ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2010
ÎNSCRIS: 22.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 [ani]

la PMM* = 52 USD

Un loc in care vrei sa revii

On the Desert Road to Alexandria

Cand am ales Egiptul pentru a merge la mare, am facut-o pentru a fi siguri ca vom avea vreme frumoasa si apa marii calda, dar si pentru obiectivele turistice de vizitat.

Am avut un sejur de 7 nopti la hotelul Steigenberger Al Dau Beach. Alegerea a fost excelenta dat fiind faptul ca in afara de faptul ca hotelul este de 5 stele veritabile, se afla si pe plaja sau, cum se spune, in prima linie de langa plaja.

Noi am fost la sfarsitul lunii iunie si a fost foarte bine. Teperaturile erau peste 30 de grade, dar adia vantul si era perfect, iar apa marii era foarte buna.

Hotelul, de fapt resortul, face parte dintr-un lant hotelier nemtesc, cu hoteluri in toata Europa si nu numai, si are in jur de 200 de asociati. Cu un management nemtesc si stil arhitectural arabesc, resortul este un loc deosebit, luxos, linistit, avand servicii impecabile.

Camerele sunt spatioase, cu balcoane mari, avand dotarile specifice unui hotel de cinci stele (prosoape, halate de baie, papuci de unica folosinta, cosmetice la baie, minibar incarcat). Prosoapele sunt schimbate zilnic, curatenia se face, bineinteles, tot zilnic.

Pe baza unui card primit la cazare, beneficiezi gratuit de prosoape de baie atat pe plaja cat si la piscina. Personalul este amabil, dar daca esti si tu amabil si dai 2-3 euro, esti tratat cu si mai multa consideratie, astfel ca negrul de la prosoape vine si ti le aseaza pe sezlong si in plus iti desface umbrela de plaja, care e mai dificil de manevrat.

Piscinele sunt impecabile... o piscina foarte intinsa ca suprafata, pentru adulti, unde exista un bar, o zona pentru polo si sezlonguri pe apa. O alta piscina pentru copii. Un “Lazzy River” unde poti pluti pe apa, stand pe colac.

Intreg resortul este foarte frumos, cu multe verdeata, flori, copaci, palmieri. Este foarte linistit, fara muzica la sonor maxim si animatie, astfel ca poti sta in sezlong sau in hamac (sunt destul de dese pe plaja) si citi o carte, te poti relaxa in adevaratul sens al cuvantului. Apa marii este foarte calda (29 grade), foarte albastra, limpede, curata, mica, iar plaja este cu nisip fin. Sezlongurile sunt asezate la distanta unele fata de altele si sunt inconjurate de paravane, care-ti asigura o anume intimitate. La 2 sezlonguri exista umbrela, masuta, scrumiera. In fiecare zi, in resort sunt afisate date despre vreme: temperaturile zilei, temperatura apei, umiditate.

Restaurantul este elegant, as spune chiar grandios. Mancarea este multa si variata. Chiar daca specificul arabesc inseamna multe condimente si arome, nu se poate spune ca nu se gaseste mancare pentru toate gusturile. Inclusiv zona dietetica. M-a impresionat multitudinea de feluri pregatite din cartofi, vinete si peste. Bautura o servesc ospatarii, mancarea ti-o iei singur. De asemenea, terasa restaurantului este foarte mare, dar o preferi seara, deoarece ziua e mai placut in restaurant datorita aerului conditionat si in plus seara, pe terasa, au loc spectacole traditionale.

Seara, in holul receptiei, atmosfera este foarte, foarte placuta si relaxanta datorita ambiantei oferita de un negru care canta superb la pian. Noi am fost in perioada campionatului de fotbal si seara, pe o terasa, exista un panou foarte mare, unde se puteau viziona meciurile – noi aveam camera in asa fel amplasata, incat puteam viziona direct din balconul camerei.

Exista baruri si la piscina si la plaja, unde sunt de asemenea bauturi, racoritoare, inghetata.

Atat in hotel cat si in resort, exista zone de joaca foarte frumos amenajate pentru copii. De asemenea, exista magazine de suveniruri, de esente de parfum, de papirusuri, de imbracaminte – cam scumpe fata de magazinele din statiune, totusi!

La intrarea in hotel exista si un ghiseu de banca unde poti schimba bani si un bancomat – foarte utile!

Centrul SPA este deosebit si luxos. Masajele de mai multe tipuri, se fac atat in centrul SPA cat si pe plaja. Eu am incercat masajul cu ierburi, specific egiptean si desi a costat 70 euro!!! , a facut toti banii!

Hotelul se afla in apropierea unei zone de magazine – cca 200 m – care insa nu merita vizitata, deoarece te simti hartuit de negustorii care vor sa te faca sa intri in magazinul lor cu orice chip. Mai bine iei un taxi – gasesti in fata hotelului – si mergi in zona de bazar la “midan el arosa”. Taxiul il negociezi de la inceput (15 pounds) iar soferii sunt foarte amabili si te intreaba si o ora la care vrei sa vina in locul unde te lasa, ca sa te aduca inapoi la hotel si chiar vin! Magazinele de suveniruri, au preturi fixe si foarte bune. Merita intrat si cumparat si din magazinele “cotton ” = cu bumbacuri, stiut fiind faptul ca bumbacul egiptean este de o calitate foarte buna.

Comunicarea, evident in limba engleza.

Ca si excursii am achizitionat doua:

- Cairo – unde am vizitat piramidele si sfinxul de pe platoul Giza, o parfumerie si Muzeul de Egiptologie – 75 euro / persoana, cu pranz inclus, plecare din hotel la ora 1.30 noaptea, revenire la 23.00;

- in desert – Jeep Safari – unde am vizitat un sat de beduini – 20 euro, cu masa de seara inclusa, plecare din hotel la orele 14.30, revenire la orele 20.00.

Hotelul Steigenberger Al dau Beach este o adevarata perla a statiunii Hurghada, un loc unde te poti relaxa si incarca de energie, un loc unde sa revii!

Trimis de llia in 15.09.10 09:44:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (llia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.46 USD pe cameră

getty75 [15.09.10 10:00:53] »

Ma bucur ca inca o persoana scrie de bine despre acest hotel. Am vrea si noi sa plecam, dar in noiembrie. Vroiam sa te rog sa-mi spui si mie ceva despre mincarea pt. copii (noi avem un baietel de 7 ani).

Si daca ai vreo idee despre temperatura apei si a aerului in luna noiembrie. Eu m-am informat, dar cred ca o parere in plus nu strica. Si apropo de copii: am vazut ca nu au tobogane. Asa e?

Vacante frumoase in continuare.

Admin [15.09.10 10:26:50] »

foarte bun si acest review

david [15.09.10 11:00:19] »

Felicitari pentru excelenta descriere a hotelului.

Vreau sa te intreb daca ai vazut familii cu copii mici in acest hotel?

llia [15.09.10 11:11:06] »

Multumesc pentru urari getty75!

Nu stiu cum e vremea in noiembrie, dar iti pot da o adresa de mail a unei tipe stabilite in Egipt de cativa ani - ghida pe care am avut-o acolo si care e o tipa super.

Sa-ti traiasca piticul! Noi avem un baietel de 10 ani. Nu e prea pretentios la mancare dar nu mananca mezeluri, salate...

... dimineata lapte cu cereale.

... la pranz friptura si cartofi (prajiti sau gratinati).

... seara cam ca la pranz. Si evident mereu prajituri!

Topogane intr-adevar nu sunt. Cateva, dar mici, pentru copilasi de 3-4 ani si in nici un caz ca in resorturile din Turcia.

Depinde cat de mult ii place piticului tau apa, pentru ca baiatul nostru nu mai avea nevoie de nimic, la cat de placut era in apa.

Sa aveti vacanta placuta si daca e prima data, te vei indragosti de Marea Rosie!

getty75 [15.09.10 11:18:33] »

Multumesc din suflet. Exact la fel maninca si copilul nostru, deci sint foarte multumita. Si el e topit dupa apa si cred n-o sa avem probleme cu lipsa toboganelor. Intr-adevar ar fi prima vacanta in Egipt si sint sigura ca alegind acest hotel n-o sa ne para rau. Iti doresc o zi buna si astept in continuare impresiile tale, foarte utile de altfel.

llia [15.09.10 11:28:06] »

David, erau foarte multe familii cu copii mici, bebelusi chiar, mai ales familii de arabi si nemti!

Apa marii fiind calda, curata si mica, erau o gramada de prichindei cu pampersi prin apa

Multumesc pentru aprecieri!

webmaster13 [15.09.10 22:01:03] »

Sper sa placa melodia atasata!

llia [16.09.10 08:08:52] »

Multumesc foarte mult webmaster13 pentru melodie! Este perfecta si mi-a adus atat de aproape, dureros de aproape, vacanta, Egiptul!

david, getty75, llia
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Al Dau Beach Hotel: