ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
MAY-2010
2 adulti ADULȚI

Management dezastruos, peisaj de vis, pensiuni frumoase ca florile!

Ranca 2010, sfarsit de luna mai si inceput de iunie.

Premiul AFA mult asteptat ne poarta din Pitesti spre jud. Gorj la cota 1650 m. Drumul e bun pana incepem ascensiunea pe Transalpina din Novaci apoi devine perfect, dar masinuta noastra „bufneste” precum un taur furios pentru ca turam zdravan motorul (bagajele sunt de vina), fatza-fatza stanga–dreapta si invers, …... la inceput padure, utilaje dormind cumintele pe marginea drumului (e weekend), urmeaza gol alpin, aer foarte curat, cativa nori incruntati pe noi dar „nu ne ataca” si …. ca o tanara domnisoara sfioasa care asteapta sa fie remarcata …apare Statiunea Ranca! Toata lumea de pe AFA care a fost aici a laudat drumul spectaculos si periculos deopotriva…...

La primul impact cu statiunea ne minunam cat e de mare. Ne asteptam doar la cateva pensiuni ici-colo si cam atat. Fals! Ca o Cenusareasa pe care multi am vazut ca doar o critica, Ranca se desfasoara in fata noastra defiland cu fiecare particica din arsenalul ei turistic. Pe versati montani isi are intinse „pletele buclate” adica, …... mai jos in vale si mai sus pe coama muntelui rasar pensiuni superbe care ne arata inca o data ca numai initiativa privata da cu adevarat culoare economiei romanesti. Multe dintre pensiuni sunt inca in lucru dar designul celor terminate iti incanta ochiul si sufletul deopotriva si fara sa vreau am gandit ca pozandu-le as putea tipari linistita un catalog de profil si cu mult succes pe piata constructiilor …... Cine vrea idei de arhitectura a caselor/vilelor/pensiunilor/motelurilor sa mearga la Ranca. Cred ca sunt sute!!! Santierul evident confera statiunii o imagine de neterminata si ceva dezordine, materiale de constructii troneaza prin unele curtii ale intreprinzatorilor, dar avand in vedere ca intreaga Romanie este un santier politico-economic nu-ti ramane decat sa pui imaginatia in functiune si sa te intrebi – oare cum va arata cand o sa fie terminata? Raspunsul meu personal este urmatorul: Cred cu tarie ca va rivaliza cu Poiana Brasov si mult cautata de turisti din tara si strainatate. …dar asta peste vreo 8-10 ani. Atunci evident ca or sa apara si magazinele/alimentarile/restaurantele/cluburile/bazarurile aproape inexistente acum in Ranca, …dar e ca si cum ai cere unui scolar in formare sa-ti proiecteze si construiasca un supersonic…... Vizavi de planul urbanistic de detaliu al statiunii ar fi totusi o bila neagra - Inghesuiala. Tembelismul managerial si probabil coruptia Primariei Locale au facut ca fiecarui intreprinzator sa se concesioneze doar parcele de cate 500 mp. O suprafata mai mare am aflat pe cai neoficiale de la cativa localnici ca se aloca doar cu atentii romanesti binestiute si …... nu oricui…. Jenant!!

Mergem agale cu cel mult 30 km la ora si cu capul miscandu-se constant ca atunci cand esti spectator pe laterala la un incitant meci de tenis de camp - admiram statiunea in ansamblul ei! Ochim doua partii lungi de ski acum cu iarba pe ele, un patinoar care cred ca iarna e superb, vedem si palcuri mici de zapada, multe conuri in brazi atarnand ghirlande ca bananele, brazi falnici si multi, vreo doua cosuri de gunoi obraznice (adica pline) care ne prezinta frontal acel amintit tembelism managerial al primariei locale (deh, bugetari plictisiti de munca pe bani putini …), o turma de oi grase si un ciobanas pe linga ea, doi temerari pe biciclete montane dand de zor la pedale, nori negrii gata sa ne ofere botezul de prima venire, drum bine intretinut, lume putina, antene parabolice pe o culme si imense cat dinozaurii, doua vaci balanganindu-si calme cozile …. Da, iata impactul nostru vizual cu statiunea Ranca la venire!!!

Coboram la iesirea spre Obarsia Lotrului linga un versant lateral plin cu zapada. E frig si ne repezim spre portbagaj sa luam gecile …. Escaladam timid ca sa nu alunecam; linga noi un grup de tineri se delectau dandu-se pe derdeus dar …. parasim rapid zona caci urechile noastre educate incep sa se infunde la sunetele de patrupede turbate si limbajul mitocano-porcesc al acelor …… vagabonzi ….

Peisajul? Stateam pe „chelia” muntelui (Muntii Parang) si contemplam satisfacuti varful Papusa si padurile care imbraca muntii invecinati. Padurile intra pana aproape de pensiuni si inevitabil ne intrebam oare ce animale salbatice misuna prin ele? Norii incet-incet se disperseaza si lasa loc soarelui care cu razele lui din ce in ce mai calde parca ne ureaza „Bun Venit”! .

Am avut un sejur de vis, multa liniste si ne-a incantat teribil lipsa aglomeratiei de care suntem satui din oras. Zilnic grupuri de muncitori lucrau de zor la unele pensiuni semn ca investitiile se misca …... , dar criza ajunsa si in vf. de munte se facea simtita in imaginea altor pensiuni aflate parca in parasire; cu siguranta bietii proprietari asteapta vremuri ceva mai bune, de relansare economica. Nu e nimeni vinovat pentru o anumita imagine de tristete a statiunii …. , doar vremurile astea aiurite, …. insa noi cu maturitatea noastra turistica am invatat sa privim partea plina a paharului si sa vedem intotdeauna in principal ce e Pozitiv; de critica pentru toate „rahaturile” sunt experti altii!!!

Iarna cred ca e o feerie cand totul e alb, evident mult mai animata pentru ca este o statiune montana destinata sporturilor de iarna iar imaginea aceea cu skiori vitezomani sau snowmobiluri bazaind in jurul tau te indeamna la voie buna si alte nebunii tineresti ca... tavalitul in zapada!!!

Acum insa - mirosul branduselor amestecat cu cel de balega, fosnetul padurii si clipocitul unui paraias curgand zburdalnic pe marginea drumului „tipand” la tine sa-l admiri si pe el, linistea amintita, …. de fapt intreaga Ambianta Primavaratica Prezenta a fost pentru noi

o reintoarcere la natura,

regasirea confortului psihic si

multa pace interioara …...

Concluzia? E frumos! Mergeti la Ranca si imbratisati natura asa cum stie ea de mii de ani sa ne imbratiseze pe noi!

Merita.

Trimis de mirelutza in 14.09.10 15:22:47

VIZUALIZĂRI: 2659 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ne apropiem de Ranca - se zareste o fasie din statiune

sandu.53
[14.09.10 15:33:28]

mirelutza nu ne scrii si despre Pensiunea Valea Mariei?

pepsi70ro
[14.09.10 15:48:19]

Ranca este o statiune care merita promovata iar tu ai facut-o destul de bine aici, felicitari!

gcorneille*
[14.09.10 15:53:15]

Frumos review, abia astept noiembrie sa ajungem si noi acolo (tot prin intermediul AFA). Si revin si eu cu rugamintea de mai sus, despre Valea Mariei ce ne poti spune?

Abia astept pozele tale, pentru ca, in noiembrie, sigur va fi muuuuulta zapada.

presario
[14.09.10 16:07:29]

Frumos review, sper sa ajung si eu la Ranca ca am deja 2 sejururi "neconsumate".

mirelutzaAUTOR REVIEW
[14.09.10 16:12:39]

Valea Mariei nu poate sa apara fara... un preludiu despre statiune. Luna aceasta stati cu ochii pe mine ca scriu si de pensiune... caci mai ales aici sunt muuuulte de spus. !

anadragusin
[14.09.10 16:44:28]

Bine scris. Astept si eu vesti despre pensiune. Sunt cu ochii pe tine.

georgiana
[14.09.10 16:56:03]

Mi-a revenit mie sarcina de a da odata cu votul binemeritat si superbonusul!

Si eu mai vreau la Rancaaaa!

presario
[14.09.10 18:56:19]

Mai pe romaneste - voi incercati "sa faceti in ciuda" la cei care inca nu au apucat sa mearga la Ranca?

mariana.olaru
[14.09.10 19:01:51]

mirelutza, e delicios review-ul acesta! Am citit atâtea impresii despre Rânca, încât dacă nu vedeam cine semnează noul review, poate nici n-aş fi deschis pagina. Dar cred că aş fi ratat o lectură încântătoare, cu impresii bune şi rele, aşa cum am avut şi eu când am văzut Rânca, nişte fotografii minunate şi prilejul de a gusta din stilul tău foarte antrenant şi uşor retoric, dar totdeauna optimist.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[14.09.10 19:27:57]

dacă te informai puţin mai temeinic, ai fi ştiut că Rânca, din punct de vedere al administraţiei publice, e o adevărată 'struţocămilă': o parte ţine de primăria din Novaci şi alta de cea din Baia de Fier... e clar atunci de unde porneşte haosul...

mirelutzaAUTOR REVIEW
[14.09.10 19:51:29]

dragos - se vede ca ai peste 50 ani daca esti atat de informat despre faptul ca Rânca, din punct de vedere al administraţiei publice, e o adevărată 'struţocămilă'... eu am redat exclusiv doar ce am auzit loco, nu am stat sa scarm ca... altii!

creivean
[14.09.10 20:26:23]

Felicitări pentru review şi experienţa de acolo. Am şi eu un sejur câştigat la Ranca, dar, am renunţat la el. Nu mai am timp să ajung anul asta. Până atunci, m-am delectat cu pozele tale.

raduu1972
[14.09.10 20:44:51]

sper sa pot ajunge si eu prin iarna pe acolo, interesanta zona, mai frumoasa pare din descrierea ta

dannek
[14.09.10 21:04:20]

@mirelutza

Sigur ca va rivaliza cu Poiana Brasov poate atunci cind poiana brasov va rivaliza cu vreo statiune din afara, cind nu vei mai vedea madanezi pe strada, masini parcate in locuri special amenajate, curatenie in statiune, un centru de informare pentru turisti si nu in ultimul rind servicii hoteliere fara mari reprosuri.

Eu cred ca nu o sa fim beneficiari acestor lucruri dar speranta moare ultima! , sau pacat ca viata este asa de scurta.

magdalena
[14.09.10 21:20:21]

Ma intreb daca a mai ramas ceva de spus despre Ranca!!! Deja sunt extrem de documentata multumita voua...

Si eu ma duc acolo peste o luna jumate!!!

Dar poate descopar eu vreun secret!

Andox
[14.09.10 21:37:59]

... au facut ca fiecarui intreprinzator sa se concesioneze doar parcele de cate 500 mp

Mult, dom'le, mult ,mie acu' vreo 5 ani mi-au oferit numai 250 mp.

Si cand am aflat cat m-ar costa numai fundatia nu mi-au mai trebuit nici aia.

georgiana
[15.09.10 08:37:18]

Pozele tale sunt nemaipomenite, mai ales cea cu nr 8... daca in partea dreapta ar fi marea - ar semana cu o insula greceasca!

Cine ghiceste cu CAREE?

Alina Morar
[15.09.10 22:12:06]

Vad ca v-a priit aceasta excursie.

Imi place mult aceasta zona, nu am fost, dar nici nu pot. Atatea zile e prea mult.

cosminp
[16.09.10 14:55:24]

mai tarziu, dar tot e bine.

frumoasa scriere pentru care te votez.

savastefania
[30.09.10 22:13:34]

Foarte frumoasa statiunea Ranca, desi e o statiune care inca se construieste. Intamplator am poposit si noi o noapte vara trecuta. Statiunea era cam pustie, dar peisajul superb. Am inteles ca iarna este plin de lume.

Alina Morar, anadragusin, cosminp, dannek, gcorneille*, georgiana, magdalena, mirelutza, raduu1972, sandu.53, savastefania
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Rânca: