ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2008
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 03.02.08
SEP-2008

Muntele Athos - Leptokaria - Kalambaka - Meteora - Patra - Atena - Edessa

Am reusit sa incadrez acest traseu in planificarea drumului meu catre destinatia de vacanta de anul acesta, Zakynthos, drum facut cu masina personala. Ar fi fost pacat sa trecem pur si simplu pe langa atatea locuri minunate din Grecia, in drumul nostru catre Zante si indiferent de destinatia voasra, daca drumul va este mai lung, va recomand sa studiati locurile unde merita sa popositi, poate si sa zaboviti un pic, pe traseu.

Porrnind din Brasov, am traversat Bulgaria pe traseul Giurgiu-Ruse-Sofia (prin centru - 40 minute, pentru ca desi aveam harti noi (ianuarie 2008) am considerat ca Ioana ma baga aiurea, desi saraca zicea bine, asa ca am facut un mic ocol de 10 minute). Stiam (ma documentasem destul) despre drum, singura supriza a fost ca la bulgari trecerea podului s-a majorat la 8 euro... (insa de partea noastra au sarit de mult la 31 lei, probabil era prea mare discrepanta :) )

In Atena am folosit Navigon 6 cu harta de Europa de Centrala si de Est (asta stia si sensurile unice), asa ca nu am avut nici un fel de probleme. In rest la dus am folosit Miomap ca aveam update-ul cu camerele si radarele fixe/mobile.

Desi planul initial spunea ca mergem intins pana la Kalambaka, ne-am oprit la Leptokaria dupa ce am "vizitat" parcul national Olimp... Din Litochoro sunt indicatoare. Se urca pe un drum ingust asfaltat. Se merge pana se termina asfaltul... Acolo e primul refugiu. Am incercat noi sa urcam un pic... Zona frumoasa, peisaje, poteca amenajata, cascade... Dar a inceput brusc sa ploua. Asa ca ne-am retras catre Leptokaria... unde evident era soare si frumos. Ne-am cazat la primul hotel intalnit. 50 Eur pe noapte camera tripla...cochetel. Pacat ca era langa gara. A doua zi plecat catre Meteora si de acolo catre Patra. Interesant drumul... treci 3 lanturi de munti cu drumuri ca Transfagarasanul!

In Patra nu am reusit sa ajung la hotelul "ochit" dinainte, George, care e chiar la iesirea de pe pod. Strada pe care trebuia sa intru era ingusta de am crezut ca e intrarea in curtea cuiva. Asa ca am apelat la GPS sa ne duca la cel mai apropiat hotel... Mi-a indicat hotel Tzaki, dar tot asa greu de ajuns la el... Stradute inguste. Asa ca am preferat sa merg la urmatorul din lista. Hotel Delfini... Mare teapa. E la bulevard... dar cam atat de bine. Camere mici, urate, mobilier vechi la 71 euro camera tripla cu mic dejun. Mic dejun bun, fresh de portocale si piersici foarte bun.

La 9.30 eram in port la Kilini cu biletele cumparate pentru ferry de Zante Town. Au urmat 10 zile in paradis despre care am sa povestesc intr-un review separat, apoi altele 2 in Atena si revenirea catre tara cu escala la Edessa, la cascade si nani la Serres unde dupa 3 hoteluri full am gasit Hotel Park - horror. Dar era 11 seara si nu mai aveam chef de cautat.

Pun imediat si ceva poze.

Trimis de gogre in 25.11.08 11:05:24

VIZUALIZĂRI: 3998 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gogre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Cascada mare de la Edessa
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Zakynthos: