ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2010
    ÎNSCRIS: 09.08.10
    APR-2010
    2 AD. + 2 COPII

Destul de bine

Acum cateva luni, am fost în luna aprilie, prin zona Olanesti, într-un weekend, într-un mic sejur de relaxare, fiind în mai multe locuri din aceasta zona, între care si la izvoarele minerale din aceasta statiune -- despre acestea am povestit într-un alt review.

De cazat ne-am cazat la Hotelul Suprem aflat aici. Tinand cont de distanta relativ scurtă dintre Pitesti si Olanesti am ajuns destul de repede la hotel, fără a merge foarte repede. Pe drum, cand mai aveam vreo 15 km. , dupa doi-trei km. de la ieşirea din Rm. Valcea, ne-am oprit la insistenţele celui mic, într-o poienita aflată pe malul paraului Olanesti, unde am stat vreo 20-30 de minute, ne-am plimbat putin pe acolo, am luat o gura de suc şi ne-am dezmorţit putin.

Am ajuns prin statiune, am dat o tura, mai bine zis ne-am oprit într-un parc din Olanesti, eu am stat cu copii, iar sotul s-a dus sa se uite pe la cateva hoteluri din apropiere. Dupa 15-20 de minute a venit mi-a prezentat oferta compusa din trei-patru hoteluri şi am hotarat sa ne cazam la Hotelul Suprem.

Hotel este relativ nou, fiind dat în folosinta în anul 2003. Formalitatile de cazare au durat destul de putin si în cateva minute ne-am si cazat, am dus sus bagajele si am iesit putin la plimbare.

Camera de hotel în care am stat noi, este destul de curata şi de spatioasa, este mobilata destul de frumos, nu cu foarte multe piese de mobilier (un pat bunicel, un televizor, o mocheta pe jos, etc.). Baia este si ea destul de buna, curatica, avand o cabina de dus, cu gresie si faianta modele noi. Prosoapele sunt si ele deasemenea curate si aproape noi.

Camera are si un balcon cu o masa si doua scaune, de unde poti admira privelistea din zona (noi mai putin ca am stat la etajul unu), fereastra din camera este tip termopan, ce acopera eventualele zgomote de afara, (acestea nu prea exista, aici fiind o liniste aproape totala). De curatenie nu prea am ce sa spun, ca nu prea am avut nevoie în cele trei zile cat am stat noi pe aici sa ne fi schimbat cearsafurile sau prosoapele (venea totusi femeia de serviciu pe fiecare zi în camera si facea o curatenie asa, în mare, sincer sa fiu, nici nu prea avea ce curatenie sa facă, nefiind dezordine ca atunci cand ne-am cazat la mare, unde veneam cu gramezi de nisip dupa noi în camera).

Era sa uit, cazarea ne-a costat 100 de lei pe noapte pe camera, un pret pe care eu îl consider bunicel. Nu prea am avut foarte mult de a face cu personalul de aici, putinele discutii cu acestia fiind în regula, noi plecam de dimineata la plimbare de cum ne trezeam, mancam pe la diferite restaurante sau terase din statiune, ne întoceam pe la ora prânzului, cand ne facusem un program de odihna, după care ne odihneam, iar dupa amiaza plecam prin statiune si veneam la hotel seara tarziu.

Hotelul dispune si de un restaurant destul de O. K. , marisor, aranjat, aici fiind servita mancare destul de buna şi cu preturi acceptabile (am mancat si noi aici de vreo doua ori). Am înteles ca acum acesta s-a modernizat si s-a marit, acum aici putând fi organizate diferite evenimente.

În apropiere se afla un parculet cu bancute din lemn si cu cateva leagane pentru copii, unde te poti odihni cateva clipe sau unde poti savura peisajul din zona, iar copii se pot juca în liniste.

Pe raza statiunii sunt mai multe microbuze, cu acestea pot fi facute excursii spre diferite obiective turistice din apropiere.

În acest mini sejur ne-am simtit destul de bine, atat eu cat si sotul si copii, atat datorita cazarii de la acest hotel care a fost buna, neavand nici un fel de probleme din acest punct de vedere, dar mai ales datorita izoarelor termale din zona, a poziţie acestei statiuni, ce ne-a oferit cateva zile de destindere si de relaxare. Si copii s-au simţit destul de bine, mi-a placut foarte mult ca dupa ce mergeam ziua prin statiune si dupa plimbarile spre izvoarele termale din statiune, acestia dormeau seara neîntorsi, dupa atata miscare pe care o faceam ziua, dar si faptul ca mancau destul de bine, (daca tinem cont ca amandoi sunt pretentiosi la mancare).

Trimis de fluturas1* in 13.09.10 22:46:43

VIZUALIZĂRI: 2828 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fluturas1*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Pana s-a ajungem în statiune ne-am oprit pentru cateva momente pentru a ne dezmorti.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [14.09.10 09:44:45]

Olanesti merita mult mai mult decat aprecierea noastra, merita si un pic din sufletul nostru.

Cand eram copil am ajuns aici si mi-a placut mult.

Cum o mai fi acum? Felicitari!

recul*
    [14.09.10 14:33:30]

inca o data se confirma faptul ca ceea ce lipseste cu adevarat turismului romanesc este infrastructura... sau cel putin asa se intelege din fotografiile postate tot de tine acum cateva zile. cred totusi ca aceste destinatii vor fi la mare cautare in viitor, fie ca vor (re) devenii adevarate statiuni turistice, fie ca vom imbatranii noi si vom merge la tratamente! felicitari pentru review!

gcorneille*
    [14.09.10 14:40:43]

Frumos prezentat, niste poze cu hotelul ai? Pretul mi se pare ok, vom ajunge si noi in zona, si inca nu ne-am hotarat unde vom sta.

magdalena
    [14.09.10 14:45:36]

Eu nu am fost niciodata aici, insa de cateva ori am intentionat sa merg o saptamana si sa ma bucur de izvoarele sale.

[14.09.10 22:23:59]

Îmi cer scuze pentru calitatea fotografiilor postate, sunt facute capturi dupa o filmare video.

webmasterXY*
    [14.09.10 23:04:35]

Acum o săptămână promiteai să scrii despre Hotelul Suprem. Azi, vii şi scrii practic un rezumat al aceleiaşi excursii...

Până la modificarea (cu acordul autoarei, desigur) în impresii de sejur la acest hotel (aici vorbind ceva mai mult despre el şi acordându-i şi note la capitolele despre cazare), se retrag PMA standard.

[14.09.10 23:39:09]

Cred ca am gresit, trebuia sa încadrez acest reviw la sectiunea "Hotel Suprem", asa am si vrut, dar am fost neatenta, scuze. Putem sa mutam alineatele 2-7 de aici (ceea ce am scris despre hotel), la sectiunea respectiva sau cum sa facem.

[14.09.10 23:51:29]

Sau putem face altfel - acest reviw ramane la aceasta sectiune, chiar si fara PMA std. , îl scurtam, luam frazele ce scriu strict de hotel si le mutam într-un alt reviw despre Hotel Suprem.

[15.09.10 03:22:19]

Mutat in rubrica hotelului Suprem din Olanesti; punctele standard au fost restituite

gcorneille*, magdalena, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂSuprem Hotel: