ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2010
JUN-2010

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Golden Nests, un hotel cu iz de avaritie

Hotel Golden Nests este localizat în pitoreasca staţiune Agios Gordios, pe coasta de vest a insulei Corfu, la aproximativ 15 km de aeroport. Hotelul este construit în pantă, la 600 m de plajă, cu o panoramă superbă asupra mării şi este exclusiv pentru români.

Camerele sunt destul de spaţioase, dotate cu TV, AC contracost, frigider, două paturi lipite (aşa erau numai seara, destul de incomod), cu baie proprie.

Curăţenia cam lăsa de dorit- o singură dată a fost spălată gresia, gunoiul era ridicat la două zile, prosoapele nu au fost schimbate niciodată. Din cameră ieşeai pe o terasă cu o privelişte superbă asupra mării de unde puteai admira apusul soarelui.

Cea mai mare problemă în cameră a constituit-o uşa de la intrare care nu se închidea bine, iar seara, pentru a nu intra ţânţarii şi pentru a mai atenua zgomotele venite de afară (în cameră se intră direct din strada) umpleam spaţiile goale cu ziare. Jenant, dar reuşeam să faceam şi haz de necaz.

Pereţii camerelor sunt din rigips, astfel că, fără să vrem, auzeam şi ce mai vorbeau vecinii.

Este cel mai inconfortabil hotel în care am stat vreodată!Dar asta nu-I tot!

În prima zi, când am vrut să facem duş, nu curgea nici un strop de apă, nici caldă şi nici rece, nici la chiuvetă şi nici la duş şi astfel am avut prima întrevedere cu grecul, un fel de Hagi Tudose- când i-am explicat despre ce este vorba nu a părut deloc surprins, a mers la subsol şi într-un sfert de oră am avut apă; probabil a vrut să mai reducă presiunea apei exact ca în bancul cu tiganul şi măgarul pus la regim.

Peste tot în hotel simţi izul de avariţie- de la atitudinea grecului, la afişele din baie în care ţi se explică cum să te speli pentru a folosi cât mai puţină apă, până la mâncarea ce-ţi este servită şi felul în care arată camerele.

A doua zi la micul dejun, altă surpriză marca Hagi Tudose!

Într-un colţ de masă erau două platouri cu câte şase feliuţe transparente de şuncă şi alte două cu câte şase feliuţe de caşcaval, la fel de subţirele, pâine (foarte gustoasă), gem, cutiuţe de margarină, fulgi de porumb, cafea, lapte f. diluat (praf) şi o prăjiturică delicioasa. Acesta a fost invariabilul mic dejun timp de şapte zile!

Ca să nu mai zic că venea Hagi Tudose şi-ţi lua farfuria din faţă când credea el că ai terminat, fără să te întrebe dacă mai serveşti. Încă o dată, foarte jenant!!! Atâta avariţie şi atâta lipsă de respect faţă de client nu am mai întâlnit niciunde!

Altă poveste ar fi cea legată de faptul că în acea perioadă era campionatul mondial de fotbal şi toţi domnii vroiau, bineînţeles, să urmărească meciurile. Dar greculului nu-I păsa de acest aspect si scotea canalul national de cate ori avea chef, astfel că, după ce au făcut scandal câţiva domni, s-au putut viziona si meciurile.

Foarte important a fost faptul că am reuşit să facem haz de necaz de toate aceste situaţii, am reuşit să facem abstracţie de atitudinea lui Hagi Tudose şi să ne bucurăm de frumuseţile statiunii.

Sunt o mulţime de hoteluri în staţiune care cu siguranţă merită- am remarcat hotelul Aloha, Alonakia (foarte bun raport calitate/preţ).

Am ajuns la concluzia că, dacă, despre un hotel sunt cel puţin trei păreri nefavorabile, acesta trebuie evitat; au cântărit mai multe părerile favorabile despre acest hotel decât cele nefavorabile- Aviz amatorilor!!!

În prima săptămână a concediului am ales hotelul Pantokrator, staţiunea Barbati de pe coasta de est a insulei- în varianta de cameră standard cu AC inclus în preţ cu demipensiune şi transport autocar costa 275 Euro, dar condiţiile erau foarte bune, mâncarea excelentă şi din belşug, personal foarte prietenos.

Staţiunea Agios Gordios este foarte frumoasă, un mic sătuc înconjurat de vegetaţie luxurianta- măslini, chiparoşi, pini, lămâi, smochini, iar muntele coboară până jos pe plaja lungă de nisip (1,5 km); recomand să mergeţi în stânga cum coborâţi din stradă, spre hotelul Aquis Agios Gordios este o zonă foarte frumoasă foarte aproape de munte;

pe plajă puteţi opta pentru a vă relaxa închiriind şezlonguri cu umbreluţe în jur de 7 euro (2 şezlonguri cu o umbrelă) sau puteţi închiria bărci cu motor, hidrobiciclete şi, de ce nu, canoe. Există şi un centru de diving şi sporturi pe apă pentru amatorii de senzaţii tari.

Agios Gordios este o staţiune liniştită, în general, seara ceva mai animată, mai erau unele terase care dădeau muzica ceva mai tare (nu recomand cazarea în centrul staţiunii); mult mai liniştită ni s-a părut staţiunea Barbati.

Din păcate pentru noi turiştii care am fost în perioada 14-21 iunie, 6 zile din 7, atât pe plajă cât şi în apă (vreo 7 m de la mal) erau nişte chestii ciudate maronii de o consistenţă mai dură- unii spuneau că erau frunze de măslini, alţii că erau alge, oricum destul de neplăcut că grecii n-au făcut nimic pentru a le îndepărta, noroc că spre finalul sejurului a fost o furtună şi le-a luat în larg şi astfel ne-am putut bucura măcar o zi de frumuseţea mării; datorită acestui aspect nu voi da notă maximă plajei, fiind criteriul principal de alegere a statiunii.

Vă recomand, spre seară, să faceţi o plimbare prin resortul hotelului Aquis Agios Gordios, au o mulţime de plante exotice, şi să beţi un cockteil la beach barul hotelului la apus de soare.

Staţiunea stă foarte bine şi la capitolul supermarketuri, au preţuri foarte bune şi sunt bine aprovizionate – vă recomand supermarketul Robolo; de asemenea, veţi găsi o mulţime de terase şi taverne, cel mai mult ne-a plăcut peştele gătit la o terasă pe plajă, Theologos sau Theodosos – nu mai ştiu exact, au un peşte spadă delicios.

Zilnic exista autobuze care merg spre Corfu Town, dar legaturile nu mi s-au parut foarte bune, asa ca am ales varianta cu inchiriatul unei masini 35 euro/zi plus benzina.

De asemenea, această staţiune este un punct de plecare pentru a explora împrejurimile- la aproximativ 3 km de Agios Gordios se află trei sate tradiţionale greceşti: Garouna, Pentati, Sinarades unde puteţi merge pe jos pe cărări de munte şi admira frumuseţea naturii; dacă aveţi noroc vă puteţi chiar întâlni cu căpriţe şi puii lor. Este foarte relaxant şi un aer atât de curat că simţi că întinereşti!

Am vazut orhidee sălbatice şi o mulţime de smochini, păcat nu erau coapte fructele şi fluturi la tot pasul, toate astea combinate cu mirosul de pin, te poti simti ca-n paradis.

Agios Gordios este o destinaţie frumoasă de vacanţă, care poate satisface toate bugetele şi unde veti găsi frumuseţea peisajelor şi ospitalitatea grecilor (cu excepţia lui Hagi Tudose care este excepţia ce confirmă regula!)

Să aveţi o vacanţă de vis!

Trimis de dianabzs in 14.09.10 19:15:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3423 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianabzs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 apus de soare Agios Gordios

recul*
[14.09.10 19:49:55]

ori ai avut ghinion si ai dat exact peste Hagi Tudose, cum bine i-ai spus, ori operatorul de turim roman a negociat la sange preturile, astfel incat grecul a redus consumurile ca sa se incadreze in pretul negociat! cine stie... bine ca totusi v-ati simtit bine, indiferent a cui est evina! un review curajos pe care nu poti decat sa il apreciez!

[14.09.10 20:09:40]

multumesc pentru apreciere!

nu stiu care este adevarul, dar important este sa evitati acest hotel.

pentru webmaster

te rog, sterge pozele incarcate de mai multe ori.

multumesc!

numai bine!

webmasterXY*
[14.09.10 21:00:41]

Am sters P06 (era dublura P07) si P19, P21, (erau dublurile P20).

chelie_d
[14.09.10 21:05:24]

pisica din P16 avea cumva pretul atarnat la gat?? , un review util...

raly
[14.09.10 21:44:17]

Interesanta usa aia, doar atat se inchidea? Si nu ati zis nimanui?

[15.09.10 08:26:47]

buna!

"Si nu ati zis nimanui? " cui sa zicem, grecului?

la orice problema reclamata de turisti, el avea o replică "No problem"; nu venisem in concediu să ne certăm cu el.

la cele mai multe camere exista problema cu uşa, doar trei camere aveau o situatie un pic mai buna - camerele 25,35,45 deoarece erau cuplate cu camerele single, avand hol comun cu acestea si astfel nu se intra direct din strada - daca insistaţi să mergeţi la acest hotel, puteţi solicita aceste camere.

o zi buna!

liviadavidescu
[15.09.10 09:25:53]

@recul,

Indiferent care este cauza, avaritia grecului de la Golden Nests a stricat dispozitia multora.

Si eu cred ca e vorba de relatia cu operatorul de turism.

O turista din grupul noastru a sunat direct in tara, la operator, si au avut obraznicia sa spuna ca e singura care se plange de Golden Nests.

@dianaabsz

Absolut pertinent review, pacat ca nu a fost scris imediat dupa ce te-ai intors caci as fi evitat cu siguranta neplacerile sejurului la Golden Nest.

Te rog sa nu o iei ca repros, ci doar ca un regret personal...

Niciodata nu e prea tarziu, cel putin cei care pleaca acum sunt avertizati...

Daca toti nemultumitii ar face la fel, nu ar mai fi Iorgos atat de zgarcit...

Caci, ai perfecta dreptate, cand citesti reviw-uri nefavorabile, trebuie sa schimbi locatia.

Felicitari si 400 de PMA !!!

liviadavidescu
[15.09.10 09:48:45]

@diana,

Nu as recomanda nimanui acest hotel, nici macar in camerele respective.

Ce nu inteleg este de ce in review-urile de pe site unii au satisfactii 90-94% si altii 30%.

Am incercat sa inteleg si am luat review cu review.

La unul dintre cele mai favorabile, nu am mai regasit autoarea pe site cu nici o alta interventie, deci pot sa imi pun semne de intrebare, nu?

La celelalte, oamenii sunt cu siguranta sinceri in evaluari, dar poate lucrurile s-au schimbat radical intre 2008 si 2010, sau ei accepta alte conditii de cazare, fiind mai indulgenti in privinta curateniei, de pilda...

aimee
[15.09.10 09:55:37]

ti-am citit review-ul si sincer, parca nu am recunoscut in el corfu, locul in care merg de atatia ani. ciudat dar si noi am fost in perioada aceea dar in acharavi si am stat 3 saptamani, din fericire pt. noi noi nu mergem pentru plaja, iar daca facem plaja alegem intotdeauna agio spiridon, agio georgeos, dassia, agio stefano. nici mie nu imi place agio gordis, desi este cotata ca una dintre cele mai frumoase plaje ale insulei.

asa cum am mai spus" fratilor sejurul individual (pe cont propriu) este cel mai indicat, cheltuielile cu, cazarea si transportul atat pe insula, cat si pana in corfu sunt substantial mai mici. de inchiriat masina puteti inchiria din acharavi, roda. o masina bunicica ajunge la 25 euro pe zi. ce sa mai zic? in ceea ce priveste proprietarul grec si conditiile de cazare sunt in soc. nu credeam ca exista asa ceva si in corfu. poate ati avut voi ghinion.

[15.09.10 21:33:40]

buna seara!

@liviadavidescu

multumesc pentru apreciere!

imi pare rau pentru experienta pe care ai avut-o la acest hotel.

este destul de intrigant ca dupa o indelungata documentare sa nimeresti la un hotel care nu are nicio legatura cu reclama pentru care ai platit.

in prima saptamana a concediului in Corfu am beneficiat de conditii extraordinare la hotelul Pantokrator, pentru ca in a doua saptamana... ştii povestea; diferenţa este că hotelul Golden N. este pentru români, pe când la Pantokrator predomină nemţii şi englezii.

@aimee

intr-adevăr, cu plaja din Agios Gordios am avut ghinion în acea perioadă, însă situaţia a fost valabilă doar aici; toate plajele pe care le-am vizitat în cele două săptămâni în Corfu au fost perfecte, apa foarte curată, inclusiv plaja controversată din Sidari arăta foarte bine;

nu pot spune acelaşi lucru şi despre administratorul de la Golden N. - acolo nu a fost ghinion, pur şi simplu, aşa este el!!!

am partea mea de vină aici pentru că am lăsat să cântărească mai mult părerile pro decât cele contra.

numai bine!

danoradea
[15.09.10 23:03:36]

Felicitari pentru review, foarte util pentru cei care vor sa aleaga aici un sejur. Cele semnalate de tine sunt foarte reale, noi am fost in urma cu 2 ani la Alonakia, dar am intrat si la Golden Nests de cateva ori, suficient ca sa reusim sa ne facem o parere, iar adevarul este ca inca de atunci lucrurile incepeau sa scartaie. Oricum din cele citite aici, in ultimii doi ani, se pare ca conditiile se degradeaza treptat, aspect confirmat si de vizita noastra in statiune in luna iunie, cand langa hotel trona un morman de gunoaie, iar zona din jurul hotelului era destul de neingrijita, comparativ cu doi ani in urma.

Cat priveste acel "no problem" al grecilor, este o diferenta enorma de gandire intre ei si noi, pe care o putem intelege destul de greu, in special in momentul in care le intelegem stilul de viata. Si pentru mine, la inceputul contactelor cu Grecia m-a cam dezarmat, dar am invatat sa ma obisnuiesc cu el, dar si sa deschid ochii la oferte.

E bine ca atunci cand alegem un sejur si daca vom gasi review-uri despre el pe net, sa ne puna semne de intrebare orice review negativ, mai ales daca cele pozitive sunt mai vechi. Iar daca va uitati pe cele externe, atentie, occidentalii sunt interesati de multe ori de alte lucruri decat noi.

Cat despre plaja si apa, acestea au suferit multe schimbari in ultima vreme, sub actiunea mediului.

aimee, chelie_d, danoradea, dianabzs, liviadavidescu, raly, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Hotel: