ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 25.08.08
    MAY-2009

Un week-end la "maternitate" linga Slobozia

Era in primavara, in 2009, o dimineata linistita de sambata, soare si flori cam oriunde te uitai. Tocmai savuram o cafea cand a sunat telefonul. Era nasa (de cununie, de aceeasi varsta cu noi): "Haideti si voi un week-end la maternitate! " Dupa pauza necesara creierului sa incerce, fara succes, sa inteleaga, am ingaimat "Dar esti insarcinata in 3 luni, ce cauti la maternitate? ".

De fapt, ne chemau la Fundata, linga lacul Perieti, la o aruncatura de bat (peste camp) de Amara (Slobozia). Acolo parintii nasului au o casuta batraneasca (ei locuiesc in Slobozia, dar cum a trecut temperatura peste 4-5 grade nu-i mai gasesti in oras).

Cum ne cam sfaraie calcaiele oricand sa o intindem din Bucuresti (nu ne place si gata, eu sunt din Onesti si sotia din Brasov si speram sa plecam cat mai repede din orasul asta care ne-a mancat mai bine de 10 ani din viata), am aruncat doua toale intr-o geanta si am intins-o, intr-o ora jumate dupa telefon eram in fata curtii la Fundata.

Si asa am aflat care era treaba cu maternitatea: scroafa avea purcelusi, pisica avea pisoi, capra avea ied, cateaua avea catei, closca avea pui, iar nasii nostri mersesera la parinti sa-i anunte ca vor avea un nepot (care a fost nepotica, dupa cum s-a dovedit mai tarziu, la ecografie, si ulterior, la nastere).

Pentru noi a fost prima data cand am ajuns acolo, dar ne-am simtit atat de bine, incat oricand avem ocazia ne intoarcem pe acolo cu placere. Parintii nasului sunt fermecati de plante, ca si el, de altfel, ca doar aschia nu sare departe de trunchi, si in trei ani, de cand au luat casuta si terenul din jurul ei, au pus pomi fructiferi, legume, verdeturi, flori, cam orice se poate cultiva in Romania, facand o splendoare dintr-un teren aproape sterp.

Nici nu ajunsesem bine ca am si fost chemati sa vedem cum o familie de albine a iesit din stup, plecand in cautarea unui loc unde sa-si intemeieze o casa. Este foarte impresionant norul de albine, chiar un pic amenintator, dar ni s-a spus ca, atunci cand isi cauta casa, nu sunt agresive, motiv pentru care ne-am permis sa le facem si poze (daca am fost doar mintiti ca sa nu ne temem, asta e, am scapat de data asta...).

Este atat de relaxant sa stai intr-o gradina cu flori, pomi fructiferi si diverse animale si pasari, departe de oras, de galagie si de serviciu...

Dupa ce va vedea pozele va intelege de ce mi-e draga Slobozia lui, pentru ca de cate ori aud de acest oras ma gandesc imediat la Fundata, unde, de cate ori ajungem, ne simtim excelent (daca ajungem iarna dormim in Slobozia, casuta nu are, inca, incalzire, de aceea sunt nevoiti sa mearga peste noapte in apartament).

Indiferent de anotimp insa, acolo parca timpul sta in loc, e atata liniste si ganduri bune, incat cu greu ne desprindem sa ne intoarcem la viata de zi cu zi. Un singur week-end ne incarca aproape ca un concediu.

Sa nu uit: de fiecare data cand trecem prin Slobozia, ne cumparam iaurt si smantana de la Diami, au un gust foarte asemanator cu cele facute la tara, iar in Bucuresti nu gasim.

Fara sa fie o locatie cu plata (pentru noi) este un loc atat de incantator incat ne simtim de fiecare data de parca am fi fost in concediu.

Am votat si Bucataria, desi nu este la dispozitia turistilor, pentru ca nici o masa la restaurant nu se compara cu mancarea facuta doar din ingrediente din curte.

Trimis de gcorneille* in 16.09.10 00:17:11

VIZUALIZĂRI: 2075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gcorneille*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 El era pisoiul, mic si speriat
    PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 1 PMA (din 1 vot)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[16.09.10 06:34:01]

gcorneille: după cum observ, nu este un obiectiv turistic. Ceea ce mă face să cred că ecoul tău ar fi fost mult mai potrivit ca şi reflexii, sfaturi, iniţiere în turism sau subiect de discuţie pe forum: Cu sau fără rude în weekend la ţară sau aiurea...

Şti, şi eu merg destul de des la mama, mă simt foarte bine, dar nu aş putea recomanda şi altora să mergă acolo pentru simplul fapt că mama nu face turism...

[16.09.10 08:33:53]

retras punctele standard ("votul site-ului"), datorita nivelului de utilitate turistica pe care-l apreciez ca fiind mai putin relevant

valimi
    [16.09.10 09:19:55]

@gcorneille, sunt sigur ca doar din greseala ai omis sa amintesti, pe langa lactatele de Diami, de cozonacul de la Elsa, cel mai bun pe o raza de 500 de km si de covrigii de la Central, iar daca nu ai aflat inca de lucrurile astea, sa-mi spui tu mie cine este nasul asta al tau (cred ca suntem cam de-o seama), sa-i explic cum trebuie sa se poarte cu un fin venit de departe...

Si daca mai spui o data ca pamanutul din Baragan e sterp, ma faci sa te poftesc si la mine la curte, la Amara, sa vezi ce flori pot creste din el!

Puncte de la mine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    gcorneille*AUTOR REVIEW
    [16.09.10 10:08:38]

webmaster33, respectiv webmaster:

Acest post nu a fost scris pentru puncte, ci in urma sentimentelor create de citirea unui post al altui user. Imi pare rau ca nu am ales cea mai buna locatie pentru el, din punctul meu de vedere pot fi retrase toate punctele acestuia, intr-adevar nu are o relevanta turistica.

valimi:

Covrigii de la Central ii stiu, cozonacul nu.

Cat despre pamant, nu ma refeream la pamantul din Baragan ci la cel din curtea respectiva care, atunci cand ei au cumparat casa cu terenul, nu mai fusese lucrat de vreo 15 ani si arata deplorabil.

Nasu' e nascut in '76 (ca si mine, de altfel) si locuia linga spital, intr-un bloc de 10 etaje.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

gcorneille*, valimi