ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2010
STATUS: CONSUL
SEP-2010

Fascinantul oras Rhodos - capitala insulei

Glykeria - Kato sto gialo

Inchei seria relatarilor dedicate insulei Rhodos cu un review despre capitala insulei, Rhodos town (Rodos in greaca), care este formata din 3 orasele: cel antic, cel medieval si cel modern. Orasul este inclus si in patrimoniul UNESCO. Partea moderna are cateva stradute exclusiv pietonale, pline de cafenele, taverne, baruri, cluburi, magazine de firma. Cele 3 mori de vant (doua sunt in curs de restaurare), farul Sf. Nicolae (o fortificatie ridicata in anul 1464), piata Nea Agora (sau New Market-piata noua) marginita pe o latura a ei de magazine cu prajituri locale, Palatul Prefecturii, Piata Elephterias, Institutul de Biologie Marina (Aquarium) sunt obiective care nu trebuie ratate. Din piata Nea Agora puteti cumpara, vederi, suveniruri, fructe, printre care si exceptionalii struguri albi, de o calitate foarte buna, cu un gust deosebit, fara samburi (acesti struguri nu ajung si pe la noi, din pacate), struguri rosii, foarte aromati, piersici si nectarine, pepene galben etc.

Intrarea in portul Mandraki este strajuita de 2 turnuri care au in varf o caprioara si un cerb. Se spune ca acum foarte multi ani, insula era plina de serpi si au fost adusi multi cerbi pe insula, pentru a scapa acele taratoare. De aceea cerbul este foarte pretuit in Rhodos. In portul Mandraki o sa vedeti iahturi de ultima generatie, vase mai mari sau mai mici care fac diverse croaziere (intre insule, catre coasta Turciei si catre alte locuri din insula Rhodos). Odata ajunsi la acvariu sunteti déjà la capatul insulei si veti admira muntii de pe coasta Turciei, apele cu nuante verzui-albastrui ale marii Mediterane (calme si linistite) si Egee (agitate, inspumate cu valuri). Aici se gaseste si plaja publica din oras, Elli Beach, cu sezlonguri, dotata cu dusuri, cu nisip pe partea de est si pietricele pe partea de vest.

Dar atractia principala este orasul vechi, care este locuit si are unsprezece porti de intrare. Pe oricare poarta intrati veti fi prinsi in magia medievala a orasului vechi, pavat in alb si negru, cu mozaicuri diverse, cu magazine de suveniruri, piete cu taverne si cafenele, cu ruine ale vremurilor trecute. Plimbati-va fara griji pe stradutele inguste, vedeti casele in care stau localnicii (unele au usile deschise si veti putea vedea in ce conditii locuiesc), odihniti-va pe bancutele asezate la umbra copacilor seculari din jurul pietelor, cumparati suveniruri pentru cei dragi si relaxati-va. Lasati-va fermecati de casele vechi, de zumzetul turistilor, sau iesiti de pe stradutele aglomerate si luati-o la stanga sau la dreapta pe orice alee.

Veti intalni si moschee ridicate de turci cu minaretele alaturate. Mergeti la Turnul cu Ceas si urcati pe scarile inguste pentru a admira panorama orasului vechi. Este cel mai bun loc pentru asa ceva si puteti filma si face poze minunate. Turnul a fost construit pe ruinele unui turn bizantin, care era conectat cu Palatul Marilor Maestri. In 1856 a fost distrus de o explozie, si in acelasi an a inceput reconstructia lui de catre Fehti Pasha. Mecanismul ceasului din turn are o vechime de 150 de ani. Cu siguranta, Turnul cu Ceas constituie un obiectiv care nu trebuie sa lipseasca din itinerarul vostru.

Biletul de intrare costa 5 euro (intrare gratuita pentru copii) si in acest pret intra si o binevenita bautura racoritoare pe care o puteti lua la coborarea din turn pe terasa alaturata, intr-o atmosfera relaxanta. Tot aici este si o toaleta gratuita (si ea binevenita!!!).

Stradutele poarta numele unor greci celebri in toata lumea: Socrate (cred ca este cea mai aglomerata straduta), Sofocle, Pericle, Aristotel, Pitagora, etc. Street of the Knights (Ippoton pe harta orasului) este cea mai importanta straduta din orasul vechi si va duce catre Grand Master Palace, care a fost construit secolul XIV. Palatul original a fost distrus in mare parte de explozia munitiei in anul 1856. Cand italienii au ocupat Rhodosul in anul 1912, ei au reconstruit palatul ca resedinta de vacanta pentru Victor Emanuel al III-lea al Italiei, iar mai tarziu pentru Benito Mussolini. Aceste nume pot fi vazute pe o placa din apropierea intrarii. In anul 1948, Rhodosul si restul insulelor Dodecaneze au fost transferate Greciei, iar palatul a fost transformat in muzeu.

La fel ca si in Lindos, incaltarile adecvate (nu papuci de plaja) va vor asigura un mers confortabil pe stradutele pietruite, strabatute zilnic de mii de turisti din toata lumea. In afara cetatii puteti sa va plimbati pe aleile cu palmieri mergand pe la umbra zidurilor ridicate acum sute de ani de cavalerii Sf. Ioan pentru a proteja orasul de pericolele venite de pe mare.

In orice statiune sunteti cazati puteti ajunge foarte usor in Rhodos cu autobuzele locale. Orarul lor il puteti vedea dand click aici

Sper, ca prin aceste cateva review-uri despre insula Rhodos, sa va fi trezit interesul de a vizita aceasta minunata insula, pentru ca MERITA. Mie personal mi-au fost intrecute asteptarile si mi-as dori foarte mult sa pot revedea cateva locuri deosebite, care mi-au ramas in suflet, precum si alte locuri pe care nu le-am putut vedea din lipsa timpului.

Όμορφες διακοπές - Ómorfes diakopés- Vacante frumoase!!!

Trimis de BOGDAN DSN in 18.09.10 12:28:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In portul Mandraki este cladirea Evangelismos.

creivean
[18.09.10 13:10:33]

Bogdan, cu riscul de a ma uda (la ce ploaie ii la noi), nu pot sa spun decat: Jos cu Palaria. Incantator.

celeste
[18.09.10 13:50:42]

De cand vroiam sa ajung la Rhodos, dar datorita tie aproape. ca am ajuns. Felicitari...

pepsi70ro
[18.09.10 15:10:49]

Dupa ce m-ai facut sa vorbesc singur dupa episodul Austria, acum vrei sa repeti figura si cu Rhodos... ei, drept sa-ti spun ti-a reusit! Felicitari!

Sanziana
[18.09.10 15:51:25]

si tricoul? unde e tricoul? ")))))))))))

Bravos stimabile, te intreci pe zi ce trece

[18.09.10 20:17:14]

@BOGDAN DSN daca ne spui si cum se traduce titlul melodiei, atasata, raman dator cu un ouzo!

[18.09.10 21:59:31]

Multumesc pentru aprecieri... sper ca prin descrierile facute si prin poze sa va fac sa va doriti sa vedeti insula Rhodos.

sanziana - tricoul a fost dar nu a mai aparut in poze!

webmaster13 - aici m-ai prins, chiar si incheierea review-ului a fost facuta cu ajutorul lui ''translate''. Nu stiu ce inseamna titlul, dar poate ne ajuti.

oricum melodia este minunata.multumesc

presario
[19.09.10 09:31:07]

Excelenta descrierea Rhodos-ului, felicitari BOGDAN DSN!

Alina Morar
[19.09.10 10:52:35]

Pe mine m-ai convins sa ajung si pe aici, sper, candva.

Mai ales dupa ce ai descris, asa de frumos si Austria, tara mea preferata, inseamna ca neaparat si Grecia este un MUST SEE.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.09.10 13:11:51]

O traducere aproximativa a Kato sto gialo este: Jos pe plaja

Impartim ouzo?

[19.09.10 21:03:06]

Ma bucur ca prin aceste review-uri am reusit sa va conving sa ajungeti pe insula.

presario-multumesc mult.

Alina - ambele tari imi plac foarte mult... fiecare cu specificul ei. Cu siguranta Rhodos este (dupa cum bine zici) must see.

Andox - multumim de traducere... si sigur ca da, poti sa imparti ouzo cu webmaster si putin de tot pentru mine

Eleni
[21.09.10 08:58:08]

de cite ori o sa vreau sa retraiesc zilele minunate din rodos o sa-ti recitesc review-ul

[21.09.10 12:07:23]

Eleni - multumesc mult, asa este au fost zile minunate.

Eleni
[21.09.10 13:22:01]

cred ca ne-ar mai trebui un concediu, sa luam straduta cu straduta din old town...

michaela_19
[11.08.11 17:21:10]

Bravo Bogdan, intr-adevar prin descrierile facute si prin poze m-ai convins sa imi doresc sa vad insula Rhodos.

Ai votul meu!

... Asa ca la sfarsitul acestei luni, pe 29 august, plecam in Rhodos sa "cunoastem" fiecare straduta incarcata de istorie si cultura.

dianabzs
[15.08.11 13:59:35]

minunate randuri. trecut la "must see"!

[07.09.12 14:28:03]

Mutat la rubrica "La pas prin Rhodos Town" (nou-creata pe site)

Alina Morar, BOGDAN DSN, celeste, dianabzs, Eleni, michaela_19
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Rhodos Town: