ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010
DE Cris
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 12.04.08
SEP-2010

Skala Potamia, locul in care ne-am regasit linistea

Skala Potamia este situata in golful Golden Beach, impreuna cu Skala Panagia, de care este legata prin plaja.

Este un satuc minunat si foarte linistit, dar totusi plin de terase, magazine si baruri. O sa incerc sa scriu despre ceea ce m-a interesat pe mine inainte sa plec pentru prima data in Grecia.

Plaja este lunga si ingusta, in partea centrala este plina de pietre dar in capete este cu nisip fin si partea din dreapta este foarte larga. Acolo unde este nisip plaja este amenajata cu sezlonguri si umbrele, pe unele sezlonguri poti sta contra unei consumatii de minim 5 euro la bar, celelalte, situate acolo unde plaja este lata costa 6 euro fara a avea nimic inclus. Tot unde este plaja lata este si o zona destul de mare pe care puteti sta si cu prosopul. La iesirea de pe plaja este si un dus care are atasat si un furtun pentru a te putea spala pe picioare.

La inceputul lunii septembrie plaja era destul de goala, asa ca a fost foarte bine, cred totusi ca in plin sezon este foarte aglomerata.

Prima strada pe langa mare este neasfaltata si este plina de taverne si baruri, cele mai multe avand deasupra lor si camere pentru cazare. Tot aici este si un internet cafe, dotat cu multe calculatoare, pretul unei ore de internet este de 2 euro. Aici trebuie sa va povestesc un lucru care pe mine m-a impresionat. Aveam de trimis un mesaj, asa ca am intrat la internet-cafe, am intrebat cat costa si mi s-a spus ca 2 euro o ora. Am mers la calculator, sotul meu a platit si a primit bon, a mai comandat 2 cafele si i-am spus sa mearga pe terasa ca acolo vreau sa beau cafeaua cand termin. Patronul i-a dus cafeaua si a stat cu el pana am venit eu, au vorbit tot timpul, nu ma intrebati ce pt ca sotul meu cunoaste foarte putine cuvinte in engleza, dar se pare ca s-au inteles.

Eu am terminat intr-o jumatate de ora si am mers la masa, grecul a plecat si dupa cateva minute s-a intors si mi-a pus pe masa un euro spunandu-mi ca nu am stat o ora ci doar o jumatate. Asta in conditiile in care stiam de la inceput cat costa, nici nu m-am gandit o clipa ca am stat mai putin de o ora si mai ales ca imi taiase deja bonul de casa. Ma gandeam cati la noi ar face asta.

Pe aceasta faleza este si terasa Korali, atat de laudata (dar nu degeaba), precum si restaurantul Krambousa. Noi am mancat la Korali si nu ne-a parut rau deloc, mancarea a fost excelenta de fiecare data. Pretul unei mese mai mult decat indestulatoare este undeva in jur de 20 euro, si a inclus cate un fel de mancare si o carafa de vin de 500 ml, iar din partea casei am primit din partea casei painea prajita pe gratar si unsa cu ulei de masline si usturoi, foarte buna, prajitura si struguri. Cea mai scumpa masa a fost cea din ultima zi, aproape 30 de euro, dar atunci am luat si salata de icre la aperitiv si iaurt cu miere si nuci, o minunatie.

Foarte multe terase au meniuri in limba romana si aproape toti ospatarii cunosc cateva cuvinte in limba romana.

La iesirea de pe plaja se gaseste supermarketul Enira, despre care se spune ca este cel mai ieftin, nu stiu pt ca noi nu am mai fost la alte supermarketuri in statiune. Enira este un magazin bine aprovizionat in care gasesti tot ce iti trebuie. Apa minerala de 1,5 l era 60 de centi, Fanta la 1,5 l costa 1,60 euro, bere era de la 0,63 centi doza la 1,2 euro.

In centrul comercial (un pic cam mult spus), adica pe strada care merge in sus de la plaja (partea lata) gasiti o gramada de magazine pline cu suveniruri, cu articole pentru plaja si haine.

Deasemenea sunt doua cofetarii, cu niste prajituri delicioase si cu produse de patiserie. Prajiturile costa intre 1,5 si 2,5 euro, dar sunt intr-adevar foarte bune.

Aici gasiti si cateva fast-food-uri, de la care am mancat gyros, pretul fiind de 2,2-2,5 euro.

Pe a doua strada paralela cu marea este si un magazin de carne, nu am intrat in el, dar banuiesc ca are tot ce vrei.

Centre de inchirieri masini sunt vreo 4-5, noi am fost la toate si au aceleasi preturi, 35 euro pt o zi, 60 euro pt 2 zile si 75 euro pt 3 zile. Masina un pic mai ieftina era la Potos Car Rental, pe a doua strada paralela cu marea, 70 euro pe trei zile, dar aici aveai un numar de kilometri inclusi, 360 parca, iar daca ii depaseai plateai 20 centi pt fiecare kilometru cu care ai depasit limita. Oricum 360 km sunt suficienti, inseamna turul insulei de 3 ori si jumatate, noi in trei zile am parcurs cam 280 de km.

Pana la urma am inchiriat o masina de la Smart. Atentie atunci cand vreti sa inchiriati mai ales pt o zi, ca o zi de inchiriere nu inseamna 24 de ore ci de cand o iei pana la ora 8 seara. Noi am fost sa intrebam de masina sambata seara si nu am gasit disponibila decat de luni. Am ridicat masina de ei luni la 10 dimineata si a trebuit sa o ducem inapoi miercuri la 8 seara. Masina are asigurare completa si numar nelimitati de kilometri, insa nu sunt asigurate cauciucurile si partea de sub masina, asa ca ni s-a spus sa stam pe asfalt si totul va fi ok. Ne-au mai spus si sa nu ne facem nici un fel de griji pt ca masina nu se fura, ei avand intelegere cu autoritatea portuara si masinile de inchiriat nu pot parasi insula.

Pe a treia strada paralela cu marea este si un bancomat de la Emporium Bank (sau asa ceva), de unde am putut scoate bani de pe card. Tot acolo am mai vazut si o cofetarie mare cu terasa.

La iesirea din Skala Potamia catre Limenas este si un supermarket mare pe doua etaje, am fost o singura data atunci cand am avut masina, dar preturile la apa minerala, suc si bere erau la fel ca la Enira, asa ca nu merita mers pana acolo.

De-a lungul plajei in partea lata este o straduta plina cu terase, baruri, clatitarii, jocuri electronice pt copii. Pretul unui cokteil era intre 4 si 5 euro. Multe din aceste baruri aveau si internet wireless, asa ca daca vreti sa va luati laptopul si nu aveti internet la vila va puteti citi mail-ul in timp ce savurati un cokteil pe terasa.

In dreptul portului era si un mic parc de distractii, cu foarte putine masinute. Un alt parc de distractii mai este pe a doua straduta, chiar in spatele vilei Nefeli, dar cred ca numai in sezon pentru ca atunci cand am ajuns noi strangeau deja.

In rest Skala Potamia este o statiune linistita, in care poti sa te plimbi, sa stai pe niste terase frumoase si sa mananci bine, fara muzica data tare, fara agitatie.

Foarte multe vile frumoase, cu gradini superbe. Cel mai mult ne-au placut hotelul Kamelia si studiourile Semeli, dar si vila Eric, care arata super si are si o piscina foarte frumoasa. De fapt prin toata statiunea erau afise cu piscina de la Eric care era deschisa pentru toata lumea.

Skala Potamia este clar o statiune pe gustul nostru si am reveni oricand cu placere. Are plaja foarte buna, multe terase si magazine fara insa a simti agitatia din statiunile mari si o priveliste superba asupra muntelui. Insa nu este recomandata decat persoanelor care cauta linistea, tinerii care vor mai multa distractie se vor plictisi.

Noi aici ne-am incarcat bateriile, am simtit linistea aceea interioara, ne-am bucurat de tot ce am vazut frumos, de fiecare floare, de fiecare palmier, de fiecare zi petrecuta acolo.

Trimis de Cris in 16.09.10 16:14:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 18494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P50 Plaja din Skala Potamia

anadragusin
[16.09.10 18:26:28]

O adevarata harta a acestui satuc minunat. Daca as merge acolo as sti tot ce trebuie. Felicitari.

[16.09.10 18:34:36]

Multumesc @ anadragusin, exact asta am si vrut sa fie, un punct de pornire pt cei care nu au mai fost niciodata in Grecia, asa ca noi.

Inainte sa plecam imi faceam destule probleme, nu stiam daca ne descurcam, am cerut o gramada de informatii.

Acum e randul meu sa ofer ceva in schimb.

anadragusin
[16.09.10 18:38:17]

Exact asta ai facut, intr-un stil elegant si la obiect. Eu nu am fost in Grecia pana acum, dar cred ca ma voi descurca cu cele scrise de tine.

pepsi70ro
[16.09.10 18:54:05]

Poate la anul voi ajunge si eu in Thassos, am citit o multime de impresii excelente care m-au convins, pot spun ca ale tale au confirmat ceea ce de fapt stiam. Felicitari!

[16.09.10 19:42:30]

@pepsi70ro, multumesc, sunt convinsa ca nu veti regreta nici macar o clipa daca veti alege Thassos.

Mai ales daca mergeti cu masina veti vedea multe locuri deosebite.

Eu daca ar fi sa mai merg as inchiria masina pentru 5 zile in loc de trei.

trandafir 1970
[16.09.10 22:46:03]

Intr-adevar, @pacurarcris, este cea mai buna alegere pentru un concediu relaxant, fara galagie, doar pentru relaxare. Ma bucur pentru voi ca v-ati simtit bine!

[17.09.10 06:10:27]

excelenta descriere, impresionanta prin nivelul de detaliere si, in plus, o placere pentru citit, prin stilul cursiv si elegant cu care a fost scrisa.

[17.09.10 09:41:29]

@webmaster multumesc, l-am scris in prima zi in care am ajuns acasa si efectiv ma vedeam plimbandu-ma pe stradute in timp ce povesteam.

sandu.53
[17.09.10 12:47:46]

interesant, frumos scris... am avut senzatia ca sunt si eu pe acolo in plimbare, interesante si folositoare si amanuntele cu inchirierea, dar cel mai bine e sa mergi cu masina ta desi pretul benzinei a crecut destul de mult in grecia. am citit si mi-au placut toate review-urile pe care le-ai scris despre Thassos... incantator!

[17.09.10 13:11:12]

@sandu. 53 multumesc mult pentru cuvintele frumoase.

Nici nu se pune problema, e clar ca e mai bine sa mergi cu masina personala, dar daca nu ai masina, cum e cazul nostru, inchirierea este o solutie buna.

raduu1972
[24.09.10 22:20:15]

un loc unde oricand as reveni cu o mare placere, super frumoase pozele'

[24.09.10 22:52:06]

@raduu1972 si noi am reveni oricand, ne-a placut extraordinar de mult.

[23.06.11 18:01:04]

@adyosas, chiar daca esti nou pe site, ar trebui sa stii ca astfel de limbaj nu este tolerat in nicio comunitate, cu atat mai putin pe acest site. De data aceasta primesti doar un avertisment, dar daca nu iti revizuiesti atitudinea, vom recurge si la alte sanctiuni. Ecoul de mai sus a fost sters.

[05.07.12 14:17:20]

acolo merg si eu la finalul lui august. deci am nimerit-o. Sper

[05.07.12 14:34:54]

@dogvl78, cu siguranta o sa iti placa.

Vacanta frumoasa iti doresc

[05.07.12 15:41:14]

multam fain. e greu sa nu iti placa grecia.

[05.07.12 15:44:34]

aaa, scuze numai o interbare. Excursii se face si daca da ce e de vizitat?

[05.07.12 17:14:10]

@dogvl78, daca mergi prin agentie, in prima zi veti fi informati de catre ghidul local cu privire la excursii.

In mare acestea sunt:

Turul insulei cu autocarul- care merita daca nu aveti masina sau nu puteti inchiria una

Plimbare cu vaporasul- o alta excursie de care foarte multi au fost incantati

Seara greceasca- in satul Theologos

Excursie la Kavala si Philippi- o excursie din care niste vecini de vila s-au intors extrem de multumiti

Daca aveti masina sau inchiriati una, puteti sa vizitati toata insula in ritmul vostru, fara sa fiti legati de un grup. Va recomand sa nu ratati: Panagia, Theologos, Limenas, Manastirea Arhanghelului Mihai, Paradise Beach, plaja Metalia, plaja Pachis, plaja Psili Ammos, Aliky.

Daca o sa citesti pe site la rubrica Descopera Thassos, o sa gasesti multe articole pline de informatii cu privire la punctele de atractie ale insulei.

[05.07.12 19:59:51]

Scuze pt dezacord dar pe tel mai scapă literele. in vara asta unde meri la mare?

[05.07.12 20:21:37]

Din pacate anul asta nu sunt asa norocoasa sa vad Grecia si ma doare cumplit lucrul asta.

Nici macar nu stiu daca o sa vad marea, insa daca va fi sa o vad, cu siguranta va fi Marea Neagra.

Oricum, concediu placut si sper sa va placa in Thassos, pentru mine a fost prima intalnire cu Grecia si o sa aiba mereu un loc special in inima mea.

anemarie29
[18.01.18 16:30:30]

stie cineva cum este vila Penelope din Skala Potamia? -orice parere e bine venita! exista statie de autobuz in apropierea vilei? cum este marea in zona: curata, cu alge sau fara, plaja cu pietre sau nisip?

multumesc

adyosas, anadragusin, anemarie29, Cris, dogvl78, raduu1972, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skala Potamia & Chrissi Akti: