ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2010
    ÎNSCRIS: 09.08.10
    JUN-2010
    2 AD. + 2 COPII

Către satisfăcător

Un hotel nou, frumos, dar cu lipsuri

În luna iunie a acestui an am avut un cadou din partea nasilor nostri, cu ocazia împlinirii unui anumit nr. de ani de casatoria noastră, cadoul fiind doua nopti cazare la hotelul Del Mar din Mamaia. Dupa ce am fost pusi în tema de către nasi de acest mini sejur, am cautat pe net mai multe detalii, dar la acea data erau destul de putine informatii legate de acest hotel. Atunci nu eram membra a AFA, dar vad ca pana acum, impresii de aici, a scris o singura persoana.

Ajungand la hotel ne-am cazat destul de repede, dupa vreo douazeci de minute de asteptare. Hotelul este impresinant, începand de la exterior, pana la interior, are cinci etaje, are un aspect foarte placut ochiului, noi am stat la etajul 4. Este dat în folosinta anul acesta, mi se pare ca în luna aprilie. Camera este mare, impunatoare, are un pat mare de mijloc de 160 X 200 cm, doua fotolii cu o masuta, o comoda cu un scaun şi o oglinda. Tot în camera exista un televizor, LCD, bineînteles, si vreo trei veioze parca, precum si un minibar, în care erau băuturi alcooloce si sucuri (nu erau incluse în pret, daca beai din ele, le plateai). La fereastra erau perdele si niste draperii super misto. Pe jos, nu era parchet, ci gresie, iar în fata patului era un covoras. Ce mai, camera era foarte frumoasa, culorile fiind alese cu bun gust. Totul era stralucitor, mirosea a nou, se vede cum arata un hotel nou dat în folosinta, fata de cele pe unde am mai fost, uzate de-a lungul timpului. Ce nu prea mi-a placut în camera, era patul care era cam tare si cam scartaia, la numite miscari mai bruste. Bineînteles ca la patru stele este si aer conditionat. Fereastra camerei nu dadea spre mare, dar dint-un colt al ei, vedeai si o particica din mare. Era si un balcon destul de generos de unde puteai sa vezi destul de bine forfota pesoanelor din statiune, unde erau doua fotilii si o masuta. În cuier pe holul camerei se aflau halate de dus, iar jos langa acesta se aflau si papuci. În cele trei zile cat am stat, ne-au fost schimbate prosoapele o data, iar curatenie în camera a fost facuta de doua ori. Era un cartonas în camera, iar cand vroiai sa ti se schimbe lenjeria, lasai acest cartonas pe pat, la noi nu a fost cazul.

Intrarea în camera se facea cu o cartela magnetica, de fapt existau doua cartele una pentru intrarea în camera, iar cea de-a doua daca o introduceai într-un locas special amenajat, aveai curent electric, deci puteai sa dai drumul la aerul conditionat si daca plecai din camera.

Baia este si ea foarte moderna, nu extraordinar de mare, dar este mai mare decat baile obisnuite de la alte hoteluri. Are cabina de dus, are uscator de par si telefon. Aici erau sapunuri, sampon si casti de dus. Si baia este destul de frumoasa, si de eleganta.

Holul hotelului este destul de interesant, cu fisaje moderne, de calitate, aici fiind niste aranjamente florale frumoase precum şi niste canapele din piele, unde poti astepta pana te cazezi. Erau si doua lifturi care deserveau turistii si acestea fiind deosebite.

Noi am avut inclus micul dejun care era bufet suedez si care era destul de variat, (mezeluri, legume, dulceata, ) aveai de unde sa alegi, nu mureai de foame, dar parca în comparatie cu aspectul camerei, cred ca se putea si mai bine. Aveai inclus în micul dejun si apa plata, sucuri, ceai, cafea. Restaurantul era destul de încăpator, frumos aranjat si decorat. Pranzul si cina le-am luat prin statiune la diferite restaurante. O data am mancat la pranz si aici, preturile fiind destul de ridicate, o ciorba de pui fiind 10 lei. Un amanunt interesant - cred ca duceau lipsa de personal, pentru ca dimineata la micul dejun şi atunci cand am mancat la pranz, am văzut acelasi ospatar.

Personalul (ala care era) destul de politicos, de zambitor, a fost O. K. Un alt amanunt interesant a fost ca acestia vorbeau inclusiv cu copiii de 6-7 ani cu apelativul de “dumneavoastra”. Mi se parea haios cand auzeam: “domnisoara dumneavoastra mai doriti ceva” osparatul adresându-se unei fetite de 5-6 anisori.

În hotel era si o sala de fitness, destul de dotata, o sauna, iar la etajul I era un bar si o masa de billiard. Avea si internet wirless, dar nu în tot hotelul, de exemplu în camere nu era.

Acum sa spun ce nu mi-a placut aici. Lipsa unei piscine la un hotel de patru stele asa de modern, este un minus. Se discuta pe acolo ca anul acesta se va începe construcţia uneia. Alta bila neagra ar fi lipsa de spatii verzi sau a vreunei gradini unde sa te plimbi sau sa te relaxezi cateva minute, precum si lipsa unui loc de joaca pentru copii (macar un leagan sau ceva asemanator). Am văzut hoteluri de doua stele cu piscine si loc de joaca, nu extraordinar dar aveau (si acestea la randul lor aveau alte bile negre).

Parcarea era destul de mica, încăpand aici doar 10-15 autoturisme, puteai totusi sa parchezi prin zona, dar nu mai era chiar în fata hotelului. (nasul care are un Mercedes vroia sa-si vada masina aproape, de pe balconul camerei).

Cand am plecat a trebut sa mai stam aproape o jumatate de ora la receptie, pentru ca s-a oprit curentul si nu am putut efectua formalitatile de chek-out. Cam acestea au fost minusurile de la acest hotel din punctul meu de vedere.

Pretul sejurului nu îl stiu pentru ca v-am zis ca a fost cadou de la nasi, dar pot sa va spun ca la receptie era afisat pretul de 220 de lei pe noapte pe camera în luna iunie, ajungand în varf de sezon pe la jumatatea lunii august la pretul de 400 de lei pe camera. În camera cu doi adulti copii aveau gratuit la cazare, iar la masa erau inclusi copii pana la 3 ani. Micul dejun costa daca erai cazat în alta parte si vroiai sa maninci aici - 25 de lei, iar copii între 3-13 ani, plateau la jumatate, adica 12,5 lei.

M-am bucurat ca prin apropiere nu sunt celebrele discoteci care fac noaptea un zgomot de nu poti sa dormi, totusi prin zona fiind cateva restaurante cu muzica, ce au un volum acceptabil.

Ce mi-a parut rau, ca nu am prea facut fotografii, atunci nu eram membra a acestui site, deci nu urmaream sa fotografiez anumite aspecte ale camerei, ale baii, ale hotelului, etc, ci mai mult am făcut fotografii cu familia si în special pe plaja şi în parcul de vacantă, unde este bucuria cea mai mare a copiilor. Am totusi cateva fotografii facute de cei mici prin hotel, care mai mult s-au jucat cu aparatul de fotografiat (cand vor cate ceva trebuie sa le dai ca altfel nu te mai întelegi cu ei).

Dupa parerea mea din anumite puncte de vedere si-ar merita stelele, dar tinanad cond de lipsurile pe care le are…... am rezerve.

Distanta pana la plaja este destul de aproape, cum sunt mai toate hotelurile din Mamaia, de aproximativ 100 de metri.

Ne-am bucurat de soare si de apa, care a fost un pic cam rece, dar pana la urma mergea, caci vorba aceea de asta vii la mare pana la urma.

Concluzia este ca este un hotel nou foarte frumos, foarte modern, dar mai are anumite minusuri pentru a deveni un super hotel, dar probabil cand acestea se vor remedia, se vor mari si preturile. Si daca as fi platit acest mini sejur, tot nu mi-ar fi parut rau ca am venit aici pentru ca nu de multe ori stai la un hotel de patru stele nou, în Mamaia (din punctul meu de vedere).

Trimis de fluturas1* in 22.09.10 15:42:00
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 4913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fluturas1*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 La parterul cladirii se afla restaurantul hotelului.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [22.09.10 16:10:47]

Ma bucur ca ti-a placut la acest hotel si pentru ca ai avut un sejur placut chiar daca a fost scurt.

Felicitari atat pentru sejur cat si pentru acei ani de casatorie de care ai amintit.

Multi ani fericiti impreuna!

Costi
    [22.09.10 16:19:24]

De regulă, tendinţa este să fii critic atunci când dai bani din buzunar.

Uite, totuşi, că poţi fi critic şi când plăteşte naşu' cu Merţanu'. Aş vrea să am şi eu un aşa naş .

Dacă ai un băiat, vai de biata noră pe care o va avea!

...

Sper să nu te superi că mai glumim.

M-a surprins totuşi spiritul critic, dar probabil scârţâitul patului, tocmai la o anumită aniversare, a fost de vină .

Dă-mi voie să deschid eu lista cu voturi...

...

A, din păcate pepsi70ro mi-a luat-o înainte

cc_iordachescu
    [22.09.10 16:31:24]

Felicitări pentru anii împliniţi!

Frumos şi obiectiv descris hotelul! Când citesc astfel de review-uri mă gândesc că totuşi mai sunt speranţe şi pentru turismul nostru, chiar dacă "cu o floare nu se face primăvară" uneori acea floare este esenţială!

Şi votul cu numărul 3!

corinne
    [22.09.10 19:27:41]

Superbonus pentru impresiile obiective!

Unde este situat acest hotel in Mamaia?

chelie_d
    [23.09.10 00:06:00]

nu are casco la ea???

ma intreb oare ce se intampla daca avea vreun maybach?!?!

Flaviu
    [23.09.10 07:48:38]

@fluturas1

Mi-a placut "zborul" tau pe Litoral. Felicitari!

magdalena
    [23.09.10 07:56:37]

Nu am mai fost de ani bun pe litoralul romanesc... Sa merg, sa nu merg, sa sacrific macar un we intr-un astfel de hotel?

Poate ar trebui sa vad si eu cum mai e acum, sa fac o comparatie!!

Obiectiv review.

fluturas1*AUTOR REVIEW
    [23.09.10 10:30:29]

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si pentru urari- pepsi, c c iordachescu, corinne, flaviu, magdalena.

Pentru Costi - nu sunt critica ci mai degraba obiectiva. Cu sau fara scartait o nota de opt cred ca este destul de buna pentru orice hotel. Întradevar am si un baiat si nu cred ca o sa fiu o nora iesita din comun

Ma certi (mai esti si pitestean de-al meu) - glumesc.

Pentru chelie d - acum daca are casco la masina, hai sa o puna pe calea ferata ca il despagubeste firma de asigurari. Este autoturismul lui si ai grija de el cu sau fara casco.

Pentru corinne - hotelul se afla la intrarea în statiune, la aprox 100 de metri de Gondola, pe langa el se afla hotel Lotus.

Costi
    [23.09.10 12:23:24]

@fluturas1

Apropo de piteşteni, nu ştiu dacă ai văzut acest topic, de pe forum: click aici

Poate îl folosim pentru întâlniri virtuale între piteştenii de pe AmFostAcolo.ro

chelie_d, corinne, Costi, Flaviu, fluturas1*, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂDel Mar Hotel: