ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2010
ÎNSCRIS: 07.09.09
AUG-2010

Din nou la Vera Santa Maria

Iata ca am revenit cu reviewu-l de anul acesta de la Vera Santa Maria! Cu o mica intarziere (am revenit in tara din Turcia pe 29 August) dar asta este!

Ce sa spun despre minunatul nostru sejur?

A fost foarte bine, exact cum ma si asteptam! am ales din nou bine pentru ca am revenit intr-un loc foarte drag mie... si nu numai mie! Am ajuns acolo in aceeasi echipa ca anul trecut, plus inca doua cupluri... corupte de mine in alegerea lor, semn ca si lor le-a placut in 2009 la Vera!

Sa incep cu... inceputul!

Drumul a fost un pic mai obositor ca anul trecut avand in vedere faptul ca nu am avut nopti intermediare, dar merge ce sa faci! am plecat vineri 20 August din Bucuresti, din parcarea rest. Cina (subliniez ca am fost tot cu agentia de anul trecut, cine vrea s-o afle sa intre pe privat) la ora 19.00 seara! (de ce nu la 17.00 sau la 15.00 cum au plecat alte agentii si au ajuns a doua zi la orele 10.30 si care au prins si masa de pranz? Sa fie asta o intelegere intre agentie si hotel? cine stie? Se prea poate... pentru ca anul trecut am patit la fel la plecare, am avut check-out la 8.30, ora la care am si plecat spre casa).

De ajuns am ajuns a doua zi la ora 14.30 (ora la care programul mesei se terminase), am pus 10 euroi in pasaport penru ca tipul de la receptie a zis ca ne da camerele dupa diagrama pe care au stabilit-o cu agentia din romania!!! (lucru pe care eu il stiam si de aceea am plusat vrand sa nu am probleme cu alegerea camerei).

Am primit camera pe care o doream (ma rog, una din camerele pe care mi le doream), in main, la parter, la piscina camera 1122, o camera mare, curata cu pat mare de mijloc cu mocheta verde pe jos (chiar asa am si vrut), baia mare cu cada, ce sa zic? frumos, curatenie tot ce vrei ca sa te simti bine! Pentru mine asta e primul pas intr-un sejur ca sa ma simt bine: camera! Pe urma toate vin de la sine!

Distractia a fost pe masura, adica de la bine la foarte bine! Atat la hotel (animatia parca a fost mai buna decat anul trecut, parerea mea) cat si la modul general! Am fost iarasi in croaziera, de data asta am avut in program un golf nou mult mai departe decat cele de anul trecut (am ajuns in apropierea hotelului Carpe Diem din Ozdere), iar vizita la Adaland a fost de neuitat mai ales ca am fost in grup (nu ca anul trecut cand am fost decat eu si nevasta-mea si trebuia sa avem grija de bagaj si deci ne duceam la topogane sau la alte alea... pe rand), si ne-am dat in toate draciile alea de topogane si am facut baie cred ca in toate piscinele! Si bineinteles ca nu am uitat de, Dansul Ploii! Superb a fost la Adaland anul acesta!

Am vizitat Orasul Kusadasi si noaptea! Credeti-ma ca noaptea, aceasta Statiune parca... prinde viata miraculos! Nimic nu se compara cu o plimbare pe faleza noaptea prin Kusadasi! Nu am ratat nici filmarea si fotografierea simbolului statiunii, noaptea! acea palma alba deschisa avand in ea cateva pasari negre! Porumbei, banuiesc!

Am facut si shopping noaptea in Main Bazaar (eu mi-am cumparat niste ochelari misto, Police depre care zicea vanzatorul ca sunt... originali... sanchi), ce mai asa pe scurt cred ca a fost o noapte excelenta mai ales ca am fost si la o terasa, pub unde am baut si niste berici!

La piscina am fost intr-o singura zi, de dimineata ca sa asist si eu la programul echipei de animatie numita... Pool Gym despre care aflasem ca ar fi misto de la cineva care fusese la Vera in luna Iulie (Delia din Brasov). A fost destul de distractiv mai ales ca am avut ocazia sa facem un pic de gimnastica care asociata cu inotul da destul de bine la... organism!

Acum vreau sa vorbesc un pic si despre plaja... privata a hotelului Vera Santa Maria, dupa parerea mea... cam impropriu spus! Asta pentru ca din plaja privata a ramas practic un petecel de plaja (sa-i zicem totusi plaja pentru ca este si destul... nisip acolo, pe cuvant de onoare daca vreau sa fiu rau!) pe care erau inghesuite... sa zicem 40-50 de sezlonguri fara saltele (care anul trecut nu lipseau) cu cateva umbrele (restul erau... stricate... credeti-ma am vrut sa repar una pt. mine dar imi trebuiau scule), sa nu mai vorbim de masutele care erau puse intre 2 sezlonguri anul trecut si umbrela obligatorie care anul acesta au cam... lipsit! Cum intrai pe plaja anul trecut, vedeai o pancarda pe care scria... Vera Santa Maria Plaj! Anul acesta... teapa! Era o alta placa pe care scria ca... plaja apartine primariei din Kusadasi (belediyesi) si banii obtinuti vor fi folositi pentru... bursele elevilor! Scurt pe doi! preturile erau... 5 lire sezlongul plus 5 lire umbrela, de masuta nu zicea nimic, cred ca si aia era 5 lire dar nu sunt sigur! Adevarul ca sezlongurile erau noi, saltelele un bleu frumos, umbrelele noi si ele dar... cat am fost eu pe acolo erau neocupate, nu stiu daca am vazut 4 persoane asezate pe alea in total!

In fine, asta e politica lor! Pe mine nu m-a deranjat treaba asta, am gasit sezlong mereu (altii s-au plans), umbrela cand si cand dar nu m-am dus acolo sa stau sub umbrela! Eu iubesc apa asa ca mai mult am stat in apa marii ca si asa mi-a recomandat doctorul sa stau in... saramura! Si saramura mai buna ca... Marea Egee nu cred ca exista! Mie imi place sa inot asa ca problema sezlongurilor si a umbrelelor nu ma prea intereseaza! Daca am un pic de loc unde sa-mi pun cearceaful e foarte bine! Obisnuinta de la... Mamaia ce sa-i faci?

Trebuia ca astia de la agentie sa anunte ca plaja privata a hotelului s-a micsorat... drastic! Practic nu stiu daca a mai ramas un sfert din cea de anul trecut! Bine ca exista... variante! Varianta mea s-a numit... Ladies Beach Plaj! Dar sa stiti ca am fost de multe ori si la plaja proprie! Ladies Beach! O plaja cu mult mai multe... pretentii! O plaja mai... plaja! Frumos! Nici nu ai ce sa-i contesti! Are cam tot ce trebuie. Pentru mine e ca... Miami - Florida! Pastrand proportiile! Si daca mai prinzi si niste valuri mari cum am prins noi... nu mai ai ce sa ceri de la viata, pe cuvant!

Sunt terase pe faleza pentru toate buzunarele (2,5 lire o bere Efes la juma' de litru), poti sa mananci un kebab adevarat cu 5 lire (10 ron la noi) sau frigarui de pui sau de ce vrei cu cartofi prajiti, orez, sos, maioneza, ceapa etc la 10 lire (20 ron) plus o bautura, mai multe feluri! puteai sa faci cumparaturi (tricouri, prosoape, papuci, diverse amintiri cu sigla orasului) la preturi la fel ca in bazare. (Adevarul e ca pui ca aceia pe care i-am mancat in Istanbul anul trecut nu cred ca am sa mai servesc vreodata decat... daca merg din nou la Istanbul!).

De hotel ce sa zic? La nota de anul trecut! Adica nota destul de mare!

Mancarea dupa parerea mea, foarte buna, era imposibil sa nu gasesti ceva sa nu-ti placa! La mic-dejun, pranz sau cina erau de toate... pentru toti! Bine, eu nici nu sunt nici chiar asa de pretentios! Dar erau destule acolo ca sa nu te ridici nemancat de la masa! intre pranz si cina puteai sa te infrupti de la piscina (aveau un loc special amenajat, care era si anul trecut) cu piza de diferite feluri (in special cea cu cascaval era... delicioasa), anul asta in premiera hamburger facut in fata ta cu diferite sosuri (la plic), ceapa proaspata taiata julien, fructe etc! Deci un plus fata de anul trecut!

Anul acesta, vineri seara la cina inainte de programul de seara de animatie, care avea ca tema... turkish night, am avut la dulciuri... baclava (anul trecut deloc) si chiar inghetata de vreo 3-4 ori! (aia de kivi era era de... belea).

Echipa de animatori mi s-a parut... excelenta! Era acolo un pusti, Ata se numeste si este de loc din Izmir care mi-a placut foarte mult! Era sau mai bine zis... este sociabil, bine dispus mereu, dansa foarte bine, vorbea cu oricine ii solicita acest lucru, ce mai... un pusti de milioane! A ramas in sufletul meu, si nu numai al meu, forever! Mai era si-o romancuta de-a noastra din Bacau, Angela! Eu cat am stat acolo, am vazut-o pe fetita asta numai cu zambetul pe gura! serios! adevarata profesionista! Foarte de treaba! Am ramas in legatura cu ea, vorbim pe mess! si Can era de treaba! Si Soso! Ce mai! Toti! Si Halil! Halil era seful bucatarilor, ospatarilor si barmanilor! Este al doilea... Man from Hotel! Un Baiat de toata isprava! I-am promis un DVD cu Hagi si m-am tinut de cuvant! I l-am trimis prin ghid la autocar pe 6 septembrie! Am fost anuntat ca l-a primit. Nu de alta dar tipul e... mort dupa Hagi!

Cam asta am avut de spus despre Vera... anul acesta! La anul... cine stie daca o sa mai ajung pe acolo? Eu sper ca da! Daca nu la anul (voi incerca locatii noi), poate in urmartorii ani! Daca o sa-mi mai amintesc lucruri noi o sa mai intervin!

O sa postez si poze noi, de anul acesta!

Trimis de bigu_2006_rapid in 15.09.10 16:07:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: in 2009 tot la Vera Santa Maria, in 2008 in Alanya la My Aytap Hotel, Kesan Hotel Saros, Istanbul Hotel Yalta.

VIZUALIZĂRI: 4212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigu_2006_rapid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La plecare din fata Rest.cina . 20 aug.2010 ora 18.45

alex1968
[15.09.10 21:18:58]

Bigu, cred ca ati fost o serie avantajata. Cand am fost eu, la mijlocul lui august, nu s-a servit niciodata inghetata. Nu m-a deranjat asta deloc, se gasea inghetata delicioasa peste tot si destul de ieftina, dar ma surprinde ca voi ati avut de 3-4 ori, cum spui tu. Iar faptul ca nu ati avut noptri intermediare, crede-ma, e mult mai bine decat sa patesti ce am patit eu, cand am nimerit la Canakkale intr-un loc de cosmar, numai odihna nu a fost aia. In rest, si eu am fost multumita de hotel si de mancare, mai putin de plaja, care este de-a dreptul deprimanta. Mi-a placut, m-am simtit foarte bine acolo, dar la anul cred ca Turcia nu o sa mai fie in planurile mele de vacanta. Poate o sa incerc o insula din Grecia.

webmasterXY*
[15.09.10 23:04:07]

Am sters P20, era dublura P19.

[17.09.10 13:19:24]

Fain review-ul - si deosebit de complet. Mi-a facut placere sa-l citesc (chiar daca am ajuns, si eu, mai tarziu) si mai ales sa constat ca ati avut o vacanta reusita.

[17.09.10 16:18:24]

Webmaster, eu am incarcat si alte poze care nu apar! este o limita de incarcat poze pentru fiecare review, sau nu vad eu unde sunt? de 2 ori am incarcat si nu apar! prima oara am incarcat odata cu celelalte... a doua oara acum 15 minute! rog un raspuns! multam!

[17.09.10 16:20:01]

vad ca sunt 60 de poze care asteapta sa fie validate. Un pic de rabdare

ricardos111970
[18.09.10 14:47:37]

Felicitari bigu pt descriere... ai un Vot pro de la mine...

[18.09.10 16:38:57]

ok, multumesc webmaster!

[20.09.10 13:32:21]

eu am fost in aceeasi perioada cu dl Big, caruia vreau sa-i multumesc pentru sfaturile pe care mi le-a dat inainte de plecarea mea, dar dl Big mie nu mi-a placut ce am vazut in ultima zi cand ati luat micul dejun sau mult mai mult de micul dejun. Dl Big aveti idee ce urat se vedea ce faceati dumneavostra impreuna cu sotia si cu o alta doamna de care scrieti la inceputul acestui review? Dl Big mie si celor cu care eram la masa ne-a fost rusine de rusinea dumneavoastra. de ce oare trebuia sa ne dam cu stangul in dreptul doar ca am platit o suma de bani mica ce e drept pt conditiile oferite?

am asteptat mult sa va scrieti review-ul sa va spun ca acel minunat sef de sala despre care vb asa frumos isi dadea coate cu ceilalti ospatari uitandu-se la masa dumneavoastra si a trimis un ospatar sa va stranga masa si dumneavoastra injurati dupa ce a plecat ca de... v-a deranjat de la ce faceati. Imi pare rau nu ma simt in masura sa va fac aceasta observatie pt ca imi puteti fi tata dar dl Big nu ati facut decat sa le intariti parerea turcilor despre noi romanii si sincer pentru situatii de acest gen ne meritam statutul

[20.09.10 18:16:59]

nu cred ca stiti despre ce vorbiti, roxanaely! acest site nu este pentru observatii de genul asta! daca am luat 2 chifle si 2,3 feliute de cascaval pentru drum am omorat pe cineva? si sunteti in totala confuzie "minunatul sef de sala"la care va referiti nu este cel de care vorbeam eu! dumneata te referi, cred la turcul acela mare si negricios care oricum se uita urat pe toata lumea... ! toata lumea proceda la fel cand plecau asa ca mai bine va folositi timpul pentru ceva mai... creativ decat sa jigniti pe cineva! Rade ciob de oala sparta!

[20.09.10 18:24:36]

bigule: te contrazic CATEGORIC.

1) roxana_ely nu a folosit deloc cuvinte jignitoare

2) acest site este Si pentru acest gen de lucuri, ba chiar imi doresc foarte mult sa vorbim despre comportamente si mentalitati pe care eu unul le condamn vehement si de care mi-as dori sa scapam, incet-incet, tocmai asa - facandu-le publice! Asta pentru ca aceste comportamente se rasfrang in mod aiurea asupra noastra a tuturor.

[20.09.10 18:35:52]

spuneti-mi si mie unde am folosit cuvinte jignitoare si va dau dreptate! eu cred ca e urat din partea dumneaiei sa vorbeasca despre ceva ce nu e esential intr-un sejur. toata lumea proceda la fel si m-a gasit pe mine de exemplu! extraordinar lucru a comentat duduia! ce sa mai vorbim... ! Eu incerc totusi sa folosesc un limbaj decent, dar vad ca uneori trebuie sa te abtii cu greu sa ripostezi pe masura! Daca roxana ely atat a retinut din sejurul sau ma bucur pentru dansa!

[20.09.10 18:45:52]

NU am afirmat despre tine ca ai folosit cuvinte deplasate, bigule. Chiar apreciez ca te straduiesti sa pastrezi o exprimare decenta, desi cateodata te 'simt' ca te stapanesti, intr-adevar, din greu - ai grija, btw, la cuvinte gen duduia.

Si nici nu stiu despre ce e vorba acolo, ce anume nu i-a placut roxanei - insa banuiesc ca nu mi-ar fi placut nici mie!

Interventia mea a fost doar una tehnica, daca vrei. Dar in acelasi timp as vrea sa fie clar pentru toata lumea ca AmFostAcolo.ro are o pozitie hotarita impotriva manifestarilor din vacanta a unora dintre compatriotii nostri. Mai mult chiar, vreau sa fac din asta una dintre *scopurile* site-ului - aceea de a incerca sa schimbe aceste lucuri, aratandu-i - LA PROPRIU - cu degetul! Sper ca la anul sa fie gata acea sectiune despre care tot vorbesc - cea pe care am referit-o cu numele temporar (care nu-mi place foarte mult, icnerc sa gasesc ceva mai inspirat) "Politia bunului simt in vacanta".

[20.09.10 18:48:19]

Dl Big nu v-am jignit v-ati jignit singur. Dl mare si negru care se uita urat la dumneavoastra statea in picioare si strangea dupa noi toti masa de 3 ori pe zi si ne zambea atat cat mai putea. In toata perioada cat ati stat acolo dl Big a lipsit in vreo zi acest om negru si mare, va zic eu NU. 2 feliute de cascaval? sticle umplute cu cafea si 2,3 pungi cu mancare cum suna? si cand v-a vazut acel negru si mare ati inceput sa injurati nu vreau sa spun cum. imi pare rau, daca vroiam sa va fac rau cand am scris impresiile mele scriam de la inceput si numele dmv pt ca va stiam doar ca am asteptat.

[20.09.10 19:01:50]

duduie in dictionarul explicativ al limbii romane (DEX) inseamna... domnisoara! asa ca nu vad de ce m-ati atentionat ca am folosit acest cuvant! (DUDÚIE ~i f. (folosit și ca termen de adresare) Persoană de sex feminin până la căsătorie; fată; domnișoară. [Art. duduia; G. -D.) Cat despre aceasta... persoana vad ca si-a facut un scop in aceasta... sa-i zicem cearta cu mine! Spune ca imi facea rau daca imi punea numele in comentariu!!! Asta imi suna ca un fel de amenintare sau ce? Poate ma da si afara din tara! Mai bine isi vede de treaba... dumneaiei si nu se mai dueleaza in polemici cu nimeni!

[20.09.10 19:11:02]

Dl Big din reactia mea ar tb sa intelegeti ca mi-a fost foarte rusine ca sunt romanca din cauza dumneavoastra, ca erati unul de-al meu un roman care "fura" (poate nu va convine exprimarea, dar asta e realitatea); excursia mea nu s-a invartit in jurul persoanei dumneavoastra dar in ultima zi dumneavoastra ati dat dovada ca ne meritam jignirile aduse la adresa noastra de alti oameni de alte nationalitati.

V-am recunoscut din impresiile scrise in anul trecut si dc imi cititi review-ul o sa vedeti ca v-am numit dl B.

Asemenea comportament nu merita agreat si consider ca din contra trebuie aratat cu degetul, nu merita sa fim toti pusi in aceeasi oala pt unii care au asemenea iesire. Imi pare rau, imi puteti fi tata repet dar de multe ori trebuie sa inveti de la un om batran dar cand in cazul asta...

[20.09.10 19:17:45]

duduie, vad ca va incapatanati sa intrati intr-un dialog nefiresc! eu nu am nevoie sa primesc lectii de la dumneata asa ca mai bine ar fi sa incheiem aici acest asa zis conflict! multumesc pentru aprecierile pozitive! cat despre cele negative ce sa spun? nu am de ce sa ma scuz atata timp cat toata lumea proceda asa!

[20.09.10 19:17:47]

no bun, cred ca s-a zis tot ce era de zis, hai sa ne oprim aici.

[20.09.10 19:18:30]

ok, webmaster! eu m-am oprit!

mariuscluj*
[27.02.11 15:07:43]

Si eu vreau sa merg in acest an la hotelul Verasantamaria dar sunt cam dezamagit de plaja. Spuneti-mi va rog care este distanta pana la plaja Ladies Beach si cu ce se poate merge.

[26.06.11 14:56:59]

anul acesta, 2011 nu a fost nimeni la vera? comentarii recente, poze proaspete de acolo? astept cu nerabdare!

[26.06.11 15:15:14]

in ce perioada vrei sa mergi? poate ne intalnim pe acolo! eu ajung acolo pe 20 august!

alex_iasi
[11.11.11 10:56:54]

@roxana_ely: a luat si omu ceva la pachet si tu acum faci pe a securista cu el asta e a gresit saracu om, se mai intampla, a fost imbiat de peisaj, de culorile mancarii, l-a luat valul si pe el, nu inseamna ca asa procedeaza oriunde. Sunt ferm convins ca data viitoare nu mai face, toti gresim. La urma urmei cat valora ce a luat domnul, 5 euro, poate 10, raportat la banii cheltuiti per total e nimica toata. Poate le a luat sa le dea de pomana, de unde stii tu! Puteai sa i dai mesaj in privat cu chestiuni de genul asta. Toti gresim cateodata, e pacat ca cineva sa se simta jignit pe un site in care trebuie sa domine placutul si impresiile propriu zise despre un anumit loc, pozitive sau negative, nu atacurile la persoane.

Domnul imi pare destul de serios totusi, intelept, cu spirit de socializare, prietenie, cu potential mare in a ne incanta cu povesti din locurile unde a fost si tu ii tai alaiul asa in stil pitoresc..., are o varsta totusi. Ai fost cam carcotasa, l ai surprins in flagrant si ...poc! A avut o scapare atata tot. Nu cred ca tu nu ai gresit vreodata, poate chiar in egala masura cu domnul, dar n ai avut spioni in preajma. Raman la ideea ca nu trebuia sa spui despre un prieten de al nostru lucrurile astea, pentru ca toti suntem prieteni aici, apartinem comunitatii amfostacolo, puteai sa atragi atentia despre treaba aceasta la modul general, fara nume de user: ex: am vazut pe cineva, era roman si a facut, a luat, a dus, etc.Repet, fara user. Trebuie sa ne respectam intre noi! Fara suparare sa fie mesajul meu, un punct de vedere neutru.

Stima!

[11.11.11 19:17:03]

@alex_iasi: a trecut un an si ceva de atunci, nici nu mai tin minte, eu uit repede nu tin dusmanie! sa stii ca si anul asta mi-am luat niste sandwichuri cand am plecat de la vera spre casa, mai mult decat atat unul dintre bucatarii sefi mi-a facut pachet pentru drum, 2 hamburgeri cu de toate si fructe, pere si piersici pe care mi le-a ambalat frumos in staniol! omul mi-a spus ca toata lumea face asa la plecare, nu e nici o rusine! si altceva... chiar inainte de plecare a venit si mi-a dat un pepene galben din ala... turcit (asa ii zic eu) cu dungi pe care l-am savurat cu mare placere a doua zi... acasa! sa auzim de bine!

alex_iasi, alex1968, bigu_2006_rapid, mariuscluj*, ricardos111970, roxana_ely*
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: