ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 01.08.10
AUG-2010
2 AD. + 1- 12 ani COPII

O vacanta foarte relaxanta si reusita

Chiar daca in urma cu cativa ani eram foarte fermi ca nu ne vom petrece nicio vacanta in Turcia, anul acesta, la recomandarea mai multor prieteni ne-am hotarat sa incercam totusi un sejur de 7 nopti. Dupa indelungi "studii si analize" pe diverse site-uri de review-uri ne-am hotarat sa alegem un sejur de 7 nopti la Hotelul Concorde din Lara Kundu, UAI, sfarsitul lunii august inceputul lunii septembrie.

A fost alegerea perfecta. Am luat avionul de la Cluj-Napoca, o companie turceasca intr-adevar, dar serviciile au fost foarte bune, atat zborul propriu-zis cat si mancarea si bauturile din avion. Dupa aprox. 1h si 40 min am aterizat pe aeroportul din Antalya si dupa 20 min s-a si realizat transferul la hotel. Reprezentanta agentiei de turism ne-a insotit pana la receptia hotelului, unde am fost intampinati cu sampanie si dulciuri turcesti, iar in max 10 min am si fost cazati.

Cu emotie ne-am deplasat in camera, unde surpriza a fost foarte placuta. Am primit o camera tripla, foarte buna, la etajul 6, cu vedere spre Hotelul Fame Residence. Vreau sa precizez faptul ca nu a trebuit sa platim niciun bacsis la receptie pentru a primi aceasta camera foarte buna. Aprox. 80% din camerele hotelului au vedere partial spre mare, dar este foarte importanta pozitionarea fata de hotelurile vecine: in dreapta Hotelului Concorde este Hotelul Fame Residence, fata de care este o distanta suficient de mare care permite o imagine extraordinara a gradinilor hotelului, piscinelor, pontonului si a plajei, luminile care prindeau viata in fiecare seara la toate hotelurile de pe plaja iar in stanga Hotelului Concorde este, la o distanta foarte mica Hotelul Limak Lara.

Dintre hotelurile din apropiere Hotelul Concorde are cea mai mare suprafata de teren care se reflecta in gradinile foarte frumos ingrijite, piscinele exterioare amenajate printre palmieri, spatiile de agrement teren de tenis, teren de golf, teren de fotbal, teren de baschet, ponton, amfiteatru, restaurante a la carte etc.

Era un restaurant principal - Le Buffet organizat, cu foarte multe feluri de mancare, foarte diversificate, pentru toate gusturile. Servirea a fost ireprosabila. Pentru 2-5 euro, nici nu apucai sa pui tacamurile jos, ca deja veneau sa-ti ridice farfuria.

Am mai incercat trei restaurante a la carte (free, cu rezervare pe telefon cu o zi inainte): Vinario, Barbeque si Poseidon. Nu au avut meniurile foarte diversificate dar mancarea a fost extraordinara, deosebita.

La orice pas puteai sa mananci, mai putin intre orele 18-19 si 2-7 dimineata. Tot timpul era deschis cel putin un bar.

Bauturile erau la flacon sau dozator, vinul era la sticla si bauturile alcoolice gen whisky JB si Jim Beam erau free.

Animatia a fost buna in fiecare seara, am prins artificii de ziua Turciei (rand pe rand, fiecare hotel a avut propriul spectacol de artificii), aproape zilnic era discoteca pe ponton etc. Erau multe activitati de animatie in timpul zilei, dar noi nu am participat preferand sa stam pe plaja si in apa marii, care era foarte calda.

Minibarul era gratuit si era innoit in fiecare zi. Hotelul si camerele erau foarte curate. Intr-o singura zi a venit la curatenia in timp ce ne odihneam dar a lasat bilet.

Hotelul are si spa, pe care nu am folosit-o (era contracost, erau in schimb free piscina interioara, fitness si saunele). La mezanin aveau internet, biliard (free) si bowling (contracost).

Ca si excursii optionale toate firmele insista pentru vizita in Antalya, care include si shopping-ul la 2-3 magazine agreate. Noi nu am incercat-o la recomandarea unor cunoscuti si am preferat sa mergem pe cont propriu, cu un taxi pana in centrul vechi al Antalyei (ne-am costat 50 euro dus-intors). A fost foarte avantajos shopping-ul la mall-ul din apropiere, cel de langa Delphin Diva.

Am optat pentru doua excursii: un spectacol la Aspendos la Fire of Anatolya - merita vazut, si baietii au fost la rafting - au fost foarte incantati, merita incercat.

Structura etnica e echilibrata: englezi, olandezi, rusi (parca mai putini ca prin alte parti), iranieni, romani etc, in general familii cu copii.

Din schimbul de impresii si cu alti cunoscuti, Hotelul Concorde ofera intr-adevar servicii UAI motiv pentru care il recomandam familiilor cu copii si nu numai. Este o locatie unde am reveni oricand cu placere.

Trimis de toprares in 20.09.10 23:50:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (toprares); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imaginea piscinei principale din balconul camerei de la etajul 6
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 81.00 EUR pe cameră

presario
    [21.09.10 09:44:04]

Intradevar - este un hotel bun, am fost si eu in 2007 la Concorde.

marcy74
    [21.09.10 10:35:35]

Felicitari pentru modul obiectiv si echilibrat in care ai prezentat hotelul precum si serviciile oferite de angajatii acestuia. Am fost si eu acum aproape 3 ani la hotelul vecin cu Concorde, Fame Residence, care este de asemenea un resort cu servicii de inalta clasa. Pacat ca nu este atat de mediatizat in Romania, in schimb este plin de englezi si nemti.

O singura intrebare as vrea sa-ti pun: de unde provenea fobia asta fata de turci si implicit fata de Turcia? Sincer, nu cred ca exista undeva, in lumea asta un popor mai ospitalier, mai primitor si mai cu zambetul pe buze decat turcii. Serviciile pe care le ofera turcii in materie de turism cu siguranta nu le regasim niciunde altundeva! Parerea mea! Iar despre Turcia, ce sa mai vorbim... o tara impresionanata, doar ca trebuie cutreierata in lung si-n lat.

Vacante minunate iti doresc oriunde, oricand!

anadragusin
    [21.09.10 11:45:25]

Felicitari pt. un concediu reusit si o relatere pe masura. Asa concedii sa tot ai. Pozele sunt superbe.

topraresAUTOR REVIEW
    [21.09.10 21:32:27]

In general, nu prea agreez tarile islamiste (la 2 zile dupa ce am revenit in tara s-a organizat un referendum unde partidul islamic a obtinut 56%). E drept ca in localitatile cu turisti, mi s-au parut si mie precum ii descrii tu.

Se pare, insa, ca majoritatea e tot in sec XIX.

In Antalya ne-a placut si ne gandim f serios sa mai revenim.

mar121_mar121*
    [28.02.11 20:25:39]

1. Fresh-uri sunt? Daca sunt spune-mi te rog peste tot le pot gasi sau doar in anumite locuri si la anumite ore? Daca se platesc?

2. Energizante? si ce marca?

3. Ce contine minibarul free?

ioanac
    [28.03.11 15:01:01]

Buna toprares, si eu sunt din Oradea si vrem sa mergem in Turcia la inceput de iunie cu un bebe de 5 luni si un copil de 5 ani. Cum a fost plaja si intrarea in mare? Dar mancarea pt copii? Sucuri naturale, fresh, sunt incluse? La restaurantele a la carte poti intra cu copii? Asistenta medicala in hotel? Imi fac multe griji pt bebele de 5 luni...

Poti sa-mi spui cat te-a costat sejurul si prin ce agentie ai mers?

Multumesc frumos, ioana

topraresAUTOR REVIEW
    [22.06.11 23:46:43]

Cu scuzele de rigoare, intrucat nu am mai mers in vacanta de anul trecut am cam neglijat "mentenanta".

Personal, am consumat fresh doar la micul dejun cand era free. La a la carte noi am fost cu copilul (13 ani neimpliniti), prezenta acolo cu bebe cel mic cred ca tine mai mult de voi, banuiesc ca cei de la restaurant nu va vor zice nimic. Imi aduc aminte ca la un a la carte, vinurile speciale erau pe bani (desigur, era si varianta free). Exista doctor la hotel.

Ptr mar121 mar121, nu am consumat energizante banuiesc ca erau free (dar nu stiu ce marca).

Asa cum am scris excursia ne-a costat 2100 eur (la Concorde nu vei plati ptr copii, te va costa probabil doar avionul ptr cel mare).

Nu stiu sa transmit mesajul privat vizavi de agentie, pot sa spun ca e o agentie din Oradea (cu care am mai fost in excursii), care a contractat de la o firma din Bucuresti (cu autocare si ghizi proprii in Turcia) detinuta de un turc si nu de rusi. Nu sunt decat doua...

anadragusin, ioanac, mar121_mar121*, marcy74, toprares
    Alte impresii din această RUBRICĂConcorde DeLuxe Resort & Spa: