ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2009

Taverna Panorama Kalamitsi - Un loc care iti taie rasuflarea...

"A dream you can live on" scrie in engleza dar si in limba greaca pe indicatorul care-ti arata taverna Panorama Kalamitsi! Si chiar asa este!

Un loc care iti taie rasuflarea, in care parca timpul se opreste si la care categoric dupa ce l-ai vazut o data iti doresti sa revii!

Prima oara cand am ajuns in aceasta frumoasa zona a bratului Sithonia, in iunie 2009, nu am realizat ca in drumul nostru si asa plin de imagini cu locuri deosebite, vom intalni si acest loc amplasat intr-una din cele mai frumoase zone ale peninsulei.

Venind cu masina dinspre Porto Koufo, drumul urca domol spre inaltimi ceva mai mari, patrunzand un pic mai in interiorul bratului. Vei intalni imagini deja clasice cu stani, capre si... stalpi de lemn, mai rar sau aproape de loc- mici vile de vacanta si in zare, mai departe, marea in culoarea sa albastra si cerul insorit.

Deodata te pomenesti intr-un loc de vis, situat parca la cea mai mare altitudine, care iti permite privelisti aparte spre Marea Egee situata mult in vale si spre varful muntelui Athos, aparat de caciulile norilor sau de pacla ce se inalta dinspre mare.

Zona se remarca prin existenta (ce idee minunata) a unei taverne cu mai multe terase amplasate in jur, astfel incat sa iti permita sa admiri si sa respiri intr-o atmosfera aparte.

E liniste, aerul e puternic, vantul bate usor si se aud doar talangile caprelor cocotate de stanci iar peisajul te face sa-ti doresti sa ramii aici cat mai mult timp!

Opresti masina cobori incantat, apare chelnerul e un tanar inalt pe care il vom zari apoi si in anii urmatori... E pregatit sa-si intimpine musafirii, asa ca esti invitat pe terasa frumos amenajata cu mese largi, impodobite cu mici buchetele de flori. Privelistea face insa toti bani! Esti sus, stai la masa, iar imediat alaturi peste micul "zid" verde, in prapastia stancoasa se vad mici cararui iar jos si in fata pana la impletirea cu cerul albastru vezi marea...

Ridici ochii si... ceva mai departe in fata ta se ridica impunator Muntele Athos. E liniste se aude in surdina incet de tot incat sa nu tulbure atmosfera, muzica greceasca. Chelnerul te lasa sa-ti revii si cu meniul in limba romana iti va prelua comanda.

Vrem doar sa privim si sa ascultam... asa ca ne comandam doar cate un cafe frappe... Nu e loc de vorbit asa ca in liniste admiram peisajul... Sorbim incet bautura, este foarte buna si am vrea parca sa nu se termine... Locul e deosebit si in plus in acel moment nu mai e nici-un alt client.

Admiram in continuare marea, stancile din jur... Ne hotaram dupa un timp, sa vizitam si magazinul de ceramica aflat alaturi, loc de unde-ti poti procura diverse amintiri dar si cealalta terasa situata in partea stanga a tavernei.

Intram si in interiorul tavernei. Curatenie, zimbete, amabilitate si bun gust.

Cu greu plecam si le spun prietenilor mei sa retina bine aceste imagini si atunci cand le va fi mai greu (doamne-fereste!) sa si le aduca aminte. Asa am facut si eu...

E greu sa redai in vorbe frumusetea locului, dar fotografiile vorbesc mult mai mult decat un milion de cuvinte scrise...

Trimis de sandu.53 in 19.09.10 16:45:04

VIZUALIZĂRI: 7176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 taverna Panorama Kalamitsi -A dream you can live on!

creivean [19.09.10 18:32:21] »

Exceptional loc ai descoperit. Multumesc pentru ca ni l-ai aratat si noua. Felicitari pentru review si poze.

aLeXa10 [19.09.10 19:13:54] »

Superb... un loc de vis!

celeste [19.09.10 19:53:32] »

@sandu53, ff. frumos, dar cum se ajunge acolo? Banuiesc ca am fost pe aproape si o sa-mi para rau ca am ratat si de data asta. Felicitari!!!

sandu.53 [19.09.10 20:10:32] »

celeste ai fost la doi pasi... te duce drumul direct dupa ce ai trecut de Porto Koufo... iti apare pur si simplu in fata pe soseaua principala, ar fi trebuit sa cobori pe brat si apoi drumul soseaua urca pe partea estica a bratului... daca o sa cauti o harta a peninsulei Sithonia o sa vezi exact localitatile... parca imi pare rau ca ai fost atat de aproape de 2 locatii minunate la km putini -de Porto Koufo si Panorama Kalamitsi unde daca prinzi o zi clara si perfect senina ai niste peisaje extraordinare... dar sigur o sa ajungi si pe acolo si iti doresc succes.

sandu.53 [19.09.10 20:15:44] »

multumesc creivean, celeste, aLeXa10!

marcy74 [19.09.10 20:20:56] »

@sandu53, perfect adevarate cele relatate de tine. Parca retraiesc cu ochii mintii acel loc mirific de pe bratul Sithonia. Am oprit si noi acolo pentru a admira panorama ce ti se infatiseaza in fata ochilor... nu poate fi descris in cuvinte peisajul absolut senzational si acea culoare a Marii Egee asa cum se vede de acolo de sus, nici chiar de cei mai mari scriitori si pictori ai tuturor timpurilor! Felicitari pentru modul cum ai stiut sa pui in valoare un loc atat de special din mirifica Elada!

celeste [19.09.10 20:27:30] »

Data viitoare cu siguranta nu o sa ratez, chiar ca imi pare rau.

sandu.53 [19.09.10 20:28:31] »

multumesc marcy74 pentru cuvintele foarte frumoase si ma bucur ca esti pe aceiasi lungime de unda cu mine referitor la tot ceea ce se poate simti in acest locusor cfoarte drag mie si nu numai!

magdalena [20.09.10 08:19:11] »

Am inteles ca ati luat doar un caffe frappe, ati aruncat insa un ochi si pe menu? Asa, ca sa vedem ce se poate manca si la ce preturi...

Altfel, un loc de vis pare acolo! Multumim ca ne-ai impartasit si noua!

sandu.53 [20.09.10 08:27:54] »

da magadalena am fost de mai multe ori acolo si chiar daca am baut doar cate un caffe frappe foarte bun si care costa 3 euro, ne-am uitat si pe menu care era si in limba romana... preturile erau cam la fel ca in Kassandra la taverne poate cu 5% mai mult, lucru normal tinand cont de izolarea zonei si peisajele magnifice. Aveau toate preparatele care se servesc in tavernele grecesti de la mancaruri gatite specifice pana cele din peste.

Taverna este a unei familii din cate stiu pentru ca atat seful cel mare cat si cei tineri care te servesc seamana bine... in plus stiu si un pic romaneste inca de cum cobori din masina iti vad numarul si iti aduc meniul in romana... dar acolo mancarea e pe plan secundar, restul conteaza!

mariana.olaru [20.09.10 09:39:04] »

Într-adevăr, o descoperire ispititoare pare a fi acest loc. Fotografiile grăiesc şi ele despre acest mic colţ de rai grecesc...

adryana [20.09.10 13:50:36] »

magdalena, daca iti faci timp sa vezi si pozele mele de la aceasta taverna, am fotografiat si preturi care te intereseaza

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [20.09.10 18:43:20] »

Eu am si mancat de 2 ori acolo , mancarea e buna si produsele proaspete singura problema a fost cu ospatarul cel tanar, probabil unul din fii patronului care se apropia pe nesimtite de masa dupa ce vedea ca sunt farfurii goale si urla odata: "PLATES!" de ne speria rau, ca sa-i dam farfuriile goale.

sandu.53 [20.09.10 19:00:52] »

ionescunic poate glumea nu stiu ce sa zic ca altfel de fiecare data cand am fost acolo a fost amabil... am citit oricum ceea ce ai scris despre acest loc dar si despre celelalte din grecia si mi-au placut review-urile tale...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [20.09.10 19:12:20] »

Prima data in 2008 in octombrie cel tanar nu era, asa ca totul a decurs normal, iar in mai 2009 probabil, omul nostru a revenit din armata, care e destul de dura in Grecia, dureaza 12 luni si e obligatorie, poate din cauza asta ne-a speriat, fiind obisnuit cu ritmul cazon, probabil in scurt timp a fost instruit de tatal sau.

Si noua ne-a placut foarte mult acolo, de-asta am revenit si m-as mai duce acolo mai ales pentru vederea impresionanta asupra marii si statiunii Kalamitsi , dar si pentru diferenta de nivel si aranjamentul deosebit al tavernei. Este un loc ce nu trebuie ratat odata ajuns in Sithonia si se mai afla si la jumatatea drumului ce inconjoara peninsula.

tirol [23.05.13 10:05:03] »

@sandu. 53: superb review-ul! si deosebit de util pt cei care isi propun o vacanta ca a ta: Thassos 7 zile + Sithonia 5 zile

Recunosc ca nu am inca rezervare in Kalamitsi; imi poti recomanda una, pt 2 familii?

Tocmai am primit o oferta din aceasta locatie din partea House Stella. Imi puteti spune cateva cuvinte despre aceasta cazare? A remarcat-o careva?

Iti multumesc si... vacante la fel de reusite!

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.05.13 11:33:25] »

@tirol: salut si multumesc frumos pentru mesaj! recitindu-l acum mi s-a facut un dor imens de acest loc, de Sithonia, de Grecia in general... asa cum am mentionat acest punct unde este taverna aflat sus pe munte langa sosea este doar un loc de trecere unde te poti oprii sa admiri peisajul si eventual sa mananci ceva... jos langa mare se zareste si Kalamitsi turistic cu plaja si locuri de cazare insa din pacate nu am ajuns acolo si ca atare nu pot sa-ti dau, cu mare parere de rau, informatii despre locurile de cazare! noi am stat in Sarti aflat nu foarte departe de Panorama Kalamitsi... intuiesc totusi ca locul pe care-l vei alege va fi mai mult decat superb! vacanta placuta!

tirol [23.05.13 11:43:17] »

@sandu. 53: din nou, un sincer Multumesc! Nu este prima data cand iti simt ajutorul...

Acum sunt in negociere pt o vila cu 2 dormitoare, 2 bai, bucatarie (vom fi doua familii), pt 5 zile, (dupa alte 7 petrecute in Thassos), situata in Psakoudia, in apropierea marii.

Pana acum nu stiu mare lucru despre aceasta locatie, decat ca este la intrarea pe bratul Sithonia... ceea ce inseamna ca e atat de departe de Kalamitsi...

Ma mai gandesc, dar azi- maine trebuie sa iau o decizie. Sper ca ma vei ajuta din nou, Cu un sfat, cu ceea ce stii despre aceasta zona si obiectivele (daca sunt) din jurul acesteia

Acelasi gand bun!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.05.13 13:23:17] »

@tirol: Turul Sithoniei îl poți face pe îndelete intr-o singură zi, așa că nu-ți fă mari probleme. Eu prima oară cînd am fost la Taverna Panorama Kalamitsi aveam cazare pe Kassandra, în Kallithea, așa că... distracție plăcută!

tirol [23.05.13 13:50:06] »

@johnnyredlabel: iti multumesc!

Am in continuare o retinere, atat timp cat nu gasesc nici o referire (interna sau externa) despre proprietar, despre site. Chiar despre locatia Psakoudia.

Este prima vacanta in Grecia, este o vacanta surpriza pt famile. Sunt suficiente motive sa imi doresc sa nu gresesc in alegerea cazarii.

Vacante reusite!!

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.05.13 14:02:17] »

@tirol: e asa cum iti scrie @johnnyredlabel, Sithonia se poate face foarte usor, drumul e simplu si distantele sunt mici...

te poti oprii ici-colo pt. a face plaja sau pur si simplu doar sa admiri peisajele sau localitatile pt. ca o sa vezi chiar ai ce!

din pct. meu de vedere insa as prefera partea estica a Sithoniei unde peisajul este deosebit cu muntele Athos in departare! poti alege in general vorbind intre Vourvourou cu peisaje excelente exotice chiar, linistit insa, chiar prea mult, ceva mai scump ca preturi sau... Sarti mult mai dinamic, seara plin de viata, animat si cu o plaja lunga si excelenta, cu multe taverne si magazine si ceva mai ieftin!

in plus Sarti este bine amplasat mai spre centrul bratului si poti cu usurinta merge in orice directie (vezi asa cum am descris in review-urile mele)! insa nu vreau insa sa te incurc apropo de ceea ce deja ai "negociat" oricum te asigur ca peste tot e superb in Sithonia!

inca o data vacanta placuta!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.05.13 23:42:23] »

@tirol: Hai că mă bag și eu! O variantă bună este și Neos Marmaras, eu îl prefer și prin prisma faptului că este oraș, iar seara ai ce face... Personal iubesc locurile unde seara este mai animație... Pe de altă parte, Sarti este extrem de aproape de Portokali Beach, după părerea mea, una din cele mai frumoase plaje din Halkidiki, însă nu e așa animat ca NM. Orice ai alege, pînă la urmă contează tonusul vostru, care trebuie să fie pozitiv... Obligatoriu, doare ești în vacanță, așa ar spune orice grec... Vacanță plăcută și inspirație maximă!

webmaster70 [30.11.15 15:10:55] »

Mutat în rubrica "Taverne în Kalamitsi și împrejurimi, KALAMITSI [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

adryana, aLeXa10, celeste, magdalena, marcy74, sandu.53, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în zona Kalamitsi: