 le-am stat in picioare langa masa ca nu mai statea micuta linistita si incercam sa dau de inteles ca trebuie sa plec?

Data viitoare imi iau o banana si o inghetata si stau pe malul lacului linistita!!!

[23.09.10 18:37:14]

@trandafir, la excalibur stai inauntru, dar esti imparat acolo! Doar stii ca dintr-un platou de 50 de lei poti manca si 4 si te saturi, aici mananci cu 25 2 frigarui fara garnitura sau cu 20 o friptura fara garnitura, pe cuvant!!!

Pana la urma parcul national ramane doar de plimbat in lung si in lat si numai atat!

bessondm
[24.09.10 08:56:03]

So, pana la urma nu te-ai hranit doar cu verdele verii... ci si cu un desert. E clar, daca vreau banana split pe malul lacului, voi proceda in felul urmator: iau o banana de la piata, o caserola de inghetata de la magazin, o prepar acasa, o pun intr-un pahar si-apoi... salt pe malul lacului!

Trist, dar adevarat: restaurantele din Bucuresti urmaresc profitul maxim, indiferent de conditiile/serviciile oferite, pe principiul ca, oricum, vor avea clienti. Ca doar populatia orasului trece de 2 milioane de suflete usor... Si, referitor la preturi, managerii le tin sus in general, pentru ca, nu-i asa, conform studiilor efectuate de mari companii de audit financiar - salariile medii sunt cele mai mari din tara in capitala, turismul de business e foarte bine reprezentat si etc. etc. motive se vor gasi destule.

catalinalupu
[24.09.10 17:50:30]

"Pacat de locatia excelenta, un restaurant intr-un parc frumos cu vedere la lac. "... cate regrete avem cu totii vis-a-vis de calitatea serviciilor oferite... de obicei se "scot" doar ca sunt in buricu' targului... sau ca au ceva vechime in spate... dar ei nu au invatat regula " Noblesse oblige"...

bessondm, biancuta, catalinalupu, celeste, dorgo, magdalena, raduu1972, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: