ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 04.09.10
AUG-2010

DORIPESCO / Mancare excelenta

La orice drum de Ardeal, fie in concediu fie in interes de serviciu, obligatoriu ne oprim la acest popas, care ofera o ambianta deosebita si originala prin constructia sa semirotunda. Au mese asezate chiar pe pontonul aflat pe lacul din spate.

Va recomand cu placere gulasul de peste, usor picant, pastravul la gratar, somon cu dovlecei umpluti. Sunt excelente.

Pe langa mancarea foarte buna, localul se remarca si prin promptitudinea cu care esti servit.

Trebuie mentionat ca sunt doua popasuri Doripesco.

Primul este acesta de langa Padurea Bogata, pe partea stanga din directia de mers Brasov- Sighisoara. Acesta este deschis cred ca de vreo doi ani.

Al doilea popas Doripesco, care are si motel, este amplasat pe partea dreapta din directia de mers Brasov- Sighisoara. Acesta este mai aproape de Brasov. Al doilea popas se remarca si prin lacurile din imediata apropiere unde se poate pescui.

Eu am servit masa si aici, dar, recunosc imi place mai mult primul.

Trimis de stefania mitila in 20.09.10 17:40:32

VIZUALIZĂRI: 3563 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefania mitila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Popas Doripesco - vedere spre iazurile depeste
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2450 PMA (din 1 vot)

[20.09.10 22:06:56]

F. UTIL/F. BUN! Şi degeaba îmi recomanzi peşte sunt imun la aşa ceva!!! NU MĂNÂNC! Cel mai bun peşte este... PORCUL! Felicitări de review şi vot de la mine!

[20.09.10 22:09:37]

mersi. Dar tot mai sanatos este pestele. Vezi tu mai tarziu.

[20.09.10 22:10:50]

OK atunci pui la grătar să fie dacă porc NU mai avem!!!

[20.09.10 22:17:01]

Eh, asa da. Mai traim. Daca vrei porc mergi in Bucovina. Te saturi.

[20.09.10 22:29:00]

OK! Mă bazez pe tine o să mă duc în Bucovina!!!

trandafir 1970
[20.09.10 22:53:11]

@stefania mitila,

Cineva mi-a recomandat micii de peste, ai auzit cumva daca sunt buni?

[20.09.10 23:26:46]

trandafir 1970,

Unde ai auzit tu de mici din peste. ? Or fi dar nu ma intereseaza. Poate in Delta?

[20.09.10 23:28:46]

trandafir 1970,

Cristina, ai chef de glume?

[20.09.10 23:29:47]

Slavă Domnului, că-mi dădusei palpitaţii Trandafire cu micii din peşte!!! Peştele ar trebui interzis şi scos în afara legii! TRĂIASCĂ PORCULm PUIUL şi VÂNATUL!!!

trandafir 1970
[21.09.10 00:07:56]

Vorbesc foarte serios, ne-a recomandat cineva, spunea ca putem lua si la pachet, sunt micii gata formati! Evident ca nu glumesc, am trecut si noi pe acolo, recunosc, un suc si o cafea in fuga, si pe moment nici noi nu am crezut faza cu micii!

Oricum, este binevenita recomandarea pentru Doripesco, cel amplasat langa podurea Bogata, lacul ala face toti banii cand vii de pe drum lung si te opresti aici, macar pentru un suc...

Astept si alte recomandari, banuiesc ca este tolba plina de asa ceva!

sandu.53
[21.09.10 09:15:46]

stefania ne-ai facut o pofta de peste mai ales cu pozele! un loc de retinut dar cam cat costa

mirelopodu*
[26.09.10 18:40:08]

Având în vedere că sunt o mare amatoare de preparate din peşte (sau mai bine zis "profesionistă"), văzând pozele, pot spune sincer: am salivat. Pentru mine, dacă nu ar exista altă carne decât cea de peşte, nu m-ar deranja absolut de loc. Iar locul mi se pare şi el deosebit. La mai multe "vizite" la acest popas!

[26.09.10 20:15:33]

Sandu. 53; mirelopodu;

Scuze pentru intarziere

Si eu sunt o mare amatoare de peşte, mai ales dacă e gătit bine.

Referitor la preţuri:

- gulas 10lei.

- pastrav gratar, sincer nu imi amintesc. A fost anul trecut.

- în ultima oprire facută aici pe 14.09.2010, am luat un platou rece numai cu preparate de peşte (rulade vreo 3 feluri, afumat cu diverse ingrediente, marinat, etc.) pret 23 lei. Cu toata foamea mea n-am reusit sa dovedesc platoul.

creivean
[26.09.10 20:43:15]

Am mâncat şi eu la Doripesco. Se pare că, la celălalt. Am şi scris despre el aici

Poate ar trebui reunite cele două review-uri, fiind vorba tot despre un Doripesco, situate destul de aproape între ele.

L.E. : Ai un SB de la mine. Felicitări.

[27.09.10 16:24:50]

Avand in vedere ca restaurantul recomandat mai sus de stefania mitila este destul de departe de Brasov / Poiana Brasov (rubrica care l-a gazduit initial) si avand in vedere si recomandarea anterioara a lui creivean, de la celalalt restaurant Doripesco (din apropiere, vezi mai sus), am decis mutarea acestui review la rubrica initiata mai demult de creivean pe site - rubrica redenumita acum "Restaurante pe drumul Sighisoara - Brasov".

Cine stie, in timp se mai pot aduca aici si alte asemenea recomandari - din cate stiu, mai exista destule astfel de obiective pe acest traseu.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.08.14 12:24:43]

@all: deși e Doripesco, „titlul” acestui local este de fapt „Casa Păstrăvarului”.

Și da, micii de pește chiar există - a luat fie-mea de curiozitate acum o săptămână și i-au plăcut.

mirelopodu*, sandu.53, stefania mitila, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe drumul Sighişoara - Braşov: