ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010
DE Cris
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 12.04.08
SEP-2010

Thassos, insula care ne-a fermecat

Am petrecut la inceputul lunii septembrie 8 zile minunate in Skala Potamia, timp in care am incercat sa imbinam plaja cu plimbarea, pentru a vedea cat mai mult din aceasta frumoasa insula de care ma indragostisem doar citind povestirile celor care au fost acolo. Si totul a fost exact cum mi-am imaginat, poate chiar mai frumos pentru ca e greu sa exprimi in cuvinte ceea ce vezi acolo.

Deci pentru 3 zile am inchiriat o masina, Kia Picanto, cu 75 euro, iar pe benzina am mai dat 25 euro. Luasem o harta de pe ferry, care a fost suficienta, pentru ca nu am fost pe drumurile off road.

Luni la ora 10 am luat masina si ne-am hotarat sa mergem inspre Limenas si de acolo pe partea de vest, pentru a avea marea pe partea noastra si pentru a putea opri mult mai usor atunci cand vedeam un peisaj frumos. Acest sfat l-am citit aici si ii multumesc celui care l-a scris pentru ca nu cred ca m-as fi gandit la asta atunci cand alegeam sensul de mers.

Ajunsi in Limenas am lasat masina in port pe langa ferry, si ne-am plimbat prin statiune. Limenasul nu ne-a placut prea mult la prima vedere (dar la a doua da), poate pentru ca veneam din linistea din Skala Potamia iar aici am gasit multe terase, multe masini, multa lume. Asa ca am stat un pic, ne-am plimbat pe faleza si am plecat pe partea vestica a insulei.

Urmatoarea oprire a fost la plaja Pachis, o plaja care mie mi-a placut foarte mult si care mi-a ramas la suflet. Era cu nisip fin, amenajata cu sezlonguri si umbrelute, iar la marginea plajei erau pini. Mi s-a parut foarte frumoasa.

Pe partea vestica am mai oprit in Skala Rachoni, in zona portului, unde aveau banci si erau multi palmieri, mi-a placut dar nu cred ca as opta pentru cazare acolo.

Din Skala Rachoni am plecat spre Skala Prinos, unde am vazut portul din care pleaca ferry spre Kavala si am gasit o terasa frumoasa unde am baut un frappe. Era o terasa cu multa verdeata, racoroasa, cu leandri infloriti. Perfect pentru a sta un pic la umbra pentru ca deja era foarte cald. Acolo pe doua frappe-uri am dat 4 euro.

Din Skala Prinos pana la Tripiti nu ne-am oprit decat pentru a face poze si pentru a filma, dar asta inseamna ca ne-am oprit foarte des pentru ca la fiecare colt era cate un peisaj pentru care merita sa opresti masina. Mi-a placut ca in aproape toate locurile cu peisaje superbe era loc special pentru a opri si erau si niste mici locuri de popas acoperite, pentru a sta la umbra.

Plaja Tripiti este iarasi o plaja superba, cu nisip fin iar apa are o culoare ireala. Totusi plaja era foarte aglomerata si din cate am vazut apa era destul de adanca aproape de mal.

Urmatoarea oprire a fost plaja Metalia, la care am coborat cu masina pe un drum forestier. Plaja Metalia este o plaja care iarasi mi-a placut foarte mult, era foarte putina lume, iar nisipul era foarte inchis la culoare. In apa nu am intrat, dar de la cei care au fost am inteles ca sunt pietre. Aici la Metalia am vazut ca este si o terasa, un pic mai sus decat plaja, de unde cred ca ai o priveliste superba.

De la Metalia am mers la Iris Gold, un loc pe care merita sa il vizitati chiar daca nu aveti nimic de cumparat. Este intr-o gradina superba, pe margine are o terasa cu vedere la masa. Terasa are mese si scaune iar in capat sunt dozatoare cu sucuri si cafea. Banuiesc ca terasa a fost gandita pentru sotii care isi asteapta sotiile intrate in magazin si care cu siguranta nu ies prea repede, dar nu s-au gandit ca si barbatii vor ramane fascinati de bijuteriile de acolo. Asa ca terasa era goala, dar dupa ce am iesit am stat acolo sa bem o cafea si un suc, privelistea este minunata.

Cand am terminat am trecut prin Limenaria si Potos dar nu am oprit pentru ca era deja ora 5, asa ca am mers direct in Theologos. Masina am lasat-o la intrarea in sat, pentru a ne plimba pe jos pe acele stradute inguste.

In Theologos ne-a placut, parca erai in alta lume, era liniste, nu era aproape nimeni pe strada, am vazut casute vechi si frumoase dar si cateva case noi. Am trecut si pe langa cateva magazine cu produse traditionale.

Fiind deja aproape seara si fiind in Theologos nu puteam sa nu ne oprim sa mancam. Asa ca am ales taverna Stelios, si nu am regretat, pentru ca ne-a placut foarte mult. Taverna are o terasa mare, cu muzica greceasca in surdina, cu foarte putine mese ocupate, aici mi s-a parut ca am surprins cel mai bine spiritul Greciei. Cum am ajuns am fost imediat intampinati si condusi la masa, ni s-a pus fata de masa cu harta insulei Thassos si ni s-au adus meniurile. Pana sa ne hotaram ne-au adus din partea casei cate un paharel de tsipuro, o carafa cu apa cu gheata si o salata de ardei copti. Sotul meu a mancat ied, foarte bun, si eu am luat feta la gratar care mi-a placut foarte mult si musaca. Am mai luat suc si un pahar de vin si am platit tot in jur de 20 euro.

Cand am plecat din Theologos era deja trecut de 7, asa ca am venit incet spre casa, urmand ca partea estica sa o facem a doua zi.

A doua zi am plecat dimineata si am mers pe partea estica pana in Limenaria, un orasel care ne-a fermecat, care are o faleza frumoasa plina de terase, pe care am stat sa bem un frappe si sa mancam o placinta cu branza. Plaja nu mi-a prea placut pentru ca este mica, dar nu era deloc aglomerata.

Din Limenaria am plecat in Potos, statiune care nu ne-a placut mai deloc, mi s-a parut aglomerata, obositoare. Plaja, cel putin in zona in care am fost noi era ingusta, plina de sezlonguri aproape lipite unul de altul.

Dupa Potos urmatoarea oprire am facut-o la Psili Amos, o plaja despre care citisem si pe care imi doream foarte mult sa o vedem. Intr-adevar ne-a placut foarte mult dar era foarte aglomerata, toate sezlongurile erau ocupate. Acolo am gasit o terasa si un bar super, asa ca am stat la o cafea si un suc si am admirat plaja. Intr-adevar este o plaja excelenta, unde mi-ar placea sa petrec o zi intreaga.

De la Psili Amos am plecat la Manastirea Arhanghelul Mihai, un loc care trebuie neaparat vazut. Stiind ca nu ai voie in pantaloni scurti am luat in masina pantaloni lungi si fusta pentru a ne schimba, dar am vazut la intrare ca dadeau fuste si pantaloni celor care nu aveau, asa ca nu are rost sa va luati cu voi. Din pacate biserica este tot in constructie si nu se poate vizita, asa ca am intrat doar in capela micuta in care am putut aprinde lumanari si sa ne linistim sufletul. Este ceva deosebit. Bineinteles ca am vizitat si magazinul manastirii, am facut cumparaturi, erau o gramada de lucruri frumoase, de la iconite si cruciulite pana la suveniruri.

De aici am plecat spre Panagia fara a mai opri decat pentru poze, nu am mai coborat nici la Aliki, pentru ca plaja era foarte aglomerata.

Panagia este un loc care ne-a placut mai mult decat Theologos si este locul in care mi-am dorit foarte mult sa revin, asa ca a doua zi am mers iarasi. Aici gasiti aceleasi stradute inguste, cu magazinase cu produse traditionale dar si cu suveniruri, aici veti vedea batranii greci stand pe un scaun la poarta, discutand sau jucand table. In Panagia am mancat foarte bine la taverna Elena, care avea terasa chiar in piata din mijlocul satului. Tot din Panagia am cumparat cele mai bune prajituri pe care le-am mancat vreodata, prajituri la kilogram, dar si baclava, care este un vis pentru iubitorii de dulciuri (ca mine).

Ultima zi in care am avut masina am petrecut-o la Paradise Beach, o plaja superba. Masina am lasat-o sus si am coborat pe jos, pe un drum forestier prin padure, ziceai ca esti la noi pe drumul spre Poiana Brasov.

Plaja este superba, merita sa ii rezervi o zi intreaga. Nisipul este fin, apa curata si erau si ceva valuri. Norocul nostru a fost ca era doar o treime ocupata, totusi nu stiu daca mi-ar placea la fel de mult acolo daca ar fi plina, cum cred ca este in plin sezon.

De la Paradise Beach am plecat iar in Panagia, pentru ca mi-am dorit foarte mult sa mai vad o data acest sat.

La ora 8 am predat masina si ne-am retras pe balconasul nostru si ne-am reamintit fiecare clipa din aceste trei zile, promitandu-ne ca vom reveni pe aceasta insula in care ne-am lasat o parte din suflet.

Trimis de Cris in 16.09.10 16:16:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Glikadi, imediat dupa Limenas inspre Skala Prinos, o plaja frumoasa, deloc aglomerata si cu nisip fin. Sezlongurile erau gratis contra unei bauturi de 2,5 euro

pepsi70ro [16.09.10 18:24:02] »

Foarte frumos descrise plajele, intr-adevar este un loc unde te simti cu adevarat excelent. Ma bucur ca v-ati simtit bine in concediu, felicitari!

Cris [16.09.10 18:30:36] »

Multumesc, este un loc in care simti cu adevarat ca esti in concediu. Te intorci cu sufletul plin de frumusete si cu bateriile incarcate pentru un nou an de munca si probleme.

sandu.53 [16.09.10 19:14:08] »

frumos, incitant si extrem de bine scris! Of, mi-ar face mare bucurie sa ajung in aceste locuri si cand citesc cate un review frumos despre Grecia as vrea imediat sa plec acolo... numai ca sunt mult prea multe locuri deosebite in acesta tara. avantaj pentru insula Thassos e distanta relativ mica, fiind insula cea mai apropiata de Romania. Felicitari pentru review.

Cris [16.09.10 19:48:24] »

Multumesc mult @sandu. 53.

Noi abia am venit din Grecia si am pleca imediat inapoi, a fost dragoste la prima vedere.

Parintii mei, care sunt fani Turcia deja isi fac planuri pt Thassos pt anul urmator, luandu-se doar dupa ce le-am povestit. Iti dai seama cum o sa fie dupa ce o sa vada pozele si inregistrarile video?

fluturas1* [16.09.10 21:37:24] »

Ce îti trebuie pentru a închiria un autoturism acolo, în afara de permisul de conducere, îti opreste si garanţie pentru ea. Tu ai facut o rezervare din tara pentru masina sau ai închiriat-o direct la faţa locului. 400 PMA.

Cris [16.09.10 21:44:41] »

Nu iti trebuie nici un fel de garantie. Trebuie sa ai carnet auto (am impresia ca trebuie sa ai carnet de cel putin doi ani) si un act de identitate. Te mai intreaba unde esti cazat si la ce camera.

Nu am facut rezervare de acasa, am gasit acolo fara probleme. Noi am mers la centrul de inchirieri in prima zi in care am ajuns si nu am gasit masina de a doua zi, dar din ziua urmatoare am gasit fara probleme.

trandafir 1970 [16.09.10 22:39:38] »

@pacurarcris, multumesc pentru toate sfaturile tale! Inca suntem pe insula, tragem de timp cat putem, am mai sta... Este o insula minunata, ma bucur pentru alegerea facuta de a fi prima destinatie pentru Grecia!

Imi pare rau ca nu ne-am cunoscut, eram asa obositi dupa drum iar voi trebuia sa plecati acasa... poate cu alta ocazie!

La anul poate incercati alta insula, cine stie, poate mergem impreuna!

Kalinihta!!! Mai vorbim cand ajungem acasa (nu vreauuuu!!!)

Cris [17.09.10 09:45:51] »

@trandafir1970, si mie imi pare rau ca nu ne-am cunoscut dar timpul nu este pierdut. V-am vazut din autocar cand mergeati spre vila si ma gandeam cat de dezamagiti trebuie sa fiti de frigul de afara. Ma bucur ca acum e frumos si va doresc vacanta placuta in continuare.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [17.09.10 20:10:11] »

Asa cum voi ati vazut pe Trandafir si Ileana cand voi plecati si ei veneau, la fel socrii mei plecau cand voi veneati, dar sub nici o forma nu aveati de unde sa stiti unii de altii. Ei au fost din 28 august in 3 sept si a fost foarte cald si bine si frumos.

Cris [17.09.10 20:48:30] »

Asa este, in momentul in care autocarul ajunge la vila, unii coboara si isi iau bagajele iar ceilalti isi incarca bagajele. Noi am coborat 5 familii deci era ceva agitatie. Stiu ca erau si socrii tai si mi-ar fi placut sa ii cunosc, dar nici macar nu stiu pe langa cine am trecut atunci. Cred ca dupa drumul lung eram prea nerabdatoare sa ajung la vila.

Si noi initial tot din 28 august am fi vrut sa mergem, in ultima clipa ne-am hotarat pentru saptamana urmatoare.

raduu1972 [24.09.10 22:15:18] »

foarte frumos review-ul tau, si vreau sa-ti spun ca si mie cel mai mult mi-a placut tot plaja pachis, frumoase sunt si pozele

magdalena [06.10.10 07:59:40] »

In Theologos ai senzatia ca nu e nimeni... Ati vazut casuta cu babuta afara?

Cris [06.10.10 08:23:48] »

@magdalena, nu am vazut-o, poate la urmatoarea vizita.

krondia* [06.10.10 10:17:27] »

Mie mi-a plăcut în Kazaviti chiar mai mult decât în Theologos, este promovat mai puţin sau chiar deloc de agenţiile de la noi, în schimb am văzut multe grupuri de nemţi şi britanici.

Cris [06.10.10 10:54:57] »

@krondia, nici acolo nu am ajuns.

Uite deja cate motive avem pentru a ne reintoarce. Sunt multe locuri in care nu am putut merge, desi am listat toate review-rile despre Thassos pentru documentare.

Am stabilit ca la urmatoarea vizita sa inchiriem masina pentru 5 zile, desi probabil nici atat nu va fi suficient.

Cris, fluturas1*, magdalena, raduu1972, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: