ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2010
ÎNSCRIS: 06.05.08
SEP-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 8luni

O vacanta relaxanta

Am plecat in aceasta vacanta cu inima “stransa” din mai multe motive (nu am gasit prea multe pareri despre resort, a trebuit sa aleg si pt finii nostrii care au fost la prima experienta de Turcia si luna de miere pe deasupra, am vrut sa fie ceva frumos la un buget limitat si a trebuit sa aleg din last minut-uri, a fost prima vacanta cu fetita noastra de numai 8 luni), dar a fost o vacanta foarte reusita.

Crystal Flora Beach (fost Comfort Flora Beach) este de fapt un sat de vacanta ce se intinde pe 53000mp, cu mai multe vile avand parter si etaj (unele si cu mansarda). Resortul este intr-o padure de pini, au construit incercand sa nu taie nici un copac, foarte multi bananieri, sunt si palmieri si rodii.

Transferul de la aeroport a durat 45 min-1 ora, chek in-ul s-a facut destul de repede si inainte de ora 14 care era oficial ora de cazare. La receptie stau destul de prost cu engleza dar am gasit totusi pe cineva cu care sa ne intelegem. Am fost 2 cupluri, le-am “oferit” in pasaport cate 10eur pt a ne asigura ca ne dau camere apropiate si cu pat matrimonial, banii ne-au fost refuzati dar ni s-au dat camere asa cum cerusem.

Camera: cam mica dupa parerea mea, dar noi aveam in camera un patut de bebe si caruciorul, finilor nostri nu li s-a parut asa mica, pt ei a fost ok. Pe jos gresie (dar asa sunt toate camerele in satele de vacanta) si un mic covoras in mijloc, tv lcd (cu programe de muzica, tvr international restul turca, rusa etc), minibar (1pepsi, 1mirinda, 1 seven-up, 2 ape minerale si o apa plata la 1.5 – completat zilnic cu ce consumai), baia – tot mica (cu dus, prosoapele ca peste tot, sampon, balsam, sapun, dischete demachiante, uscator de par, fara gel de dus, nu discutam de halate si papuci), balconul destul de incapator (cam 4m*1m) cu masuta, doua scaune si dispozitiv de uscat rufele. Curetenia se facea zilnic.

Mancarea si restaurantele: Pozitionarea restaurantelor (atat cel principal cat si cele a la carte) era super, resortul avand o deschidere la mare de 900m, au avut cum sa le pozitioneze pe toate de asa natura incat sa ai priveliste la mare de la toate (inclusive de la baruri). Mancarea multa si destul de buna, nu prea diversificata (adica la sf sejurului te cam saturasei de toate) dar tot timpul aveai ce sa alegi. Peste la gratar in fiecare zi (atat pranz si seara), pui la rotisor in fiecare seara, curcan si pui gatit in diferite feluri, peste la cuptor, miel la protap (de doua ori), kebab de pui si vita (2-3 ori), legume cu fructe de mare (o data), cartofi la cuptor, prajiti si piure, colt pt cei la dieta (carne si legume fierte), si bineinteles muulte salate. Fructe: in fiecare zi – pepene galben si rosu, struguri, mere, pere si portocale; ocazional – banane si piersici. Dulciuri: multe, aspectuoase dar nu deosebite la gust; totusi am gasit cateva torturi care ne placeau; baclava numai seara si se epuiza foarte repede (nu mai aduceau). Mentionez ca la micul dejun, pe langa mancarea obisnuita, aveau foarte multe produse de patiserie. Sucuri si bere la dozator – destul de ok, vin alb si rosu la butoi – bun, bauturi locale. Bauturi internationale, coktailuri (foarte bune), cafea turceasca doar la ‘lounge bar” – deschis non-stop.

Plaja si piscinele: Exista o piscina principala cu animatie si activitati, una de relaxare (fara animatie), o piscina pt copii (40cm) si doua topogane nu prea mari. Peste tot curat, analiza apei se facea zilnic, nu am vazut sa fie pb cu locurile pe sezlonguri. Marea curata, albastra dar plina de pietroaie, plaja nisip cu pietris. Ca sa poti intra in mare pusesera din loc in loc fasii cu saci de nisip pe care puteai inainta in mare fara sa calci pe pietre. In schimb peisajul pe care-l puteai admira de la plaja era de o frumusete... de nedesris (si am mai fost in kemer dar peisaj ca aici…). Dea lungul plajei existau trei pontoane, pe doua din ele puteai face plaja.

Distractie: fiind cu bebe nu ne prea interesa dar echipa de animatie mi s-a parut ok, spectacolele: seara turceasca, seara samba, seara cu shaolini (sper ca am scris corect), doua seri muzica live la lounge bar, karaoke la pool bar. Daca vroiam sa bem ceva in liniste, mergeam la “beach club” – exact pe malul marii (deschis pana la ora 24), unde nu auzeam decat valurile marii.

In concluzie, noi ne-am simtit foarte bine, ne-am relaxat, ne-am bucurat de peisaj, am uitat de orice grija cotidiana si am cautat sa nu bagam in seama micile neajunsuri. Este un resort pt oameni care nu au pretentii de delphin, royal sau rixos.

Trimis de bel77 in 21.09.10 17:38:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Club Turan Prince World -Side, Fantasia de lux -Kemer

VIZUALIZĂRI: 3360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bel77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

presario [21.09.10 17:51:58] »

Deci - desi ati plecat cu inima "stransa" a fost Ok.

Si pretul a fost destul de bun.

raduu1972 [21.09.10 18:02:04] »

casa de piatra, a fost o luna de miere frumoasa in concluzie, nu?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [21.09.10 20:01:58] »

Intradevar peisajul este superb. Munte, mare, ce poti sa-ti doresti mai mult?

raduu1972 [21.09.10 20:04:19] »

sa va traiasca bebica foarte frumusica, sa va bucurati de ea

iman [21.09.10 21:23:45] »

o oaza de verdeata, ceva de vis. l-am pus pe lista penrtru la anu. sa va traiasca domnisoara si sa va bucurati de ea.

bel77 [18.10.10 08:55:27] »

Va multumesc tuturor pt aprecierisi urari! Pt finii nostri a fost o luna de miere de vis iar pt noi o vacanta mai reusita si mai relaxanta de cat ne asteptam. Peisajul este de vis si chir merita incercat de cei care nu au pretentii prea mari la conditiile de cazare.

Scuze ca scriu asa tarziu dar am avut o problema cu al meu calculator.

bel77, iman, raduu1972
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Flora Beach [HV1] [Beldibi]: