ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2010
DIN:
ÎNSCRIS: 26.02.10
SEP-2009
3 AD. + 2 COPII

Vulcanii noroiosi, o minune a naturii

De mult imi doream sa vad Vulcanii Noroiosi si desi sunt relativ aproape de Bucuresti, nu gaseam niciodata timpul necesar dar anul trecut punand piciorul, hotarat, in prag, am purces spre Vulcanii Noroiosi.

Drumul este destul de alambicat si greoi, foarte prost, fara indicatoare si plin de gropi, dar, dupa mai multe indicatii primite pe drum de la sateni si chiar de la politie, am ajuns in sfarsit la Vulcanii Noroiosi.

Parcarea este mica iar vis a vis de intrarea la Vulcanii Noroiosi se afla o pensiune cu terasa si loc de luat masa si un magazin de la care am achizitionat baterii pentru aparatul foto.

Vulcanii sunt in comuna Berca si mai sunt numiti si Pacle si au aceeasi structura ca niste vulcani adevarati.

Acestia reprezinta un fenomen deosebit in Romania, formandu-se datorita iesirii gazelor din pamant la suprafata. Solul este destul e sulfuros si sarat.

Este foarte interesant sa stai langa Vulcan si sa-l vezi cum “bolboroseste”. Unii erau mai mititei si mai “puturosi”, altii insa foarte activi.

Un domn care era la dispozitia turistilor pentru intrebari, ne-a avertizat sa nu cumva sa calcam in malul din mijlocul vulcanului, insa unii mai “smecheri”, cum sunt multi in tara asta, n-au tinut cont de sfatul acestuia si s-au trezit cu arsuri ale incaltamintei si basici pe piele, unde au fost stropiti.

Desi este un drum cam prost, merita sa mergi si sa vezi rezervatia si cel mai bun lucru ar fi sa-i facem si reclama. Daca s-ar implica anumite ministere am putea sa castigam si noi din minunile Romaniei.

De la Vulcanii Noroiosi am mers la Manastirea Ciolanul.

Trimis de amalyca in 21.09.10 16:01:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂGURA & BERCA.

VIZUALIZĂRI: 1741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La intrare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

sandu.53
[21.09.10 19:02:05]

o zona deosebita aparte care merita popularizata, ma bucur cand citesc review-uri despre jud. Buzau zona in care mi-am petrecut o parte din copilarie... felicitari!

Smaranda
[22.09.10 08:49:19]

Si eu am amanat mult timp excursia la vulcanii noroiosi. Defapt odata i-am cautat si n-am nimerit. Cu alta ocazie am reusit sa gasim drumul. Despre drum am exact aceeasi parere - foarte prost, fara indicatoare.

Acolo am vizitat doua locatii. Intai am ajuns in locul in care ati fost si voi: cu parcare, lume, autocare si cu plata etc. Dar am mai gasit un loc, situat undeva mai jos, care mi s-a parut chiar mai interesant decat primul. Pana acolo am mers cu masina pe un drum si mai prost, facut probabil pentru exploatarile petroliere din zona. Acolo nu era amenajat absolut nimic, nici macar parcare, dar locul era mai interesant decat primul.

Despre vulcani as spune ca sunt interesanti, dar nu frumosi. Eu am cu totul alta parere despre frumos. Sunt niste cratere de pamant uscat si crapat, niste noroaie din care eventual ies niste gaze. Sa zicem, un peisaj nepamantean. E interesant de vazut, dar nu frumos, dupa parerea mea.

amalycaAUTOR REVIEW
[22.09.10 08:59:25]

@smaranda

Noi nu am platit parcarea, am platit numai intrarea. Sunt frumosi pentru raritatea lor, iar de gasit drumul a fost destul de greu. Noi am vrut sa mergem si la focul viu dar nu aveam indicatii si am inteles ca se merge pe jos si aveam doi copii cu noi, dintre care unul de 5 luni, asa ca ne-am lasat pagubasi. Iarasi lispa informatiilor si a publicitatii isi spune cuvantul.

RobertCodescu
[02.11.10 23:31:21]

Cred ca trebuie sa-mi fac nintel timp pentru "vulcani" ca NU am fost aici de cand am cont AFA si sper sa fie ceva mai "proaspat"!!!

amalyca, sandu.53, Smaranda
Alte impresii din această RUBRICĂVulcanii Noroioşi: