ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010
ÎNSCRIS: 13.04.09
SEP-2010

Restaurant Casa Diham

Acum 2 saptamani impreuna cu prietenii nostri din Spania si cu finii lor am vrut sa iesim la un restaurant. (prietenii nostri aniversau 20 de ani de casnicie). Fiind sambata si in majoritatea restaurantelor se sarbatoreau diverse evenimente, am hotarat sa mergem prin cartier (Titan) asa ca am luat-o la pas.

Dupa indelungi cautari am intrat la Casa Diham, situat la intersectia b-dul Nicolae Grigorescu cu b-dul Basarabiei. Inca de la intrare am ramas placut impresionati de cum arata localul si de personal care, imediat au venit sa ne ofere loc la masa, inclusiv patronul localului care este de origine turca (sau arab).

Restaurantul seamana mai degraba cu un restaurant-pub cu influente british, fotoliile din ratan si mesele de bambus impreuna cu florile dau o nota relaxanta localului, la o masa. Pana la ora 22 am ascultat muzica anilor 80-90 iar, dupa ora 22 a inceput muzica de club. De asemenea se pot viziona pe o plasma destul de mare meciuri de fobal. Dupa ce am luat loc la masa imediat a venit un ospatar de ne-a adus meniul care este unul international, dar aveau si multe feluri de pizza si paste.

Preturile mi s-au parut rezonabile iar, mancarea super buna portiile fiind destul de mari. Bineinteles am inceput cu cate un coniac, urmat de vestita ciorba de burta (eu nu am mancat dar am gustat-o si era f. buna), am continuat cu 3 portii de tochitura moldoveneasca, 1 portie de frigarui de berbecut, 1 portie de specialitatea bucatarului (ghiveci de pui, vita sau berbecut cu cascaval ras pe deasupra in vas de lut) si o portie de cordon bleu cu cartofi prajiti si cu salate de ardei copti si la sfarsit inghetata si papanasi cu dulceata de visine. si totul pentru 100 de euro. In pret au mai intrat 4 sticle de vin Feteasca Regala de Recas (24,90 sticla), apa minerala la sticle de jumatate si 3 beri Heineken.

Referitor la servicii au fost ireprosabile la fel si curatenia din local si de la grupurile sanitare. Singurul minus daca pot sa-i spun asa a fost vinul care a fost cald si apa minerala care a fost nu prea acidulata (Roua), dar dupa ce am vorbit cu ospatarul s-a remediat problema (au avut un botez si ne-a spus ca vinul nu a avut timp sa se raceasca suficient iar apa minerala bucovina atunci o primisera)...

Una peste alta ne-am simtit f. bine si cu siguranta vom mai reveni.

Trimis de celeste in 16.09.10 16:16:25

VIZUALIZĂRI: 7337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celeste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 frigarui de ....berbecut cu cartofi prajiti

magdalena [16.09.10 16:19:45] »

Cumva este vizavi de benzinarie? Noi am locuit oarecum in zona si imi placea acest bulevard ca erau cateva restaurante aici, dar sincer nu mi-a sarit in ochi denumirea acestuia.

celeste [16.09.10 16:30:31] »

Exact este vizavi de benzinarie parca a fost dechisa acum 2 ani

pepsi70ro [16.09.10 18:48:11] »

Are vreo legatura cu cel din Busteni sau este coincidenta de nume? Mi-ai facut pofta de tochitura si in seara avem pregatit altceva

sandu.53 [16.09.10 19:06:53] »

celeste acest restaurant este doar la o o statie ITB de locuinta mea, il stiam din exterior, chiar l-am studiat vizual acum cateva zile dar habar n-aveam ca este atat de bun incat tu l-ai cotat la maximum... dar voi tine cont de recomandarea ta si la prima iesire voi trage o vizita acolo. Felicitari pentru amanuntele date!

raduu1972 [16.09.10 19:21:12] »

mmmm, ce foame mi-ai facut, iar pozele par ca radiaza miresmele cu care tu te-ai dasfatat

celeste [16.09.10 20:14:21] »

Vreau sa va spun ca eu cu prietenii mei eram cei mai in varsta si restaurantul era full fiind sambata seara. Din cate mi-a spus fiica mea cand sunt meciuri nu gasesti un loc.

celeste [16.09.10 20:18:09] »

@pepsi nu stiu daca are vreo legatura cu cel din busteni sau e vreo coincidenta de nume. Cu toate ca stau in cartier de abia acum am ajuns la el.

gcorneille* [16.09.10 22:50:28] »

Am vazut pozele si m-a luat foamea... si am mancat in urma cu vreo jumatate de ora. Locatia e cumva la o statie de stadionul national (pe fostul bulevard Muncii) ?

celeste [16.09.10 23:06:02] »

Da, este la prima statie de la intrarea principala in Stadionul National. (terasa senator) si vizavi de benzinaria Petrom de pe B-dul Nicolae Grigorescu.

abbilbal* [17.09.10 23:26:25] »

Pentru cunoscători, informaţii utile. Pentru necunoscători o scriere bună. Pentru gurmanzi, fotografii atrăgătoare. De la mine o apreciere FB.

celeste [17.09.10 23:34:03] »

Multumesc mult pentru aprecieri si va doresc o seara placuta.

ionescunic [25.09.10 10:14:38] »

Hmmm - ghiveci de berbecut... imi suna a Kleftiko, si m-a luat o foame ca plec spre Diham.

gvaly [23.10.11 11:23:32] »

as dori sa fac Revelionul aici, astept parerile voastre... cum e meniul, cum e calitate, ce gen de muzica si adistractie au?

celeste [23.10.11 11:42:13] »

De mancat se mananca destul de bine si la niste preturi rezonabile... zic eu. De revelion nu stiu ce sa-ti zic pentru ca nu am facut nici un revelion aici si nu pot sa ma pronunt.

Referitor la muzica noua ne-a placut f. mult... pana la ora 22 s-a ascultat muzica anilor 80-90 iar dupa ora 22 muzica de club.

Parerea mea este ca nu ar strica sa-ti rupi cateva ore si sa servesti masa aici si poti vorbi cu patronul (este turc) care este f. amabil si iti poate da mai multe detalii.

Daca vrei iti fac o alta recomandare pentru un alt restaurant unde am facut revelionul 2009-2010- restaurantul 7 Days care se afla pe Campia Libertatii.

Daca vrei mai multe informatii putem vorbi pe mesaj privat. O zi buna.

gvaly [31.10.11 22:02:14] »

@celeste: am fost si mancat si sambata acolo, programul de Revelion nu e inca gata da se pare ca nu va trece de 210 ron /persoana. Va include free-bar si 3 feluri de papica

la 7 Days am cerut sa-mi dea pe mail, nu am primit nimica deocamdata

celeste [31.10.11 23:20:16] »

@gvaly: intra pe sait la 7 days, eu am intrat acum 3 zile si afisase pretul... poti sa scrii si un rw daca ai fost acolo (Casa Diham), noua ne-a placut si ne-am simtit f. bine... exista o problema... gusturile nu se discuta... de aceea exista acest site pentru mai multe pareri. Referitor la celalalt restaurant poate in limita timpului disponibil pe care il voi avea am sa scriu un rw. despre revelionul pe care l-am petrecut.

gvaly [01.11.11 10:09:23] »

@celeste: am intrat pe site 7, e pretul de la Revelionul trecut, meniu nu exista... voi scrie un review si despre Diham cand am timp

blue9* [01.01.12 14:37:07] »

AM facut revelionul 2011-2012 praf din toate pct de vedere MANCAREA E CA LA GHENA DE GUNOI, AM platit 200 de lei/persoana, una era in meniu alta in realitate, de muzica nu mai zic, Chelnerul care se da si sef de sala cu cioc te minte cu mancarea numai sa le platesti meniul

CONCLUZIE MANCARE VECHE+CHELNERII OBOSITI+ MUZICA DE RAHAT NU RECOMAND ACEASTA BODEGA PENTRU REVELION

De mancat se mananca destul de bine si la niste preturi rezonabile dar de revelion vor sa castige pentru un an intreg

MENIU piftie de curcan s-a topit pana la mine , curcanul lipsea,toba cumparata de la prozar si veche, lebar(inchis la culoare)sunculita taraneasca a fugit din farfurie,o rosie vai de ea cu vinete oxidate ,,,MASLINE VECHI, SORICIUL a fost ok,

FEL 2

peste salau meuniere cu buchet de legume- bucatarul e scolit la ferentari in piata PESTELE era ceva de genul 4 fasii gen pui shang hai,si buchetul de legume folie staniol si mazare cu fasole fideluta

LA friptura si tort n am mai stat URLA LAUTARUL LA FLAUT DE TI VENEA SA L SPARGI

CONCLUZIE AI 200 lei nu face revelionul la CASA DIHAM _E PRAFFFFFFFFFFFFF NU CREDETI incercati

Miruna337 [11.07.12 18:15:11] »

Sambata seara, pe 19 mai, am fost la restaurantul din cartierul Titan si am plecat cu totii cu o dezamagire uluitoare!!! Frecventam aceasta locatie de 2-3 pe saptamana plus aici am organizat majoritatea evenimentelor din viata noastra, prietenii din alte tari tot aici ii aducem, si niciodata nu ni s-a intamplat asa ceva.

Am venit 3 familii, ca de obicei sa luam masa, mancarea si atmosfera au fost ok ca intotdeauna, in schimb bomba a fost cand am achitat nota de plata... AM AVUT "TUPEUL" DE-AI LASA OSPATARULUI NUMAI... 10 RON!!! Dupa ce a luat banii s-a intors la noi la masa numarandu-i si ne-a intrebat daca a fost o problema de am dat doar aceasta suma. Nu am inteles motivul si am raspuns ca totul a fost ok si a urmat replica acestuia: " CAND NU PRIMIM 10% DIN NOTA, CUM E NORMAL, SUNTEM OBLIGATI SA VA INTREBAM DACA NU A FOST MANCAREA BUNA! TREBUIE SA-MI MAI DATI BANI!!! " Am ramas prea buimaciti ca sa mai comentam ceva, ospatarul s-a enervat si a inceput sa tranteasca si sa debaraseze peste noi, am ramas pur si simplu uimiti, o seara frumoasa s-a terminat cu... fara cuvinte. Tot la fel procedase si la masa de langa noi cerandu-le bani, dar am inteles motivul abia dupa ce a facut-o si la noi.

In niciun alt restaurant de la noi sau din afara nu am auzit sau vazut asa ceva... Nu am cuvinte sa-mi exprim cuvintele fata de atitudinea acestui ospatar si nici nu vreau sa ma gandesc ca angajatorul l-a invatat sa procedeze astfel. Probabil multi dintre noi vom cauta un alt restaurant unde sa ne simtim bine.

Mentionez ca am scris acest lucru pe site-ul restaurantului, dar nu s-au obosit sa raspunda!!!

webmaster0 [11.07.12 18:27:07] »

@Miruna337:

Mă tem că nici aici (adică "la coada" altui articol, pe post de simplu comentariu) nu va avea prea mare ecou relatarea ta.

Îţi recomand să scrii impresiile tale de acolo ca articol nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind link-ul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

abbilbal*, blue9*, celeste, gcorneille*, gvaly, magdalena, Miruna337, raduu1972, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: