ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
SEP-2010

Panorama frumoasa asupra orasului

Vreau sa-l contrazic putin pe colegul care a mai scris despre Cetatuie. Nu stiu cand a fost el ultima data, eu am iesit la plimbare, foarte des, mai ales acum vara cu copilul.

Nu e deloc mizerie, poate e mizerie, pe cararile secundare pe care se urca pe Cetatuie. Chiar il consider un loc foarte curat, plin de vegetatie, e o placere.

Tot pe Cetatuie este si Hotel Belvedere, unde cand eram micuta mergeam frecvent cu parintii mei, unde spuneau ca era foarte buna cafeau cu frisca, eu tin minte ce bune erau prajiturile. Mergeam la cofetarie sau la barul hotelului. In holul hotelului, tin minte ca era un shop, unde plata produselor se facea doar in dolari. Tin minte ca o data m-au dus si pe mine la discoteca. La subsolul hotelului era bar de noapte.

Sa revenim la Cetatuie. Mai ales daca aveti copii, e o plecere si pentru ei si pentru voi. Pentru ei exista un parc cu toate jucariile posibile, unde se pot distra in voie, iar parintii se pot plimba prin zona plina cu pomi si verdeata, admirand si casele care s-au construit in zona.

Apoi facem un tur al zonei, trecem pe langa cladirea unde a fost executat Profesorul Sas Stephan Ludwig, trecem pe langa santurile de aparare, acum acoperite cu iarba, ajungem la Hotel Belvedere, coboram pe o alee pe care toamna si-a spus deja cuvantul. Era plin de frunze ruginii.

De aici avem o panorama superba asupra orasului Cluj-Napoca, oras unde locuiesc si pe care-l indragesc, mai ales acum dupa ce s-au facut noi amenajari in zona Casei lui Matei Corvin, aceasta straduta a devenit pietonala, au rasarit multe terase mai mari sau mai micute, dupa parerea mea e ca si in Centrul vechi din Salzburg. Apoi, iarasi centrul e in continua schimbare. S-a gandit cineva sa modernizeze si orasul nostru.

Nu am sa intru in istorie, Cetatuia e un loc superb in centrul Clujului, alaturi de Parcul Mare, care e situat la poalele ei, pe malul Somesului Mic.

De pe aceste alei ale Cetatuii se observa, mai ales, turnurile bisericilor frumoase din Cluj, cladirile mai impunatoare si avem o priveliste frumoasa si asupra cartierelor noi, care s-au facut, asupra Dealului Feleacului, spre Muntii Apuseni.

Seara e o placere sa te plimbi pe aici, orasul luminat se vede foarte frumos.

Apoi trecem pe langa Monumentul Eroilor Neamului, coboram pe scari si ajungem la Terasa Pergola. Mie imi place mult aceasta terasa. Cand eram la liceu, Liceul Economic e foarte aproape, veneam cu colegii la suc, ce amintiri...

Aceasta terasa este situata in apropierea scarilor de acces din Centru, daca alegeti varianta cu urcatul pe jos. Pe aceste scari, am urcat si noi pentru a ajunge inapoi la masina, scarile urca prin padurea de castani, frumoasa, relaxanta, apoi prin tunel pe sub o alta cladire a Cetatuii.

Cei care veniti in Cluj si aveti putin timp liber vizitati si aceasta zona neaglomerata si relaxanta.

Apoi am trecut si pe langa Stadionul CFR si intersectia 7 Strazi. Da 7 strazi, bine ati citit.

Multe locuri frumoase are Clujul. Acesta e unul dintre ele.

Trimis de Alina Morar in 18.09.10 09:49:59

VIZUALIZĂRI: 3489 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una dintre cele 3 cladiri ale Cetatuii

creivean
[18.09.10 11:38:21]

Cand eram elev, la Baritiu, pe 1 Mai, faceam P.T.A.P. -ul (pentru cei mai tineri: Pregatirea Tineretului pentru Apararea Patriei), sus pe dealul Cetatuii si ai dreptate, esta o zona superba.

Iar Belvedere era unul din cele mai bune hoteluri din Cluj.

Iti multumesc ca mi-ai amintit de vremurile alea foarte faine.

pepsi70ro
[18.09.10 15:18:32]

Am fost si eu de cateva ori la Cetatuie, intr-adevar privelistea este minunata iar relaxarea pe masura, felicitari!

[18.09.10 22:42:59]

@Alina Morar

Si eu sunt clujean si, pentru mine, Clujul este cel mai frumos oras din lume. Nu crezi, totusi, ca noi putem fi (si chiar suntem) subiectivi? Ar trebui sa lasam pe altii sa dea note orasului nostru.

[18.09.10 23:00:09]

S-a scris despre multe hoteluri si pensiuni din Cluj, unde s-au cazat si ce au vizitat, dar nimeni, cat am citit eu, nu a scris despre acest loc si ma gandeam sa dau o idee pe viitor celor care vin si viziteaza Clujul.

Nu vreau sa zic cat de mult imi place Clujul, fiecare isi vede orasul in care locuieste, cel mai frumos, cel mai cel si de aceea nu am scris pana acum nimic si nu voi mai scrie, eventual voi pune doar poze, dar m-am enervat cand am citit celalat review si poate lumea si-a facut o impresie proasta despre acest loc.

Si de aceea n-am intrat in descrieri academice si istorice.

Si eu iubesc Clujul, dar nu-l voi "promova", nici nu ma pricep sa fac compuneri...

Imi place mult si de cand s-a transformat si inca se mai lucreaza, sa speram ca va iesi mai frumos.

[18.09.10 23:27:58]

@Alina Morar

Care review te-a enervat? Am impresia ca mi-a "scapat".

[18.09.10 23:33:48]

Acesta este, nu stiu daca am pus bine, ce am pus, e a lui toatacoma si acum am citit ca, de fapt asa a scris despre toate locatiile in care a fost, daca a fost.

M-am mai linistit, vorba aceea.

pepsi70ro
[18.09.10 23:48:06]

Ala nici macar review nu este, te-ai enervat degeaba

[18.09.10 23:50:13]

@Alina Morar

Am gasit observatia respectiva pentru ca review nu se poate numi. Pentru atata lucru te-ai enervat? Poate in ziua respectiva chiar asa arata locul. Cei de la salubritate or fi avut zi libera atunci.

Toate cele bune pentru tine si pentru Cluj!

[19.09.10 08:51:44]

Nu, nu m-am enervat, dar era singurul care a scris. E un loc preferat al meu din Cluj si nu am putut lasa sa fie asa ).

presario
[19.09.10 09:38:33]

Felicitari pt descriere!

Cred ca ar trebui sa-mi fie rusine, am fost in Cluj de zeci de ori, chiar si la Belvedere si niciodata nu am fost la cetatuie. O sa merg data viitoare, ca nu intra zilele in sac.

webmaster20*
[19.09.10 09:43:19]

Nu cred ca este vreo diferenta intre subiectivitatea cu care notam un obiectiv din localitatea de resedinta sau din alta parte, in orice caz, regulamentul nu prevede acest aspect astfel incat notele raman.

[19.09.10 10:59:14]

Bine, in concluzie, cei care veti veni sa vizitati Clujul, neaparat, dar numai dupa ce v-ati plimbat prin CENTRU, faceti-va putin timp si urcati pe Cetatuie la o simpla plimbare sau la o cafea, un pahar de vorba... admirand si altfel Clujul.

mariana.olaru
[19.09.10 13:08:36]

Acest pătimaş review mi-a plăcut foarte mult şi tot atât de mult mi-ar plăcea să văd cu ochii mei Cetăţuia. Ştii cumva de ce locul se numeşte aşa? Există ruinele vreunei cetăţi pe acolo?

[19.09.10 13:39:09]

Da, a fost construita de austrieci, cand au pus stapanire pe Transilvania si aceasta cetatuie a fost ridicata pentru un mai bun control asupra orasului. Se mai folosea si pe post de inchisoare.

Acum, in picioare, au mai ramas doar 3 cladiri si ceva ziduri. Nu e o cetate. E un deal de unde se vede aproape tot Clujul. In mijlocul ei s-a construit Hotel Belvedere.

Ziduri sunt in centru, Bastionul Croitorilor, Turnul Pompierilor si altele.

Istoria o gasiti aici si aici

bessondm
[19.09.10 13:53:06]

Si pentru mine Clujul este unul dintre cele mai frumoase orase ale noastre, asa ca te felicit pentru cerbicia cu care ii scoti in evidenta partile faine... ca, de urat, suntem satui, daca vrem sa vedem numai partile negative, e simplu, nu trebuie vreun efort deosebit. Ca doar si in Budapesa sunt mucuri de tigari pe jos, daca stai sa cauti nod in papura... in loc sa ridici capul sus si sa vezi Palatul Parlamentului sau oricare alt simbol al orasului...

ascent
[19.09.10 14:19:01]

De mult timp imi doresc sa vizitez Clujul despre care am auzit si citit numai cuvinte de lauda! Felicitari pentru ceea ce ai scris si pozat!

biancuta
[23.09.10 01:30:12]

Nici eu nu am ajuns la Cetatuie, dar sper sa ajung in viitor! Bun si pontul despre parcul de copii, nu se stie cand suntem in Cluj si avem nevoie!

[23.09.10 14:28:58]

@ALL

Cand veti ajunge prin Cluj, dati un semn si poate ne intalnim la o cafea.

Va astept pe toti!

[23.09.10 14:43:46]

@ Alina Morar

Pe bune?

Eu in 10 minute-s acolo, faci cinste?

Glumesc.

[23.09.10 14:57:27]

Ha, Ha, da, dar stii cum facem? Eu iti fac cinste tie, iar tu la restul cand vor veni in Cluj. Si o sa am grija sa fie cat de multi! )). Ok?

Si eu am glumit

[23.09.10 16:06:28]

@Alina Morar

Si eu care ma bazam pe faptul ca ai dat lovitura la Casinoul din Monte Carlo!

magdalena
[16.12.10 22:14:09]

Un alt oras ratat pe lista mea, dar de notat!

[01.02.22 14:04:48]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Parcul Cetățuia» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Clujul şi împrejurimile]

Alina Morar, ascent, bessondm, biancuta, Flaviu, magdalena