ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2010
ÎNSCRIS: 26.02.10
AUG-2009
3 AD. + 2 COPII

Cascada Cailor

Dupa ce am plecat din Pasul Prislop, ne-am indreptat spre urmatorul punct turistic din circuitul nostru si anume cascada Cailor.

Cascada Cailor este una dintre cele mai frumoase cascade din Romania, situata in muntii Rodnei in zona orasului maramuresan, Borsa.

Pentru a vizita cascada Cailor trebuie sa ajungeti in Borsa, la partia de ski, mai precis la telescaunul partiei.

La baza partiei veti gasi o parcare fara plata unde veti putea lasa masina.

De acolo urcati cu telescaunul iar de unde va lasa telescaunul mai mergeti prin padure pret de maxim 30 de minute cu popasurile de rigoare pentru cei mai ruginiti, asa ca noi. Noi am facut cca 20 minute iar pe net scrie ca se face in cca 15 minute. Traseul este unul usor-mediu ca dificultate (depinde de rezistenta fiecaruia), plimbarea facandu-se, la racoare, prin padure.

Cascada Cailor este cascada cu cea mai mare cadere de apa din Romania, caderea realizandu-se in mai multe trepte, de la o suta de metri inaltime.

Noi am fost duminica si telescaunul facea ultima coborare in jurul orei 17.30, asa ca nu am avut mult timp la dispozitie, deoarece ne intorceam de la festivalul Hora la Prislop.

Mai multe sfaturi utile: incercati sa evitati luna august pentru a vizita Maramuresul, deoarece sunt nunti, non stop, si cand zic non stop, ma refer la toate zilele saptamanii, in august vin acasa toti cei care muncesc in strainatate si toata zona este foarte aglomerata, pe strazi se circula foarte greu, peste tot sunt alaiuri; pentru telescaun va trebuie o jacheta, sau ceva pe cap ca este foarte mult curent, macar pentru copii; verificati cand este ultima coborare a telescaunul, daca il pierdeti trebuie sa va intoarceti perpedes, nu e foarte greu, dar e destul de mers.

Trimis de amalyca in 22.09.10 11:37:26

VIZUALIZĂRI: 3610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Borsa vazut de sus
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

aida.alecu* [23.09.10 16:52:48] »

amalyca Nu vreau sa fiu carcotasa, traseul pana la cascada "usor-mediu ca dificultate" este cam prea mult spus! Eu l-as numi un traseu f usor, chiar relaxant si pentru "pantofari", tinand seama ca am avut in grup o persoana care a strabatut traseul acesta in carja exceptand doar ultima coborare de la baza cascadei.

Despre telescaun nu pot zice ca merge atat de repede incat sa se faca curent, poate ati prins o zi cu vant! : D!

lizuk [23.09.10 16:59:11] »

@aida & altii care ar putea fi interesati: coborarea poate ca pare usoara dar traseul in sine, cararea adica, nu e o proba usoara atunci cand trebuie sa si urci. Iti spun din incercate... Relaxarea a venit abia dupa ce ne-am vazut ajunsi sus la cascada, ca pe drum am tras destul de mine...

aida.alecu* [23.09.10 17:31:24] »

lizuk M-am referit strict la traseul de la telescaun pana la cascada! Daca urci pe sub telescaun intr-adevar nu e o urcare prea usoara, dar in rest imi pare ok! Pantele de la telescaun la cascada nu sunt atat de abrupte si apoi drumul este cat sa mergi cu masina... daca asta este greu atunci ce mai zicem de Jepi? ce mai zicem de hornuri? !

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.09.10 19:01:44] »

pentru Cascada cailor există un traseu ce ocoleşte muntele, prin pădure, nu doar cel pe sub telescaun, care evident este mai 'neprietenos', adaptat fiind mai degrabă transportului mecanizat.

amalyca [23.09.10 19:18:30] »

@aida. alecu

Draga mea, socru meu era sa nu mai ajunga la telescaun si exista si cateva zone de urcus, vorbesc din punctul meu de vedere. In legatura cu curentul, tin minte ca am cautat o bandana pentru a o pune peste urechi.

@dragos

traseul care ocoleste este interesant dar trebuie sa-mi intru in forma si sincer e cam greu cu un copil in marsupiu, dar ramane notat.

lizuk [24.09.10 10:47:05] »

Probabil eu am luat-o pe traseul de care vorbeste Dragos...

ninaa [24.09.10 11:34:40] »

Cu toate ca am fost prin zona acum cativa ani, am ratat acest obiectiv! Si eu sunt innebunita dupa cascade. Ai un vot si de la mine.

amalyca [24.09.10 12:41:43] »

@ninaa

Merci de vot. Ne intalnim iar. Am mai vorbit la topicul Slavey unde am avut din pacate experiente diferite.

ninaa [24.09.10 16:02:30] »

Lasa, a trecut, cele rele sa se spele cum spunea Creanga. Ma bucur sa vad ca ai activitate pe site ceea ce inseamna ca te plimbi nu gluma! Imi permit o recomandare si sper sa nu te superi, in unele rw scrii prea telegrafic, da-ne te rog mai multe amanunte.

webmasterX [19.02.17 22:13:52] »

Mutat în rubrica "Musai de văzut: Cascada Cailor, BORŞA" (nou-creată, între timp, pe sait)

aida.alecu*, amalyca, lizuk
Alte impresii din această RUBRICĂMusai de văzut: Cascada Cailor: