ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
AUG-2010

O zi în Sighişoara

ŞTIU! Ruşine mie, până la 38 de ani nu am fost niciodată la Sighişoara, dar gata, pe 28 august am rezolvat şi această problemă şi iată-mă împreună cu 5 prieteni aici în Sighişoara.

Ajunşi aici în oraş am început şi noi ca tot turistul să întrebăm localnicii de Cetatea Medievală (fiţi liniştiţi oricine ştie să vă îndrume acolo) De la gară înspre Cetatea Medievală treci (inevitabil) pe lângă Catedrala Ortodoxă din Sighişoara aflată chiar pe malul râului Târnava Mare. După ce treci râul mai mergi puţin şi o iei la dreapta unde urci nişte scări pietruite până la Cetatea Medievală.

Cetatea Medievală Sighişoara!!! Prima senzaţie este că te-a lovit trenul şi ai fost teleportat în altă epocă. Clădiri istorice la tot pasul, turnuri, hoteluri, restaurante, clădiri care amintesc de alte vremuri demult apuse. Chiar dacă nu era perioada celebrului festival medieval de aici, pe străzi puteai să vezi cavaleri, domniţe, bufoni şi multe alte personaje din vremurile Evului Mediu.

Prima clădire pe care am recunoscut-o a fost Turnul cu Ceas (simbolul Sighişoarei) pe care ne-an decis să-l vizităm, însă văzând că NU e nimeni la intrare am decis să servim câte ceva la Restaurantul Casa Vlad Dracul, în locul unde se spune că s-ar fi născut domnitorul Ţării Româneşti, Vlad Ţepeş. Aici foarte prompt am primit fiecare câte-un MENIU. Preţurile pot să spun că erau ca la orice restaurant de 3* din România, cu toate că eu aş mai fi adăugat un 10% TAXA de SIGHIŞOARA!!! Câteo bere (7 lei), un suc (8 lei), o prăjitură (8 lei), o pizza (19-27 lei), o îngheţată (dar ce SUPER îngheţată) (27 lei) au făcut deliciul tuturor din grupul nostru! La un moment dat 3 personaje medievale şi-au făcut apariţia şi ne-au urat bun venit "în Casa Vlad Dracul unde se spune că s-ar fi născut Vlad Ţepeş! Dar că va trebui să-i credem pe cuvânt deoarece ei NU au niciun act care să dovedească asta! ". Cu asemenea primire NU mai conta că nota de plată devenise "babană" şi că făcusem 235 de km. să ajungem aici. Am plecat pe deplin satisfăcuţi şi încântaţi către Turnul cu Ceas. WOW! Parcă se spărsese "conducta de turişti" aşa coadă era acum la Muzeul de Istorie al Sighişoarei (unde se află Turnul cu Ceas) italieni, unguri, nemţi şi câţiva români invadaseră celebra clădire a Sighişoarei. 8 lei intrarea, pentru cine NU ştie, am fost înştiinţaţi că poze NU avem voie să facem decât în vârful turnului sau dacă dorim cu tot dinadinsul să facem să achităm 30 de lei Taxa Foto sau 40 de lei Taxa Video. Am preferat să facem poze de aici din vârful Turnului cu Ceas unde peisajul şi priveliştea sunt parcă rupte din basmele copilăriei.

De acasă aveam o listă şi o hartă cu roate turnurile şi clădirile semnificative de aici din Cetatea Medievală, însă în FOARTE scurt timp nimeni nu mai respecta traseul şi-am început să o luăm hai hui prin Sighişoara şi să facem foarte multe poze să vadă toată lumea că AM FOST ACOLO şi să nu existe dubii. Turnul Cositorarilor, Turnul Cizmarilor, Turnul Fierarilor, Biserica Franciscană, Muzeul Şcolii, Scările Acoperite, Turnul rânghierilor, Turnul Tăbăcarilor (fiecare breaslă avea un turn în Sighişoara) au fost DOAR o parte din clădirile care ne-au încântat şi ne-au făcut să regretăm că ne programasem doar o excursie de-o zi aici în Sighişoara.

Mai ales că ne interesasem la nişte hoteluri şi pensiuni iar la tarife între 60 şi 95 lei pe noapte (cu mic dejun inclus) găseai cazare aici. Am primit şi nişte numere de telefon şi adrese de site-uri pentru a face în prealabil nişte rezervări.

Una peste alta acum plouă afară iar pe mine m-a apucat o nostalgie şi-un dor de Sighişoara încât m-am apucat să vă povestesc şi dumneavoastră că, vorba aceea doar AM FOST ACOLO!!!

Trimis de RobertCodescu in 20.09.10 21:25:29

VIZUALIZĂRI: 3011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 DA ! Catedrala Ortodoxă din Sighişoara !
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

[20.09.10 21:44:18]

Bravo! Ma bucur ca ai descoperit acest oras deosebit. Eu merg des la Sighisoara, unde de altfel am si niste cunostinte pe care sincer sa-ti spun le consider ca niste rude apropiate.

Iti recomand sa-ti faci timp vara viitoare si sa te duci la Festivalul Pro Etnica. Merita. Eu nu l-am mai vazut de 4 ani. La festivalul de Arta Medievala am fost ultima data in 2007.

Dintre cele doua il prefer pe primul. Acesta se tine la sf lunii august si este mult mai frumos si distractiv.

Si sa nu ratezi intalnirea cu Florin, tobosarul cetatii

Succes

[20.09.10 21:48:14]

MULŢUMESC pentru recomandări Ştefania! Eşti foarte norocoasă dacă ajungi des în Sighişoara, sincer te invidiez!

[20.09.10 21:49:10]

Aha păi dacă e un singur toboşar cred că am o poză cu el!! Să-mi spui dacă e el! ?

[20.09.10 21:49:55]

ok

[20.09.10 21:59:09]

Da, Florin este in poza din fata Casei Vlad Dracul. Tipu este profesor de desen si fost candidat la teatru si film "UATC".

[20.09.10 22:03:51]

Şi responsabil cu buna dispoziţie a turiştilor! Dacă ar avea câte un cent de fiecare poză în care a apărut ar fii Bill Gates!!!

[20.09.10 22:07:59]

Asa este. Imi spunea intr-o zi pe la ora 13, cand stateam la o cafea, ca a facut deja vreo 10-15km. Dar sa stii ca face acest lucru cu mare placere.

Eu l-am cunoscut prin intermediul cunostintelor mele.

[20.09.10 22:09:27]

Cinste lui creşte valoarea Sighişoarei prin ceea ce face!!!

sandu.53
[21.09.10 09:12:20]

nu-i tarziu niciodata sa ajungi intr-un oras atat de frumos... ai descris frumos atmosfera acestui oras... felicitari!

[21.09.10 09:17:13]

MULŢUMESC Sandule

kouklakys*
[21.09.10 10:04:02]

Frumos... si orasul si descrierea ta!!!

Si eu am ajuns pentru prima data in viata anul acesta si... totusi nu m-am bucurat pe deplin pentru ca nu am fost si cu piticii mei, insa la anul cu siguranta si tu vei citi despre impresiile mele acolo!!

anadragusin
[21.09.10 11:16:51]

Nici eu nu am ajuns aici, dar sper sa o fac curand. Felicitari pt. review cu SB.

[21.09.10 14:48:19]

Eu cred că de fapt de aia există AFA să ne dăm seama de ce minunăţii dispunem şi ce potenţial turistic enorm are ROMÂNIA!!!

Şi să nu vă speriaţi dacă ajungeţi în Sighişoara când nu sunt manifestări este un oraş la fel de SUPERB!!!

Aşa că MERGEŢI cu toţii la SIGHIŞOARA!!!

bubumaia
[21.09.10 15:08:45]

Am reusit sa ajung in Sighisoara cand eram trecut binisor de 40 de ani. Sincer, nu mi-a asa rusine mai ales ca, de atunci, ori de cate ori am drum catre acea parte a tarii, fac un popas aici de cateva ore. E tare placut sa te opresti, in balconul turnului, la cate o placuta de arama si sa privesti in zare zicandu-ti: "iaca-ta, pana la Viena sunt doar 1000 de km! " (ma rog, cati or fi, nu-mi mai amintesc).

Felicitari pentru review.

[21.09.10 15:46:03]

Aşa e bubumaia ai PERFECTĂ dreptate

[21.09.10 21:06:34]

Domnule Robert Codescu,

ma bucur foarte mult pt. domnia ta ca ai ajuns

(" AI FOST ACOLO ") intr-un asemenea oras minunat, singurul oras medieval din Romania, care inca s-a pastrat;

ma bucur pt. ca se vede ca ti-ai dorit foarte mult sa vizitezi acest oras si ca esti, daca ma pot exprima asa, " UN TURIST DE PROFESIE";

ma bucur ca " AI FOST ACOLO ".

In plus, ai descris foarte frumos si cu eleganta, tot ceea ce ai facut si vazut in MINUNATUL ORAS MEDIEVAL SIGHISOARA;

ne-ai impartasit si noua din calatoria ta si ne faci sa ne dorim SA ZBURAM CHIAR ACUM SPRE MINUNATUL TURN CU CEAS.

BRAVO SI LA CAT MAI MULTE CALATORII FRUMOASE, CHIAR AICI, IN ROMANICA NOASTRA, CARE ESTE O DULCE COMOARA.

SALUTY!

[21.09.10 21:20:33]

MULŢAM fain bogdu_bt MULŢUMESC MULT!!!

[22.09.10 11:06:58]

Cu mare placere iti voi mai raspunde, pt. ca descrii foarte frumos si amanuntit locurile si obiectivele pe care le-ai vizitat si ti le-ai dorit sa le vezi.

Good luck!

[22.09.10 14:30:06]

Sâmbătă am în obiectiv de călătorie, Câmpina aşa că NU este exclus unreview O ZI ÎN CÂMPINA după aceea!

celeste
[22.09.10 15:02:47]

Nu are de ce sa-ti fie rusine ca ai vazut Sighisoara la 38 de ani, decat niciodata mai bine mai tarziu. Felicitari pt. rw. si de la mine votul cu nr. 10.

[22.09.10 15:19:31]

MULŢUMESC foarte mult celeste! Dar să ştii eram chiar complexat că nu văzusem Sighişoara, mai ales când TOATĂ lumea vorbea de Sighişora, Sighişora, Sighişoara şi Cetatea MEdievală Sighişoara aveam senzaţia că sunt SINGURUL ROMÂN care nu a fost în Sighişoara!!!

celeste
[22.09.10 15:25:40]

Eu am vazut Sighisoara la 46 de ani, never say never.

[22.09.10 16:29:37]

EXACT celeste! Şi eu sunt adeptul acestui slogan!

[22.09.10 19:40:34]

FOARTE BINE, DOMNUL CODESCU R.

TREBUIE SA INTELEGI CA NICIODATA NU ESTE PREA TARZIU.

CUM SPUN AMERICANII, " NEVER SAY NEVER", PRECUM ZISE SI celeste.

CIAO PER TUTTI!

[22.09.10 20:27:50]

MULŢUMESC din nou bogdu_bt pentru gândurile tale şi pentru voturile date la acest review şi la celelalte

Ellada_sagapo
[26.09.10 22:46:04]

Tu ai scapat de rusine!

Rusine mie, acum! Sa vad cand si cum fac sa scap de "pacatul" acesta de a nu fi mers pana acum la Sighisoara!

Frumos ai spus: "Prima senzaţie este că te-a lovit trenul şi ai fost teleportat în altă epocă"

Cam asa imi imaginam si eu ca trebuie sa fie senzatia.

Felicitari!

[26.09.10 22:49:06]

MULŢUMESC Ellada_sagapo şi te mai aştept pe acilea cu ecouri să-mi dau şi eu seama la ce mai trebuie să lucrez pentru "îmbunătăţirea" reviewurilor mele!

magdalena
[15.10.10 21:58:55]

Uite ca impresiile astea ale tale mi-au scapat! Mai ales ca povestesti despre un oras pe care vreau sa il vad cu atat mai mult cu cat citesc tot mai frumos despre el pe AFA!

[15.10.10 22:08:20]

NICIODATĂ nu e prea târziu magdalena!!! Ştii doar că eşti binevenită prin reviewurile mele!!!

anadragusin, bogdu_bt, bubumaia, celeste, Ellada_sagapo, kouklakys*, magdalena, sandu.53, stefania mitila
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sighișoara şi împrejurimile: