ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
DIN: Eforie Nord
ÎNSCRIS: 03.06.10
SEP-2010

O masa de peste si/sau fructe de mare excelenta

Orbit - Jesse Cook

Pentru ca in timpul sezonului estival suntem "bombardati" de prieteni si rude care ne viziteaza; pentru ca suntem suficient de stresati de aglomeratia creata de "valul de turisti", noi localnicii stam mai mult acasa si evitam sa evadam in diverse locatii.

Insa... vine si vremea noastra la sfarsit de sezon!

Tot planuisem de ceva vreme sa mergem sa ne facem pofta de midii, asa ca, in aceasta dimineata, dupa ce am servit micul dejun, am hotarat sa plecam la Restaurantul Dalboka - ferma de midii.

Drumul catre Vama Veche a fost chiar relaxant, putine masini pe sosea, soarele "ne mangaia" din cand in cand, iar vantul era la el acasa, reamintindu-ne (sincer nu uitasem!) ca suntem la mare.

Prin vama am trecut repede, am platit vigneta (5 euro sau 25 lei valabila o saptamana) si ne-am continuat drumul cel valurit, peticit si cu suficiente gropi, dar nu ne-a deranjat foarte tare pentru ca eram la plimbare si nu am depasit 80 km/h.

Drumul nu e spectaculos, nici macar frumos, iar avantajul este ca mergi in linie dreapta (fara a face stanga sau dreapta) spre Varna, iar la primul indicator care arata Kaliakra 16 km, se face stanga, se merge cam 4 km, dupa care la prima intersectie (sunt 2 indicatoare: 12 km pana la Kaliakra si 6,5 km pana la Dalboka) se merge iar la stanga. Drumul acesta e mult mai bun decat primul, dar se parcurge repede si imediat apare indicatorul cu Dalboka la dreapta.

Se poate merge si prin Kavarna, dar e mai lung (se ocoleste putin).

Incepe coborarea spre “buza apei” si “un du-te vino” de masini inmatriculate in Romania si Bulgaria.

Am parcat destul de repede si mult mai sus de intrarea in restaurant, intuind ca nu o sa gasesc loc de parcare prea usor (era duminica ora 15). Cu cat coboram si ne apropiam de locul in care ne doream sa servim masa, vazand o puzderie de masini, ne intrebam daca o sa gasim lesne o masa libera.

Am avut noroc! Am gasit repede o masa, ne-am asezat si am inceput sa studiem meniul in limba bulgara (nu stiu sa citesc in aceasta limba)... am cerut apoi unul in limba romana.

La bauturi ne-am hotarat repede: ayran si bere Kamenitza; in schimb la capitolul mancare... a fost mai greu: vroiam din toate, problema era ca avem cate un stomac normal nu un sac pentru cartofi!

Am comandat o ciorba de midii (mirajul marii) 4,5 leva, doua portii de midii natur cu condimente 6 lv. /portia, raci de balta – dar nu aveau, rulada cu maduva si midii (era rulada cu dovlecei si midii) 8 lv. /buc. (era foarte consistenta), rulada cu vinete si midii 8 lv. /buc. si pasta de usturoi 2 lv. (o sa atasez o poza cu meniul si preturile).

Toate au fost excelente (inclusiv ayranul), chiar foarte satioase (eu n-am reusit sa mananc tot ceea ce-mi propusesem), iar la final notade plata a fost de 40,9 leva.

Cursul de azi: 1 leva = 2,38 lei.

Chiar daca era foarte aglomerat, a durat mai mult pana ne-au luat comanda, insa servirea a fost rapida (credeam ca o sa dureze mai mult).

Locatia nu e una luxoasa, dar e rustica, cu o priveliste splendida (vad marea des, dar nu ma saturam sa o privesc), cu multe mese, mancare gustoasa, proaspata si cu preturi rezonabile.

Interesant este ca, daca nu cunosti locatia sau daca nu-ti povesteste cineva, e greu sa ajungi din intamplare si totusi acolo este multa lume. Oare de ce? Va las pe voi sa raspundeti!

Ghiftuiti, am plecat spre masina, tanguindu-ne ca avem de urcat dealul cu un unghi destul de inclinat, dar cu stomacul plin de midii usor digerabile!

Pentru ca am fost acolo, am simtit nevoia sa va povestesc si poate ca o sa va “delectati“ si voi intr-o zi cu o gustoasa masa de peste si/sau fructe de mare.

Trimis de romanitzaa in 12.09.10 23:27:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 8512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (romanitzaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Marea Neagra vazuta de la masa

[12.09.10 23:41:31]

Este o locatie care mie si sotului ne-a placut ff. mult. Am fost anul trecut cand ne-am intors de la Nisipurile de Aur. Sotul si-a luat un bol de scoici iar eu am luat o scrumbie care a fost super buna. Nu am incercat altceva pt. ca eram la volan si nu am vrut sa risc si lug e drumul catre casa. Felicitari pt. rw. si 1 vot.

[12.09.10 23:43:32]

Multumesc celeste!

[12.09.10 23:50:00]

Cu gandul la scrumbie l-am mancat pe { n}... sorry...

bose
[12.09.10 23:53:30]

Excelent, asta a fost o vizita culinara. Nu ma gindeam ca se duce cineva ,,afara" doar pentru o masa la restaurant dar se pare ca merita! Si ce bunatati! Nici nu ma gindeam ca se pot face sarmale cu fructe de mare. Chiar au gust bun? Se potrivesc ingredientele?

Daca mai ajung in Bulgaria trebuie sa trec pe acolo.

[12.09.10 23:57:06]

Bose, noi constantenii (cand avem pofta de fructe de mare) mergem in Bulgaria (din pacate).

Ingredientele se "leaga" foarte bine, iar produsul finit e delicios.

Daca ai ocazia, sa nu ratezi locatia!

[12.09.10 23:58:04]

sper sa placa melodia atasata!

[13.09.10 00:02:23]

Multumesc webmaster13!

Cred ca se "asorteaza" bine cu midiile si cu privelistea.

pepsi70ro
[13.09.10 07:22:34]

Desi mi-am propus sa ajung in aceasta vara la ferma de midii, n-am reusit, poate trag o fuga intr-un weekend sa admir si capul Kaliakra... de pe uscat,

Frumos povestit, felicitari!

bessondm
[21.09.10 11:23:28]

Am o mare nedumerire: ce-i ayran-ul asta pe care l-ai laudat atat?! Nici din poza nu m-am prins, pare un iaurt, ceva, dar tu-l mentionezi alaturi de bere... are si alcool? In rest, observ ca menu-ul pe baza de midii este de o mare diversitate.

[21.09.10 11:31:35]

este o bautura turceasca traditionala cu: iaurt, sare si menta.

bessondm
[21.09.10 11:40:42]

Multumesc pt info, celeste.

bose
[21.09.10 18:03:08]

Eu stiam ca are si apa in ea dar nu stiu in ce procent, alaturi de celelalte ingrediente.

Stiu ca se bea si in Turcia si tarile arabe. Cred ca e o bautura de sorginte araba.

[21.09.10 18:14:43]

O reteta pe care am gasit-o pe net zice asa: 700 ml. iaurt gras de oaie sau capra, 300ml. apa, 2linguri frunze de menta, 1 lingura rasa de sare, cuburi de gheata. Toate se amesteca cu blenderul si... pofta buna

[29.09.10 00:33:50]

Ayranul este foarte bun pentru digestie.

L-am baut foarte mult in Turcia, dar si in Bulgaria si niciodata nu a avut in compozitie menta.

Si eu imi fac acasa: cantitati egale de iaurt mai gras (de casa daca se poate, dar nu Danone sau alte asemenea asa-zise iaurturi) si apa, sare dupa gust (mie imi place putin mai sarat); toate amestecate un minut in blender si apoi la frigider.

E ideal vara mai ales cand e foarte cald.

[29.09.10 08:25:17]

Menta este optionala, in Istanbul am baut cu menta pt. prima oara si a fost f. bun.

corinne
[15.11.10 21:47:16]

Renumit mai este acest restaurant in Bulgaria! Si se vede este si foarte cautat de romanii nostrii!

Imi plac preparatele cu fructe de mare, deci pentru anul viitor daca ajung pe litoralul bulgaresc sigur o sa-i calc pragul cel putin pentru acea bautura - ayran care contine menta si este aroma mea preferata!

[15.11.10 22:02:42]

@corinne

Nu peste tot gasesti ayran cu menta. De cele mai multe ori nu are menta, dar poti sa soliciti.

Cu menta sau fara, este foarte gustos si sanatos. Iti spune acest lucru o persoana care, cu exceptia ayranului, nu mananca alt tip de iaurt, sana, kefir, etc...

popescu.borsa*
[21.11.10 21:50:30]

Şi mie mi-a fost greu să mă decid ce să aleg din toate acele bunătăți. Fiind patru persoane, am comandat un platou cu cât mai multe sortimente. Frigăruile de midii le-am catalogat drept o bizarerie.

bessondm, bose, celeste, corinne, popescu.borsa*, romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂFerma de midii Dalboka: