ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010

Extrem de nemulțumit
    Către satisfăcător
    Foarte nemulțumit

Conditii foarte proaste

Uitandu-ma prin fotografiile de familie, am dat de un CD cu fotografii de la Hotelul Mures, hotel unde ne-am cazat în august 2008. Mi-am adus aminte de conditiile destul de proaste de acolo. Am vazut ca pe „Am fost acolo”, sunt singura, pana în momentul de fata care am scris despre acest hotel, probabil singura fraiera care a fost pe acolo.

Cand am fost cazati aici, nu stiam de existenta acestui site, foarte util si folositor în opinia mea şi am ajuns la acest hotel, fara a avea prea multe referinte despre el, criteriul principal fiind pretul scazut al cazarii. Am dat atunci 70 de lei pe camera pe noapte. Discutam cu sotul meu despre unele locuri pe unde ne-am cazat în vacantele noastre si au fost cateva hoteluri unde nu am fost prea multumiti de conditiile pe care acestea le-au oferit, (între care si acest hotel) şi am ajuns la concluzia ca mai bine sa dam un ban în plus, dar sa avem conditii mai bune, deci pe viitor o sa fim mai atenti în aceasta privinta (acum avem si de unde sa luam mai multe referinte-AFA).

În acest sejur am mai fost cu o familie, ajungand în statiune, ne-am uitat putin prin zona, pana sa ne cazam aici am mai fost si la alte cateva hoteluri, pentru a studia ofertele existente. Am ajuns la acest hotel, am cerut sa vedem o cameră, am vazut cum este, cealalta familie a insistat sa stam aici spunand ca pretul este foarte bun si nu o sa fie nici o problema. Pana la urma am acceptat cu conditia sa stam doar doua nopti aici, sa vedem cum ne simtim si apoi vedem ce facem. Dupa cele doua nopti cazati aici, vazand cum este, ne-am luat frumusel talpasita şi ne-am dus la alt hotel.

Buuuun. Sa începem descrierea. Timpul necesar pentru a ne caza, a fost destul de scurt, nu a durat mai mult de cateva minute. Hotelul are cinci etaje, arata ca un fost camin de nefamilisti, dar fata de altele unde s-a mai varuit pe ici pe colo, s-a mai pus un geam termopan, o gresie, o faianta, iar unde erau mai vechi, înlocuite cu unele mai noi, aici, nimic-nimic. Partea exterioara arata ca acum douazeci-treizeci de ani, cand a fost dat în folosinta. Camera este micuta, are doua paturi vechi, cred ca de cand era bunica fată, are niste pături, din acelea care erau odata pe la spitaluri (poate mai sunt si acum). În anumite zone ale camerei şi mai ales pe la colturi se afla mucegai. Pe jos, se afla o mocheta care de-a lungul timpului a fost taiata, murdarita, patata, arsa cu tigara, etc, avand un aspect total neplacut. Nu are nici televizor si nici racitor în camera. Le poti închiria contra cost de jos de la receptie. Televizor am putut închiria, unul mic sport, cu o telecomanda super uzata şi „bandajata” cu banda adeziva. Racitor nu am mai apucat sa închiriem pentru ca nu mai erau, ele sunt putine în comparatie cu numarul de camere existente în hotel.

Fereastra era din lemn, cum erau odata, nu se închidea, manarul de deschidere era vai de viata lui, geam termopan – nu cred ca au auzit vreodata ce înseamna acest lucru.

Am stat si la etajul cinci, unde era o caldura foarte mare, transpirai mai tot timpul în camera, si aveai mai tot timpul un disconfort, din cauza caldurii.

Si acum, bomboana de pe coliva – baia, ceva ce n-am mai vazut pe unde am fost, fara gresie pe jos, faianta era alba, mică, de cand s-a facut cladirea, unele portiuni de faianta probabil de-a lungul timpului s-au spart sau au cazut de pe pereti, pentru ca era înlocuita cu alta faianta mai mare, dat tot alba. Cadita de dus era super uzata, murdara, veche, nici nu mai stiu cum sa o descriu. Rezervorul de apa de la W. C. era din acela vechi, suspendat, ruginit, nici macar nu au dat si ei cu putina vopsea pe el. Ce sa mai, baia a fost cel mai îngrozitor lucru de aici.

Camera avea un balcon de unde puteai sa admiri privelistea din zona. De curatenie ce sa va spun ca în cele trei zile cat am stat aici nu am vazut pe nimeni la fata, dar sa-ti mai schimbe prosoape sau lenjerie, (nici nu m-a mai interesat pe mult acest lucru, ma gândeam sa plec mai repede de aici). Am încercat în aceste trei zile sa stam cat mai putin în camera şi cat mai mult pe plaja, prin statiune. Hotelul nu are un restaurant al lui propriu-zis, langa acesta se afla o autoservire care deserveste cateva hoteluri aflate în imediata apropiere a hotelului Mures.

Noi am mancat prin diferite terase aflate prin statiune.

Hotelul era ocupat în proportie de 60-70%, ceea ce ma duce cu gandul ca lumea vine la mare, pentru a se bucura de soare si de apa şi se cazeaza la hoteluri cum este acesta, unde sunt locuri de cazare destul de proaste, probabil se gandesc la faptul ca pentru cateva zile nu este nici o problema sa te cazezi în asemenea conditii, dar nu este asa (m-am convins pe propria piele).

Cu personalul de la hotel nu prea am avut ce sa discutam, doar fetele de la receptie tin minte ca încercau sa fie cat puteau de amabile, probabil încercau sa mai compenseze conditiile "extraordinare" de aici.

Hotelul era destul de aproape de plaja, la aproximativ 200 de metri. Plaja în aceasta zona era ocupata cu persoane cam pe jumatate, cu nelipsitele puncte negative de pe litoralul romanesc – scoici sfaramate, mizerie pe nisip, alge, etc. În plus sunt zone unde lipseste nisipul si predomina pietrisul. Bine ca timpul l-am prins frumos si apa a fost calduta, tocmai buna de balaceala.

Decat sa mai vin vreodata la acest hotel, sau la unul la fel ca acesta, mai bine închiriez un apartament sau o garsoniera de la particulari. Tare as fi curioasa daca de atunci si pana acum s-a schimbat ceva în bine la acesta locatie.

Trimis de fluturas1* in 16.09.10 18:38:35
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 2731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fluturas1*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P20 Se observa plaja - fotografie facuta de la înaltimea camerei de hotel.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

fluturas1*AUTOR REVIEW
    [16.09.10 20:11:53]

Am uitat sa va spun despre un lucru pozitiv (printre putinele de altfel), hotelul dispune de o parcare destul de mare, unde erau mai mereu locuri libere de parcare.

pepsi70ro
    [16.09.10 21:23:46]

Bine ar fi fost sa se schimbe in bine, adica eu asa sper. Frumoasa prezentare, felicitari!

alinutzza140*
    [17.09.10 13:32:46]

Pacat ca nu se investeste sa se renoveze acest hotel. Poza cu nr. 8 este deprimanta.

magdalena
    [17.09.10 15:36:15]

Probabil ca uneori te cazezi unde vezi cu ochii, daca nu ai alta solutie si esti acolo.

Arata de pe vremea lui Pazvante... , cand ma uit la baie...

alinutzza140*, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂMureș Hotel: