ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2010
ÎNSCRIS: 17.03.08
JUN-2009
2 AD. + 1 COPII

Excursii optionale ce se pot face din zona Hurgada sau din Sharm El Sheikh

Scriu aceste cateva informatii pentru a veni in sprijinul celor care vor sa mearga in vacanta in Egipt, dar si sa si vada cat mai multe acolo, pentru ca sunt multe de vazut.

Am fost in Egipt de doua ori, prima data la Hurgada, in 2005, hotel Sea Gull, detalii click aici. A doua oara am fost la Sharm El Sheikh, in 2008, Grand Hotel, detalii click aici

De fiecare data am stat cate doua saptamani.

Dat fiind faptul ca in Egipt sunt foarte multe “obiective”, prima mea recomandare este sa mergeti 2 saptamani nu doar una. Daca mergeti doar o saptamana, mai mult de jumatate va fi “ocupata” cu excursiile optionale si “refacerea” dupa acestea si va mai raman astfel doar vreo 3 zile de plaja si mare.

Excursii obligatorii – dupa parerea mea

O zi la Cairo, cu autocar

Fie ca este din Hurgada, sau El Gouna, Safaga, statiuni din apropiere de Hurgada, fie ca este din Sharm El Sheik, se pleaca noaptea, in jur de 01.00-02.00.

La unele hoteluri, daca anuntati dinainte la receptie/guest ralations ca plecati la Cairo, primiti noaptea inainte de plecare “pocket breakfast” – intr-o punguta. Nu este cine stie ce – un mar, o banana, o branza topita, o chifla, ceva de genul asta. La unele hoteluri este gratuit, la altele se plateste separat o mica taxa. De asemenea – daca anuntati – a doua zi la intoarcere aveti si “late dinner”, pentru ca intoarcerea este seara tarziu, dupa ora 23.00. Nici acest “late dinner” nu e cine stie ce – o supa, niste salate, ceva fripturi, dulcegarii, etc, dar este mai bine dacat sa ramai nemancat, dupa un drum istovitor de Cairo

Revenind la excursie - autocarele aduna turistii de la hoteluri si apoi se pleaca catre Cairo. Se merge toata noaptea fara oprire, se ajunge dimineata in Cairo, este ceva inimaginabil acolo. Orasul este imens, se zice ca are peste 20 de miloane de locuitori, o sa vedeti tot felul de contraste - pe bulevardele din centru masini de ultima generatie, alaturi de niste harburi ruginite de 30 de ani, sau carute cu tractiune animala. O sa vedeti cladiri de birouri, hoteluri celebre cu zeci de etaje, din sticla si beton, alaturi de cladiri darapanate “traditionale” egiptene, fara acoperis, fara geamuri, etc.

Se viziteaza o parte a Muzeului de Egiptiologie ( sala mumiilor se plateste separat), apoi se merge la Piramide si la Sfinx.

Sunt impresionante, dar nu cred ca e cazul sa dau detalii “tehice” acum. Trebuie sa mergeti sa le vedeti pe viu.

In piramida lui Kheops se poate intra – contra cost, separat, dar nu prea ai ce vedea inauntru. Langa piramida se poate vizita Muzeul Barcii Solare, platit separat, nu este inclus in pretul excursiei.

Veti fi agasati, haituiti chiar de catre negustori ambulati de diverse suveniruri, ocazii, etc. Nu cumparati nimic, nu-i bagati in seama, ca nu mai scapati de ei. Nu va urcati pe camile ca nu mai scapati de ei pana nu platiti o tona de bani.

Se ia masa la un restaurant in zona Sfinx-ului, sau in alta zona, depinde cu ce agentie mergeti.

Dupa - se viziteaza un “fabrica” de papirusuri si o “fabrica” de parfumuri. Din experienta mea – am constatat ca preturie la aceste doua “obiective” sunt mai mari decat in Hurgada sau in Sharm El Sheikh. Deci – in statiuni – puteti scoate preturi mai bune, daca negociati bine si fiind mult mai multe magazine, aveti diversitate mai mare.

Ordinea de vizitare a obiectivelor de mai sus poate sa difere, in functie de agentie, perioada, etc.

Pretul la acesata excursie depinde si el de agentia de la care se cumpara. La agentiile noastre + cele partenere din Egipt este mai scump, intre 70-90 Eur, dar ai ghid in limba romana de regula. Aceasta excursie se poate cumpara si din statiuni, sunt zeci de agentii, la tot pasul, care ofera excursii, iar pretul este mai mic, intre 50-70 USD, depinde de statiune, de loc, etc. Dar nu ai ghid in romana, ci doar in engleza, sau alta limba de circulatie internationala. Voi decideti de unde o cumparati.

Eu am fost in aceasta excursie in 2005, de la Hurgada. Este cea mai obositoare, dureaza aproape 24 de ore, dar merita.

Sfat - este bine sa aveti cateva sticle de apa la voi, in autocar si cand mergeti la piramide si la sfinx sa va luati cate o sticla, ca sa nu platiti cat nu face la samsari.

O zi la Cairo, cu avion

Este aceeasi excursie de mai sus, doar ca transportul este cu avionul si are toate transferurile incluse. Nu se pleaca noaptea, se pleaca dimineata, iar intoarcerea este seara.

Pretul este mult mai mare. Am vazut variante intre 250-400 Eur, la agentiile tur operatoare romanesti.

La fel, aceasta excursie o puteti cumpara din statiuni, la pret mult mai mic, dar cu ghid in limba engleza. Spre exemplu – am vazut anul trecut in centrul Sharm El Sheikh –ului foarte multe oferte de “last-minute” cu plecarea a doua zi dimineata spre Cairo, cu avion, etc, la 90-95 Eur.

O zi la Luxor, cu autocar – din Hurgada (am fost aici tot in 2005).

Se pleaca dimineata foarte devreme, deoarece distanta este cam jumatate fata de distanta Hurgada – Cairo. La fel – cereti, daca hotelul ofera asa ceva, “pocket breakfast” si “late dinner”.

Se viziteaza Valea Regilor, Templul Reginei Hatshepsut, Colosii lui Memnon si Templul din Karnak. Este ceva foarte impresionant – vezi pozele. Aproape ca mi-a placut mai mult decat la Cairo.

La Templul Reginei Hatshepsut a avut loc in 1997 acel sangeros atac terorist cand un grup de islamisti din Jihad au macelarit cu arme automate 59 de turisti prezenti in templu, detaliile le gasiti aici click aici

Imediat dupa asta, tot turismul in Egipt si in special in zona Luxor a “cazut”, dar apoi si-a revenit incet-incet, in special masurilor dure luate impotriva teroristilor de catre guvernul egiptean si totodata a masurilor speciale de protectie a turistilor.

In Valea Regilor se poate vizita – platit separat – mormantul lui Tutankamon.

Nu va dau detalii “tehnice” nici aici, pentru ca - in mare stiti despre ce este vorba - si este bine sa mergeti, sa vedeti la fata locului si sa auziti explicatiile ghidului.

Daca aveti si un ghid bun, este excelent. In general agentiile tour operatoare din Romania care au curse pe Egipt au ghizi buni, eu cel putin asa am nimerit.

Sfat – luati-va de la hotel minim 5 sticle de apa / persoana cu voi, pentru in zona Luxor este extrem de cald, mult mai cald decat in statiuni, sau la Cairo. Daca nu aveti apa asta la voi, veti da o caciula de bani pe cate o doza de apa, sau cola, la vanzatorii ambulanti de pe langa obiective.

De asemenea se viziteaza si aici o “fabrica” de prelucrare a alabastrului si o “fabrica” de parfumuri. Nu recomand sa cumparati nici de aici, in statiuni oferta este mult mai diversa si preturile mult mai negociabile.

Pretul excursiei este aproximativ acelasi cu pretul excursiei la Cairo si include ghid roman. In statiune puteti cumpara – evident – aceeiasi excursie mai ieftin, dar cu ghid care vorbeste engleza.

O zi la Luxor, cu avion – din Sharm El Sheikh

Din Sharm El Sheikh nu se poate ajunge cu autocarul la Luxor, doar cu avionul, caci Sharm-ul este pe partea cealalta a Marii Rosii.

Este exact aceeasi excursie, se pleaca dimineata, iar intoarcerea este seara, incluse transferuri.

Pretul este – evident - mai mare.

Exista si variante de excursii de 2 sau chiar 3 zile la Cairo, cu cazari incluse, dar nu merita – dupa parerea mea.

Aceste 2 excursii – la Cairo si la Luxor – sunt obligatorii, dupa parerea mea, daca ai ajuns in Egipt. Dar, asa cum ati vazut, sunt foarte lungi si obositoare. Dupa ce mergi la Cairo, iti trebuie cam o zi sa te refaci, de aceea recomand sa mergeti 2 saptamani in Egipt in loc de una, care este prea putin.

Alte cateva excursii ce se pot face din zona Hurgada-El Gouna- Safaga

Croaziera cu vaporasul la insula Giftun

Este de fapt o plimbare cu vaporasul pe marea Rosie, se pleaca dimineata in jur de 09.00 si se revine in jur de 16.00-17.00. Se fac scufundari pe la diversi corali dintre Hurgada si Giftun, se ia pranz pe vapor (paste, fructe, racoritoare, etc), se viziteaza insula Giftun si apoi retur. Preturi 20-30 Eur, in functie de agentie, locatie, etc.

Jeep safari in desert

Se pleaca dupa amiaza cu jeepul în desert, se vizitarea un sat de beduin, plimbare cu camila, cina traditionala si dansuri traditionale. Preturi 25-40 Eur, in functie de agentie, locatie, etc.

Croaziera cu vaporul cu fund de sticla

Dureaza cam doua ore, recomand pentru cei pasionati de fotografii.

Croaziera cu submarinul Sindbad

La fel - pentru cei pasionati de fotografii. Nu va imaginati cine stie ce submarin, este o un submarin mai mic, unii mai carcotasi de pe site-ul asta ar zice chiar ca este o “cosmelie”, dar se scufunda totusi cativa metri. In poza arata bine submarinul.

Alte cateva excursii ce se pot face din zona Sharm El Sheikh

Croaziera cu vaporasul la insula Tiran

Este o plimbare cu vaporasul pe marea Rosie, se pleaca dimineata in jur de 09.00 si se revine in jur de 16.00 - 17.00. Se fac scufundari in diverse locuri se ia pranz pe vapor (paste, fructe, racoritoare, etc), se da un tur pe langa insula si pe langa o epava si apoi retur. Preturi 20-30 Eur, in functie de agentie, locatie, etc.

Croaziera cu vaporasul la rezervatia Ras Mohamed

Similara cu cea de mai sus, dar se marge spre sudul statiunii si se viziteaza parcul national Ras Mohamed. Preturi 20-30 Eur, in functie de agentie, locatie, etc. Am scris despre aceasta croaziera aici click aici

Jeep safari in desert

Muntele Moise

Se viziteaza Muntele Moise, unul dintre cele mai inalte varfuri din Egipt, unde se zice ca Moise a primit de la Dumnezeu cele 10 Porunci

Manastirea Sfanta Ecaterina si statiunea Dahab

Se pleaca dimineata devreme spre Muntele Sfanta Ecaterina, se viziteaza manastirea apoi pranz si program liber pentru cumparaturi la Dahab.

Ultimele doua excursii se pot combina.

Croaziera cu vaporul cu fund de sticla, sau cu un submarin

La fel ca in Hurgada, este pentru cei pasionati de fotografii.

Karting

Sunt doua piste de karting in Sharm El Sheikh, despre una am scris aici click aici

Nu ratati seara o repriza de cumparaturi si distractie prin centrul Sharm-ului in Naama bay, sau puteti merge in sudul statiunii la Alf Leila Wa Leila si la mall-ul Il Mercato, despre ambele am scris aici click aici

In toate statiunile se pot organiza excursii combinate cu cursuri de scufundari, sau excursii la show-uri cu delfini.

De asemenea se pot face si excursii la Alexandria, iar din Sharm El Sheikh se pot face excursii in Iordania la Petra, respectiv la Ierusalim si Marea Moarta.

Cam asta ar fi pe scurt despre ce optionale se pot face in Egipt. In rest – distractie si balaceala placuta!

Ultimul sfat – cumparati-va din Romania un aparat foto subacvatic. Exista varianta de unica folosinta – cu un singur film, sau varianta cu carcasa ermetica – la care se poate schimba filmul. Se gasesc la magazinele specializate, de ex eu l-am luat de la Dechatlon Militari si costa mai putin decat in statiunile din Egipt. Veti fi uimiti de ce poze veti face sub apa, chiar si daca sunteti la nivel de amator in ale fotografiatului – am atasat cateva poze.

Mare noroc au egiptenii astia cu mostenirea pe care le-a lasat-o istoria, precum si cu Marea Rosie, care este superba.

Din punct de vedere al serviciilor sunt sub turci.

Trimis de presario in 19.09.10 11:37:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurgada, Sharm El Sheikh, Cairo, Luxor

VIZUALIZĂRI: 57648 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Submarinul Sindbad cu care se fac sufundari la Hurgada

sandu.53 [19.09.10 12:21:55] »

foarte util si interesant... un adevarat review fata de cele scrise chiar azi in 2-3 randuri. felicitari!

Alina Morar [19.09.10 13:01:25] »

Imi place mult! Tot timpul am fost fascinata de Egipt, piramide, mumii, am vazut multe filme, mi-am luat decoratiuni, dar de aici din Romania, ca in Egipt n-am fost inca.

webmaster77 [19.09.10 14:03:46] »

avand in vedere ca aveam deja sectiunea "Excursii optionale - Hurghada", am mutat aici acest review si am sters noua sectiune.

presario [19.09.10 14:19:26] »

webmaster77 - nu este nici o problema, doar ca review-ul se refera la Excursii optionale atat din Hurgada, cat si din Sharm El Sheikh.

creivean [19.09.10 14:24:25] »

Foarte multe informatii utile, intr-un review bine structurat. De citit pentru cei ce merg in Egipt. Felicitari @presario.

pepsi70ro [19.09.10 18:27:42] »

Foarte interesant review-ul, prima data cand am fost n-am prea stiut ce excursii puteam face, pana ne-am lamurit noi, jumatate de zi a trecut.

In schimb cine citeste reviewul tau va fi pe deplin documentat, felicitari!

costin1968 [19.09.10 18:39:30] »

Apreciez in mod deosebit acest review, atat de precis.

Am si eu o intrebare, intrucat plec in Hurghada in octombrie (a doua decada a lunii), ma bate gandul ca pe langa excursiile clasice --PIRAMIDE, LUXOR--sa incerc si o traversare a Marii Rosii, pana la SHARM/NAAMA BAY, in ideea de a vedea Manastirea SF. ECATERINA si/sau MUNTELE SINAI.

Ai cunostiinta de astfel de traversari HURGHADA-SHARM, si cat dureaza?

P.S. Cat costa aparatele foto subacvatice, din ROMANIA ,te rog?

presario [19.09.10 19:11:19] »

@costin1968 - distanta de la Hurgada la Sharm este relativ mica, dar le desparte marea.

Sunt curse zilnice cu avionul intre cele doua statiuni.

Am gasit si curse de ferryboat intre cele doua, click aici

click aici

si aici

Daca mergi cu ferry, cred ca te lasa in port la Sharm, adica in partea de sud, nu la Naama Bay, de acolo iei maxi-taxi, sau taxi.

Aparatele foto subacvatice costa cam 40-45 RON - cel cu carcasa ermetica, la care poti schimba filmul. Eu am luat anul trecut de la Decathlon Militari. Aveau si de unica folosinta, cu un singur film si erau ceva mai ieftine.

In Egipt sunt mai scumpe, intre 15-25 Eur, in functie de model, magazin, etc.

costin1968 [19.09.10 19:41:41] »

Domnule, esti perfect?

Multumesc!

presario [19.09.10 20:28:27] »

Da, da, asa zice si sotia.

Multumesc pentru voturi.

Michi [19.09.10 23:19:20] »

Splendid review si foarte documentat. Felicitari.Pentru noi, Egiptul a fost primul contact cu lumea de afara, in 1990. Nu se punea problema sa ne organizam singuri excursia asa ca inca odata felicitari pentru ca va descurcati fara agentii. Existau niste datorii ale Egiptului catre Romania si un mod de stingere a lor a fost punerea pe piata a unor oferte de turism. Am fost cazati la hotelul " Les trois pyramides" din Cairo construit de romani. La muzeul de egiptologie am fost de doua ori. La Hurghada care atunci era o statiune mica am dat pentru prima oara nasul cu aerul conditionat. Am mers patru zile cu vaporul pe Nil in conditii exceptionale dar ce ni s-a intamplat a fost de tinut minte. Am luat un taxi din Luxor impreuna cu inca doua persoane si dupa 3-4 ore de mers in desert cu fata morgana in ochi am ajuns la Abu Simbel. Grandios. Erau 45 de grade la umbra si apa luata cu noi era fierbinte ca un ceai. Va dati seama ce ar fi fost o pana de masina caci inafara de un post de graniceri, n-am intalnit pe nimeni pe sosea? La intoarcere soferul a atipit la volan si era sa ne rastoarne. Daca gasesc pozele am sa scriu despre excursia asta chiar cu patina depusa de cei 20 de ani care au trecut.

magdalena [20.09.10 08:10:31] »

Apreciez acest gen de impresii ca fiind extrem de utile celor care ajung in zona si care folosesc ca un adevarat ghid turistic pentru ca ne scutesc pe noi de o munca titanica de a cauta pe n site-uri!

Felicitari!

costin1968 [22.09.10 20:31:41] »

Am o prietena ce va fi la Sonesta in octombrie, visul ei din copilarie este sa inoate cu delfinii.

Ai cunostiinta, te rog, de asa ceva in Sharm sau Nabq Bay?

presario [24.09.10 22:30:30] »

@costin1968 - se poate face si o excursie optionala la un delfinariu, detalii aici

Acolo scrie si ca se poate inota cu delfinii.

Site-ul oficial al delfinariului este aici

costin1968 [26.09.10 12:28:15] »

MULTUMESC MULT!

Si problema Crizei?

Dar a finantelor Romaniei?

Sunt convins (pe bune), ca ai solutii!

ancamariagadea* [26.09.10 12:45:30] »

Excelent acest review, mai ales pentru cineva care doreste la iarna sa plece acolo.

antonio777* [05.06.14 00:17:32] »

Sal. Spune mi te rog, la ce ora e plecarea pt excursia Luxor si la ce ora intoarcerea?

nicolici88* [12.08.14 10:13:23] »

buna ziua,

pozele acelea clare atasate de la snorkeling sunt facute cu aparatul subacvatic? cum ati reusit sa le faceti format electronic? ati mers cu filmul la un centru specializat? cat a costat scoaterea lor?

m-ar mai interesa, era vreun fotograf specializat care sa filmeze in apa si sa vanda apoi cd-ul?

intreb deoarece la turci, la scubadiving faceau poze si filmaru sub apa si la finalul zileli dadeau cd. urile.

Multumim pentru minunata postare!!

maria63sorin [22.01.18 15:25:06] »

Minunat! Impresionant si documentat! Plecam in aprilie si va mulțumim pentru impresii. Ne'ati facut mai nerăbdători decât eram. Pacat ca stam 7 nopti dar speram sa vedem macar 10% din tot. Ce valută se schimbă la paritate buna si daca avem monezi euro le putem folosi?

Mulțumesc din nou!

Bodybuilder [21.08.18 01:00:07] »

Salutare. Dintre cei care ati stat la hotelul Seagull, imi poate spune cineva daca la acest hotel se da Pocket Breackfest si Late Dinner celor care merg in excursie la Cairo, cum am citit ca se da la unele hoteluri. Multumesc!

Marius_84 [29.08.18 14:01:16] »

@presario: De unde pot cumpara aparatul foto subacvatic la 40-45 RON - cel cu carcasa ermetica, la care se poate schimba filmul?

Multumesc

Nasshu [29.08.18 15:33:53] »

@Marius_84: mai bine cumperi asa ceva ( sau un medel asemanator în aceeași plajă de preț)

emag.ro/camera-video-spor ... rch-Action=view

Nu este o avere și e chiar foarte bună pentru prețul ei. Filmează, fotează, poate fi folosită și în mașină.

evolio.ro/camera-video-sp ... mart-4K-UltraHD

Vine la pachet cu carcasa și multe accesorii de prindere.

Dacă nu te grăbești, poți să urmărești produsul o vreme și sigur îl prinzi la un promo mai gras. Eu l-am luat sub 200 lei.

Alina Morar, antonio777*, Bodybuilder, costin1968, magdalena, maria63sorin, Marius_84, Michi, nicolici88*, presario, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: