ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2008
ÎNSCRIS: 03.02.08
SEP-2008
[?] AD. + 1 COPII

10 zile in paradis

Am ales aceasta locatie din Tsivili, mai putin cunoscuta si ofertata de agentiile noastre, in urma documentarii pe forumuri. Si s-a dovedit o alegere facuta intr-un moment de inspiratie.

Conditiile de cazare au fost mai mult decat decente, as fi tentat sa spun excelente. Foarte spatios si cu bun gust mobilat, locatie excelenta. Am stat intr-un apartament cu 2 camere, sa zicem un master bedroom cu un pat kingsize si cealalta camera in care erau 2 canapele, de o persoana, masa de bucatarie, tv,sat, dvd si chicineta complet utilata. E prima data cand gasesc in Grecia la aparthotel un tirbuson. Apartament complet utilat deci, la doar 50 euro/noapte. Pozele de pe site sunt din acel apartament. Sunt absolut reale... Mi s-a parut cea mai buna cazare din Grecia - nu ne-a lipsit nimic, curatenie in fiecare zi, schimbat prosoape si lenjerii de pat la 3 zile. In mod sigur tot acolo vom sta si data viitoare.

Proprietarul, domnul Mavrias, a fost foarte amabil, pe toata perioada sederii. De fapt, tot personalul este la fel: Kyriakos e un tip de nota 10, la fel si Haralambos de la pool bar. La seara greceasca a avut o grija deosebita de noi... eram singurii romani si chiar ne-au tratat mult mai bine decat pe englezoi. Pe langa faptul ca mi-a rezervat cea mai buna masa a si fost evident mai atent cu noi decat cu ceilalti. La o alta discutie mi-a recunoscut ca nu prea ii plac britanicii.

Discutasem cu dl. Mavrias inainte cu el, prin email si telefon, si mi-a promis reducere la masina inchiriata - si-a amintit si s-a tinut de cuvant. Un Atos cu 80 eur/3 zile si un Picanto cu 60 euro/2 zile.

Am rezervat masina pentru ca mi-a fost mila de Skoda mea sa o plimb pe drumurile alea... Si bine am facut, ca nu ma lasa sufletul sa o bag pe la Dafne, Gerakas sau Xigia.

Plaja din Tsilivi nu e spectaculoasa si nici nu e la 400 m de Mavrias Village, cum scrie pe site (poate prin aer :)), dar in 15 minute poti fi pe plaja Plaka sau 25 minute in Kalamaki. Si m-am simtit foarte bine si la piscina.

In ce priveste masa, ne-am descurcat pe cont propriu... Micul dejun cu produse de la Dia, restul de fiecare data la alta taverna.

Tsilivi mi-a placut cel mai mult, destul de animat, plin de taverne dar si multe pub-uri cu specific englez. Cel mai bine am mancat la Zeus. In seara respectiva specialitatea era Stirloin Steak cu sos de usturoi (nu stiu ce parte de vita e stirloin - dar gratarul a fost exceptional). In Laganas am mancat o supa de rosii exceptionala... Chiar simteam nevoia de un lichid cald (ca sa nu-i zic ciorba). Si in Exo Hora, chiar langa maslinul acela batran, am mancat foarte bine. Fetele si-au luat iepure a la Zakynthos, eu un Beef Stifado. Daca ajungeti acolo neaparat sa cereti o portie de Big Beans :)

In rest ne-am delectat din plin cu binecunoscutele super-peisaje, am facut multe poze (o mica parte incarc ulterior), distractie la maxim, relaxare deplina si multe suveniruri.

Trimis de gogre in 25.11.08 11:34:06

VIZUALIZĂRI: 3728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gogre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Primul contact: Zante vazut de pe ferry. N-arata rau, deloc!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

deliaemilia* [11.02.09 11:40:54] »

binecunoscutele peisaje nu sunt cunoscute de unii decat din poze.Ce-ai vizitat acolo?

gogre [03.03.09 13:32:49] »

Tooooooooot... chiar ma uitam acum prin pozele din Zakynthos... mica insula dar am reusit sa fac 480 km pe acolo si nu am vazut tot ce mi-am dorit sa vad. Data viitoare vreau sa fac excursia cu vaporasul la Keri Kaves si sigur o sa mai dau o tura a insulei (Blue Kaves, Navagio - si de sus si plaja, Xigia Beach - pentru tratamentul cu colagen natural, poate un apus de soare la far si neaparat multa plaja la Plaka, broscutele si poate ating un avion pe burta in Kalamaki ).

mariasereban [01.02.16 22:02:59] »

@gogre - Buna Seara si multumim pentru review. As avea rugamintea, tinand cont de faptul ca ma tenteaza aceasta locatie sa ma ajutati cu tipul de apartament pe care sa il solicit. Spuneati ca apartamentul in care ati fost cazati este cel de pe site si m-am uitat, Sa fie vorba oare de Luxury one bedroom suite?E apartamentul in care se vede un dormitor si un fel de living cu 2 canapele si bucataria?Pare sa fie localizata in partea de mansarda.Iar la baie vad ca e o cada. As aprecia daca mi-ati da detalii. Multumesc.

deliaemilia*, doriioncsov, gogre, mariasereban, ovidiu7020010
    Alte impresii din această RUBRICĂMavrias Village: