ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2010
DIN:
ÎNSCRIS: 26.02.10
SEP-2009

Muzeul Chihlimbarului, manastirea Ciolanu si tabara de sculptura Magura - O parte din minunatiile tarii

Venind de la Vulcanii Noroiosi catre manastirea Ciolanu, ne-am abatut din drum, deoarece am vazut niste semne indicatoare pe care scria muzeul Chihlimbarului. Dupa un drum in care pur si simplu iti era mila de masina si-ti venea sa plangi, am ajuns si noi la Muzeul Chihlimbarului ce consta in 2 camarute cu poze, exponate, piese si ustensile foarte vechi. Desi nu e foarte mare sau modern merita vazut dar numai dupa ce se repara drumul.

De la muzeul Chihlimbarului am plecat catre Manastirea Ciolanu care este localizata in comuna Magura. Prima impresie, trecand peste tiganii cu puradei din poarta manastirii, a fost linistea, curatenia si varietatea de culori, simtind maiestra lui Dumnezeu cand a creat florile.

Cand cobori din masina te afi in fata unor porti imense de lemn sculptate deosebit de frumos.

Mai multe detalii privind ridicarea manastirii, puteti gasi pe click aici.

Pe drumul pana la Manastirea Ciolanul, dupa ce treci de serpentine, aproape de manastire, ajungi sa admiri atat pe stanga cat si pe dreapta diverse sculpturi ramase in urma taberei de sculptura de la Magura.

Trimis de amalyca in 21.09.10 16:44:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂGURA & BERCA.

VIZUALIZĂRI: 4403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 in fata manastirii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[21.09.10 16:59:49]

@amalyca, in reviewul despre Vulcanii Noroiosi ai trecut ca data septembrie 2009 iar acesta este datat septembrie 2010, care este anul corect?

[21.09.10 17:46:21]

Scuze, tot sep 2009. A fost in continuare.

cris1982
[21.09.10 17:48:26]

Se pare ca mult adevar zice proverbul romanesc: Graba strica treaba!

[21.09.10 17:52:39]

e greu unii mai au treaba si pe langa timpul petrecut la calculator dar incearca sa prezinte ce au vizitat si poate sa ofere cateva idei.

[21.09.10 18:33:47]

mutat la "Periplu prin frumusetile Buzaului", sters noua sectune creata.

cc_iordachescu
[21.09.10 18:43:50]

amalyca - înţelegem că

unii mai au treaba si pe langa timpul petrecut la calculator

dar crede-mă că impactul asupra cititorului precum şi dorinţa acestuia de a vizita obiectivele enumerate de tine ar fi fost mult mai mare dacă acestea ar fi beneficiat de o descriere amănunţită (chiar în trei review-uri separate).

Am văzut toate cele trei obiective, dar nu am scris despre ele pentru că timpul trecut de la vizitarea lor este cam mare (8 - 9 ani) şi nu ştiu dacă informaţiile mele ar mai fi de actualitate.

[21.09.10 18:49:49]

modificat anul in 2009

sandu.53
[21.09.10 19:04:32]

toate obiectivele sunt mai mult decat interesante... chiar daca doar in cateva fraze sunt pomenite e bine totusi ca apar si aceste randuri...

[21.09.10 21:02:49]

sunt foarte interesante si de aceea prefer sa le descoperim fiecare dintre noi, cei care ajungem in zona. Eu vreau doar sa starnesc interesul.

[21.09.10 21:19:17]

@amalyca, scopul acestui site este de a oferi informatii cat mai complete, nu doar de a "starni interesul" cuiva. Te rugam sa consideri aceste critici constructive si vei vedea ca daca iti schimbi modul de abordare, efortul iti va fi rasplatit.

[21.09.10 21:27:41]

@webmaster20

Si eu am facut cateva remarci constructive paronului de la valea Mariei Ranca si m-a facut analfabeta, zgarcita si etc, atat el cat si georgiana. Eu nu imi permit sa fac asa ceva. Efortul meu este rasplatit cu cele cateva multumiri care le-am avut astazi de la unii care au citit ce am scris. Pentru acesti oameni scriu.

[21.09.10 21:36:46]

@amalyca, te rugam inca o data sa folosesti acest semn @ cand te adresezi membrilor acestei comunitati, in semn de respect, rugaminte care ti-a fost adresata tocmai in cadrul discutiei la care faci referire si pe care o consider incheiata.

Qvadratvus
[06.11.10 15:22:04]

Cunosc relativ bine zona, astfel că îmi permit să completez cu cele de mai jos:

Apropo de Muzeul chihlimbarului de la Colți (așa se numește comuna...), importanța zonei este nu atît dată de acest muzeu ci mai ales de complexul de biserici rupestre din zonă: Complexul Aluniș (Com. Colți) - Nucu (Com. Bozioru), un regal pentru cine se aventurează pînă acolo.

Dacă @Wbmaster îmi va permite linkurile de mai jos:

click aici

este un scurt documentar despre acest subiect.

și la

click aici

un inventar relativ al obiectivelor.

la

click aici

coordonate gps și imagini de calitate

iar la

click aici

o poveste ceva mai romanțată.

Povestea e mai largă, acolo sunt vestigii istorice care cam pun la îndoială istoriografia oficială românească pe de-o parte. Zona a fost full de cumani, și de preoți ai unei secte ortodoxe neagreate de ortodoxismul oficial al Imperiului Bizantin. Cine dorește, pot da detalii, dar cred că pînă la urmă o să fac un rewiew, cîndva.

Cred că nu am încălcat politica siteului oferind posibilități de informare suplimentare, dar mi s-a părut pe nedrept (din neștiință, nu din rea voință) zona Colți catalogată ca nemeritînd vizitată decît dacă se repară drumul

[06.11.10 15:55:13]

Atat timp cat nu se face reclama (pozitiva) iar completarile se fac respectandu-se delimitarea fragmentelor indicandu-le explicit tinand cont si de copyright, eu cred ca orice astfel de completare pe subiect este binevenita oricand.

[01.08.11 19:38:29]

Mutat la rubrica "Manastirea Ciolanu [jud. Buzau]" (nou-creata pe site)

amalyca, cris1982, Qvadratvus, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Ciolanu [Tisău]: